کامپوزیت برای من مناسب است یا نه

کامپوزیت برای من مناسب است یا نه 2545454565968999

این سوال که آیا کامپوزیت برای من مناسب است یا نه؟ می تواند برای بسیاری از افرادی که به دنبال روش های زیباسازی دندان ها هستند، پیش آید. ابتدا باید گفت کامپوزیت دندان سریع ترین روش زیبا نمودن طرح لبخند است. با این روش امکان برطرف کردن بسیاری از نواقص ظاهری دندان وجود دارد. البته باید بدانیم کامپوزیت دندان یک روش زیبایی است و روش درمانی به شمار نمی رود. برای اینکه بدانیم این روش برای فرد مناسب است یا نه می خواهیم کاربردهای کامپوزیت دندان را توضیح دهیم. با توجه به مسایلی که گفته می شود تا حدودی به پاسخ این سوال خواهید رسید. تصمیم نهایی بهتر است  با صلاحدید دندانپزشک و با بررسی پارامترهای لازم گرفته شود. زیرا ابتدا باید وضعیت سلامت دندان ها و لثه بررسی شود، در غیر اینصورت عوارض زیادی ممکن است برای فرد پیش آید.

کاربردهای کامپوزیت دندان

می خواهیم بدانیم از کامپوزیت دندان امکان پوشش دادن و برطرف کردن چه نواقص و ایرادات دندان وجود دارد. پس توصیه می کنیم اگر شما هم جزو افرادی هستید که نمی دانید آیا کامپوزیت دندان برای من مناسب است یا نه؟ تا انتها ما را همراهی نمایید.

کامپوزیت برای من مناسب است یا نه 2545454565968999دندان های فاصله دار

یکی از مشکلات ظاهری دندان ها بخصوص در دندان های جلویی که باعث کاهش اعتماد به نفس افراد می شود، فاصله بین دندانی است. علت بوجود آمدت این حالت مسایل مختلفی از جمله ژنتیک و یا زبان زدن دندان در زمان رشد، نا همخوانی طول قوس دندانی با اندازه دندان ها، فرنوم (بافت ضخیم و گوشتی در بین دندان های جلویی) و … می باشد. با استفاده از کامپوزیت دندان به راحتی این مشکل برطرف می شود. در این روش نیازی نیست به دندان ها آسیبی برسد و یا هزینه زیادی پرداخت نمایید. با یکبار مراجعه به دندانپزشکی و نصب روکش کامپوزیت دندان این عارضه برطرف می شود. پس اگر دارای دندان های فاصله دار هستید، کامپوزیت دندان مشکلتان را به راحتی برطرف می نماید.

بدرنگی و زرد شدن دندان ها

با کامپوزیت دندان، زردی و بدرنگی دندان ها نهان می شود. در این مورد باید ابتدا میزان زرد شدن دندان ها مشخص شود. در صورتی که تغییر رنگ دندان ها زیاد نباشد، کامپوزیت بهترین راه حل است. پس برای افرادی که دندان های زرد دارند و سوال می کنند که کامپوزیت برای من مناسب است یا نه؟ باید گفت در صورت جرئی بودن مشکل، کامپوزیت راه حل مناسبی است. در صورتی که بدرنگی دندان ها در حد بالایی باشد، لمینت دندان انتخاب بهتری است. تغییر رنگ دندان ها می تواند ژنتیکی و یا بر اثر عواملی مانند مصرف دخانیات، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، روت کانال دندان ها، عفونت و … اتفاق بیفتد. کامپوزیت دندان به علت تعداد جلسات محدود و هزینه پایین در کنار پوشش مناسب زردی دندان ها، برای این گونه افراد پیشنهاد مناسبی است. تشخیص نهایی این مورد بر عهده دندانپزشک می باشد.

کامپوزیت دندان های نامرتب

کامپوزیت دندان برای افرادی که دندان های نامرتب دارند نیز گزینه مناسبی می باشد. البته نکته ای که باید عنوان شود این است که این درمان برای دندان هایی که در حد معمول نامرتب هستند، مناسب است. برای دندان هایی که دچار عدم نظم زیادی می باشند، ارتودنسی و لمینت دندان مناسب تر است. هر چند می توان ابتدا دندان های بسیار نامرتب را ارتودنسی نمود و سپس برای زیباتر نمودن دندان ها، روکش کامپوزیت دندان را نصب کرد. بنابراین برای افرادی که دندان های نامرتب دارند و می خواهند بدانند که کامپوزیت برای من مناسب است یا نه؟  باید گفت این روش برای آن ها مناسب می باشد به شرطی که عدم نظم دندان ها در حد بسیار زیادی نباشد.

کامپوزیت دندان های لب پر شده

دندان ها ممکن است در اثر سانحه، تصادف، آسیب و فشار یا انجام ورزش هایی مانند جودو، کارته و … دچار لب پریدگی شوند. در صورتی که این مشکل در دندان های جلویی اتفاق بیفتد، در زیبایی ظاهر دندان ها تاثیر بدی را خواهد گذاشت. به همین دلیل باید راهکاری برای پوشش دادن این عارضه انتخاب نمود که کامپوزیت دندان یکی از گزینه های مناسب است. به علت سرعت عمل در نصب روکش و جلوگیری از آسیب بیشتر دندان و نیز پوشش کامل دندان ها، این روش محبوبیت زیادی در این زمینه دارد. می توان با یک جلسه مراجعه به دندانپزشک و نصب روکش کامپوزیت دندان بدون احساس کوچکترین درد و بدون نیاز به تحمل عوارض، لب پر شدن دندان ها را پوشش داد.

