مراحل انجام کامپوزیت ونیر چیست؟

دغدغه بسیاری از افرادی که می خواهند از کامپوزیت دندان استفاده کنند این است که مراحل انجام کامپوزیت ونیر چیست؟  روش هایی مانند کامپوزیت دندان یا لمینت به علت اینکه شباهت های زیادی بهم دارند، آشنایی با نحوه انجام آن ها به فرد در انتخاب کمک زیادی خواهد کرد. بنابراین تصمیم داریم در این مقاله به صورت کامل نحوه انجام کامپوزیت ونیر را توضیح داده و در خصوص مراقبت های لازم بعد از نصب و سایر موضوعات لازم و مفید مطالبی را بیان نماییم. در ابتدا باید گفت با کامپوزیت دندان می توان نواقص جزیی دندان ها را پوشش داد. بنابراین این روش برای درمان استفاده نمی شود و فقط نواقص و ایرادات دندان ها پوشانده می شود. هر چند با این کار و با انتخاب دندانپزشک حرفه ای و متخصص جلوی پوسیدگی دندان ها هم گرفته می شود و از ضربه خوردن و آسیب دیدن دندان پیشگیری می شود.

مراحل انجام کامپوزیت ونیر چیست؟ 548879312025

کامپوزیت ونیر چگونه بر روی دندان نصب می شود

در این قسمت می خواهیم بدانیم  مراحل انجام کامپوزیت ونیر چیست؟ باید گفت کامپوزیت ونیر یکی از روش های سریع برای پوشش دادن دندان ها به شمار می رود. در این روش در یک جلسه دندانپزشکی و با قرار دادن روکش آماده و از پیش ساخته می توان طرح لبخند را زیبا نمود و نیاز به مراجعات مکرر نمی باشد. بنابراین برای افرادی که دندان های جلویی آن ها دچار مشکل شده است و یا سرعت عمل برایشان اهمیت دارد، روش بسیار مناسبی می باشد و توصیه می شود. مم ترین و اساسی ترین کاری که باید انجام دهید، انتخاب دندانپزشک مجرب در  این شاخه است. زیرا کم تجربگی و یا عدم مهارت دندانپزشک می تواند عوارض زیادی مانند پوسیدگی دندان های زیر روکش و یا عفونت در لثه را سبب شود. این کار باید در نهایت ظرافت انجام شود تا بهترین و طبیعی ترین حالت ممکن به دست آید.

بررسی وضعیت دندان ها

دندانپزشک در ابتدا باید وضعیت کلی سلامت دندان ها و لثه را بررسی نماید. دندان ها نباید پوسیدگی و خرابی داشته باشند. ممکن است این خرابی به عصب دندان آسیب زده باشد و بعد از مدتی عوارض خود را نشان دهد. در این صورت دندانپزشک مجبور به تعویض روکش و رفع مشکل خواهد شد  که هم هزینه و هم  وقت بیمار صرف خواهد شد. لثه ها اهمیت زیادی در نصب روکش دارند. هر گونه بیماری و عفونت در آنها باید شناسایی و درمان شود. زیرا وجود عفونت و اهمیت ندادن به آن باعث گسترش و عوارض جدی تری می شود. انتخاب دندانپزشک حرفه ای در این مرحله کمک خواهد کرد تا هرگونه آسیب شناسایی و قبل از نصب روکش درمان شود تا نیازی به برداشتن مجدد روکش و درمان نشویم. پس توصیه می شود در انتخاب دندانپزشک دقت نمایید و صرفا به دلیل راحتی کار، موضوع را بی اهمیت نشمارید.

انتخاب رنگ

همانطور که گفتیم کامپوزیت ونیر روکش های آماده ای هستند که نیاز به ساخت در لابراتوار ندارند. این روکش ها به صورت پیش ساخته در مطب یا کلینیک ها وجود دارند. مهم ترین قسمت کار انتخاب رنگ است. امروزه رنگ ها و سایه های متنوعی برای روکش تولید شده است. بنابه سلیقه فرد و نیز بررسی پارامترهای لازم، رنگ دلخواه و مناسب انتخاب می شود. این پارامترها  شامل رنگ پوست، رنگ سفیدی چشم، رنگ مو، رنگ دندان ها طبیعی فرد  و سلیقه فردی مراجعه کننده می شوند. بهتر است با توجه به این فاکتورها رنگ سایه کامپوزیت ونیر انتخاب شود. در غیر این صورت حالت طبیعی دندان حفظ نشده و به عبارتی طرح لبخند غیر واقعی و مصنوعی به نظر می رسد. فردی که پوست تیره تری دارد بهتر است از رنگ های بسیار سفید و شفاف استفاده نکند، در مقابل افرادی با پوست روشن که عموما رنگ چشم و موی روشنی نیز دارند، رنگ های سفید و شفاف تناقض زیادی ایجاد نمی کند.

