ایمپلنت دندان

ایمپلنت کاشت دندان

ایمپلنت دندان جایگزین ریشه دندان های  از دست رفته می شود و مانند دندان های طبیعی عمل می کند.

برخی از افراد به دلایل مختلفی چون افزابش سن، پوسیدگی دندان و اقدام دیر برای ترمیم و دیگر مشکلات به ناچار و ناخواسته تعدادی از دندان هایشان را از دست می دهند، این موضوع علاوه بر اینکه مشکلاتی برای غذا خوردن برای فرد ایجاد می کند از نظر زیباشناختی دندان ها نیز ناراحتی و ناراضایتی به همراه دارد، به همین دلیل افراد از دیرباز به دنبال روشی دائمی برای جایگزینی دندان های از دست رفته خود بوده اند. استفاده از دندان های مصنوعی یا پروتز متحرک روشی بود که تا حدودی می توانست این مشکلات را رفع کند اما هرگز نمی توانست همانند دندان طبیعی عمل کند.

ایمپلنت دندان انقلاب بزرگی بود که در جایگزینی دندان ها ابداع شد. ایمپلنت از جنس تیتانیوم است که با سیستم بدن کاملا سازگاری دارد و به شکل میله باریکی درون استخوان فک قرار می گیرد و به جرات بهترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته است و در صورت نگهداری صحیح ماندگاری بسیار بالایی دارد.

 

مراحل مراقبت و انجام ایمپلنت دندان

 • قبل از انجام ایمپلنت ، سلامت دندان ها بررسی می شود تا احیانا پوسیدگی نداشته باشند.
 • برای جایگذاری ایمپلنت در استخوان فک، انجام یک جراحی که در اصطلاح کاشت دندان گفته می شود، ضروری است.
 • چندماه بعد از انجام عمل ایمپلنت، پین تیتانیومی قرار گرفته در استخوان فک، با آن ادغام می شود.
 • پس از مدتی و با مطمئن بودن از ادغام مناسب ایمپلنت و استخوان دندان، جراح متخصص می تواند از ایمپلنت‌ها به عنوان بیس استفاده کرده و پروتز دندان را بر روی آنها نصب کند.

 

ایمپلنت 65165

 

کارهایی که باید قبل از انجام ایمپلنت انجام شود.

 • پیش از انجام هر کاری، پزشک معالج به مراجعه کننده توضیح می دهد که چگونه برای درمان آماده شود.
 • در تشکیل پرونده دندانپزشکی خود، با دقت و توجه به پرسش های مطرح شده پاسخ دهید اگر مطلب مهمی وجود دارد که در پرسشنامه وجود ندارد، حتما آنرا با دندانپزشک خود در میان بگذارید، زیرا میزان موفقیت جراحی ایمپلنت دندان شما در گروه پاسخگویی صحیح به این پرسش هاست.
 • قبل از انجام عمل، اطمینان از سلامتی لثه و دندان ها ضروری است. هرگونه پوسیدگی و عفونت در لثه و دندان های مجاور محل قرارگیری ایمپلنت باید درمان شود.
 • بعد از اطمینان از سلامت کامل بافت‌های دهانی ناحیه جراحی و اطراف آن، نیاز به تهیه یک اسکن رادیوگرافی مخصوص ایمپلنت (اصطلاحا CBCT یا OPG نامیده می شود) از محل است که توسط مراکز رادیولوژی تخصصی فک و صورت قابل تهیه می باشد.
 • جراح به کمک اسکن رادیولوژی ارتفاع و ضخامت استخوان، محل عبور اعصاب مهم، سینوس ها و … را بررسی می کند و بدین طریق بهترین سایز و محل قرار گیری ایمپلنت دندان را مشخص می کند.
 • شخصی که قصد انجام ایمپلنت دندان دارد در صورت داشتن شرایط خاص پزشکی مانند فشار خون بالا، سابقه سکته قلبی یا مغزی، سابقه پیوند عضو و… گاهی نیاز  تغییر در دوز داروهای دریافتی فعلی  و یا به دریافت داروی خاص وجود دارد و در مواردی که فرد به دلیل بیماری زمینه ای مانند مشکلات قلبی تحت نظر پزشک دیگری قرار دارد نیاز به مشورت با پزشک مربوطه نیز وجود دارد.

ایمپلنت 6541465416

 

فرآیند عمل جراحی ایمپلنت دندان

این جراحی اغلب تحت بی حسی موضعی انجام می شود و مدت زمان انجام آن به تعداد و همچنین پیچیدگی شرایط عمل بستگی دارد. ممکن است در یک عمل جراحی  چند ایمپلنت دندان قرار داده شود که در این صورت مدت زمان عمل افزایش خواهد یافت. بی حسی موضعی ایجاد شده کاملا موجب از بین رفتن درد دهان شما می شود و در این حالت می توانید در حین عمل بیدار بمانید. برای کاهش اضطراب و استرس در طول عمل استفاده از یک آرام بخش که پزشکتان تجویز می کند، یه شما کمک می‌کند تا آرام باشید.

در موارد نادر عمل تحت بیهوشی انجام می شود که در اینصورت عمل باید در مراکز خاص با تجهیزات پیشرفته  انجام شود .

بعد از بی حسی کامل لثه، جراح یک برش کوچک در لثه شما زده و یک سوراخ  در استخوان فک ایجاد می‌کند و دندان جایگزین در این سوراخ قرار داده می‌ شود.

جایگذاری ایمپلنت و کشیدن دندان آسیب دیده را می توان طی یک جلسه جراحی که به روش ایمپلنت فوری یک جلسه ای مرسوم است، انجام داد. اما این موضوع شرایط خاصی دارد که همیشه قابل انجام نیست و به نظر پزشک معالج بستگی دارد. در غیر این صورت دندانپزشک ایمپلنت چند ماه بعد از کشیدن دندان قرار میدهد تا استخوان فک زمان کافی برای ترمیم خود داشته باشد که معمولا فک بالا ٣-۶ ماه و فک پایین ٢-۴ ماه، زمان مناسبی برای انجام ایمپلنت است.

ایمپلنت دندان می تواند طی یک یا دو مرحله قرار داده شود. در روش یک مرحله‌ای ایمپلنت، میله و اتصالاتی که بین پروتز و ایمپلنت متصل می شوند همزمان قرار داده شده و بعد از پایان جراحی ضمائم آن در دهان قابل مشاهده است.

در روش دو مرحله ای ابتدا میله آن در زیر لثه جایگذاری می شود که قابل رویت توسط فرد نیست و حدودا دو تا سه ماه برای بهبود کامل لثه و استخوان باید صبر کنیم و بعد از گذشت این مدت طی یک جراحی سبک دیگر اتصالات به آن وصل خواهد شد.

پروتز نهایی در هر دو روش، بعد از دو تا چهار ماه از جراحی آماده می شود.

ایمپلنت 5625

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندان

 • بعد از اتمام عمل ایمپلنت، بی حسی موضعی چند ساعت طول می کشد تا دهان و دندان به حالت اول خود برگردد برای همین شما نیاز به استراحت دارید تا اثرات بی حسی کاملا به پایان برسد، طی این مدت بنا به تجویز دندانپزشک‌تان می توانید از مسکن نیز استفاده کنید.
 • اگر عمل‌تان با بی حسی موضعی انجام گرفته باشد، می توانید همان روز به خانه بازگردید اما اگر تحت بیهوشی بوده اید تا 24 ساعت نیاز به همراه دارید.
 • استفاده از غذاهای نرم تا چند روز بعد از انجام ایمپلنت ضروری است. و تا زمانی که بی حسی حاصل از جراحی کاملا برطرف نشده، به هیچ وجه از غذا و نوشیدنی های داغ استفاده نکنید زیرا ممکن است بدون اینکه خودتان متوجه شوید، دهانتان را بسوزانید.
 • بعد از ایمپلنت دندان، مثل همیشه بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، شاید برای مسواک زدن نیاز به یک مسواک مخصوص داشته باشید.

 

مزایای این درمان نسبت به درمان های دیگر
 • شباهت بسیار زیاد ایمپلنت به دندان های طبیعی از مهم ترین مزایای آن است و چون در استخوان فک محکم می شود، ماندگاری بالایی دارد. زیبایی ظاهری و طبیعی ایمپلنت از دلایل محبوبیت آن است.
 • وجود دندان لق در دهان موجب کاهش کیفیت صحبت فرد می شود. ایمپلنت با جایگزینی دندان های لق و خراب تاثیر بسیار مثبتی در گفتار و دیگر مشکلات دهانی بیمار دارد. و همه اینها کمکی برای داشتن لبخند و چهره ای زیبا و در نهایت کسب اعتماد به نفس می باشد.
 • ایمپلنت دندان یک روش دائمی است که اذیت ها و مشکلات پروتزهای متحرک را ندارد و در واقع یک عضو ثابت در دهان شماست و با مراقبت درست و خوب، یک عمر بدون دردسر شما را همراهی خواهد کرد.

