ضرورت پیوند استخوان در ایمپلنت چیست

ضرورت پیوند استخوان در ایمپلنت چیست 525645642546

یکی از درمان های جانبی که در ایمپلنت دندان ممکن است نیاز باشد، پیوند استخوان فک است. می خواهیم بدانیم ضرورت پیوند استخوان در ایمپلنت چیست؟ در چه شرایطی نیاز است که بیمار پیوند استخوان انجام دهد؟ دراین مقاله می خواهیم به این پرسش پاسخ داده و روند درمان، مزایا، معایب و سایر مطالب از این قبیل را توضیح دهیم. برای کاشت ایمپلنت دندان نیاز است که استخوان فک تراکم و حجم کافی را داشته باشد. زیرا پایه ایمپلنت دندان بایستی در داخل استخوان فک جانمایی شود. هر چه این تراکم بالاتر باشد، ایمپلنت دندان با موفقیت بیشتری روبرو خواهد شد  و عوارض کمتری به دنبال خواهد داشت. در صورتی که استخوان فک این تراکم را نداشته باشد، دندانپزشک مجبور به پیوند استخوان می شود. پیوند استخوان به صورت جراحی انجام می شود و استخوان مورد نیاز از منابع مختلف برای بیمار تامین می شود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

نحوه انجام جراحی پیوند استخوان

برای اینکه بدانیم ضرورت پیوند استخوان در ایمپلنت چیست؟ بهتر است ابتدا با نحوه انجام این روش درمانی آشنا شویم. در این صورت می توانیم به دلیل این ضرورت پی ببریم. مراحل انجام این روش به شرح زیر است:

انتخاب دندانپزشک

اولین و مهم ترین مساله در جراحی پیوند استخوان و کاشت ایمپلنت دندان انتخاب دندانپزشک است. این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است. در ایمپلنت دندان بایستی در انتخاب دندانپزشک دقت زیادی شود. چون ایمپلنت تنها شامل مراحل نصب پایه، اباتمنت و تاچ دندان نیست. در مواردی نیاز است از درمان های جانبی مانند پیوند استخوان یا لیفت سینوس نیز کمک گرفت. تبحر و مهارت دندانپزشک را باید در این موارد درمانی نیز در نظر گرفت و انتخاب نهایی را انجام داد. بهتر است نمونه کارها و نیز مدارک علمی دندانپزشک را بررسی نمایید تا متوجه شوید که در این حوزه کاری تا چه اندازه موفق می باشد.

ضرورت پیوند استخوان در ایمپلنت چیست 525645642546بررسی وضعیت کلی دندان ها

بعد از انتخاب دندانپزشک، اولین مرحله بررسی وضعیت دندان ها و لثه و نیز تراکم استخوان می باشد. وضعیت لثه از نظر وجود بیماری های از جمله پریودنتال باید بررسی شود. زیرا این افراد با این نوع بیماری کاندید مناسبی برای پیوند استخوان فک نمی باشند. سپس عمق و عرض استخوان از نظر تراکم با استفاده از رادیوگرافی پانورکس و سی تی اسکن مورد ارزیابی قرار می گیرد. سپس لثه را بی حس می نمایند تا تشخیص داده شود به چه نوع استخوان و چه میزان نیاز خواهیم داشت.

 مرحله دوم: پیوند استخوان

در این مرحله لثه از دندان جدا می شود . اینکار برای دسترسی به استخوان فک و ریشه دندان لازم است. سپس ریشه ها تمیز شده و مواد پیوندی وارد استخوان می شوند. سپس محل با استفاده از غشاهای خاصی پوشانده می شوند. این غشاها برای جلوگیری از رشد لثه در داخل مواد پیوندی مورد نیاز است. بعد از اینکه محل با غشاها پوشانده شد، لثه روی محل را گرفته و بخیه زده می شود. مدت زمان لازم برای جوش خوردن بخیه ها بین یک هفته تا 10 روز است. بعد از این مدت بخیه ها کشیده و یا جذب می شوند. این جراحی حدودا یک ساعت به طول می انجامد. این مرحله قبل از این است که پایه ایمپلنت دندان نصب شود. جراحی پیوند استخوان نیاز به 5 تا 7 ماه زمان برای جوش خوردن به استخوان فک دارد. بعد از این زمان دندانپزشک با بررسی وضعیت استخوان فک و لثه می تواند نصب ایمپلنت دندان را شروع نماید. به همین دلیل روند درمان 5 تا 7 ماه به تعویق خواهد افتاد.

دلایل نیاز به پیوند استخوان فک

تا اینجا نحوه انجام این روش را توضیح دادیم. در این قسمت می خواهیم به این موضوع بپردازیم که ضرورت پیوند استخوان در ایمپلنت چیست؟ نبود دندان در محل اصلی خود باعث تحلیل لثه و استخوان فک می شود. در صورتی که زمان زیادی بین کاشت دندان و از دست دادن آن فاصله افتاده باشد، لثه به مرور زمان از بین می رود. از دست رفتن لثه باعث تحلیل استخوان فک می شود. هر چه این زمان طولانی تر باشد ، استخوان فک بیشتر از بین می رود. به همین دلیل نیاز داریم از روش های درمان جانبی مانند پیوند استخوان فک نیز بهره بگیریم. نبود ارتفاع مناسب برای کاشت پایه ایمپلنت نیز یکی از دلایل ضرورت پیوند استخوان فک است. نبود تراکم استخوانی باعث لق شدن و شل شدن ایمپلنت دندان می شود. این موضوع علت شکست فرایند کاشت ایمپلنت دندان می شود.

