کاشت دندان چگونه انجام می شود

کاشت دندان چگونه انجام می شود 566468024876

برای افرادی که به هر دلیل دندان خود را از دست داده اند، این سوال پیش می آید که کاشت دندان چگونه انجام می شود؟ با وجود پیشرفت های گسترده در حوزه دندانپزشکی از دست دادن به این معنی نیست که فرد تا پایان عمر باید از این مشکل رنج ببرد. امروزه روش های مختلف کاشت دندان انجام می شود که حتی می توان در عرض یک روز جای خالی دندان را پر نمود. کاشت دندان یا ایمپلنت دندان برای افرادی که به دلایلی مانند تصادف، بیماری های لثه مانند پریودنتال ، پوسیدگی دندان و یا سوتنحی مانند صدمات ورزشی یک یا چند دندان خود را از دست داده اند، بسیار مفید و کاربردی است. در این مقاله به صورت مفصل توضیح خواهیم داد که کاشت دندان چگونه انجام می شود؟ مزایا ایمپلنت دندان چیست و با مراقبت های قبل و بعد از جراحی آشنا خواهیم شد.

کاشت دندان چگونه انجام می شود 566468024876

 مراحل کاشت دندان

برای اینکه بدانیم کاشت دندان چگونه انجام می شود؟ بهتر است ابتدا با مراحل ایمپلنت دندان آشنا شویم. ایمپلنت دندان می تواند به صورت فوری و یک روزه نیز انجام شود. این دو روش در مراحل شبیه هم بوده و تفاوتی که دارند در مدت زمانی است که برای کاشت دندان صرف می شود. در ایمپلنت دندان فوری بین مراحل نصب پایه و اباتمنت هیچ فاصله زمانی وجود ندارد. تمامی مراحل در یک روز و در یک جلسه دندانپزشکی قابل انجام است. ولی باید تذکر دهیم که این روش برای همه افراد کاربرد ندارد و فرد باید کاندید مناسب برای انجام ایمپلنت یک روزه باشد. در ادامه این شرایط را بیان خواهیم نمود. ابتدا مراحل کاشت دندان یا ایمپلنت دندان را توضیح می دهیم:

انتخاب دندانپزشک

یکی از مهم ترین تصمیماتی که در این خصوص باید گرفته شود، انتخاب دندانپزشک حرفه ای و مجرب در زمینه کاشت دندان است. همچنین دندانپزشک بایستی در دیگر درمان های جانبی نیز مهارت و تخصص داشته باشد. در بیشتر مواقع نیاز به پیوند استخوان و لیفت سینوس است. در مواقعی تراکم استخوان و یا محل قرار گرفتن سینوس ها مناسب برای کاشت پایه نمی باشد. برای رفع این مشکل دندانپزشک لیفت سینوس را انجام می دهد و یا پیوند استخوان برای بالا بردن ارتفاع و تراکم استخوان فک انجام می شود. بایتس تحقیقات لازم را انجام داده و میزان رضایت مراجعه کنندگان را بسنجید تا بهترین نتیجه را کسب نمایید. نمونه کارهای دندانپزشک را بررسی نمایید و یا حتی نظرات کاربران را در سایت هاو فضاهای مجازی ارزیابی نمایید.

معاینه و مشاوره

در این مرحله دندانپزشک وضعیت کلی دندان را بررسی می نماید. با استفاده از ابزار مخصوص پارامترهایی مانند تراکم استخوان، بیماری های لثه و بافت آن را ارزیابی می نماید. در صورت نیاز به پیوند استخوان در این مرحله بایستی انجام شود. در غیر این صورت و با مثبت بودن پارامترهای موجود، اقدام به کاشت دندان خواهد کرد. در این مرحله باید در مورد پرونده پزشکی خود اطلاعات لازم را در اختیار دندانپزشک قرار دهید. اینکه چه بیماری هایی دارید و داشتید و یا داروهای مصرفی حتی داروهای گیاهی نیز بهتر است گفته شود. هرچند دندانپزشک آزمایش هایی را که نیاز است قبل از انجام جراحی انجام دهید، تجویز خواهد نمود.

 

کاشت پایه

اولین مرحله از کاشت دندان مربوط به نصب پایه در داخل استخوان فک است. این مرحله به صورت جراحی و تحت بیهوشی انجام می شود. برای اینکار ابتدا لثه مقداری شکاف داده تا دسترسی لازم به استخوان فک حاصل شود. در مرحله بعد استخوان فک بوسیله ابزار دندانپزشکی سوراخ می شود تا پایه یا فیکسچر در داخل آن پیچ شود. عمق و ارتفاع سوراخ استخوان فک بستگی به وضعیت کاشت دندان دارد. باید طوری انتخاب شود که کاملا پیچ پایه و خود پایه را در بر بگیرد. این مرحله سخت ترین مرحله کاشت دندان است. در صورتی که پایه به صورت کامل در داخل استخوان فک پیچ نخورد و شل باشد، احتمال شکست ایمپلنت دندان بسیار بالا خواهد بود. بنابراین تخصص و مهارت دندانپزشک در این مرحله اهمیت زیادی دارد. پایه از جنس تیتانیوم است و مدت 5 تا 7 ماه طول خواهد کشید تا به استخوان فک جوش بخورد.

نصب اباتمنت

بعد از گذشت مدت زمان لازم از نصب پایه که برای استخوان فک بالا 7 ماه و برای استخوان فک پایین 5 ماه است، مرحله نصب ابانمنت بر روی پایه شروع می شود. در این مرحله اباتمنت که واسط بین پایه و تاج دندان است بر روی فیکسچر نصب می شود. در حقیقت اباتمنت از تاج دندان حمایت می کند تا بر روی پایه قرار گیرد. جنس اباتمنت به دلیل سازگاری بیشتر با بدن از تیتانیوم انتخاب می شود. در ایمپلنت فوری این فاصله زمانی چند ماهه برای جوش خوردن پایه و اباتمنت صرف نمی شود. در همان مرحله نصب پایه، ابانمنت و تاج دندان نیز روی پایه نصب می شود. به همین دلیل تعداد جلسات محدود و سرعت عمل بالا می رود.

