همه چیز درباره کاشت دندان که باید بدانید

همه چیز درباره کاشت دندان که باید بدانید 455465454622

در این مقاله می خواهیم همه چیز در باره کاشت دندان که باید بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. ایمپلنت دندان یکی از روش های دائمی و ماندگار برای جایگزینی دندان هایی است که به هر طریقی از دهان خارج شده اند. برای انجام این درمان نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی می باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از هر اقدامی کلیه اطلاعاتی که در این زمینه نیاز دارید را کسب نموده و با آگاهی کامل پیش بروید. در این مقاله هر آنچه نیاز است بدانید را توضیح خواهیم داد. موضوعاتی که مورد بحث قرار می گیرند عبارتند از :

 • چه افرادی برای انجام جراحی کاشت دندان مناسب هستند
 • مراحل انجام ایمپلنت دندان
 • مراقبت های قبل و بعد از انجام کاشت دندان
 • مزایای کاشت دندان
 • چه افرادی برای انجام جراحی کاشت دندان مناسب هستند

همه چیز درباره کاشت دندان که باید بدانید 566789879

برای اینکه بخواهید کاشت دندان را انجام دهید، بهتر است ابتدا بدانید آیا شما شرایط لازم را برای انجام این جراحی دارید یا خیر؟ افراد زیر می توانند کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان باشند:

 • افرادی که دندان پوسیده دارند و با هیچ روش درمانی قابل ترمیم نمی باشدو در این صورت بهتر است دندان را کشیده و سپس ایمپلنت دندان انجام دهند.
 • افرادی که یک یا چند دندان خود را در اثر تصادف یا سانحه از دست می دهند، این افراد امکان بازگرداندن دندان خود را تنها از طریق ایمپلنت دندان خواهند داشت.
 • ممکن است یکی از دندان های خود را از دست داده باشید و همه دندان ها به علت فضای خالی ایجاد شده به یک سمت حرکت کنند، در این صورت دندانپزشک یکی از دندان ها را کشیده و سپس ایمپلنت دندان انجام خواهد داد.
 • همه این افراد باید از سلامت جسمانی کامل برخوردار باشند.

مراحل انجام ایمپلنت دندان

برای انجام ایمپلنت دندان نیاز است سه مرحله پشت سر گذاشته شود. مرحله اول که نصب پایه یا فیکسچر می باشد. در این مرحله بعد از ارزیابی هایی که توسط دندانپزشک انجام شد و میزان تراکم لثه و استخوان مورد بررسی قرار گرفت، کاشت دندان شروع می شود. ابتدا قسمتی از لثه برش داده می شود تا به استخوان فک دسترسی پیدا شود. سپس با استفاده از ابزار مخصوص دندانپزشکی ، سوراخی در استخوان فک ایجاد می شود تا فضا برای قرار گرفتن پایه ایمپلنت دندان آماده شود. این سوراخ باید با عمق و ارتفاع پایه همخوانی داشته باشد تا بتواند پایه را سفت در بر گبیرد و از شل بودن یا لق زدن آن جلوگیری شود. بعد از اینکه پایه در داخل سوراخ پیچ شد، محل برش لثه بخیه زده می شود و جراحی به اتمام می رسد. به مدت 5 تا 7 ماه باید صبر کنید تا استخوان فک به پایه ایمپلنت دندان جوش بخورد.

در این مدت باید مراقبت های زیادی از این ناحیه انجام شود تا دچار عفونت و سایر عوارض نگردد. بعد از این مدت، مجددا بیمار به ایمپلنتیست مراجعه می نماید تا مرحله دوم کاشت دندان انجام شود. در مرحله دوم،  ابانمنت بر روی پایه دندان نصب می شود. جنس ابانمنت و پایه هر دو از تیتانیوم می باشد. مجددا روی لثه باز می شود و ابانمنت بر روی پایه که به عنوان ریشه دندان بوده و کاملا به استخوان فک جوش خورده است، سوار شود. نقش ابانمنت مراقبت و حمایت از تاج دندان است. ابانمنت در بین پایه و تاج دندان قرار می گیرد و نقش حمایتی را بر عهده دارد. در نهایت تاج دندان بر روی ابانمنت نصب می شود و به این ترتیب کاشت دندان به اتمام می رسد.

