مرکز ایمپلنت دکتر وحید دهقان

خانه لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان چیست ؟

برای افرادی که می خواهند لمینت دندان را برای زیبا نمودن  طرح لبخند انتخاب نمایند، سوالی که پیش می آید این است که مزایای لمینت دندان چیست؟ برای اینکه بدانیم این روش چه مزایایی دارد بهتر است ابتدا با نحوه انجام این روش و مقایسه آن با روش های مشابه مانند کامپوزیت دندان آشنا شویم. برای انجام لمینت دندان ابتدا دندانپزشک مقدار بسیار جزیی از مینای دندان را تراش می دهد تا فضا برای نصب روکش آماده شود. این مقدار تراشیدن شده را دندانپزشک تعیین می کند. سپس قالب دندان ها گرفته شده و به لابراتوار ارسال می شود. زیرا باید برای هر سری از دندان ها، روکش مخصوص و منحصر به فرد تهیه شود. می توان گفت این بزرگترین تفاوت این روش با کامپوزیت دندان است. هرچند نیاز به صرف دو هفته زمان می باشد، ولی روکش های تهیه شده ارزش این صبوری را خواهد داشت.

مزایای لمینت دندان 2536980002154آشنایی با مزایای لمینت دندان

حال که توضیح داده شد لمینت دندان چیست، می خواهیم در خصوص مزایا این روش به عنوان یکی از بهترین روش زیباسازی دندان ها به تفصیل صحبت کنیم. با آگاهی از مزایای لمینت دندان و یا هر روش دیگر زیبایی می توان انتخاب بهتری را داشت. بنابراین در پاسخ به این پرسش که مزایای لمینت دندان چیست می توان دلایل زیر را توضیح داد:

طبیعی بودن روکش دندان

همانطور که توضیح دادیم برای لمینت دندان، مقداری از مینای دندان تراش داده می شود. این پوسته که بر روی مینای دندان قرار می گیرد، چون فضایی برای نصب آن آماده شده است، حالت طبیعی خواهد داشت. در این روش روکش حالت برجسته و زمخت نخواهد اشت و به صورت بسیار طبیعی روی دندان ها را می گیرد. در انتخاب رنگ و سایه نیز اگر دقت کافی انجام شود، می توان بهترین حالت را داشت. از نظر ظاهری هیچ تفاوتی بین این روکش ها با دندان های طبیعی نمی توان قائل شد.

امکان خوردن و جویدن آسان مواد غذایی

با نصب لمینت دندان می توان بسیاری از مشکلات دندان ها را حل کرد. از جمله این مشکلات کج بودن دندان ها، فاصله بین دندانی، ترک ها و شکستگی های جزئی و …. بنابراین با رفع این موانع برای خوب جویدن و خوردن مواد غذایی، مشکل برطرف می گردد. این مساله درکنار زیبایی می تواند جنبه درمانی نیز داشته باشد. خوب جویدن غذا باعث هضم راحت تر آن شده و مشکلات گوارشی که به این دلیل ایجاد شده اند، رفع می گردند.

رفع کلیه مشکلات زیبایی دندان ها

لمینت دندان به عنوان یک روکش قوی می تواند کلیه مشکلات زیبایی دندان ها مانند بدرنگی، ناهموار بودن دندان ها، ساییدگی و فاصله بین دندان ها را رفع نماید.

مزایای لمینت دندان 219784566520314120

ماندگاری بالای لمینت دندان

این روش یکی از ماندگار ترین تکنیک ها و بهترین روش زیباسازی دندان ها برای پوشاندن عیوب دندانی است. طول عمر آن بین 10 تا 20 سال می باشد. حتی در صورت رعایت موارد بهداشتی و نکات تغذیه ای مانند نخوردن غذاهای سخت و رنگی می توان تا 30 سال هم از زیبایی این دندان ها بهره برد. هرچند این روش در مقابل تغییر رنگ و آسیب مقاومت بالایی دارد، ولی مراقبت هایی نیز نیاز است. در صورت این مراقبت ها می توان گفت طول عمر آن را می توان افزایش داد.

