طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت ونیر

طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت ونیر 87546545641254

یکی از مقایسه هایی که بین روش های مشابهی مانند لمینت دندان و کامپوزیت انجام می شود این است که طول عمر لمینت  بیشتر است یا کامپوزیت ونیر؟ ماندگاری روش های زیبایی یکی از مهم ترین مسایلی است که برای بسیاری از افراد مطرح می شود. کامپوزیت دندان و لمینت دندان جزو روش های سریع برای پوشش دادن مشکلات و نواقص دندان ها است. در هر دو روش از روکش هایی استفاده می شود تا مشکلاتی مانند بدرنگی، فاصله بین دندان ها، لب پر شدن و … از طریق آن حل شود و پنهان گردد. بنابراین این دو روش جنبه درمانی نداشته و جزو روش های زیبایی به شمار می رود. وجه تمایزهای زیادی هم بین این دو روش وجود دارد که یکی از آن ها موضوع ماندگاری و طول عمر آن ها است. در این مقاله می خواهیم این موضوع را بررسی نماییم.

مقایسه طول عمر کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

طول عمر روش کامپوزیت ونیر بین 7 تا 10 سال است. در صورتی که لمینت دندان عمری تقریبا دو برابر این روش و بین 15 تا 20 سال را دارد. عوامل متعددی در این خصوص می تواند تاثیر گذار باشد. در این قسمت می خواهیم به این عوامل پرداخته و در مورد هر کدام توضیحات کاملی را ارائه دهیم:

طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت ونیر 87546545641254

نحوه نصب روکش کامپوزیت و لمینت دندان

در پاسخ به این سوال که طول عمر لمینت  بیشتر است یا کامپوزیت ونیر؟ مشخص شد که طول عمر لمینت دندان دو برابر کامپوزیت دندان است. علت این تفاوت را می توان در نحوه نصب و نوع نصب روکش های آن ها دانست. در این قسمت می خواهیم به این موضوع بپردازیم که کلا لمینت دندان و کامپوزیت دندان چگونه و به چه نحوی بر روی دندان نصب می شود. با توضیح این مطلب پی خواهیم برد علت ماندگاری بیشتر لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دندان چیست؟

آشنایی با روش لمینت دندان

لمینت دندان یکی از بهترین روش ها برای پوشش دادن عیوب دندان ها به شمار می رود. در این روش که طی مراحل مختلف صورت می گیرد، روکشی از بهترین مواد بر روی دندان نصب می شود که مقاومت بالایی دارد. نحوه نصب روکش لمینت دندان به این صورت است:

مرحله اول: آماده نمودن لثه و دندان ها

برای نصب روکش لمینت دندان ابتدا باید لثه و دندان ها آماده شوند. برای اینکار با استفاده از ابزار مخصوصی لثه را با همدیگر هم تراز نموده و در یک راستا قرار می دهند. این کار برای زیبا نمودن بیشتر نصب روکش نیاز است. سپس برای اینکه دندان ها آماده شوند، باید با استفاده از ابزار مخصوصی مینای دندان به اندازه بسیار نازک و میلی متری تراش داده شوند. در این صورت بستر و فضای لازم برای قرار گرفتن روکش فراهم می شود. با وجود اینکه روکش لمینت دندان بسیار نازک است، ولی باز هم تراش دادن مینای دندان برای طبیعی تر نشان دادن دندان ها بسیار مفید و لازم است. این میزان تراش دادن بسیار اهمیت دارد. بیشتر از حد تراشیدن باعث نازک شدن و شکننده بودن مینای دندان می شود و کمتر از آن باعث می شود نتیجه ای که انتظار داریم به دست نیاید.

مرحله دوم: قالب گیری و ارسال به لابراتوار

در این مرحله بعد از تراش دادن مینای دندان، بایستی از روی دندان های جدید قالبی تهیه شده و به لابراتوار ارسال گردد تا روکش نهایی از روی این قالب آماده شود. برای قالب گیری از موادی مانند خمیر استفاده می شود که بر روی دندان ها قرار می گیرد و تمامی جزئیات دندان در آن انعکاس پیدا می کند.  این کار باید در نهایت ظرافت و دقت صورت گیرد که البته بستگی زیادی به علت نصب روکش لمینت دندان دارد. مثلا برای مشکلی مانند بد رنگی نیازی به دقت زیاد نیست. ولی برای مشکلی مانند شکستگی دندان و یا فاصله بین دندان ها و از این قبیل موارد باید دقت زیادی انجام شود تا نتیجه مورد نظر به دست بیاید. قابل تهیه شده به لابراتوار ارسال می شود تا روکش نهایی از روی آن ساخته شود. تا زمان آماده شدن روکش نهایی، از روکش موقت استفاده می شود تا بیمار تا زمان آماده شدن آن دچار مشکل نشود.

مرحله سوم: نصب روکش نهایی

برای تهیه روکش نهایی لمینت دندان نیاز به بازه زمانی یک یا دو هفته ای است. این فاصله زمانی بستگی به نوع مشکل دارد. بعد از اینکه روکش آماده شد، مجددا باید به دندانپزشکی مراجعه کنید تا روکش موقت برداشته و روکش نهایی نصب شود. مجددا دندانپزشک روکش موقت و دندان ها را بررسی می نماید تا مشکلی در این مدت پیش نیامده باشد. بعد از تایید نهایی، روکش نهایی بر روی دندان ها نصب می شود. برای نصب روکش نهایی باید از چسب یا سیمان مخصوص استفاده شود. اشعه و لیزر به مدت زمان کوتاهی بر روی این مواد تابیده می شود تا کاتالیزور موجود در روکش را فعال و آن را سفت و ثابت نماید.