تاج دندان

مرحله آخر کاشت دندان نصب تاج دندان و روکش است. این مرحله نیز همزمان با نصب اباتمنت انجام می شود. جنس روکش اغلب سرامیکی است تا در برابر شکستن و آسیب مقاومت بالایی داشته باشد.

مزایای کاشت دندان

تا اینجا توضیح دادیم که کاشت دندان چگونه انجام می شود و با مراحل این روش و تفاوت آن با ایمپلنت دندان فوری آشنا شدیم. در این قسمت می خواهیم مزایای استفاده از ایمپلنت دندان را بیان نماییم. اطلاع از مزایای این روش می تواند فرد را در تصمیم گیری کمک نماید. در این روش دندان از دست رفته با ایمپلنت دندان جایگزین می شود. ایمپلنت دندان دقیقا شبیه دندان طبیعی است و در ظاهر هیچ تفاوتی با آن ندارد. به دلیل جایگزینی دندان نحوه صحبت کردن فرد نیز اصلاح می شود. و به راحتی می تواند در فضاهای عمومی و در همه مکان ها حضور یابد. همچنین جویدن مواد غذایی نیز برای بیمار راحت می شود. به همین دلیل در صورتی که مشکلات گوارشی به دلیل نبود دندان ایجاد شده بود از بین خواهد رفت. بنابراین هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی با این روش هدف قرار می گیرد.

کاشت دندان چگونه انجام می شود 4147896656120

چه کسانی کاندید مناسبی برای کاشت دندان می باشند

ایمپلنت دندان و یا کاشت دندان برای همه افراد می تواند مناسب باشد. مگر اینکه فرد در شرایطی باشد که نتواند جراحی این روش را انجام دهد. در این قسمت توضیح می دهیم افرادی که می توانند کاندید مناسبی برای این روش باشند باید چه شرایطی داشته باشند:

لثه سالم

لثه سالم یکی از آیتم ها برای موفقیت در انجام این روش است. در صورتی که لثه دچار بیماری های عفونی و یا بیماری هایی مانند پریودنتال نباشد، می توان گفت لثه فرد سالم است. این مورد در اولین جلسه مشاوره و معاینه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تراکم استخوانی مناسب

یکی از پارامترهای مهم برای کاشت دندان، داشتن تراکم استخوانی مناسب می باشد. زیرا مهم ترین قسمت دندان که پایه است در داخل استخوان فک جایگذاری می شود. داشتن تراکم استخوانی لازم در فک بیمار باعث می شود که پایه کاملا در داخل استخوان فک پیچ شود و شانس موفقیت این روش بالا رود.

شرایط سنی

کاشت دندان نیز مانند هر روش دیگری، شرایط سنی خاص خود را دارد. برای کاشت دندان باید استخوان فک رشد لازم را کرده باشد، در غیر این صورت نمی توان پایه را در داخل آن قرار داد. همچنین احتمال جوش خوردن پایه نیز پایین خواهد آمد.

عدم مصرف دخانیات و الکل

احتمال عفونت در افرادی سیگاری و یا مصرف کننده دخانیات بسیار بیشتر از افراد عادی است. این افراد عموما در رعایت بهداشت دهان و دندان ضعیف عمل می کنند. به همین دلیل احتمال تجمع مواد غذایی و تشکیل جرم و پلاک بالا می رود.

بیماران خاص

افرادی که به بیماری خاصی داشته و تحت درمان می باشند، کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان نمی باشند.  این بیماری ها شامل دیابت کنترل نشده، بافت همبند، افراد مبتلا به هموفیلی و افرادی که در سیستم ایمنی بدنشان دچار مشکل هستند و یا تحت درمان هایی مانند پرتودرمانی در ناحیه سر و گردن هستند، می باشد.

مراقبت های بعد از کاشت دندان

مراقبت های بعد از کاشت دندان نقس مهمی در موفقیت این روش دارد. در این قسمت با اهم این مراقبت ها آشنا می شویم:

  • رعایت نکات تغذیه ای مانند نخوردن غذاهای سفت و استفاده از غذاهای آبکی یا پوره شده بخصوص در روزهای اول پس از جراحی دندان
  • رعایت نکات بهداشتی شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان
  • عدم فعالیت های ورزشی و بدنی شدید در ابتدای درمان و تا زمانی که دندانپزشک اجازه نداده است به دلیل احتمال بالا رفتن فشار خون و خونریزی و عوارض بیهوشی
  • عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی به دلیل احتمال خونریزی و کبودی و نیز عفونت
  • استفاده مرتب از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک برای جلوگیری از احساس درد و عفونت بعد از درمان

کلام آخر:

در این مقاله توضیح دادیم که کاشت دندان چگونه انجام می شود و با مراحل انجام آن آشنا شدیم. در پایان باید یادآوری شود که مهم ترین موضوع برای رسیدن به نتیجه مطلوب همراه با کمترین عوارض، انتخاب بهترین دندانپزشک می باشد. هر چه بیمار از بهترین برندهای ایمپلنت دندان نیز استفاده نموده و تمامی نکات مراقبتی قبل و بعد از جراحی را رعایت نماید ولی دندانپزشک متخصص و حرفه ای در این رشته را انتخاب نکند، احتمال شکست ایمپلنت دندان بالاتر خواهد رفت.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)