سرعت عمل در انجام لمینت دندان

در مقایسه با سایر جراحی های دندان مانند ارتودنسی که ممکن است چندین ماه به طول انجامد، این روش سرعت بالایی در پوشاندن نقایص دندانی دارد. این روش به دو جلسه درمان نیاز دارد. جلسه اول برای گرفتن قالب و جلسه دوم برای نصب روکش نیاز می باشد. جلسات بعدی باید هر شش ماه یک بار انجام شود که این مراجعات برای تمیز کردن و معاینات معمولی نیاز است.

راحتی مراقبت های بعد از نصب روکش دندان

برای مراقبت از لمینت دندان نیاز به اقدامات خاصی نیست. با مسواک زدن روزانه دوبار و نخ دندان کشیدن می توان از خیلی از عوارض جلوگیری نمود. این اقدامات مانع تشکیل پلاک و جرم دندانی شده و شکل، ظاهر و رنگ  روکش ها را نیز حفظ می نماید.

لمینت دندان یک روش کمتر تهاجمی است

در پاسخ به این پرسش که مزایای لمینت دندان چیست؟ می توان گفت این روش یک تکینیک کمتر تهاجمی و ایمن است. برای انجام ان نیاز به هیچ جراحی نبوده و نیازی به بیهوشی هم ندارد.  تنها تهاجمی که به دندان می شود، تراشیدن مینای دندان است. در انجام این تکنیک بیمار دردی را احساس نمی کند و دوران نقاهت کوتاهی را باید سپری نماید.

مزایای لمینت دندان نسبت به سایر روش های زیبایی

یکی از روش های مشابه لمینت دندان را می توان کامپوزیت به شمار آورد. تفاوت ها و مزایای که این روش نسبت به کامپوزیت دندان دارد، عبارتند از:

در مقایسه با کامپوزیت دندان، این تکنیک بسیار طبیعی تر است. برای انجام کامپوزیت دندان از روکش های آماده در مطب یا کلینیک استفاده می شود. این روکش ها برای همه افراد یکسان بوده و ظرافت خاصی در آن وجود ندارد. در صورتی که روکش لمینت دندان برای هر فرد به صورت جداگانه ساخته می شود. بنابراین تمامی نواقص دندان را پوشش خواهد داد. برای رنگ و سایه لمینت دندان، بیمار حق انتخاب دارد. در صورتی که کامپوزیت این مزیت را نخواهد داشت. مقاومت در برابر تغییر رنگ  و آسیب پذیری نیز در لمینت دندان بسیار بالا تر است. ماندگاری این دو روش نیز بسیار متفاوت است. لمینت دندان می تواند تا 20 سال زیبایی را به دندان ها بازگرداند. ولی این ماندگاری در کامپوزیت بسیار پایین تر می باشد. چون کامپوزیت دندان آسیب پذیری بالایی دارد ، باید مراقبت های بیشتری نیز از آن گردد. همچنین کامپوزیت به سرعت رنگ می گیرد. مزایای کامپوزیت دندان نسبت به لمینت را می توان در سرعت کار و هزینه پایین آن دانست. کامپوزیت دندان در یک جلسه بر روی دندان ها نصب می شود ، در صورتی که لمینت نیاز به زمان دو هفته ای دارد.

کلام آخر

در مورد این سوال که مزایای لمینت دندان چیست؟ باید گفت این روش مزایایی مانند کم تهاجمی بودن، نیاز به مراقبت های کمتر، ماندگاری بالا و سرعت عمل زیاد در پوشاندن عیوب و نواقص دندان مانند لب پر شدن، فاصله بین دندانی، ساییدگی دندان ها، شکستگی جزئی و … دارد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

5/5 (1 نظر)

4 نظر در مورد “لمینت دندان چیست ؟;

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *