ایمپلنت دندان دیجیتالی چیست؟

ایمپلنت دندان دیجیتالی 45645644658460032588

ایمپلنت دندان دیجیتالی یکی از تکنولوژی های پیشرفته و مدرن مورد استفاده در دندان پزشکی است. اگر پس از کشیدن دندان، جای خالی دندان نه تنها اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد بلکه می تواند بر روی سلامت دندان و دهان شما تاثیر قابل توجهی داشته باشد. معمولا برای بررسی شرایط استخوان فک و قرارگیری رشته های عصبی از ایمپلنت دیجیتالی سه بعدی استفاده می کنند. دندان پزشک با داشتن این اطلاعات معتبر و مفید می تواند عمل کاشت ایمپلنت دندان دیجیتالی را با کمترین شکاف در فک طراحی کند. چون عمل جراحی ایمپلنت دیجیتالی به منظور ایجاد کمترین شکاف ممکن طراحی شده است. در این روش درد به طور قابل توجهی نسبت به جراحی ایمپلنت سنتی کاهش پیدا می کند.ایمپلنت دیجیتالی حین انجام ایمپلنت، راهنمایی کاملا درست و دقیقی با توجه به محل قرارگیری دندان ها را در اختیار پزشک قرار می دهد. این راهنما همچنین به دندان پزشک کمک می کند که تا کوچکترین و دقیق ترین شکاف های ممکن را برای کاشت ایمپلنت دندان ایجاد کند.

ایمپلنت دندان دیجیتالی 132658886523100278

یک کاندیدای مناسب برای کاشت ایمپلنت ددیجیتال باید چه شرایطی داشته باشد؟

فردی که قصد دارد دندان از دست رفته خود را با ایمپلنت دندان دیجیتال پر کند باید شرایط زیر را داشته باشد.

 • سلامت کلی بدن

اگر بیماری زمینه ای دارید باید قبل از هر کاری آن را با پزشک متخصص در میان بگذارید. هر کدام از بیماری های دیابت، بیماری های قلبی، بیماری ها نقص سیستم ایمنی بدن و … بیماری هایی هستند که ممکن است در طول ایمپلنت دندان دیجیتال مشکل آفرین باشند. از این رو برای جل.گیری از بروز مشکل قبل از اینکه پزشک کار خود را آغاز کند آنها مطرح کنید.

 • لثه های سالم

ایمپلنت دندان دیجیتال برای افرادی که بیماری های لثه دارند و لثه آنها دچار عفونت است، خطرناک می باشد. بهتر است اگر سابقه چنین مشکلاتی دارید، آن را با پزشک مطرح کنید.

 • مقدار کافی استخوان برای جوش خوردن ایمپلنت

تنها را موجود برای درمان افرادی که استخوان فکشان بر اساس گذر زمان تحلیل رفته است، ایمپلنت است ولی پیش از آن باید استخوان با روش های خاصی تا اندازه مطلوب بازسازی شود. این مطلب شامل افراد بسیار جوانی که فکشان به اندازه کافی رشد نکرده است نیز می شود. ایمپلنتیست برای جبران تحلیل رفتگی استخوان فک از روش لیفت سینوس و یا تزریق پودر استخوان استفاده می کند.

افراد معتاد و الکلی و خانم های باردار و همچنین افرادی که دندان قروچه مرتب و شدید شبانه دارند نییز جزء افرادی هستند که احتمال شکست ایمپلنت در آنها زیاد است.

مزایای ایمپلنت دیجیتالی

مهم این است که به یاد داشته باشید با ایمپلنت دیجیتالی، هنوز هم از مزایای ایمپلنت های دندانی و کاشت دندان سنتی برخوردار هستید. مزایای ایمپلنت دیجیتالی عبارتند از:

ایمپلنت دندان دیجیتال زمان کمتری نیاز دارد

یکی از مهم ترین و بهترین مزایای ایمپلنت دیجیتالی انجام آن در مدت زمان کوتاه است. در حالی که عمل جراحی ایمپلنت دندان سنتی برای دو ایمپلنت می تواند 130 دقیقه یا بیشتر طول بکشد، مرحله اول عمل جراحی ایمپلنت دندان دیجیتالی ما را قادر می سازد که با کمک بهترین متخصص ایمپلنت تمام جزئیات را قبل از عمل بررسی کنیم. با ایمپلنت دیجیتال احتمال اینکه دندان موقت خود را در همان روز دریافت کنید زیاد است. به طور کلی بیشتر احتمال دارد که ترمیمتان سریع تر انجام بگیرد، به طور متوسط 7 تا 5 روز، در مقایسه با 123 روز برای روش های سنتی دریافت کنید.

ایمپلنت دندان دیجیتالی 5465783221230352654طول عمر و دقت ایمپلنت دندان دیجیتال بیشتر است

دندان پزشک به عنوان یک بخش از فرآیند برنامه ریزی شده به طراحی روش های مورد نیاز برای کاشت ایمپلنت دندانی می پردازد. ایمپلنت دیجیتالی در مقایسه با سایر روش های برنامه ریزی شده دقت حیرت انگیزی دارد و به طور متوسط انحراف کاشت ایمپلنت دندانی در این سیستم برابر با 0.9 درجه است. بالا بودن دقت در این سیستم به معنای این است که ایمپلنت به خوبی درون فک قرار داده می شود و طول عمر بالاتری هم خواهد داشت.

ویزیت کمتر دندان پزشک

در روش ایمپلنت دندان تعداد مراجعات به مطب پزشک زیاد است. مخصوصا اگر فک شما تحلیل رفته باشد و نیاز به پیوند استخوان یا لیفت سینوس داشته باشید. این درحالی است که در ایمپلنت دندان دیجیتال تعداد مراجعات به کلنیک به نصف کاهش می یابد. در این روش پزشک قبل از شروع کار، از مراحل و نحوه انجام ایمپلنت آگاه است و از این رو تعداد مراجعات کاهش می یابد. این یعنی احترام به وقت بیمار و صرفه جویی در هزینه های ایمپلنت دندان.

زمان بهبود کمتر در ایمپلنت دندان دیجیتال

از آنجا که این روش بدون بخیه و بدون برش انجام می شود، دوران نقاهت نسبتا کوتاهی دارد. هرچند استانه تحمل درد در افراد متفاوت است ااما دردی که در ایمپلنت دندان دیجیتال به بیمار تحمیل می شود کمتر است. چرا که طول حفره ایجاد شده در لثه کوتاهتر می باشد.

جفت شدگی عالی

در روش ایمپلنت دندانی سنتی، ایمپلنت باید توسط متخصص انجام شود و بعد از آن ترمیم های دندانی باید برنامه ریزی شوند تا متناسب با ایمپلنت قرار بگیرند. گاهی پایه نصب شده در ایمپلنت دندان برای تاجی که با دیگر دندان مطابقت دارد، مناسب نیست. اما در ایمپلنت دندان دیجیتال تمام این مشکلات از قبل پیش بینی می شود.

رضایتمندی بیشتر بیماران

اگر برای انجام ایمپلنت دندان نگران هستید باید بدانید که با کمک روش های مدرن بیحسی در ایمپلنت دندان، هیچ دردی احساس نخواهید کرد. با روش ایمپلنت دندان دیجیتالی درد کمتری احساس می شود؛ زیرا نیازی به برش گسترده و باز و بخیه زدن نیست.

معایب ایمپلنت دیجیتال

هر روش و عمل جراحی در کنار مزایای زیادی که دارد، معایب و عوارضی نیز به همراه دارد. برخی از معایب ایمپلنت دیجیتال عبارتند از:

هزینه بالا ایمپلنت دندان

از مهم ترین معایب ایمپلنت دیجیتال از نظر بسیاری از افراد، پر هزینه بودن آن است. اما واقعیتی که باید بدانید این است که هیچ درمانی به اندازه ایمپلنت دندان دیجیتال مقرون به صرفه نیست. زیرا ماندگارتر از سایر گزینه های جایگزین دندان است. بنابراین، با اینکه هزینه اولیه پرداختی شما زیاد به نظر می رسد اما در طولانی مدت نیاز به هزینه کردن و جایگزین کردن ایمپلنت نخواهید داشت.

نیاز به مهارت جراح

درست مانند هر درمان دیگری لازم است جراح از مهارت کافی برخوردار باشد تا این فرآیند به شکل بی نقص و دقیق انجام شود. در غیر این صورت، شکست ایمپلنت و بروز مشکلات برای آن دور از انتظار نیست.

