کلینیک دندانپزشکی دکتر وحید دهقان > دسته‌بندی نشده > کامپوزیت دندان خرگوشی چگونه انجام می شود

کامپوزیت دندان خرگوشی چگونه انجام می شود

عناوین محتوایی که می خوانیم .

روش های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند با وجود دندان های خرگوشی وجود دارد. در این بین کامپوزیت دندان نیز یک روش ایمن و راحت به شمار می رود و می خواهیم بدانیم کامپوزیت دندان خرگوشی چگونه انجام می شود؟ دندان های خرگوشی نوعی از دندان ها هستند که در فک بالا جلوتر از فک پایین قرار گرفته است. ممکن است این حالت دندان ها برای بسیاری از افراد جذاب به نظر برسد، ولی برخی از افراد نیز ترجیح می دهند که این حالت دندان ها از بین برود. در بین روش هایی مانند لمینت دندان و ارتودنسی، کامپوزیت دندان روشی راحت و سریع برای پوشش دادن این نقص ظاهری است. در این مقاله قصد داریم این روش را با سایر روش ها مقایسه نموده و به علت شکل گیری دندان های خرگوشی، عوارض و راه های درمان اشاره کنیم.

 

علت شکل گیری دندان های خرگوشی

دندان های خرگوشی به علل مختلفی تشکیل می شوند. این عوامل هم به صورت ژنتیکی و هم محیطی باعث می شوند تا دندان های فک بالا کمی جلوتر از دندان های فک پایین قرار گیرند که به اصطلاح دندان های خرگوشی نامیده می شوند. این دندان ها باعث ایجاد عوارضی مانند احساس درد در فک به علت جایگذاری نامناسب دندان ها، اختلال در صحبت کردن و جویدن و احتمال آسیب به سایر دندان ها خواهد شد. حال به این علل اشاره می کنیم:

عادت های نهادینه شده در کودکان

مکیدن انگشت و پستانک بعد از رشد دندان های دائمی باعث ایجاد دندان های خرگوشی در فرد می شود. در صورتی که این عادات در کودک نهادینه شود، پس از سن 4 سالگی احتمال ایجاد دندان خرگوشی افزایش پیدا می کند. بهتر است سعی شود تا این رفتارهای تعدیل و کنترل شود.

زبان زدن به پشت دندان های جلویی

این رفتار باعث هل دادن دندان ها به جلو و ایجاد عدم تناسب در دندان ها می شود. بنابراین بهتر است تا قبل از رشد دائمی دندان ها از انجام این کار خودداری نمایید.

عادات رفتاری نامناسب

یکی از علل ایجاد دندان های خرگوشی، دندان قروچه است. دندان قروچه باعث سایش دندان ها بر روی هم و در نتیجه به جلو رانده شدن آن ها می شود. دندان قروچه بیشتر در اثر فشارهای روحی و عصبی ایجاد می شود. بهتر است این بیماری درمان شود و در غیر اینصورت بایستی از محافظ دندان در زمان ورزش و یا خواب استفاده شود.

عوامل ژنتیکی

در صورتی که پدر، مادر و یا هردو دندان خرگوشی باشند، احتمال اینکه فرزندشان این خصوصیت را به ارث ببرد بسیار زیاد است.

کامپوزیت دندان خرگوشی

در این قسمت می خواهیم توضیح دهیم که کامپوزیت دندان خرگوشی چگونه انجام می شود. باید گفت روش هایی مانند ارتودنسی، لمینت دندان و … وجود دارد. ولی کامپوزیت دندان یک روش ایمن تر و سریع تر از سایر روش ها برای پوشاندن این عیب ظاهری می باشد. با این روش در یک جلسه درمانی می توان مشکل دندان های خرگوشی را پوشش داد. حال مراحل انجام کامپوزیت دندان خرگوشی را توضیح می دهیم:

بررسی وضعیت سلامت دندان ها

برای اینکه بتوان کامپوزیت را بر روی دندان ها نصب نمود، بایستی ابتدا وضعیت سلامت دندان ها و لثه بررسی شود. بنابراین ابتدا دندان ها را از لحاظ پوسیدگی و یا خرابی مورد بررسی قرار می دهند. ممکن است دندان پوسیدگی کمی داشته باشد و بعد از نصب کامپوزیت همین پوسیدگی باعث ایجاد درد در دندان شود. دندانپزشک مجبور است مواد کامپوزیت را از روی دندان برداشته، پوسیدگی را برطرف و مجددا مواد بر روی دندان قرار بگیرد. همچنین وضعیت لثه از لحاظ عفونت و یا بیماری های مربوط به آن باید مورد بررسی قرار گیرد. زیرا این بیماری ممکن است به قسمت های دیگر دهان نفوذ کرده و باعث ایجاد عفونت و یا سایر مشکلات گردد. بنابراین قبل از هر اقدامی بررسی پارامترهایی از قبیل وضعیت لثه و دندان ها در اولویت قرار گیرد.

 

تمیز کردن دندان

برای اینکه کامپوزیت دندان به صورت کامل بر روی دندان ها نصب شده و ثابت شود، نیاز است رویه دندان ها به صورت کامل تمیز شود. زیرا هر گونه جرم و یا برجستگی بر روی دندان مانع درست چسبیدن روکش می شود. برای اینکار از ماده اسیدی استفاده می شود که از اسید فسفریک 40 درصد تشکیل شده است. این ماده ژل مانند باید به مدت 15 ثانیه بر روی دندان ها قرار گیرد تا حالت تخلخل بر روی آن ها ایجاد شود و سطح را آماده نصب مواد کامپوزیت نماید. این تخلخل ها برای اینکه مواد کامپوزیت دندان کاملا در داخل دندان نفوذ نماید و سطح را آماده چسبیدن مواد کامپوزیت نماید، لازم است. این مورد برای دندان های خرگوشی به دلیل اینکه باید ارتفاع و جلو آمدگی آن ها هم تراز شود بسیار اهمیت دارد. مدت زمان قرار گرفتن ماده اسیدی نیز برای جلوگیری از آسیب به دندان ها بسیار مهم است.

قرار دادن مواد کامپوزیت دندان

در این مرحله مواد کامپوزیت دندان که مانند یک پلاستیک مایع است، با استفاده از برس مخصوص بر روی دندان ها قرار می گیرد. این مرحله اهمیت بسیار زیادی در زیبایی طرح لبخند دارد. اینکه مواد در چه اندازه بر روی دندان ها قرار گیرد تا حالت خرگوشی از بین رفته یا تعدیل گردد، در تخصص دندانپزشک است. بنابراین دندانپزشک در این مرحله نقش بسیار مهمی را دارد. زیرا قرار دادن زیاد مواد باعث می شود تا حالت زخمتی به دندان داده شود و کمتر از مقدار لازم مانع پوشش دادن صحیح و مناسب دندان ها می شود. بنابراین بهتر است طوری مواد بر روی دندان ها قرار گیرد که یک سطح صاف و یکدستی ایجاد شود. دندانپزشکان برای رفع این مشکل عموما مواد را به صورت لایه به لایه و تدریجی اضافه می کنند. به این ترتیب که با قرار دادن لایه نازکی در صورت لزوم، لایه بعدی را اضافه می نمایند.

تثبیت مواد کامپوزیت دندان

بعد از قرار دادن مواد کامپوزیت، نور و لیزر مخصوصی بر روی دندان ها تابانده می شود. این نور رنگ آبی دارد و با تابش آن به دندان ها، کاتالیزور موجود در مواد کامپوزیت فعال شده و آن را سفت می کند. این اشعه بایستی بین 10 تا 15 ثانیه بر روی دندان ها تابانده شود. لایه های کامپوزیت بسیار نازک هستند و به سرعت سفت و ثابت می شوند. در صورت نیاز مجددا دندانپزشک لایه دیگری به دندان اضافه می کند. و مجددا این نور باعث سفت شدن مواد می شود. برای دندان های خرگوشی این بهترین روش است تا طرح لبخند زیبایی ایجاد شود. تخصص و مهارت دندانپزشک در این خصوص از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. قبل از هر اقدامی در مورد دندانپزشک انتخابی تحقیق نمایید تا بهترین نتیجه با بهترین حالت ممکن را کسب نمایید. تخصص و حرفه ای بودن دندانپزشک باعث می شود تا دندان ها بدون اینکه حالت غیر طبیعی بگیرند، حالت خرگوشی خود را از دست بدهند.

مزیت کامپوزیت دندان خرگوشی با لمینت دندان

تا این قسمت با این موضوع که کامپوزیت دندان خرگوشی چگونه انجام می شود؟ آشنا شدیم. در این مرحله می خواهیم مزایای این روش را نسبت به لمینت دندان بیان نماییم. اطلاع از مزایا و معایب هر روش قبل از انتخاب بهترین گزینه درمانی بسیار مهم است.

لمینت دندان خرگوشی یا کامپوزیت

کامپوزیت دندان خرگوشی دارای مزایایی نسبت به لمینت دندان خرگوشی است.

هزینه کمتر

کامپوزیت دندان از لحاظ هزینه از لمینت دندان بسیار مناسب تر است. زیرا برای کامپوزیت دندان نیازی به قالب گیری و ارسال قالب به لابراتوار نداریم. در این روش از مواد کامپوزیتی که آماده است استفاده می شود. بنابراین نیاز به هزینه بیشتری نمی باشد و از این لحاظ مقرون به صرفه تر است.

عدم آسیب به دندان

مزیت دیگر کامپوزیت دندان عدم آسیب به دندان می باشد. در لمینت دندان باید مقداری از مینای دندان تراشیده شود تا دندان برای قرار دادن لایه لمینت آماده شود. در این روش مواد به صورت مستقیم بر روی دندان ها قرار داده می شود.

تعداد مراجعات محدود

مزیت دیگر این روش تعداد مراجعات کمتر نسبت به لمینت دندان است. در کامپوزیت دندان تنها با یک مراجعه به دندانپزشک و یک جلسه درمانی می توان مشکل را برطرف نمود. در صورتی که برای انجام لمینت دندان باید حداقل دو بار مراجعه شود.

امکان ترمیم

یکی از مهم ترین مزایای این روش به لمینت دندان، امکان ترمیم بخش آسیب دیده این روش است. در صورتی که لمینت دندان در صورت مشکل باید تعویض گردد. این مورد می تواند هم هزینه و هم وقت بیشتری را از فرد بگیرد. در صورتی که زمانی که کامپوزیت دندان مشکلی پیدا کرد که نیاز به ترمیم داشته باشد، به سادگی می توان این کار را انجام داد.

مزایا و معایب انجام کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی چیست

حال که توضیح دادیم کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی چه تأثیری در هماهنگی و تناسب اعضای صورت دارد، می خواهیم به تبیین مزایا و معایب انجام این روش بپردازیم.

سریع ترین روش برای پوشش دادن ناهنجاری های دندان

باید گفت کامپوزیت دندان به علت نصب سریع و آسان، امروزه به عنوان یکی از روش های پرطرفدار برای پوشش دادن معایب دندان ها مبدل شده است. برای بسیاری از افراد که مناسبات اجتماعی بیشتری دارند و یا طرح لبخند بسیار اهمیت دارد، این روش کاربردی خواهد بود. تمامی مراحل نصب کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی در یک مرحله قابل انجام است و نیازی به مراجعات مکرر به مطب دندان پزشکی برای بررسی و معاینه نمی باشد. تنها کافی است هر شش ماه برای چکاپ به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. در این جلسات وضعیت دندان ها و روکش بررسی می شود و قسمت هایی از دندان که امکان دسترسی بیمار وجود ندارد، تمیز و ضدعفونی می شود.

هزینه کمتر برای نصب روکش ونیر کامپوزیت دندان

یکی از مزایای دیگر این روش این است که در مقایسه با روش هایی مانند لمینت دندان، هزینه کمتری را به فرد تحمیل می کند. مراحل انجام این روش کوتاه تر بوده و نیازی به ساخت روکش اختصاصی برای فرد نمی باشد. در نتیجه هزینه ها نیز پایین خواهد آمد.

امکان ترمیم روکش کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی

یکی از مهم ترین مزایای این روش، امکان ترمیم روکش می باشد. به این معنی که اگر در اثر هر سانحه یا اتفاقی روکش دچار لب پریدگی، ساییدگی، شکستن و … شد، به راحتی می توان آن را ترمیم نمود. از طرفی اگر فرد بخواهد روکش کامپوزیت ونیر دندان را به صورت کامل بردارد، این امکان وجود دارد. در صورتی که لمینت دندان را نمی توان ترمیم نمود و بایستی تعویض شود. تعویض روکش غیر از هزینه زیاد، باعث صرف وقت زیادی خواهد بود. از طرفی ، فردی که دندان های خود را لمینت نماید، به علت تراش دادن مینای دندان بایستی تا پایان عمر این روش را تکرار نماید.

عدم آسیب به دندان با کامپوزیت ونیر دندان

در این روش بر خلاف سایر روش ها که نیاز است یا دندان ها تراش داده شوند و اقداماتی از این قبیل، به دندان آسیبی نخواهد رسید. زیرا روکش به صورت مستقیم بر روی دندان نصب شده و اقدامی قبل از آن نیاز نیست انجام گردد.

معایب کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی

در مقابل این مزایا بهتر است با معایب این روش نسبت به روش های جایگزین مانند لمینت دندان اشاره کنیم. استحکام و مقاومت روکش ونیر کامپوزیت دندان نسبت به لمینت پایین تر بوده و در اثر فشار و ضربه ناگهانی احتمال لب پر شدن و یا شکستن روکش وجود دارد. از طرفی کامپوزیت ونیر در برابر رنگ و لکه مقاومت کمتری دارد و احتمال رنگ پذیری آن بالاتر است. بنابراین باید مراقبت های بیشتری انجام شود تا تغییر رنگ روکش دیر تر اتفاق بیفتد.

ماندگاری کمتر نسبت به لمینت دندان

یکی دیگر از مواردی که برای بسیاری از افراد مهم است و مطرح می شود، ماندگاری روش درمانی و زیبایی است. باید گفت در مقایسه این دو روش یعنی کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی و لمینت دندان، لمینت ماندگاری طولانی مدتی نسبت به کامپوزیت دارد. علت آن موادی است که برای ساخت روکش لمینت دندان استفاده می شود. روکش لمینت دندان برای هر فرد اختصاصی ساخته و نصب می شود. موارد بکار رفته در آن کیفیت بهتر و مرغوبیت بیشتری دارند. در نتیجه در مقایسه با کامپوزیت ونیر که نهایتاً تا 10 سال عمر می کند، لمینت دندان دو برابر این مدت و حداکثر 20 سال ماندگاری دارد.

طبیعی تر بودن روکش لمینت دندان نسبت به کامپوزیت ونیر دندان

یکی از مزایای لمینت دندان این است که حالا طبیعی بیشتری نسبت به کامپوزیت دندان دارد. زیرا لازم است مینای دندان تراشیده شده و فضای خالی روی دندان ها ایجاد شود. در صورت که کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی، به صورت مستقیم روی دندان را پوشش می دهد و کمی دندان ها حالت زمختی و کلفتی پیدا می کنند. هرچند این مقدار بسیار ناچیز بوده و با دقت زیاد می توان متوجه این تغییرات شد.

کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی چگونه بر روی دندان ها نصب می شود

حال که با مزایا و معایب این روش نسبت به روش جایگزین یعنی لمینت دندان آشنا شدید، در این قسمت تلاش خواهیم کرد تا مراحل نصب کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی را به صورت کامل توضیح دهیم. این مراحل عبارتند از:

بررسی وضعیت دندان ها و لثه از نظر سلامت

بهتر است دندان ها قبل از نصب روکش کامپوزیت ونیر مورد معاینه قرار گیرند. در این صورت هر گونه پوسیدگی، خرابی و … ابتدا درمان خواهد شد. لثه بیمار نیز باید از نظر عفونت و عدم بیماری های مربوطه به لثه مورد بررسی قرار گیرند. در این صورت دندانپزشک با خاطری آسوده تر می تواند اقدامات لازم برای نصب روکش کامپوزیت دندان را انجام دهد.

انتخاب رنگ روکش کامپوزیت دندان

برای نصب روکش کامپوزیت دندان، رنگ روکش اهمیت زیادی دارد. زیرا باعث طبیعی تر نشان دادن آن شده و زیبایی طرح لبخند را چند برابر می کند. انتخاب رنگ روکش کامپوزیت ونیر دندان باید بر اساس آیتم هایی مانند رنگ پوست، رنگ سفیدی چشم و رنگ مو انتخاب شود. در کل باید گفت افرادی که رنگ پوست روشنی دارند، محدودیتی در انتخاب رنگ های شفاف و براق ندارند. ولی افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند، بهتر است از تن رنگ های بسیار سفید و براق انتخاب ننمایند. زیرا باعث غیر طبیعی جلوه کردن روکش خواهد شد.

تمیز کردن دندان ها

در مرحله بعد، دندانپزشک رویه بیرونی دندان ها را تمیز و پولیش می کند. برای اینکه استحکام پو چسبندگی روکش کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی بیشتر و قوی تر باشد، لازم است دندان ها از هر گونه جرم و پلاک پاک شوند. هرچه این مرحله با دقت بیشتری انجام شود، کامپوزیت قوی تری خواهیم داشت. سپس سطوح دندان ها باید متخلخل شوند، به این صورت که ماده اسیدی که شامل اسید فسفریک 30 تا 40 درصد است به مدت بسیار کوتاه و در حد چند ثانیه روی دندان ها با سرنگ ریخته می شود. این ماده اسیدی سطح دندان ها را متخلخل می نماید تا مواد کامپوزیت دندان به صورت کامل روی دندان ها را پوشش دهد. سپس این ماده از روی دندان ها شسته می شود. لازم است دندان ها به صورت کامل خشک شوند و مواد از روی آن ها پاک شود.

قرار دادن موادکامپوزیت ونیر بر روی دندان ها آماده شده

حال که سطح دندان ها پاک شده و حالت شیشه ای پیدا کرد، مواد کامپوزیت دندان که مانند پلاستیک مایع و قابل انعطاف است روی دندان ها را می پوشاند. این مواد با استفاده از اپلیکاتور یا برس مخصوص روی دندان ها با دقت قرار می گیرد. در مورد کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی این مرحله اهمیت زیادی دارد. زیرا قرار است هماهنگی و همسانی بین دندان ها ایجاد شده و جلو آمدگی دندان پوشش داده شود. در نتیجه باید مواد به صورت نازک و در برخی قسمت ها با ضخامت بیشتر روی دندان را بپوشاند. تخصص و مهارت دندانپزشک در این مرحله بسیار اهمیت دارد. برای قرار دادن مواد باید به صورت لایه به لایه اقدام شود. به این صورت که همه مواد با هم رویه دندان ها را پوشش نمی دهند. مواد به صورت لایه های نازک در هر مرحله روی دندان ها را خواهد پوشاند.

پولیش نهایی و اتمام مراحل نصب روکش کامپوزیت دندان

مرحله نهایی نصب روکش کامپوزیت ونیر دندان خرگوشی، سفت شدن مواد و ثابت شدن آن روی دندان ها است. برای این کار از نور آبی رنگی که به مدت 10 تا 20 ثانیه روی دندان ها تابانده می شود استفاده می کنند. این نور باعث فعال شدن کاتالیزور موجود در کامپوزیت دندان شده و آن را سفت می کند. در نهایت مواد اضافی از اطراف دندان ها پاک می شود و پولیش نهایی صورت می گیرد.

ارسال یک دیدگاه