ایمپلنت دندان های جلو

عناوین محتوایی که می خوانیم .

از دست دادن دندان ها به دلایل مختلفی در طول زندگی فرد رخ می دهد؛ مانند تصادفات، بالا رفتن سن، پوسیدگی های وسیع و برخی بیماری ها. نداشتن دندان نه تنها در تکلم و صحبت کردن بلکه در بلع غذا هم تاثیر گذار است. اما مهم تر از همه می تواند باعث از دست دادن اعتماد به نفس افراد شود. خصوصا دندان های جلو که در هنگام صحبت کردن و خندیدن نمایان می شوند و جای خالی دندان جلو بیشتر دیده می شود. ایمپلنت دندان یک روش کاملا نوین است که می تواند جایگزین دندان مصنوعی شود و عمر و ماندگاری بالاتری نسبت به آن داشته باشد. زمانی که شما دندانتان را به هر دلیلی از دست دادید، برای انجام ایمپلنت باید اقدام کنید. اپمپلنت دندان یک پیچ از جنس تیتانیوم است که آن را در داخل کانال ریشه قرار می دهند. بعد از مدتی که پیچ یا پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش خورد، می توانید از روکش دندانی استفاده کنید. در این صورت دندان مصنوعی کاملا به صورت دندان طبیعی شما خواهد شد و به همان اندازه ماندگاری و کیفیت دارد. ایمپلنت دندان روش جدیدی است که برای استفاده از این روش تنها دندان پزشکتان است که می تواند تشخیص دهد آیا شما کاندید مناسب برای انجام عمل کاشت ایمپلنت هستید یا نه.

مراحل ایمپلنت دندان جلو

عمل کاشت ایمپلنت دندان های جلو در چندین مرحله انجام می شود. البته در روش های جدید هم می توان تمام مراحل آن را در یک جلسه انجام داد که همه این ها به نظر دندان پزشکتان بستگی دارد. در ادامه توضیح مختصری از هر مرحله به شما ارائه خواهیم داد.

مرحله اول: مشاوره و برسی وضعیت دندان ها و وضعیت جسمانی بیمار است. با گرفتن یک عکس رادیولوژی می توان همه مشکلت دندانی را بررسی کرد. به طور معمول استخوان فک دندان های جلو مقاومت کمتری نسبت به دندان های عقب دارند. بنابراین در این مرحله وضعیت استخوان فک باید مشخص شود که آیا به پیوند احتیاج دارد یا خیر.

مرحله دوم: کشیدن دندان آسیب دیده یا پوسیده است.در این مرحله پزشک متوجه خواهد شد که آیا استخوان فک نیاز به پیوند دارد یا نه. در صورت نیاز به پیوند استخوان باید چهار ماه تا دوازده ماه زمان بگذرد تا استخوان فک ترمیم شود.

مرحله سوم: در این مرحله با استفاده از دریل دندان پزشکی استخوان فک را سوراخ کرده و آماده جا گذاری پیچ ایمپلنت می کنند. بعد از جاگذاری پایه ایمپلنت به چند هفته زمان نیاز دارید تا این دو به هم جوش بخورند.

مرحله چهارم: در این مرحله هیلینگ کپ یا همان تاج موقت دندان گذاشته می شود. این روکش دندانی که به صورت موقتی است، باعث می شود لثه از ایمپلنت جدا شده و ترمیم شود. این مرحله 10 تا 14 روز طول می کشد.

مرحله پنجم: قرار دادن اباتمنت روی دندان است. اباتمنت روکش موقتی دندان است. در این مرحله قالب گیری از دندان هم انجام می شود تا روکش دائمی طراحی و ساخته شود.

مرحله ششم: در آخرین مرحله تاج دندان که به صورت روکش دائمی و کاملا شبیه به دندان طبیعی است، بر روی دندان کار گذاشته می شود. این روکش بر روی اباتمنت چسبانده می شود.

همان طور که متوجه شدید ایمپلنت دندان حدودا به شش ماه زمان نیاز دارد. البته باز هم این زمان تقریبی است و برای همه یکسان نیست. همه این مراحل باید تحت نظر دندان پزشک متخصص در ایمپلنت یا ایمپلنتولوژیست ها انجام شود. انجام سریع یا کند کاشت ایمپلنت به شرایط زیادی بستگی دارد؛ از جمله شرایط جسمانی بیمار، سطح پوسیدگی دندان اولیه، نداشتن بیماری های مربوط به لثه، میزان مقاومت استخوان فکو غیره. همه این موارد در افزایش و یا کاهش مدت زمان انجام مراحل ایمپلنت موثر هستند.

مزایای ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو مزیت های زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • بهبود طرح لبخند
  • از جلوگیری از فرورفتگی و تحلیل استخوان فک
  • ظاهر طبیعی و هم رنگ با سایر دندان ها
  • مقاومت و ماندگاری و تحمل فشار بالا مانند دندان طبیعی
  • عدم ایجاد عوارض برای دندان های کناری
  • افزایش اعتماد به نفس
  • رعایت بهتر و آسان تر بهداشت دهان و دندان
  • صحبت کردن و گفتار درست و واضح

عوارض ایمپلنت نکردن دندان جلو

ایمپلنت دندان های جلو هم مانند هر روش دیگری معایب خاص خود را دارد اما با وجود مزیت های فراوانی که دارد معایب آن به چشم نمی آیند و افراد زیادی حاضرند همه این معایب کوچک را در قبال مزیت های فراوان این روش تحمل کنند. یکی از معایب ایمپلنت دندان جلو درد زیاد آن است البته در روش های جدید می توان با بیهوش کردن فرد این عمل را انجام داد. عیب دیگر این روش هزینه زیاد و مدت زمان طولانی روند درمان است. البته همان طور که پیشتر گفتیم مدت زمان انجام مراحل ایمپلنت دندان جلو بستگی به عوامل مختلفی دارد که پزشک مربوطه باید تشخیص دهد.

هزینه ایمپلنت دندان جلو

همان طور که گفتیم ایمپلنت دندان های جلو اهمیت بیشتری نسبت به سایر دندان های عقبی دارند؛ زیرا تاثیر مستقیم و زیادی روی زیبایی و اعتماد به نفس افراد می گذارند. برخی افراد حتی نمی توانند جای خالی دندان را تحمل کنند و از روش های فوری ایمپلنت استفاده می کنند. مواد استفاده شده در روکش دائمی ایمپلنت دندان های جلو باید بسیار با کیفیت باشد تا در گذر زمان و استفاده از مواد عذایی مختلف تغییر رنگ نداده و جلوه بدی پیدا نکند.

بنابراین هزینه ایمپلنت دندان های جلو کمی بیشتر از هزینه ایمپلنت دندان های عقبی است. اما به هر حال به دلیل اهمیت و تاثیر زیاد دندان های جلو در ابعاد مختلف زندگی، افراد مجبور به پرداخت این هزینه می باشند. لازم به یاد آوری است که هزینه ایمپلنت فوری دندان های جلو بیشتر از ایمپلنت طولانی است.

مراقبت از ایمپلنت دندان

مراقبت از دندان کاشته شده با ایمپلنت در ماندگاری و بالا رفتن طول عمر آن بسیار مهم است. همان طور که مراقبت و رعایت بهداشت برای دندان های طبیعی لازم و ضروری است، دندان ایمپلنت شده هم باید هر روز مسواک زده و نخ دندان کشیده شود.

بهتر است هر است هر شش ماه یک بار برای چکاپ هم دندان های طبیعی و هم دندان ایمپلنت شده به پزشک مراجعه کنید و همه مواردی که برای سالم ماندن دندان طبیعیتان رعایت می کنید را، برای دندان کاشته شده تان مد نظر قرار دهید.

ارسال یک دیدگاه