کامپوزیت دندان های ساییده شده

ساییدگی دندان ها در اثر عوامل مختلف اتفاق می افتد. یکی از این عوامل دندان قروچه کردن است. دندان قروچه بیماری است که در آن فرد تحت شرایط عصبی و استرس زا و یا در هنگام خواب دندان ها را بهم فشار داده و بهم می ساید. این مشکل ریشه روانی دارد و قبل از هر اقدامی بهتر است ریشه یابی و برطرف شود. ساییدگی و کوتاه شدن ارتفاع دندان ها باعث بروز عوارض زیادی برای فرد می شود. با نصب روکش کامپوزیت دندان می توان دندان ها را هم ارتفاع نمود و این عارضه را برطرف کرد. بعد از روکش از فرد خواسته می شود در زمان خواب یا ورزش از نایت گارد یا محافظ دندان استفاده نماید. بنابراین اگر دچار ساییدگی دندان ها هستید و می خواهید بدانید که آیا کامپوزیت برای من مناسب است یا نه؟ باید گفت این روش انتخاب مناسبی می باشد.

کامپوزیت دندان برای چه افرادی مناسب نمی باشد

تا این قسمت در خصوص اینکه کامپوزیت دندان برای چه افراد و چه مشکلاتی گزینه مناسبی است، توضیح دادیم. همانطور که گفته شد این روش برای ساییدگی های بسیار زیاد، بهم ریختگی دندانی شدید و فاصله بین دندانی در حد زیاد گزینه مناسبی نمی باشد. این افراد می توانند از سایر روش ها مانند ارتودنسی این مشکلات را برطرف و سپس برای زیبایی ظاهری دندان ها از کامپوزیت دندان استفاده نمایند. حال می خواهیم در کل بدانیم برای چه افرادی این روش توصیه نمی شود:

بیماری های لثه فعال

افرادی که دچار بیماری های لثه می باشند مانند عفونت لثه یا پریودنتال و … نمی توانند به صورت مستقیم روکش را روی دندان نصب نمایند. این افراد ابتدا باید بیماری لثه را برطرف و سپس اقدام به نصب روکش نمایند. عدم توجه به این مساله باعث بروز عوارض زیادی برای بیمار می شود. این بیماری ها در صورت نادیده گرفتن باعث ایجاد عفونت دندان و سپس گسترش عفونت به بخش های دیگر دهان می شود. در این صورت باید روکش از روی دندان ها برداشته و عفونت برطرف و سپس مجددا نصب شود. این کار غیر از هزینه بالاتر، نیاز به صرف وقت بیشتر و نیز استفاده از آنتی بیوتیک ها خواهد داشت.

کامپوزیت برای من مناسب است یا نه 325646562323افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند

با دندان های کامپوزیت شده باید مانند دندان های طبیعی رفتار کرد. استفاده از مسواک و نخ دندان دندان و نیز دهانشویه بعد از نصب روکش کامپوزیت الزامی است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث رشد و تجمع باکتری ها در مرز بین لثه و روکش شده و پوسیدگی دندان های زیر روکش را به دنبال دارد. برای حل این مشکل نیاز است روکش کامپوزیت برداشته شود، پوسیدگی دندان ها رفع و مجددا روکش نصب شود.

مزایای کامپوزیت دندان

بهتر است قبل از هر اقدامی برای زیبایی یا درمان، در خصوص مزایا و معایب روش انتخابی تحقیق نمایید. آشنایی با مزایای کامپوزیت دندان می توان در پاسخ به این پرسش که آیا کامپوزیت برای من مناسب است یا نه؟ فرد را راهنمایی خواهد کرد. در این قسمت به مزایای نصب کامپوزیت دندان اشاره می نماییم:

تعداد جلسات محدود

برای نصب کامپوزیت دندان تنها به یک جلسه دندانپزشکی نیاز است. در این جلسه و در عرض نیم ساعت روکش بر روی دندان ها نصب و ثابت می شود. باید برای چکاپ هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه نمایید تا از بروز عوارضی مانند عفونت دندان های زیر روکش و … جلوگیری شود.

هزینه پایین تر

نصب روکش کامپوزیت دندان از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشد. برای نصب روکش کامپوزیت چون اقدامی تهاجمی روی دندان ها صورت نمی گیرد، بنابراین هزینه آن کمتر از سایر روش ها مانند لمینت دندان، ارتودنسی و … می باشد.

امکان ترمیم روکش کامپوزیت دندان

در صورتی که به هر دلیلی روکش کامپوزیت دندان دچار آسیب یا شکستگی شد و نیاز به ترمیم داشتف این کار به راحتی قابل انجام است. تعویض روکش کامپوزیت نیز نسبت به لمینت دندان در زمان و با هزینه کمتر و بدون آسیب به دندان ها انجام می شود.

معایب کامپوزیت دندان

برای اینکه بدانید آیا کامپوزیت برای من مناسب است یا نه؟ با معایب این روش نیز آشنا شوید:

  • طول عمر کوتاه تر نسبت به لمینت دندان
  • استحکام کمتر در برابر آسیب و ضربه
  • مقاومت کمتر در برابر تغییر رنگ روکش

کلام آخر

با توجه به تنوع روش های زیبایی دندان هاف انتخاب روش مناسب نیاز به تحقیق و دقت بیشتری دارد. اینکه کامپوزیت برای من مناسب است یا نه یکی از سوالاتی است که برای این افراد که به دنبال بهترین گزنه می باشند مطرح می شود. در این مقاله در مورد کاربردها، معایب و مزایا نصب روکش کامپوزیت دندان توضیحات کامل داده شد. مهم ترین مساله انتخاب بهترین دندانپزشک است تا با بررسی وضعیت کلی دندان ها، مشاوره های لازم و مفید را به بیمار ارائه نماید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)