 

هزینه ایمپلنت دندان

هزینه عمل ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی مانند کیفیت، مقدار و محل استخوان: در صورتی که عرض و ارتفاع استخوان در محلی که قرار می گیرد کافی باشد، نیازی به هزینه اضافی نیست اما در صورتی که استخوان دچار تحلیل شده باشد و یا شکل و اندازه آن کافی نباشد نیاز به پیوند استخوان خواهد بود، بستگی دارد. هزینه دقیق انجام ایمپلنت تا زمانی که نیاز واقعی بیمار توسط دندانپزشک ارزیابی نشود، برآورد نمی شود

می توانید برای اطلاع دقیق از هزینه انجام ایمپلنت با یک جلسه مشاوره رایگان به کلینیک تهران جراحی، دکتر دهقان مراجعه کنید در این جلسه مشاوره، متخصصان کلینیک یک برنامه درمانی سفارشی با توجه به شرایط‌‌تان برای شما طراحی می ‌کنند و به این ترتیب شما می‌توانید از هزینه و قیمت به طور دقیق مطلع شوید.

 

ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست؟
 • احتمال موفقیت عمل ایمپلنت برای کسانی که درگیر شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند و یا کسانی که سابقه انجام این درمانها را دارند، بسیار پایین است.
 • سلامت لثه و استحکام، قدرت و انسجام کافی استخوان های فک باری انجام این عمل، فاکتورهای مهمی هستند.
 • موفقیت عمل ایمپلنت در اشخاص سیگاری کمتر است و موجب کاهش امکان موفقیت درمان می شود.
 • رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان در ماندگاری ایمپلنت تاثیر بسزایی دارد. برای داشتن طرح لبخند زیبا عمر ایملنت هایتان را بالا ببرید.
 • اگر از داروهایی با مشتقات بیس فسفونات استفاده می کنید، این درمان مناسب شما نیست.

طول عمر ایمپلنت

طول عمر ایمپلنت دندان در حالت طبیعی بسیار زیاد است ، اما با رعایت نکردن اصول مراقبتی دوام ایمپلنت دندان کم خواهد شد.
اولین قدم برای ماندن ایمپلنت های دندان برای یک عمر ، پیروی دقیق از دستورالعمل های مراقبت از ایمپلنت دندان است که متخصص ایمپلنت ارائه داده است . دریافت ایمپلنت یک فرایند 4 تا 6 ماهه است و در طی این فرآیند متخصص ایمپلنت دندان شما ، چندین بار شما را معاینه خواهد کرد. دو هفته پس از قرار دادن ایمپلنت دندان ، متخصص ایمپلنت شما را معاینه کرده تا مطمئن شود که استخوان فک شما در اطراف ایمپلنت در حال رشد است.
از آنجایی که افراد با کاشت ایمپلنت دندان ممکن است با سختی هایی روبرو شوند ، معمولا دوست دارند تا پایان عمر ایمپلنت در دهانشان باقی بماند. ماندگاری ایمپلنت دندان در حقیقت بسیار طولانی تر از روش های دیگر درمانی است ، اما گاهی برخی از موارد باعث کاهش دوام و طول عمر آن می شود.
مهمترین عوامل کاهش طول عمر ایمپلنت ، تبحر نداشتن دندانپزشک و استفاده از برند نامرغوب ایمپلنت به شمار می رود.
6 فاکتور مهم بر ماندگاری ایمپلنت دندان :
1. مراقبت در یک ماه اول بعد از کاشت ایمپلنت
برای مثال بیمار نباید حداقل یک ماه بعد از ایمپلنت دندان غذایی رو از طرف محل کاشت ایمپلنت بجود ، پس متوجه شده اید خوردن مواد سخت همانند آجیل ها با دندان های ایمپلنت شده به معنای کاهش شدید عمر دندان خواهد بود.
2. تمیز نگه داشتن ایمپلنت
درست است که ایمپلنت یک دندان مصنوعی است اما باید همانند دندانهای دیگر مسواک شود تا جرم نگرفته و کثیف شدن آن منجر به آسیب به دندانهای کناری نشود . توجه داشته باشید که تجمع مواد غذایی بر روی ایمپلنت نه تنها از بعد زیبایی بلکه از نظر سلامتی نیز مشکل ساز خواهد شد زیرا میتواند به بافت لثه آسیب زده و منجر به عفونی شدن ایمپلنت شود.
3. جنس ایمپلنت دندان
جنس دندان مورد استفاده در عمل ایمپلنت نقش بسیار مهمی در ماندگاری دندان دارد. به هر حال هرچه ایمپلنت از مواد با کیفیت ساخته شده باشد طول عمر و دوام آن در دهان بیشتر بوده و همچنین مقاومت بیشتر در برابر میکروب ها ، آنزیم های دهان و ….. خواهد داشت .
4. شرایط انجام عمل ایمپلنت
نحوه انجام عمل ، کنترل وضعیت بیمار قبل و بعد از ایمپلنت ، ارائه مشاوره های لازم به بیمار جهت مراقبت از ایمپلنت دندان و ……. نقش مهمی در ماندگاری ایمپلنت دارد.
5. مراقبت تحت نظر پزشک
متخصص جراح فک وصورت از شما میخواهد هر 6 ماه یکبار برای معاینه وضعیت ایمپلنت دندان به وی مراجعه کنید تا در صورت وجود مشکل سریعا نسبت به رفع آن اقدام شود. در چنین شرایطی خطر از بین رفتن ایمپلنت دندان نیز وجود نخواهد داشت .

