علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست

علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان 4521875453223112

یکی ازدغدغه های افرادی که کامپوزیت نصب نموده اند، تغییر رنگ آن است. اینکه علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟ موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. باید گفت امروزه با پیشرفت تکنولوژی، کامپوزیت ونیر ها از مواد سرامیکی ساخته می شوند. این مواد حالت طبیعی تری به دندان ها داده و نیز مقاومت بیشتری نسبت به موارد مشابه در برابر تغییر رنگ دارد. این ونیر ها را مطابق با رنگ پوست و در مواردی رنگ چشم افراد انتخاب نموده و بر روی دندان نصب می کنند. زیبایی روکش کامپوزیت به شفافیت و جلای آن می باشد و در کل هدف از این کار، رسیدن به هدف زیبا نمودن طرح لبخند است. هر عاملی که باعث شود این مورد از بین رفته و جای خود را به روکش های زرد و بدرنگ دهد ، باید کنترل و مهار شود.

آشنایی با علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان

تغییر رنگ کامپوزیت دندان می تواند در چند دندان یا در کل دندان ها اتفاق بیفتد. این مساله ظاهر ناخوشایندی به دندان ها داده و نیاز است که روکش تعویض گردد. البته باید گفت در صورتی که مراقبت های صحیح و اصولی از روکش کامپوزیت شود، امکان تغییر رنگ آن کمتر خواهد بود. ولی بهتر است ابتدا با علل و عواملی که می تواند باعث تغییر رنگ کامپوزیت شود، آشنا شویم تا بتوانیم این عوامل را کنترل یا از بین ببریم . بنابراین همیشه پیشگری بهتر از درمان است. علل را بشناسیم، کنترل کنیم و نیازی به تعویض کامپوزیت و پرداخت هزینه مضاعف نشویم.علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان  4521875453223112

مواد تشکیل دهنده روکش کامپوزیت

معمولا روکش های قدیمی کیفیت  و مرغوبیت روکش های امروز ی را ندارند. بنابراین اگر خیلی وقت پیش از این روکش ها نصب کرده اید، احتمال رنگ گرفتن آن ها زیاد است. البته امروزه هم مواد مختلفی با کیفیت های متفاوت وجود دارند. هر چه مواد تشکیل دهنده روکش کامپوزیت را از جنس مرغوب تر انتخاب نمایید، احتمال اینکه تا مدت ها این مشکل پیش نیاید، بسیار بیشتر است. همچنین این مواد حالت طبیعی تری به دندان ها داده و زیبایی آن را چند برابر می کنند.

پایین آمدن لثه

معمولا با افزایش سن، لثه به سمت پایین کشیده می شود. این امر در بدن همه افراد طبیعی بوده و به خودی خود مشکلی نخواهد داشت. زمانی که فرد از روکش های کامپوزیت استفاده می نماید، پایین آمدن لثه باعث ایجاد فاصله بین دندان و خط لثه شده و این امر باعث ایجاد مشکل می شود. ممکن است ذرات غذا در این فاصله باقی مانده و به مرور زمان باعث تجمع پلاک و میکروب در بین دندان ها شوند. این موضوع باعث پوسیدگی و عفونت دندان های زیر روکش می شود. همچنین با پایین آمدن لثه، چسب زیر روکش نمایان می شود. به مرور زمان این چسب است که رنگ گرفته و باعث بدرنگی روکش دندان می شود. برای رفع این مشکل بهتر است در صورت مشاهده علایم، سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید تا از بدتر شدن اوضاع پیش آمده جلوگیری شود.

شکستن دندان زیر روکش کامپوزیت

هر گونه اسیب مانند شکستن یا صدمه دیدن دندان های زیر روکش را می توان از روی آن ها تشخیص داد. این روکش ها ورقه های نازکی هستند که هر گونه تغییر در زیر آن ها قابل مشاهده می باشد. ممکن است دندان دچار فرسودگی نیز شده باشد . در این صورت نیز این تغییر رنگ و سیاه شدن احتمالی دندان از روی روکش قابل دیدن است.

تغییر رنگ چسب استفاده شده

همانطور که می دانید برای نصب روکش بر روی دندان، نیاز به استفاده از چسب یا سیمان مخصوص دندانپزشکی می باشد. این مواد به اندازه خود روکش ها در برابر تغییر رنگ مقاومتی ندارند. ممکن است مصرف مداوم غذاها یا نوشیدنی های رنگی باعث رنگ گرفتن آن ها شده و به همین دلیل فرد تصور کند که روکش کامپوزیت رنگ گرفته است. در صورتی که این مواد چسبی دچار تغییر رنگ و بدرنگی شده اند. بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید تا این مشکل هر چه سریع تر برطرف گردد و راه حل درمانی اندیشیده شود.

علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان  15646584874562520ایجاد سوراخ میکروسکوپیک

در مواردی ممکن است بین ونیر و دندان، یک سوراخ بسیار ریزی ایجاد شود که به سوراخ میکروسکوپیک معروف است. این سوراخ می تواند به دلیل قابل نفوذ بودن چسبی باشد که برای چسباندن روکش استفاده می شود. در برخی موارد نیز عدم تجربه و تبحر دندانپزشک عامل بوجود آمدن این مشکل است. به همین دلیل توصیه می شود در انتخاب دندانپزشک خود دقت زیادی داشته باشید. ظرافت و حرفه ای بودن در چسباندن روکش به طوری که هیچ گوشه ای از آن خالی نماند ، می تواند از مزایای انتخاب بهترین دندانپزشک در زمینه کامپوزیت دندان باشد. کوچک ترین فضایی در این قسمت و در مرز لثه باعث ایجاد مشکلات عدیده ای مانند عفونت در دندان ها و پوسیدگی دندانی گردد.

روش درمان تغییر رنگ کامپوزیت دندان

تا اینجا با این موضوع که علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟ آشنا شدیم. در این قسمت می خواهیم در خصوص روش های درمانی برای این تغییر رنگ که می تواند جلوه نامناسبی به دندان ها بدهد، مطالبی را بیان نماییم. برای تغییر رنگ در گوشه های دندان که بر اثر پایین آمدن لثه یا موارد دیگر رخ داده است، نیاز است به دندانپزشک مراجعه شود تا راه حل درمانی برای این مشکل ارائه شود. همانطور که گفتیم برخی از لکه ها در اثر تغییر رنگ چسب ونیر شکل می گیرند. راه حل این مشکل ، پولیش دادن روکش و سیمان اطراف آن است. با مراجعه به دندانپزشک می توانید این مشکل را برطرف نمایید. در خصوص سوراخ های میکروسکوپیک نیز تنها راه ، انتخاب دندانپزشک کارآزموده و ماهر در این زمینه است. هرچند این انتخاب در بسیاری از مراحل نصب روکش تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

کلام آخر

در این مقاله در خصوص اینکه علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟ مطالب مفصلی بیان شد. از جمله این علل، پایین آمدن لثه با افزایش سن، سوراخ های میکروسکوپیک، شکستن یا آسیب دیدن عاج دندان یا دندان های زیر روکش، تغییر رنگ چسبی است که برای چسباندن و نصب روکش به روی دندان ها استفاده می شود، می توان نام برد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)