مراقبت های لازم قبل و بعد از کاشت دندان

یکی از نکات مهم قبل از کاشت دندان ، مراجعه به بهترین کلینیک دندانپزشکی می باشد. در این کلینیک بیمار می تواند از بهترین جراحان و دندانپزشکان برای کاشت دندان استفاده نماید. تجهیزات و امکانات لابراتواری و آزمایشگاهی در این مراکز، نیاز بیمار را به مراجعات مکرر برطرف می نماید. مراجعه به بهترین جراح و ایمپلنتیست می تواند در موفقیت کاشت دندان تاثیر مستقیمی داشته باشد. در جلسه معاینه، نیاز است دندانپزشک در جریان پرونده پزشکی بیمار و داروهایی که مصرف می نماید و یا بیماری هایی که در گذشته یا در حال حاضر با آن ها درگیر است، قرار گیرد. برای بررسی بهتر، جراح آزمایشاتی را نیز تجویز خواهد نمود که باید سریعا انجام داده و در روز جراحی به همراه داشته باشید. دو هفته قبل و بعد از ایمپلنت دندان باید از مصرف داروهای انعقاد کننده خون، مصرف مشروبات الکلی و دخانیات پرهیز نمایید.

برای جلوگیری از بروز عفونت بعد از جراحی، پزشک داروهایی آنتی بیوتیک را تجویز می نماید که نیاز است در سر وقت و به صورت منظم مصرف نمایید. در صورت درد نیز فقط از داروهای تجویزی جراح مصرف نمایید. برای کاهش درد و تورم می توانید از کمپرس یخ استفاده کرده و تا دو روز در ناحیه جراحی قرار دهید، سپس برای بازگرداندن گردش خون به محل از کمپرس گرم استفاده کنید. نیاز است مراقبت های بهداشتی از دهان و دندان ها انجام شود. بنابراین استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان را فراموش نکنید. در روزها اول پس از جراحی از خوردن غذاهای سفت به شدت پرهیز نمایید. در چند هفته اول از غذاهای آبکی یا به صورت له شده و پوره شده استفاده کنید. در زمان نوشیدن مایعات از لیوان استفاده کنید و به هیچ وجه از نی برای نوشیدن استفاده نشود.

همه چیز درباره کاشت دندان که باید بدانید 4145564787897

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش ها برای کاشت دندان است که امروزه مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. این روش دارای مزایای زیادی می باشد که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

جلوگیری از رشد باکتری ها در دهان: با این روش می توان از رشد باکتری در دهان جلوگیری نمود. در این روش به دندان های کناری آسیبی وارد نمی شود و فقط جای خالی دندان پر خواهد شد.

تاثیرات روانی: افراد به دلیل نداشتن دندان بخصوص در قسمت های جلویی، اعتماد به نفس خود را از دست خواهند داد. با این روش این مشکل برطرف و به راحتی می توانید در تجمعات و جلسات عمومی شرکت نمایید.

جلوگیری از بیماری های لثه: زمانی که یک یا چند دندان در دهان وجود نداشته باشد، این قسمت محلی خواهد شد برای رشد باکتری و تجمع میکروب ها. با کاشت دندان فضای خالی بین دندان ها پر می شود و می تواند از بروز بیماری های لثه که در اثر عفونت و وجود باکتری در دهان بوجود می آید جلوگیری نماید.

کیفیت مطلوب: دندان کاشته شده کیفیتی بهتر از دندان های طبیعی دارد. هر چند مراقبت از این دندان ها ینز مانند دندان های طبیعی است، ولی مانند دندان طبیعی دچار پوسیدگی، دردهای عصبی و … نخواهد شد.

کلام آخر

ایمپلنت دندان یکی از برترین روش ها برای بازگرداندن دندان های از دست رفته است. این روش چون در ابتدا تحت بیهوشی انجام می شود و نوعی جراحی به شمار می رود، نیاز به مراقبت های بیشتری دارد. در این مقاله همه چیز درباره کاشت دندان که باید بدانید را در اختیارتان قرار دادیم تا بتوانید با آگاهی و اطمینان اقدام به کاشت دندان نمایید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)