صفر تا صد کامپوزیت دندان نامرتب

صفر تا صد کامپوزیت دندان نامرتب 521489865620

کاربردهای کامپوزیت دندان می تواند متفاوت و متنوع باشد. در این مقاله می خواهیم با یکی از کاربردهای آن که پوشش دادن دندان های نامرتب است آشنا شده و صفر تا صد کامپوزیت دندان نامرتب را توضیح دهیم. ابتدا باید توضیح دهیم که دندان های کج و نامرتب ممکن است از ابتدای تولد به علت عوامل ژنتیکی و سپس به علت عوامل محیطی همراه فرد باشد. دندان های کج غیر از ظاهر بدی که دارند، باعث بروز مشکلاتی در نحوه غذا خوردن و صحبت کردن نیز می شوند. بنابراین رفع این مشکل غیر از مسایل زیبایی، جنبه درمانی نیز خواهد داشت. برای اینکه صفر تا صد کامپوزیت دندان نامرتب بدانید، ابتدا با مراحل انجام این روش و سپس با مزایا، معایب، مراقبت های قبل و بعد از کامپوزیت دندان و سپس عوارض آن آشنا می شویم.

صفر تا صد کامپوزیت دندان نامرتب 521489865620مراحل انجام کامپوزیت دندان نامرتب

آشنایی با صفر تا صد کامپوزیت دندان نامرتب نیاز به آگاهی از مراحل و نحوه انجام این روش دارد. در این قسمت با جزئیات این مراحل را توضیح می دهیم:

انتخاب رنگ

یکی از جنبه های مهم کامپوزیت دندان، بحث زیبایی شناختی آن است. انتخاب رنگ مناسب و متناسب می تواند در این میان نقش مهمی داشته باشد. امروزه رنگ های متنوعی از کامپوزیت در مراکز دندانپزشکی وجود دارد که انتخاب را برای بیمار و دندانپزشک راحت نموده است. برای پیدا کردن طبیعی ترین و نزدیک ترین رنگ، دندانپزشک نمونه های موجود را با رنگ دندان های طبیعی بیمار مقایسه و آن را با نظر مثبت فرد انتخاب می نماید.

تمیز کردن دندان

ابتدا دندانپزشک وضعیت کلی دندان ها را بررسی می نماید. وجود پوسیدگی و یا بیماری های لثه مانع بزرگی در راه نصب روکش کامپوزیت دندان است. ابتدا باید این مسایل برطرف شود. زیرا در صورت چسباندن روکش، رفع این مشکلات به برداشتن مجدد روکش و درمان دارد که هم هزینه و هم زمان بیمار تلف خواهد شد. در صورت عدم وجود این مشکلات، در مرحله بعد سطح رویی دندان ها تمیز می شود. برای اینکه روکش کامپوزیت دندان کامل به رویه دندان وصل شود، نیاز است هر گونه برجستگی و یا پلاک از روی دندان ها برداشته شود. در این مرحله دندان ها پولیش شده و کاملا آماده نصب روکش می شوند.

متخلخل کردن سطح دندان

در این مرحله ماده اسدی که به صورت ژل است ، با استفاده از سرنگ های کوچک بر روی دندان ریخته می شوند. اسید فسفریک 40 درصد ماده اصلی این ژل می باشد. بایستی 15 ثانیه بر روی دندان قرار بگیرد تا سطح دندان ها را متخلخل نموده و آماده قرار دادن مواد کامپوزیت نماید. این مرحله برای ناصاف کردن سطح دندان و قرار دادن مواد کامپوزیت لازم است. با اینکار مواد کاملا در داخل این سوراخ ها قرار گرفته و سفت می چسبد. چون کامپوزیت برای دندان های نامرتب صورت می گیرد و قرار گرفتن مواد در بین دندان های نامرتب شرط اصلی برای تثبیت کامپوزیت دندان است.

قرار دادن مواد کامپوزیت دندان

برای اطلاع از صفر تا صد کامپوزیت دندان نامرتب، آگاهی از انجام این مرحله نیز ضرورت دارد. در این قسمت ماده کامپوزیت که یک پلاستیک مایه است با استفاده از برس بر روی دندان ها قرار می گیرد. دندان های نامرتب به دلیل ناهموار بودن نیاز به دقت بیشتری دارند. بایستی مواد در داخل کجی ها و ناهمواری های دندان رفته و این قسمت ها را بپوشاند. در عین حال لازم است سطح دندان صاف و یکدست شود. بنابراین لایه نازکی از کامپوزیت دندان روی مواد قرار گرفته و سطح دندان صاف می شود.

