کلینیک دندانپزشکی دکتر وحید دهقان > دسته‌بندی نشده > زیبایی خارق العاده لبخند با لمینت سرامیکی دندان

زیبایی خارق العاده لبخند با لمینت سرامیکی دندان

عناوین محتوایی که می خوانیم .

زیبایی خارق العاده لبخند با لمینت سرامیکی دندان به راحتی امکان پذیر است. در این روش از یک روکش استفاده می شود که از طریق نصب بر روی مینای دندان، زیبایی طرح لبخند را به همراه می آورد. این روکش از لایه های نازک سرامیکی ساخته شده است. هدف از نصب روکش لمینت سرامیکی دندان، زیباتر نمودن، سفید تر و یکدست نمودن دندان ها است. با این روش می توان بسیاری از معایب دندان را پوشش داده و ظاهری بهتر را به طرح لبخند فرد بخشید. مس خواهسم در این مقاله ابتدا در خصوص جنس روکش لمینت سرامیکی، روش نصب، کاربردها و مزایا و معایب آن مطالبی را مفصلا بیان نماییم تا کاملا با این روش آشنا شوید.

جنس روکش سرامیکی

روکش سرامیکی از ماده ای به اسم پرسلین تشکیل شده است که غیر فلزی بوده و با چسبیدن به مینای دندان، ظاهر دندان ها را بهبود می بخشد. این ماده با شرایط و محیط دهان کاملا سازگار است، از این لحاظ که محیط اسیدی دهان روی آن تاثیری نخواهد داشت. ضخامت این روکش ها بسیار نازک و در حد نیم تا 0.6 میلی متر متغیر می باشد. نازکی این ماده باعث می شود تا روی دندان را کاملا پوشش داده و حالت طبیعی داشته باشد. امروزه روکش ها دارای رنگ های متنوع و با سایه های مختلف می باشد. طوری که می توان با در نظر گرفتن آیتم های مختلف، شبیه ترین رنگ و سایه را در جهت طبیعی تر بودن حالت دندان ها انتخاب نمود. بعضی از لمینت های سرامیکی از سرامیک خالص ساخته می شوند ولی در برخی از لیتیوم نیز در کنار سرامیک استفاده می شود.

کاربرد لمینت های سرامیکی

در این قسمت می خواهیم بدانیم در کنار زیبایی خارق العاده لبخند با لمینت سرامیکی دندان، چه کاربردهای دیگری نیز می توان برای این روش متصور بود. برخی از این کاربردها در زیر توضیح داده می شوند:

دندان های تغییر رنگ داده

دندان ها به دلایل متفاوت ممکن است تغییر رنگ داده و زرد شوند. این عوامل می تواند در بزرگسالی اتفاق بیفتد و یا به صورت مادرزادی با کودک همراه است. از جمله این موارد می توان به مصرف تتراسایکلین در دوران بارداری توسط مادر اشاره کرد. از عواملی که در بزرگسالی دندان ها را زرد می کنند به مصرف دخانیات، روت کانال دندان ها، پر کردن پوسیدگی دندان و .. اشاره می شود.

دندان های ساییده شده

دندان ها در اثر عوامل مختلف ممکن است دچار ساییدگی و کوتاهی ارتفاع شوند. از جمله این عوامل دندان قروچه می باشد. این بیماری باعث می شود تا فرد در زمان استرس و اضطراب و یا در خواب دندان ها را بهم فشار دهد و یا حالت ساییدگی بگیرد. این مشکل باید ابتدا رفع گردد، زیرا می تواند برای روکش لمینت ددان نیز مخرب باشد. در غیر این صورت فرد ناچار است در هنگام خواب و سایر مواقع از محافظ دندان کمک بگیرد.

دندان های فاصله دار

غیر از زیبایی خارق العاده لبخند با لمینت سرامیکی دندان، برای دندان های فاصله دار نیز این روش بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت. دندان هایی که از هم فاصله گرفته اند، باعث نازیبایی و عدم نظم و یکدست بودن دندان ها می شوند. با لمینت دندان فاصله دار این مشکل برطرف می شود و این فاصله با روکش دندان پر می گردد.

 

دندان های کج و نامرتب

وجود چند دندان کج در دهان و یا نامرتبی دندان ها باعث می شود لبخند فرد جذابیت خود را از دست بدهد. برای پوشش دادن این مشکل، لمینت دندان می تواند بهترین گزینه باشد. در این مورد باید دقت بیشتری شود. کج بودن دندان ها نباید بسیار زیاد باشد. در این صورت با لمینت دندان نمی توان ظاهر دندان ها را بهبود بخشید. باید از روش های دیگر مانند ارتودنسی کمک گرفت و بعد از اتمام این مرحله در صورت تمایل، دندان ها لمینت کرد. پس نتیجه می گیریم لمینت دندان های کج، برای زمانی مناسب است که ناهماهنگی دندان ها در حد وسیع نباشد. برای ناهمواری های جزیی می توان از لمینت دندان کمک گرفت و زیبایی خارق العاده لبخند با لمینت سرامیکی دندان را به فرد بازگرداند.

لمینت دندان چگونه بر روی دندان ها نصب می شود.

برای اینکه بدانیم زیبایی خارق العاده لبخند با لمینت سرامیکی دندان چگونه ایجاد می شود، بهتر است با روش نصب این روکش آشنا شویم. همانطور که گفتیم لمینت دندان از ماده ای به نام پرسلین ساخته شده که بسیار نازک و شکننده است. ولی زمانی که به یک ماده دیگر مانند دندان که ساختار قوی تری دارد متصل شود، استحکام لازم را خواهد داشت. برای نصب روکش لمینت دندان نیاز است مراحل زیر دنبال شود.