آماده سازی لثه

برای اینکه طرح لبخند زیباتری ایجاد شود، نیاز است که لثه ها نیز هماهنگ و هم تراز شوند. برای اینکار ابتدا وضعیت لثه ها مشخص و با استفاده از ابزار مخصوص در یک ردیف قرار می گیرند. این کار برای زیبایی و تمیزی کار اهمیت دارد. بخصوص افرادی که تعداد محدودی از دندان های خود را کامپوزیت می کنند، این موضوع می تواند مهم تر باشد.

آماده سازی دندان ها

این مرحله برای اینکه طرح لبخند صاف و یکدستی به دست آید، ضروری می باشد. در این مرحله سطح رویی دندان ها تمیز می شود تا هر گونه جرم و برجستگی از روی دندان گرفته شود. برای اینکار از یک ماده اسیدی ژل مانند استفاده می شود که باید مدت زمان بسیار کوتاه به اندازه 15 ثانیه بر روی دندان ها باقی بماند. زیرا ماده اولیه آن اسید فسفریک است و در صورت قرار گرفتن در مدت زمان طولانی باعث آسیب به رویه دندان می شود. با استفاده از سرنگ های مخصوص این ماده بر روی دندان ها پاشیده می شود و سپس تمیز می گردد. بعد از آن یک سطح صاف و بدون جرم بدست خواهد آمد و دندان ها برای نصب روکش کامپوزیت ونیر آماده اند. تمیزی و صیقلی بودن رویه دندان ها برای چسبانده شدن و قویتر عمل کردن چسب روکش اهمیت دارد.

نصب کامپوزیت ونیر

در مرحله نهایی باید روکش انتخاب شده در رنگ و سایه مشخص بر روی دندان های صاف و صیقلی قرار بگیرد. در این مرحله با استفاده از چسب یا سیمان مخصوص روکش بر روی دندان ها قرار گرفته و با استفاده از اشعه مخصوص سفت می شود. این اشعه و یا لیزر بایستی به مدت 10 تا 20 ثانیه بر روی دندان ها تابانده شود تا چسب سفت و ثابت شود. این نور باعث می شود تا کاتالیزور موجود در کامپوزیت ونیر فعال شده و چسب سفت شود.

در پاسخ به این پرسش که مراحل کامپوزیت دندان به چه شکلی است تا این قسمت مراحل آماده سازی قبل از نصب کامپوزیت را توضیح دادیم. حال که سطح دندان ها آماده است، روکش انتخاب شده بر روی دندان ها قرار می گیرد. برای چسباندن این روکش از چسب مخصوص و یا سیمان مخصوص دندانپزشکی استفاده می شود. این ماده با تاباندن لیزر و اشعه در مدت کوتاهی سفت و روکش را بر روی دندان ها می چسباند. این نور کاتالیزور موجود در کامپوزیت را فعال و چسب را سفت می کند. مدت زمانی که نیاز است این اشعه تابانده شود در حدود 10 تا 20 ثانیه می باشد. پس از اینکه کامپوزیت دندان کامل شد و رضایت از نحوه نصب آن ایجاد گردید، چسب یا سیمان اضافی پاک شده و پولیش نهایی را انجام می دهد. در این مرحله وضعیت دندان ها ثابت شده و رنگ دندان ها نیز همسان می گردد.

مزایای نصب کامپوزیت دندان

حال که تا اینجا به این موضوع پرداختیم که مراحل کامپوزیت دندان به چه شکلی است، می خواهیم در خصوص مزایای استفاده از این روش نسبت به سایر روش ها مطالبی را بیان نماییم. لازم است قبل از انتخاب هر روشی در مورد مزایا و معایب و نیز عوارض آن روش اطلاعات کافی را بدست آوریم. اهم مزایای این روش به شرح زیر است:

هزینه کمتر

این روش در مقایسه با سایر روش ها هزینه کمتری را برای بیمار به همراه دارد. بیشترین مقایسه بین کامپوزیت و لمینت دندان انجام می شود. در این روش نیازی نیست از دندان های فرد قالب گیری و سپس روکش منحصر به فرد در لابراتوار ساخته شود. بنابراین هزینه زیادی نیاز نیست پرداخت شود. بنابراین می تواند جایگزین مناسب و ارزانی بجای روش هایی مانند لمینت دندان به شمار رود.