تثبیت مواد روی دندان

برای اینکه ماده کامپوزیت روی دندان ها ثابت شود، با استفاده از پرتو نور و لیزر مخصوص با طول موج مشخص این مرحله انجام می گیرد. این نور به رنگ آبی رنگ است و باعث فعال شدن کاتالیزور موجود در ماده تشکیل دهنده کامپوزیت شده و آن را سفت می کند. مدت لازم بین 10 تا 15 ثانیه می باشد. فرم دهی دندان های نامرتب از اهمیت زیادی برخوردار است و تخصص و مهارت دندانپزشک در این زمینه بسیار تاثیر گذار می باشد. البته باید گفت کامپوزیت دندان های نامرتب برای دندان هایی مناسب است که میزان ناهمواری در آن ها جزیی باشد. در صورتی که کجی دندان ها بسیار زیاد باشد، ابتدا بهتر است با ارتودنسی دندان ها را صاف نموده و سپس برای زیبا تر کردن رویه دندان ها از کامپوزیت کمک بگیریم. زیرا کامپوزیت دندان لایه نازکی است و ناهمواری در سطح بالا را پوشش نخواهد داد.

اضافه کردن لایه کامپوزیت

در صورت نیاز دندانپزشک می تواند لایه دیگری نیز به روی کامپوزیت دندان اضافه نماید. ضخامت هر یک از لایه ها دو میلی متر می باشد. بنابراین در صورتی که کجی دندان ها پوشانده نشده باشد، لایه های بعد اضافه می شوند. علت این امر این است که در هر بار تابش نور آبی رنگ، یک ضخامت مشخصی از کامپوزیت سفت و محکم می شود. اگر مواد ضخامت زیادی داشته باشند، این نور قادر به خشک کردن و سفت کردن آن نخواهد بود. همچنین لایه لایه گذاشتن کامپوزیت باعث می شود تا حالت بدشکلی دندان ها از بین برود. در صورتی که همه مواد یکجا بر روی دندان قرار گیرند، ممکن است قسمت هایی به مواد کمتر نیاز داشته باشند و در عوض برای پوشش دادن نامرتبی دندان ها در قسمت دیگر مواد بیشتری قرار داد.

مراقبت های بعد از قرار دادن کامپوزیت دندان

صفر تا صد کامپوزیت دندان نامرتب به مراقبت های بعد از قرار دادن کامپوزیت دندان نیز مربوط می شود. بهتر است به علت شکننده بودن و استحکام کمتر کامپوزیت دندان در مقابل روش هایی مانند لمینت دندان، مراقبت های بیشتری صورت گیرد.

عدم گاز گرفتن تا اتمام زمان بی حسی

عموما برای نصب کامپوزیت دندان از مواد بی حسی استفاده نمی شود. در صورت بی حس نمودن، تا زمانی که بی حسی از بین نرفته از گاز زدن مواد غذایی اجتناب کنید. زیرا میزان فشاری که به دندان ها وارد می شود قابل اندازه گیری نمی باشد. ممکن است جویدن و گاز گرفتن زیاد باعث آسیب به روکش دندان شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از نکات مراقبتی که برای طولانی مدت باید انجام شود، رعایت بهداشت دهان و دندان است. در تمامی جراحی ها و نیز عمل های زیبایی این نکته توصیه می شود. مراقبت از کامپوزیت دندان نیز مانند دندان های طبیعی بوده و باید مانند آن ها رفتار شود. نیاز است روزی دو بار مسواک زده و نخ دندان بکشید. استفاده از دهانشویه مناسب نیز ضروری است.