نحوه کاشت ایمپلنت دندان دیجیتالی

 • نحوه کاشت ایمپلنت دندان دیجیتالی تقریبا با ایمپلنت دندان سنتی مشابه است. مراحل آن نیز مانند ایمپلنت دندان استاندارد، در دو مرحله انجام می شود. جلسه اول حدود 1 ساعت است و جلسه دوم حدودا 30 دقیقه وقت نیاز است.
 • پس از اینکه دندان پزشک عکس های اشعه ایکس را بررسی کرد و نتایج مورد نظر را تشخیص داد، پایه ایمپلنت دیجیتالی بوسیله بی حسی موضعی و بدون نیاز به هر گونه بیهوشی در فک بیمار کاشته خواهد شد.
 • پزشک یک شکاف روی فک ایجاد می کند تا استخوان فک بیرون بیاید. همچنین برای کاشت پایه ایمپلنت لازم است سواخ کوچکی در فک ایجاد کنند تا ایمپلنت در محلی که از قبلا طراحی شده بود به درستی پیچ شود.
 • یکstop-cap برای پوشش دادن ایمپلنت روی آن قرار گرفته و محل بوسیله بخیه بسته می شود.
 • پس از اینکه فرایند بهبود کامل و تمام شد تاج دندان دیجیتالی از طریق جای گاز زدن بیمار ساخته شده، روی ایمپلنت ها سوار می شود. همچنین از یک پیچ کوچک هم برای محکم کردن پروتز دندانی روی اباتمنت استفاده می شود تا ایمپلنت دیجیتالی کاشته شود.

مراقبت های لازم بعد از کاشت ایمپلنت دندان دیجیتالی

 • سعی کنید تا 24 بعد از جراحی استراحت نکنید.
 • روز اول غذای سبک، نرم و سرد میلی نمایید.
 • روز اول دهان را شستشو ندهید.
 • بعد از هر وعده غذا با احتیاط مسواک زده و دهان خود را شستشو دهید.
 • داروهای تجویز شده را طبق دستور استفاده کرده و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید.
 • در صورتی که ایمپلنت دندان متحرک دارید تا یک هفته از آن استفاده نکنید.
 • در صورت تجویز دهانشویه، نخست مسواک زده سپس دهان را با آب و نمک گرم و رقیق قرقره کرده و بعد از بیرون ریختن آن تا 30 ثانیه، از خوردن نوشیدنی یا غذا میل پرهیز کنید.
 • از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • تا یک هفته از فعالیت های سنگین ورزشی بپرهیزید.
 • چنانچه از بخیه های غیر قابل جذب استفاده شده است، 7 تا 10 روز بعد جهت کشیدن بخیه ها به کلینیک مراجعه کنید.
 • تا یک هفته از کشیدن سیگار اجتناب کنید
 • اگر از بیهوشی برای جراحی استفاده شده است به هیچ عنوان رانندگی نکنید.
 • از زمان جراحی ایمپلنت دندان معایناتی برای بیمار در نظر گرفته می شود که باید آنها را رعایت کنید. زمان انجام این معاینات به گونه زیر است: یک هفته پس از جراحی – یک ماه پس از جراحی – 2 ماه بعد از جراحی

ایمپلنت دیجیتال یکی از روش های نوین و پیشرفته در علم دندانپزشکی محسوب می شود. مانند هر روش دیگری اینکه مزایا و معایب ایمپلنت دیجیتال چیست؟ می تواند کمک بزرگی برای شناخت این روش و بهره گیری از آن باشد. ایمپلنت دندان به این شیوه مانند روش سنتی می تواند جای خالی دندان ها را پر نماید. تفاوت این دو روش استفاده از فناوری های پیشرفته و بالابردن سرعت، دقت و کیفیت کار خواهد بود. در عین حال می توان گفت کاشت دندان ها با ظرافت و زیبایی بیشتری همراه می شود. در این مقاله می خواهیم ابتدا با نحوه درمان به روش ایمپلنت دیجیتال از طریق توضیح و تبیین مراحل انجام این روش و سپس مزایا و معایب آن آشنا شویم. توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با این روش درمانی تا انتهای مطالب با ما همراه باشید.

مزایا و معایب ایمپلنت دیجیتال 15454546235510210مراحل انجام ایمپلنت دیجیتال

در این شیوه می توان گفت مراحل درمان با استفاده از ابزارهای مخصوصی پیگیری می شود و روش سنتی ایمپلنت دندان به طریق پیشرفته انجام می شود. در این قسمت مراحل انجام ایمپلنت دیجیتال را توضیح می دهیم:

مرحله اول: طرح درمان

یکی از ابزارهای مهم و ضروری در ایمپلنت دیجیتال، سی بی سی تی یا رادیوگرافی دندانی مخصوص است. با استفاده از این وسیله می توان میزان تراکم استخوانی را بررسی و بهترین طول و قطر ایمپلنت دندان را مشخص نمود. با این دستگاه می توان عکس سه بعدی از دندان ها را تهیه و وضعیت دندانی را مشخص نمود. البته قبل از هر اقدامی نیاز است که وضعیت لثه و استخوان فک از نظر عفونت و یا تراکم استخوانی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین محل قرار گرفتن سینوس ها در فک بالا و عصب های حیاتی در فک پایین به صورت دقیق مشخص می شود.

مرحله دوم: راهنمایی برای جایگذاری صحیح

راهنمایی از جنس پلاستیک شفاف می باشد که در جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این ابزار محل دقیق جایگذاری ایمپلنت دندان مشخص می شود. بنابراین در حین قرار دادن ایمپلنت دندان، با استفاده از این ابزار پیشرفته می توان جراحی را سریع تر و دقیق تر انجام داد. کاربرد دیگر این وسیله در تهیه روکش دندان به صورت دقیق تر است. با تهیه زود هنگام روکش دندان و قرار دادن آن زودتر از زمان موعد، آسیب کمتری به لثه وارد شده و تاثیر زیادی در زیبایی و تطابق دندان ها خواهد داشت.

مرحله نهایی

پس از بی حس نمودن موضعی محل کاشت دندان، لثه به قطر ایمپلنت مورد نظر پانچ می شود . بنابراین نیازی به برش و بخیه زدن لثه نمی باشد. سپس از همان محل پانچ، ایمپلنت دندان جایگذاری می گردد. بنابراین نه نیازی به مصرف آنتی بیوتیک های قوی خواهد بود و نه خونریزی و سایر عوارض از محل برش را تجربه خواهیم کرد. برای افرادی که تراکم استخوانی مناسبی دارند، این روش بهترین روش پیشنهادی می باشد که در صورت تخصص و دقت متخصص ، می تواند نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته باشد. سایر مراحل مانند قرار دادن ابانمنت و روکش دندان مانند ایمپلنت سنتی انجام می گیرد.

آشنایی با مزایای جراحی ایمپلنت دیجیتال

در این قسمت برای پاسخ به این پرسش که مزایا و معایب ایمپلنت دیجیتال چیست؟ می خواهیم ابتدا به مزایای این روش اشاره نماییم:

عدم آسیب به بافت لثه

در این نوع جراحی نیازی به برش لثه و سپس بخیه زدن محل برش وجود ندارد. بنابراین دوره نقاهت بسیار کوتاه بوده و بیمار کمترین درد را احساس خواهد کرد. زیرا التیام محل برش و عوارضی مانند عفونت، خونریزی و تورم در محل زخم وجود نداشته و همچنین بافت های کناری دندان نیز دچار آسیب نخواهند شد. در روش سنتی برای قرار دادن پایه نیاز به برش لثه می باشد که این مورد ممکن است عوارضی مانند عفونت و بیماری های لثه را در صورت عدم مراقبت صحیح به دنبال داشته باشد. در طول مدت پنج تا هفت ماه که برای جوش خوردن استخوان فک نیاز است، لثه بیمار بدون محافظ می باشد. بنابراین مراقبت و جلوگیری از تحلیل آن شرط لازم برای قرار دادن ابانمنت و روکش دندان است. همچنین در مرحله قرار دادن ابانمنت نیز باید روی لثه برای آماده نمودن محل برش داده شود.

کاهش تعداد جلسات دندانپزشکی

در این روش تعداد جلسات مراجعه به دندانپزشکی بسیار کمتر می باشد و تنها به سه جلسه درمانی نیاز است. در ایمپلنت دندان سنتی این جلسات تا هفت جلسه نیز ممکن است طول بکشد. جلسات اول برای قرار دادن پایه و بررسی وضعیت تراکم استخوانی و وضعیت لثه می باشد. ممکن است نیاز به درمان های جانبی مانند پیوند استخوان و … نیز باشد که تعداد جلسات را افزایش می دهد. در صورتی که در ایمپلنت دیجیتال نهایتا به سه جلسه دندانپزشکی نیاز خواهید داشت.

کاهش زمان کاشت دندان

جایگذاری دندان در کمتر از نیم ساعت انجام می شود که مدت زمان بسیار کوتاهی در مقایسه با ایمپلنت دندان به روش سنتی است. در روش ایمپلنت سنتی این مدت زمان به بیش از یک ساعت و نیم می رسد. در صورتی که عموما 15 دقیقه زمان برای کاشت دندان به روش دیجیتال مورد نیاز است.

خالی نماندن جای دندان از دست رفته

در این روش نیازی به خالی ماندن جای دندان برای مدت چند ماه نمی باشد. این مدت زمان تقلیل یافته و بنابراین نیازی نیست بیمار برای چندین ماه جای خالی دندان خود را تحمل نموده و نیز مراقبت های خاصی را برای پیشگیری از عفونت و سایر عوارض انجام دهد. در این روش ساختار لثه حفظ شده و مانع تحلیل بافت لثه و تراکم استخوان خواهد شد. سرعت عمل در جایگذاری دندان از دست رفته باعث می شود تا از بروز این مشکلات جلوگیری شود. این مزیت برای افرادی که در دندان های جلویی خود، جای خالی دارند یا افرادی که مرتب بودن دندان ها برایشان اهمیت زیادی دارد چه از نظر شغلی و چه از نظر اجتماعی و فردی ، می تواند بهترین گزینه باشد.

کوتاه بودن دوران بهبودی

یکی دیگر از مزایای این روش کوتاه بودن دوره نقاهت و پس از جراحی است. بیمار نیاز نیست عوارض بعد از جراحی مانند بیهوشی و برش لثه را تحمل نماید و می تواند سریع تر به فعالیت های روزمره خود برگردد و زندگی عادی داشته باشد. در زندگی های امروزی که بازگشت به فعالیت های شغلی و یا اجتماعی بسیار اهمیت دارد، می توان گفت این روش پاسخگو خواهد بود.

مزایا و معایب ایمپلنت دیجیتال 7896654203158045بدون مراقبت های خاص

عدم نیاز به مراقبت های بعد از جراحی یکی دیگر از مزایای این روش است. چون در این روش بخیه ای زده نمی شود و برشی صورت نمی گیرد، نیاز به مراقبت های بعد از جراحی نیز نخواهد بود.

بالا بودن دقت و کیفیت عمل

دقت و کیفیت بالای این روش از مهم ترین مزایای آن به شمار می رود. چون همه مراحل با پیشرفته ترین دستگاه ها و بصورت دیجیتال انجام می شود، امکان خطای انسانی و سایر مسایل غیر قابل پیش بینی به کمترین حد خود خواهد رسید. در این روش میزان موفقیت عمل بسیار بالاتر از کاشت ایمپلنت به روش سنتی خواهد بود. زیرا قبل از هر اقدامی تمامی فاکتورها مانند وضعیت لثه مانند بیماری های مربوط به لثه و یا عفونت توسط دستگاه های پیشرفته بررسی می شود. همچنین میزان تراکم استخوانی نیز قبل از هر اقدامی مشخص می شود. چون فاصله بین کاشت دندان و مراحل اولیه کوتاه و در حدود دو هفته است، عوارضی مانند تحلیل استخوان یا تحلیل لثه، محل را تهدید نمی کند. محل دقیق کاشت دندان نیز مشخص شده است و بنابراین خطا در این مراحل بسیار پایین است.

معایب ایمپلنت دیجیتال

همه روش های درمانی در کنار مزایا، معایبی را نیز خواهند داشت که در این قسمت به این مشخصات اشاره می نماییم. آشنایی با معایب ایمپلنت دیجیتال می تواند تصویری واقعی از این نوع درمان را نشان داده و انتخاب را راحت تر نماید. البته باید گفت این روش معایب زیادی نسبت به ایمپلنت سنتی دندان ندارد و تنها می توان گفت در مقایسه با این روش هزینه بالاتری را باید پرداخت نمود. علت این امر را در این قسمت بیان می نماییم:

 • استفاده از دستگاه های پیشرفته در فرایند طراحی و ساخت
 • سرعت عمل در تحویل روکش و پروتز دائم، بنابراین بیمار حتی یک روز نیز بدون دندان نخواهد بود.
 • مواد و متریال از خارج از کشور باید تامین شود
 • محدودیت مراکز انجام ایمپلنت دیجیتال

این موارد باعث می شود تا هزینه ایمپلنت دیجیتال نسبت به سنتی بالاتر رفته و می توان این مورد را تنها عیب این روش دانست.

کلام آخر:

ایمپلنت دیجیتال یکی از تکنولوژی های مدرن امروزی است که طرفداران زیادی نیز دارد. اینکه مزایا و معایب ایمپلنت دیجیتال چیست؟ عنوان موضوعی بود که در این مقاله به آن اشاره شد. مزایای این روش در مقایسه با ایمپلنت سنتی شامل سرعت بهبود، کوتاه بودن زمان کاشت دندان، دقت و کیفیت بالای عمل، عدم نیاز به مراقبت های خاص  و … به این علت است که در این روش جراحی انجام نمی شود. بنابراین برشی در محل ایجاد نمی شود و تمامی مراحل کاشت دندان با سرعت زیاد و با استفاده از فناوری پیشرفته و سیستم های کامپیوتری انجام می شود و به همین دلیل موفقیت این روش بسیار بالاتر خواهد بود.

0/5 (0 نظر)