6. عدم استفاده از دخانیات
استفاده از سیگار ، مواد مخدر و مشروبات الکلی به شدت سلامتی ایمپلنت دندان را تحت تاثیر قرار میدهد و اگر بیمار تا قبل از عمل ایمپلنت از این موارد استفاده کرده باشد، اکنون باید مواد مخدر و دخانیات را در لیست موارد ممنوعه قرار دهد.

عوارض ایمپلنت دندان

خوشبختانه درمان ایمپلنت در بین همه درمان های دیگر دندانپزشکی، کم عارضه ترین به شمار میرود و با توجه به پدیده تکنولوژی جدید رادیوگرافی 3 بعدی، امکان خطا به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
عوارض ایمپلنت دندان میتواند به صورت موقت یا دائمی خود را نشان دهد .

برای مثال بعد از انجام ایمپلنت دندان  ، در دو سه روز اول امکان درد در ناحیه مورد نظر وجود خواهد داشت که معمولا پزشک با تجویز مسکن آن را کنترل میکند.
اما یک سری عوارض های دائمی بر اثر جای نامناسب ایمپلنت های دندان ممکن است به وجود آید که گاهی قابل درمان هم نمی باشد.

برای مثال اگر ارتفاع ایمپلنت دندان در استخوان فک به اندازه مناسب نباشد بعد از سال ها می تواند مشکلاتی را به وجود آورد که علاوه بر آزار بیمار هزینه های بالایی را هم برای او در برخواهد داشت.
یکی دیگر از مشکلاتی که بعد از ایمپلنت دندان به وجود می آید ، جدا شدن روکش ایمپلنت می باشد.

روکش دندان مصنوعی به وسیله چسب های موقت چسبانده میشود و ممکن است که این چسب در سال اول ایمپلنت کنده شود.

به این دلیل از چسب موقت برای چسباندن روکش دندان استفاده میکنند که در صورت بروز مشکل در ایمپلنت بتوان مشکل به وجود آمده را به راحتی حل کرد.

معمولا بعد از عادی شدن شرایط بعد از سال اول روکش ایمپلنت را با چسب دائمی می چسبانند.

عفونت

شاید یکی از مهمترین ترس هایی که هر کس بعد از انجام عمل جراحی دارد ، عفونت کردن قسمتی که روی آن عمل جراحی صورت گرفته است ، باشد.

بسیاری از ترشح ها و تورم ها بعد از انجام عمل جراحی کاملا طبیعی هستند و ترس بیش از حد در این باره غیر منطقی و اشتباه است.
دلایل زیر میتواند منجر به بروز عفونت ایمپلنت دندان شوند :

 • . دندان قروچه
  . پوکی استخوان
  . وجود بیماری های لثه
  . بیماری های عفونی
  . دیابت کنترل نشده
  . مصرف الکل و دخانیات
  . وجود سیستم ایمنی ضعیف

جلوگیری از بروز عوارض ایمپلنت دندان

1. انجام درمان توسط متخصص ایمپلنت
مهمترین قدم این است که درمان خود را به دست یک متخصص ایمپلنت خوب بسپارید.