تعداد جلسات کمتر

این روش تنها در یک جلسه دندانپزشکی انجام می شود. همه مراحل کامپوزیت دندان تنها در چند ساعت تمام خواهد شد. بنابراین برای افرادی که سرعت عمل در رسیدن به زیبایی طرح لبخند مهم است این روش مناسب است.

عدم نیاز به بی حسی و بیهوشی

این روش نیاز به هیچگونه ماده بی حسی ندارد. زیرا تهاجمی روی دندان انجام نمی شود . این روش کاملا بدون درد است.

عدم آسیب به دندان

برای نصب لمینت دندان، قسمتی از مینای دندان تراشیده می شود. این کار می تواند به دندان آسیب برساند. در صورت نیاز به تعویض نیز باید مجددا مینای دندان نازک شود. در صورتی که در نصب کامپوزیت دندان آسیبی به دندان وارد نخواهد شد.

معایب کامپوزیت دندان

همانطور که مزایای این روش را برشمردیم، بهتر است در خصوص معایب آن نیز توضیحاتی داده شود.

مراحل انجام کامپوزیت ونیر چیست؟ 202314654531

مقاومت پایین در برابر لکه دار شدن

این روش بر خلاف لمینت دندان در برابر لکه شدن و تغییر رنگ مقاومت زیادی ندارد. در صورتی که مداوم از نوشیدنی های رنگی و یا مواد غذایی رنگی مصرف نمایید، احتمال تغییر رنگ آن وجود دارد. بنابراین باید مراقبت زیادی از آن انجام شود. سعی کیند رژیم غذایی خود را طوری بچینید که کمترین استفاده از این نوع مواد شود. قهوه، چای و این قبیل نوشیدنی ها تاثیر مخربی در رنگ کامپوزیت دندان خواهد داشت. بهتر است بلافاصله بعد از مصرف آن ها، دندان را مسواک بزنید تا آثار رنگ از روی دندان ها از بین برود

ماندگاری کمتر نسبت به لمینت دندان

کامپوزیت دندان طول عمری بین 7 تا 10 سال دارد. در صورتی که لمینت دندان طول عمری تقریبا دو برابر و بین 10 تا 20 سال را دارا می باشد. مراقبت در این مدت از کامپوزیت دندان باید بیشتر باشد، زیرا سریع تر آسیب می بیند. در صورت عدم مراقبت صحیح این روش ها ممکن است حتی یک سال نیز دوام نداشته باشند.

حالت طبیعی تر کمتر نسبت به لمینت دندان

در نصب لمینت دندان مقداری از مینای دندان تراشیده می شود تا روکش در این قسمت خالی قرار گیرد. این کار باعث می شود حالت دندان ها طبیعی تر شود. در صورتی که در کامپوزیت دندان این کار انجام نمی گردد. روکش کامپوزیت به صورت مستقیم بر روی دندان قرار می گیرد.

مراقبت از کامپوزیت دندان

در این قسمت می خواهیم بدانیم که مراقبت های بعد از نصب کامپوزیت دندان به چه شکل است. یکی از مهم ترین مراحل در این روش ها، مراقبت صحیح و مناسب از این روکش ها می باشد. این مراقبت ها می تواند در طول عمر و ماندگاری آن تاثیر گذار باشد. اهم این مطالب به شرح زیر است:

  • جلوگیری از رفتارهایی مانند شکستن یخ، ناخن، مداد و …
  • عدم مصرف مواد غذایی و یا تنقلات چسبناک مانند شکلات و آبنبات، ممکن است با چسبیدن به روکش، آن را لق نماید.
  • عدم مصرف نوشیدنی های و مواد غذایی رنگی
  • مراقبت های بهداشتی مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مانند دندان های طبیعی

کلام آخر:

در این مقاله در خصوص اینکه مراحل کامپوزیت دندان به چه شکلی است؟ توضیحات کامل ارائه شد. همچنین مزایا، معایب و روش نگهداری و مراقبت از روکش های کامپوزیت نیز توضیح داده شد. باید گفت کامپوزیت دندان یک روش سریع و آسان برای تغییر در چهره و زیبا نمودن طرح لبخند افراد است. این روش نیاز به مراقبت خاصی ندارد و باید سعی کرد تا حد امکان از فشار و آسیب به روکش ها جلوگیری نمود. از جمله مزایای این روش سرعت در نصب، تعداد جلسات محدود و عدم آسیب به دندان ها در کنار هزینه پایین این روش است. معایب آن نیز به مقاومت کمتر در برابر فشار و نیز تغییر رنگ می باشد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)