بررسی وضعیت دندان ها از نظر سلامتی

ابتدا دندانپزشک وضعیت کلی دندان ها را از نظر سلامت دندان ها، لثه و … بررسی می نماید. اینکه دندانی پوسیده نباشد و یا لثه دچار بیماری و یا عفونت نشده باشد برای دندانپزشک اهمیت زیادی دارد. زیرا بعد از نصب نمی توان روکش را جدا کرده، دندان را اصلاح و مجددا روکش را در جای خود قرار داد. در صورت برداشتن روکش بایستی مجددا تمامی مراحل از ابتدا شروع شود.

لیفت لثه

عموما لثه دردندان ها ممکن است بالا یا پایین باشد. برای ایجاد زیبایی خارق العاده لبخند با لمینت سرامیکی دندان باید لثه ها همتراز شود که این کار با لیفت لثه امکانپذیر خواهد بود.

آماده کردن دندان

برای آماده کردن دندان باید مینای دندان تراشیده شود. برای تراش دادن مینای دندان از ابزار مخصوص دندانپزشکی استفاده می شود. این مرحله اوج ظرافت و مهارت دندانپزشک را طلب می کند. تراشیدن مینای دندان باید بگونه ای با دقت انجام شود تا روکش نه حالت برجسته و نه حالت فرو رفته بر روی دندان ها پیدا کند. چون این میزان بر اساس میلی متر سنجیده می شود، اهمیت انتخاب دندانپزشک را می رساند. تجربه و تخصص دندانپزشک تضمینی برای کسب بهترین نتیجه در این مرحله حساس است.

قالب گیری

مرحله دیگر قالب گیری دندان ها است. باید قالب گیری در نهایت تمرکز صورت گیرد تا تمامی معایب و مشکلات دندان ها در نظر گرفته شود. بخصوص در مواردی مانند لب پر شدن و یا ساییدگی دندان ها، این مرحله حساسیت خود را دارد. زیرا برای هم ارتفاع نمودن دندان ها ساییده شده و لب پر شده با سایر دندان ها باید قالب گیری با دقت انجام شود. سپس قالب آماده شده به لابراتوار ارسال می گردد تا روکش نهایی ساخته شود. در این مرحله جلسه اول درمان به اتمام می رسد. برای جلوگیری از حساسیت دندان ها رد برابر تغییر دما و نیز احساس ناخوشایند تراشیده شدن مینای دندان، می توان از روکش موقت برای پوشش دادن دندان ها استفاده کرد.

نصب روکش دندان

زیبایی خارق العاده لبخند با لمینت سرامیکی دندان در این مرحله ایجاد می شود. بعد از مدت یک یا دو هفته بیمار برای نصب روکش باید مجددا به مطب دندانپزشک یا کلینیک مراجعه نماید. این مدت زمان بر اساس تعداد دندان ها، حساسیت کار و … تعیین می شود. در این مرحله، روکش موقت از روی دندان ها برداشته و روکش سرامیکی نهایی بر روی دندان ها نصب می شود. دندانپزشک قبل از نصب روکش، مجددا وضعیت دندان ها و روکش موقت را بررسی می نماید تا در صورت نیاز تغییراتی اعمال شود. روکش نهایی با استفاده از چسب مخصوص بر روی دندان ها قرار می گیرد و با تابش اشعه مخصوص سفت و در محل مناسب خود تثبیت می شود. بعد از اتمام کار روکش دندان پولیش می شود تا از هر گونه ماده اضافی پاک شود و رنگ دلخواه بیمار نشان داده شود.

در چه مواقعی نباید از روکش سرامیکی لمینت دندان استفاده نمود

نمی توان گفت همیشه روکش لمینت سرامیکی بهترین گزینه برای اصلاح مشکلات دندان ها است. در شرایطی می توان از درمان های جایگزین برای پوشش دادن عیوب ظاهری دندان کمک گرفت. موارد منع ممنوعیت نصب روکش لمینت سرامیکی عبارتند از :

  • دندان های تغییر رنگ داده تا حد سیاه شدن، زیرا این روکش ها بسیار نازک هستند و این سطح رنگ از زیر آن ها مشهود خواهد بود.
  • پوسیدگی های بسیار شدید که ابتدا باید درمان و سپس روکش نمود.
  • تغییر زاویه و کجی بسیار زیاد دندان ها که بهتر است ابتدا با ارتودنسی این مشکل را برطرف و سپس برای زیبایی طرح لبخند، از روکش لمینت سرامیکی کمک گرفت.
  • افراد سیگاری و افرادی که دچار دندان قروچه هستند، ابتدا باید این عادات رفتاری را ترک یا کنترل نمایند. در غیر این صورت نتیجه دلخواهی از این روش کسب نخواهند کرد.

 

کلام آخر

زیبایی خارق العاده لبخند با لمینت سرامیکی دندان را می تواند در عرض دو هفته و با دوبار مراجعه به دندانپزشک بدست آورد. برای انجام این روش بهتر است ابتدا به بهترین دندانپزشک در این زمینه مراجعه نمایید. در مواقعی انتظاری که از نصب روکش دندان داریم، با این کار محقق نخواهد شد. بهتر است دندانپزشک وضعیت کلی دندان ها را بررسی نماید و با توجه به پارامترهای موردنظر، روکش سرامیکی دندان را نصب نماید. مهارت و تخصص دندانپزشک در نصب روکش اهمیت زیادی دارد. زیرا در صورت نبود این توانایی ممکن است غیر از شکست در این عمل، مشکلات دیگری مانند عفونت دندان های زیر روکش، آسیب به مینای دندان و … برای فرد پیش آید.


>

ارسال یک دیدگاه