نقش یک دندانپزشک متخصص میتواند به میزانی اهمیت داشته باشد که شاید شما هیچ عوارضی را مشاهده نکنید و یا تنها دچار عوارض کوتاه مدت طبیعی شوید.
2. رعایت توصیه های پزشک معالج
شما باید به طور کامل به توصیه های پزشک معالج خود توجه داشته باشید و آن ها را به درستی رعایت کنید.
3. پیروی از رژیم غذایی مناسب
رژیم غذایی نامناسب مانند استفاده از نوشیدنی های الکلی ، گازدار و حتی نوشیدنی های بسیار داغ و سرد میتوانند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

بنابراین لازم است تا دوران بهبودی کامل خود ، یک رژیم غذایی متناسب را دنبال کنید.
4. ترک دخانیات
مصرف دخانیات یکی از بیشترین دلایلی است که می تواند سبب بروز عفونت شود !

بنابراین اگر می خواهید تا از بروز آن جلوگیری نمایید ، بهتر است تا از مصرف دخانیات بپرهیزید.
5. مراجعه به مطب دندانپزشکی
بهتر است تا هرچند وقت یک بار برای چکاب شرایط دندانی خود به مطب پزشک معالج مراجعه کنید و تحت معاینه قرار بگیرید.

در اینجا تمام مزایای کاشت ایمپلنت دندان ذکر شده است:

 • ایمپلنت دندان بدون نیاز به چسب کاملا محکم سر جای خود قرار میگیرد.
 • ایمپلنت برای جویدن غذاها استحکام و قدرتی برابر با دندان طبیعی دارد.
 • ایمپلنت دندان تنها روشی است که میتواند جلوی تحلیل رفتن استخوان فک را بگیرد ، ایمپلنت دندان با محافظت از ساختار استخوان زیرین به ثبات دندانهای طبیعی مجاور کمک میکند و شکل و اندازه فک را نیز حفظ مینماید.
 • ایمپلنت دندان میتواند از افتادگی صورت و پیری جلوگیری کند.
 • ایمپلنت میتواند شما را از بیماری لثه در امان نگه دارد.
 • با ایمپلنت دندان مشکل تکلم، که درمانهای دیگر جایگزین دندان ممکن است به دنبال داشته باشند ، وجود نخواهد داشت و تکلم کاملا طبیعی خواهد بود.
 • میزان موفقیت ایمپلنت دندان بسیار بالاست بنابراین نتایج آن بسیار قابل پیش بینی است. همچنین با گذشت زمان نیازی به تعویض ندارد.
 • ترمیمی که روی ایمپلنت قرار میگیرد ( روکش ) همرنگ و مشابه دندان طبیعی بوده و عملکرد آن نیز مشابه دندان طبیعی است به همین علت نمیتوان تفاوت بین دندان ایمپلنتی و دندان طبیعی را تشخیص داد.

هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید در این مقاله در اختیار شما قرار خواهیم داد. ابتدا باید گفت ایمپلنت دندان یک روش بسیار کاربردی و دائمی برای کاشت دندان به شمار می رود. این روش از نظر ظاهری و عملکردی نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان بهتر می باشد. هرچند در کنار مزایای زیاد، دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. برای اینکه اطلاعات شما در خصوص ایمپلنت دندان کامل باشد، موارد و موضوعات زیر به صورت کامل توضیح داده می شود:

 • کاندیداهای مناسب برای انجام ایمپلنت دندان
 • مراحل نصب ایمپلنت دندان
 • مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت دندان
 • عوارض ایمپلنت دندان
 • مزایای و معایب ایمپلنت دندان
 • هزینه ایمپلنت دندان

حال در قسمت های بعدی به تک تک این موارد پرداخته و توضیحات کاملی را ارئه خواهیم داد.

کاندیداهای مناسب برای ایمپلنت دندان چه افرادی هستند

اولین مورد برای اینکه هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید این موضوع است که آیا فرد می تواند ایمپلنت دندان انجام دهد یا شرایط آن را ندارد. برای ایمپلنت دندان نیز باید قبل از هر اقدامی پارامترهایی را در نظر گرفت و نمی توان گفت این روش برای همه افراد مناسب است. این موارد عبارتند از:

فردی که دندان پوسیده داشته و با هیچ روش درمانی نتیجه نگرفته است. در این صورت با کاشت دندان می توان جای خالی دندان از دست رفته را پوشش داد.