مزایای جراحی پیوند استخوان فک

همه جراحی ها اعم از درمانی و زیبایی دارای مزایای زیادی هستند. این مزایا باعث انتخاب این روش ها می شوند. از جمله روش های درمانی که می تواند تاثیری در زیبایی نیز داشته باشد، کاشت ایمپلنت دندان بجای دندان از دست رفته است. از دست دادن دندان تاثیر زیادی در زیبایی دندان ها دارد. غیر از این موضوع نبود دندان باعث مشکلات گوارشی نیز می شود. زیرا فرد به راحتی نمی تواند مواد غذایی را جویده و این موضوع باعث اسیب به سیستم گوارشی فرد می شود. همچنین تحلیل لثه و استخوان می تواند زمینه ساز بیماری های لثه و دهان شود که اگر در زمان مناسب درمان نشود، باعث گسترش عفونت و یا سایر عوارض به قسمت های دیگر بدن می شود.

ثبات فک و دندان

جراحی پیوند استخوان برای احیای استخوان و نیز ثبات آن بسیار مفید است. بی نظمی های استخوان فک با این روش اصلاح شده و برای درمان هایی که باید انجام شود، آمادگی خواهد داشت.

حفاظت از فک و دندان

با این روش از بروز بیماری های مربوط به لثه و سایر فرایندهای تهاجمی پیشگیری می شود. به همین دلیل از فک و دندان محافظت می نماید.

انواع پیوند استخوان فک

حال که توضیح دادیم ضرورت پیوند استخوان در ایمپلنت چیست، میخواهیم بدانیم استخوان مورد نیاز برای پیوند از چه راه هایی تامین می شود.

اتوگرافت

اولین و بهترین استخوان را می توان استخوان خود بیمار دانست. در این روش از استخوان چانه ، لگن یا استخوان درشت نی استفاده می شود. در این روش از استخوان قسمت دیگر بدن بیمار برداشته و به استخوان فک پیوند می زنند. به همین دلیل نیاز است بیمار تحت دو عمل جراحی قرار گیرد. اتوگرافت مزایای خود را دارد که از آن جمله می تواند عدم پس زدن بدن و واکنش منفی آن در مقابل جسم خارجی نام برد. مزیت دیگر آن بالا بودن شانس موفقیت به علت عدم انتقال بیماری یا عفونت از محل های دیگر است.

ضرورت پیوند استخوان در ایمپلنت چیست 5265454211122012آلوگرافت

در این روش استخوان مورد نیاز از یک شخص اهدا کننده گرفته می شود. این استخوان ها در آزمایشگاه فرآوری شده و در بانک بافت نگهداری می شوند. این روش نیز مزایای خود را دارد که از ان جمله به عدم نیاز به دوبار جراحی و نیز ایمنی این نوع استخوان می توان اشاره کرد.

زنوگرافت

در این روش از مواد معدنی استخوان طبیعی حیوانات مانند گاو استفاده می شود. استخوان بدن گاو به دلیل شباهت بافت های همبند در اکثر جراحی های حوزه دهان استفاده می شود. از مزایا این روش به عدم نیاز به جراحی مجدد و نیز عدم احتمال انتقال بیماری اشاره می شود.

آلوپلاست

در روش آلوپلاست از مواد سنتزی برای پیوند استخوان فک استفاده می شود. این روش محبوبیت زیادی نسبت به روش های دیگر مانند آلوگرافت یا زنوگرافت نداشته و تنها مزیت آن عدم احتمال بروز عفونت در دندان است.

عوارض پیوند استخوان فک

عوارض جزو منفک ناپذیر همه جراحی های درمانی و زیبایی به شمار می رود. پیوند استخوان فک نیز از این مورد استثنا نمی باشد. در این قسمت به اهم این عوارض اشاره می کنیم:

 • احساس درد و خونریزی
 • ورم صورت در ناحیه جراحی شده
 • حساسیت زیاد به تغییر دما
 • احتمال پوسیدگی ریشه دندان
 • استراحت مطلق داشته باشید.
 • از شستشوی دهان خودداری کنید.
 • مایعات داغ مصرف نکنید
 • اگر خونریزی دارید از گاز استربل مرطوب استفاده کنید.
 • احتمالا برای مدتی دچار درد هستید، پس مسکن مصرف کنید.
 • برای کاهش تورم در محل جراحی، از کمپرس یخ استفاده کنید.

چند روز پس از جراحی

 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 • مرتب نخ دندان بکشید.
 • دهان خود را با محلول آب و نمک شست‌وشو دهید
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • از دهانشویه برای جلوگیری از ایجاد باکتری و عفونت استفاده کنید.

هزینه‌ پیوند استخوان فک چقدر است؟

هزینه پیوند استخوان فک به عواملی، از جمله میزان و ناحیه ی پیوند مورد‌نیاز، مواد و روش مورد استفاده و محلی که استخوان از آنجا برداشت شده، بستگی دارد. باید در نظر داشته باشید که استفاده از استخوان خود بیمار نیاز به صرف هزینه‌ی بیشتری دارد، زیرا شامل دو جراحی و همچنین بستری و بی‌هوشی است. همچنین باید هزینه ‌هایی که بیمار برای عکسبرداری، سی‌تی اسکن و یا مشاوره تخصصی دندانپزشک پرداخت می ‌کند را با توجه به میزان پوشش ‌دهی بیمه در نظر گرفت.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان

0/5 (0 نظر)