انتخاب خمیر دندان و مسواک مناسب

یکی از مسایلی که در حوزه مراقبت های بهداشتی باید رعایت شود، انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب است. خمیر دندان هایی را باید انتخاب کنید که در ترکیبات آن ها از هیدروژن پراکسید، سدیم کربنات یا جوش شیرین استفاده نشده باشد. این مواد باعث از بین رفتن سطح روکش دندان شده و شفافیت و زیبایی آن ها را از بین می برد.  همچنین مسواک باید نرم باشد. مسواک های زبر و خشن می توانند روکش کامپوزیت دندان خراش دهند. اینکار باعث از بین رفتن زیبایی و جلوه دندان ها می شود و تاثیر مخربی را به جا می گذارد.

رعایت رژیم غذایی مناسب

کامپوزیت دندان مقاومت بالایی در برابر لکه دار شدن و رنگی شدن مقاومت بالایی ندارد. عدم استفاده از نوشیدنی های رنگی مانند قهوه و چای و نیز مشروبات الکلی می تواند کمک زیادی نماید. خوردن مواد غذایی و یا تنقلات چسبناک نیز باعث آسیب به کامپوزیت دندان می شود.

عدم مصرف دخانیات

همانطور که گفتیم کامپوزیت دندان به سرعت رنگ می گیرد. مصرف مداوم دخانیات بخصوص سیگار اثرات مخربی در رنگ و شفافیت روکش کامپوزیت دندان خواهد داشت. مورد دیگر احتمال بالای عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از سوی افراد مصرف کننده می باشد. بنابراین بروز عفونت در مرز بین لثه و روکش باعث پوسیدگی دندان های زیرین خواهد شد. همچنین احتمال ابتلا به بیماری های لثه نیز افزایش می یابد. پس توصیه می شود تا حد امکان مصرف دخانیات را به کمترین حد ممکن برسانید.

عدم استفاده ابزاری از روکش کامپوزیت

به هیچ عنوان از روکش کامپوزیت دندان به عنوان ابزار استفاده نشود. جویدن ناخن، شکستن مواد سخت مانند آجیل و باز کردن در قوطی از جمله کارهایی است که می تواند آسیب جدی به روکش کامپوزیت دندان وارد نماید. ممکن است روکش ترک بخورد و بشکند که نیاز به تعویض و یا ترمیم خواهد داشت.

صفر تا صد کامپوزیت دندان نامرتب 131534532654درمان دندان قروچه

یکی از مسایلی که بهتر است قبل از نصب روکش کامپوزیت دندان بررسی و مرتفع گردد، دندان قروچه است. این رفتار می تواند آسیب جدی به روکش وارد نماید. این افراد بهتر است در زمان خواب یا در زمان انجام فعالیت های ورزشی از گایت نارد یا محافظ دندان استفاده نمایند.

مراجعات منظم به دندانپزشکی

عموما دندانپزشک از بیمار می خواهد که هر 6 ماه برای چکاپ وضعیت دندان ها به دندانپزشکی مراجعه نماید. این مدت زمان می تواند کوتاه تر هم باشد. این توصیه را جدی بگیرید  و هر زمان لازم بود به دندانپزشک مراجعه نمایید. در این جلسات دندانپزشک قسمت هایی از دندان را که خود فرد قادر به تمیز کردن آن است، تمیز نموده و وضعیت کلی دندان ها را بررسی می نماید. احتمال عفونت لثه و یا خرابی و پوسیدگی دندان های زیر روکش بررسی می شود. بنابراین این مراجعات منظم تاثیر مثبتی در فرایند ماندگاری روکش کامپوزیت دندان خواهد داشت.

جلوگیری از ورزش های سنگین

یکی از مواردی که باید بعد از نصب روکش کامپوزیت دندان رعایت شود، عدم انجام ورزش های سنگین است. افرادی که ورزش های رزمی و یا کشتی و … انجام می دهند، توصیه می شود مراقبت بیشتری را انجام دهند. این گونه ورزش های می تواند آسیب جدی به روکش کامپوزیت دندان وارد نماید. در این صورت یا بهتر است روکش انجام نشود یا در صورت نصب، از محافظ دندان استفاده گردد.

کلام آخر:

برای اینکه با صفر تا صد کامپوزیت دندان نامرتب آشنا شوید، در این مقاله تمامی مراحل و نیز مراقبت های بعد از نصب کامپوزیت دندان را شرح دادیم. رعایت این موارد باعث افزایش ماندگاری این روش شده و در عین حال زیبایی و شفافیت دندان ها را حفظ خواهد کرد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)