افرادی که دندان های خود را در اثر سانحه یا تصادف از دست داده اند.

افرادی که از سلامت جسمانی کامل برخوردارند. این نکته باید به دقت بررسی شود، زیرا در ایمپلنت دندان فرد تحت جراحی قرار می گیرد و باید از نظر جسمانی وضعیت ایده آلی برای بیهوشی کامل داشته باشد. بنابراین برای بزرگسالان و افرادی که بیماری های زمینه ای دارند، با احتیاط بیشتری باید پیش رفت.

پروسه درمانی ایمپلنت دندان

در این قسمت می خواهیم با مراحل انجام ایمپلنت دندان و یا پروسه درمانی این روش آشنا شویم. این مورد نیز در خصوص اینکه هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید مفید و موثر است. ابتدا باید بگوییم ایمپلنت دندان از سه مرحله اصلی تشکیل شده است. ابتدا پایه در داخل استخوان فک ثابت می شود، سپس اباتمنت و تاج دندان بر روی آن قرار می گیرد. ولی قبل از هر اقدامی بایستی دندانپزشک از وضعیت سلامت دندان ها اطمینان حاصل نماید. میزان تراکم استخوانی فک بالا و پایین سنجیده می شود. زیرا پایه در داخل استخوان فک باید جایگذاری شود و استخوان فک باید به اندازه ای تراکم و انسجام داشته باشد تا پایه را درون خود ثابت نگهدارد. همچنین وضعیت لثه نیز باید به دقت بررسی شود تا دچار بیماری های لثه مانند پریودنتال و … نباشد. این دو عامل در صورتی که به دقت بررسی نشود، می تواند از عوامل شکست ایمپلنت دندان به شمار رود.

هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید 785846512000

نصب پایه

نصب پایه یا فیکسچر اولین مرحله از فرآیند کاشت دندان است. پایه به عنوان ریشه دندان عمل می کند و برای اینکه با بدن سازگاری کامل داشته باشد از تیتانیوم ساخته شده است. برای نصب پایه ابتدا قسمتی از لثه برش داده می شود تا به استخوان فک دسترسی کامل ایجاد شود. این مرحله تحت بیهوشی کامل انجام می شود. سپس استخوان فک بوسیله ابزاری مانند درل دندانپزشکی سوراخ می شود. عمق و ارتفاع این سوراخ بستگی به پایه و پیچی دارد که قرار است در داخل دندان قرار گیرد. سپس پایه در داخل استخوان فک قرار گرفته و بوسیله پیچ مخصوص سفت و ثابت می شود. این مرحله نقش مهمی در موفقیت و شکست ایمپلنت دندان دارد. زیرا هرگونه لق زدن و یا شل بودن پایه ایمپلنت دندان باعث شل شدن اباتمنت و تاج دندان می شود. سپس محل برش بخیه زده می شود و جراحی به اتمام می رسد.

نصب اباتمنت

مرحله بعدی بعد از قرار دادن پایه، نصب اباتمنت است. در صورتی که مراقبت های لازم در مرحله قبل انجام شده باشد، می توان این مرحله را پیش برد. این مرحله بعد از 5 تا 7 ماه انجام می شود. 5 ماه زمان لازم است تا فک پایین با تیتانیوم کاشته شده جوش خورده و سفت شود. 7 ماه زمان لازم است تا فک بالا با تیتانیوم جوش بخورد و علت این فاصله زمانی به علت وجود سینوس ها در فک بالا است. زیرا این ناحیه حساس تر است و باید مدت زمان بیشتری داد تا با استخوان فک جوش بخورد و ثابت شود. در این مرحله اباتمنت که آن هم از تیتانیوم ساخته شده است بر روی پایه قرار می گیرد. اباتمنت نقش واسط بین تاج دندان و پایه است و این دو قطعه را بر روی هم ثابت نگه می دارد.

نصب تاج دندان

مرحله بعد نصب تاج دندان است. مرحله نهایی کاشت دندان مربوط به قرار دادن تاج بر روی اباتمنت است. این مرحله نیز به دقت و تمرکز زیادی نیاز دارد تا دندان حالت طبیعی خود را بدست آورد. تاج دندان باید از مواد بسیار سختی ساخته شود تا مقاومت لازم را در برابر هر گونه آسیب و فشار داشته باشد. این مرحله بلافاصله بعد از نصب اباتمنت انجام می شود و نیاز به زمان ندارد.