آشنایی با نحوه نصب روکش کامپوزیت دندان

حال می خواهیم بدانیم روکش کامپوزیت دندان چگونه بر روی دندان نصب می شود. در مورد کامپوزیت دندان نیز ابتدا لثه ها را هم تراز می نمایند. سپس از روکش آماده ای که در مطب وجود دارد استفاده می شود. روکش با استفاده از چسب مخصوص بر روی دندان ها نصب و با استفاده از لیزر و اشعه مخصوص سفت می شود. در این روش نیازی به قالب گیری و یا تراش دادن مینای دندان نیست. روکش آماده بر اساس رنگ و مواد استفاده شده در آن بر اساس سلیقه فرد انتخاب می شود.

با توجه به آنچه گفته می شد می توان چنین نتیجه گرفت که مراحل نصب روکش لمینت دندان بسیار پیچیده و مهم است. نیاز است مینای دندان تراشیده شده و مرحله قالب گیری به دقت انجام شود. در صورتی که در مورد کامپوزیت دندان این وضع صادق نیست. در این روش نیازی به تراش دادن مینای دندان نبوده و روکش به صورت مستقیم بر روی دندان ها نصب می شود. مواد استفاده شده در لمینت دندان در لابراتوار با بهترین و مستحکم ترین مواد ساخته می شود. به همین دلیل طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت دندان دارند.

طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت ونیر 21587456452132

میزان مقاومت کامپوزیت و لمینت دندان در برابر فشار و آسیب

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود کامپوزیت دندان کمتر از لمینت دندان عمر داشته باشد، مقاومت کمتر آن در برابر ضربه و فشار است. مولابراتوار از بهترین و مرغوب ترین مواد ساخته می شود که استحکام زیادی را در برابر ضربه و فشار دارد. جنس این مواد بسیار سخت بوده و اندازه دندان های طبیعی است. در مواردی از دندان های طبیعی نیز محکم تر و قابلیت تحمل فشار بیشتری را دارند. در صورتی که روکش کامپوزیت دندان به صورت آماده در مطب موجود است و نیایز به ساخته شدن در لابراتوار ندارد. از طرفی قالب تهیه شده برای لمینت دندان همه جزئیات دندان ها را لحاظ می کند. جایی از دندان خالی نمی ماند و همه قسمت ها با مواد پر می شود. در صورتی که در مورد کامپوزیت دندان ارتفاع و حجم دندان ها لحاظ نمی شود و ممکن است قسمتی از دندان خالی بوده که در اثر فشار بشکند.

میزان لکه گیری و رنگ پذیری

غیر از استحکام در برابر فشار و ضربه، مقاومت در برابر لکه گیری و رنگ پذیری در مورد لمینت دندان بسیار بیشتر از کامپوزیت دندان است. در صورتی که دندان ها دچار بدرنگی و زرد شدن شود باز هم نیاز است تعویض گردند، زیرا ظاهر روکش را بسیار نامناسب خواهد کرد. مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان برای جلوگیری از بدرنگی باید بسیار بیشتر از لمینت دندان باشد. رعایت بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه یکی از عوامل بازدارنده از لکه گیری روکش است. عدم مصرف غذاهای و مایعات رنگی نیز مانعی در برابر رنگ پذیری آن به شمار می رود. بنابراین در مورد هر دوی این روکش ها تا حد امکان باید خوردن این مواد را محدود نماییم و در مورد کامپوزیت دندان این مورد بیشتر باید مورد دقت قرار گیرد. بلافاصله بعد از خوردن این مواد سریعا مسواک بزنید .

موارد مهم دیگر در افزایش ماندگاری کامپوزیت و لمینت دندان

غیر از موارد بالا، عوامل دیگری باید رعایت شود تا ماندگاری روکش را افزایش دهد. از جمله این موارد می توان به عدم مصرف دخانیات بخصوص سیگار، عدم مصرف مشروبات الکلی، عادات رفتاری نامناسب مانند دندان قروچه، خوردن ناخن، جویدن یخ و … اشاره کرد. مراجعات منظم و سالی دو بار به دندانپزشک نیز جلوی بسیاری از مشکلاتی که باعث کاهش طول عمر روکش می نماید را خواهد گرفت.

کلام آخر

در خصوص اینکه طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت ونیر گفته شد که ماندگاری لمینت دندان دو برابر کامپوزیت ونیر است. نوع مواد استفاده شده و نحوه نصب لمینت دندان، مقاومت در برابر  فشار و ضربه و نیز استحکام در برابر لکه گیری و رنگ پذیری از جمله علل ماندگاری بالای لمینت دندان در مقابل کامپوزیت است. انتخاب دندانپزشک در کنار رعایت مراقبت های بعد از نصب روکش دندان نقش مهمی در ماندگاری و افزایش طول عمر این روش ها دارد. مراقبت هایی در خصوص بهداشت، تغذیه و فعالیت های بدنی بعد از نصب روکش از جمله این موارد می باشد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)