مراقبت های لازم قبل از کاشت دندان

یکی از مهم ترین موارد برای کسب بهترین نتیجه، مراقبت های لازم قبل از کاشت دندان است. این مراقبت ها عبارتند از :

مراجعه به بهترین دندانپزشک که هم بتوان به نتیجه لازم دست یافت و هم عوارض این نوع درمان را کاهش داد. انتخاب دندانپزشک نقش مهمی در موفقیت یا شکست ایمپلنت دندان دارد. بایستی دندانپزشک با درمان های حاشیه ای مانند لیفت سینوس و یا پیوند استخوان آشنایی کامل داشته باشد.

بایستی دندانپزشک در جریان پرونده پزشکی بیمار قرار گیرد. اینکه چه داروهایی مصرف می کنید و یا چه بیمار هایی دارید. همچنین داروهای گیاهی که مصرف می کنید نیز باید به اطلاع دندانپزشک برسانید. زیرا ممکن است داروها تاثیر منفی در روند درمان داشته باشد. مانند داروهای انعقاد خون که باعث رقیق شدن خون و بالابردن احتمال خونریزی در حین درمان شود.

نیاز است دو هفته قبل از درمان از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری نمایید. زیرا این موارد باعث می شود تا بدن با کمبود اکسیژن و یا احتمال کبودی روبرو شوید.

مراقبت های لازم بعد از کاشت دندان

برای اینکه عوارض بعد از درمان را کاهش داد، باید مراقبت های بعد از درمان را جدی بگیرید. این اقدامات عبارتند از:

مراقبت های تغذیه ای

باید برای جلوگیری از خونریزی از غذاهای نرم و سبک در روزهای اول درمان استفاده کنید. برای اینکه در کنار این مراقبت، بدن بیمار نیز دچار ضعف نشود، می توان از غذاها به صورت پوره شده استفاده کرد. بهتر است از مایعات و آب بیشتری استفاده کنید تا سریع تر بهبودی حاصل شود. البته مایعات را نباید با نی مصرف نمود، زیرا مکش ایجاد شده باعث خونریزی دندان می شود.

رعایت موارد بهداشتی

مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه بهترین روش ها در کنترل عفونت و بروز بیماری های لثه ای است. می توانید برای ضدعفونی از محلول آب و نمک نیز استفاده کنید.

هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید 798455341354500054620

لزوم استراحت

باید بعد از جراحی مدتی را به استراحت اختصاص دهید. ورزش و فعالیت های روزمره را کنار بگذارید. زیرا داروهای بیهوشی و یا مسکن باعث خواب آلودگی و عدم تعادل می شود. باید برای شروع فعالیت های روزمره از دندانپزشک کمک گرفته و مشورت بخواهید.

مصرف دارو

برای کاهش عوارضی مانند درد باید از داروهای مسکن استفاده کرد. عفونت نیز باید با استفاده از داروهای آنتی بیوتیک کنترل نمود. این داروها باید به صورت مرتب و سرموقع مصرف شوند تا بهترین نتیجه را کسب نمود.

کنترل تورم و خونریزی

عوارضی مانند تورم و خونریزی را با استفاده از کمپرس یخ می توان کنترل نمود. البته باید در دو روز اول کمپرس را بر روی محل جراحی قرار دهید. بعد از دو روز برای برگشتن گردش خون در محل جراحی از کمپرس گرم استفاده نمایید.

عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی

باید تا دو هفته بعد از درمان از مصرف دخانیات علی الخصوص سیگار و نیز مشروبات الکلی خودداری کرده و یا به حداقل ممکن برسانید. زیرا این موارد باعث افزایش خونریزی و عفونت در محل درمان می شود.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

با اینکه ایمپلنت دندان بهترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته است، ولی آشنایی با مزایا و معایب این روش برای اینکه هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید لازم و ضروری است:

 • ماندگاری و دائمی بودن این روش
 • جلوگیری از رشد باکتری ها در دهان و حفاظت از محل دندان از دست رفته
 • جلوگیری از بروز بیماری های لثه
 • کیفیت مطلوب تر نسبت به دندان های طبیعی

از جمله معایب این روش نیز به هزینه بالای آن و مدت زمان طولانی درمان می توان اشاره کرد.

 

0/5 (0 نظر)