مراقبت بعد از کامپوزیت دندان چگونه است

مراقبت بعد از کامپوزیت دندان چگونه است 256632000899521

یکی از شرایط ماندگاری کامپوزیت دندان، مراقبت بعد از نصب آن است. ولی اینکه مراقبت بعد از کامپوزیت دندان چگونه است؟ موضوع این مقاله می باشد. آشنایی با مراقبت های بعد از نصب روکش کامپوزیت می تواند تاثیر زیادی در کاهش عوارض و نیز ماندگاری بالای این روش داشته باشد. کامپوزیت دندان در مقایسه با روش های دیگر در کمترین زمان و در محدود ترین مراجعات انجام می گیرد. این روش همان نتیجه ای را به همراه دارد و همان هدفی را دنبال می کند که لمینت دندان انجام می دهد. ولی برای نصب لمینت دندان به ملاحظات بیشتری نیاز است. روکش به صورت منحصر به فرد و در دو جلسه نصب می شود. ولی کامپوزیت دندان از روکش های پیش ساخته تشکیل شده که فقط به یک جلسه مراجعه و صرف مدت زمان کوتاهی نیاز دارد. به همین دلیل مراقبت های بعد از نصب کامپوزیت دندان نیز باید بیشتر رعایت شود.

مراقبت بعد از کامپوزیت دندان چگونه است 256632000899521

آشنایی با مراقبت های بعد از نصب روکش کامپوزیت دندان

در این قسمت می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که مراقبت بعد از کامپوزیت دندان چگونه است؟ تعدادی از این مراقبت ها باید در فاصله زمانی کوتاه و به فوریت انجام شود. تعدادی نیز در مدت زمان طولانی که کامپوزیت بر روی دندان نصب شده است لازم است. این روش می تواند بین 7 تا 10 سال بر روی دندان ها باقی بماند. بنابراین در این بازه زمانی طولانی و برای حفظ ظاهر روکش نیاز به مراقبت های بیشتری می باشد.

انتخاب جنس ونیر روکش کامپوزیت

بهتر است در انتخاب نوع روکش بهترین جنس را انتخاب نمایید. همانطور که گفته شد این روکش باید به مدت 10 سال بر روی دندان ها باقی بماند، بنابراین انتخاب جنسی که از نظر کیفیت بالا تر و مرغوب تر است کمک زیادی در حفظ ظاهر دندان ها و کاربرد آن ها خواهد داشت. برای دندان های خلفی از جنس های محکم تر و با کیفیت تری از نظر مقاومت و استحکام استفاده شود. دندان های جلویی از نظر شفافیت و طبیعی بودن بهتر است دقت شود.

مراقبت قبل از اتمام بی حسی

در مواردی دندانپزشک از ماده بی حسی برای نصب روکش کامپوزیت استفاده می نماید. هر چند نیازی به این کار نمی باشد. در صورتی که از ماده بی حس کننده استفاده شود، تا زمانی که این حالت ادامه دارد، از گاز زدن مواد غذایی یا اجسام به شدت پرهیز نمایید. این کار می تواند به کامپوزیت های نصب شده آسیب جدی وارد نماید. زیرا به دلیل بی حس بودن امکان تشخیص میزان فشار از طرف بیمار وجود ندارد و ممکن است آسیب جدی به روکش وارد شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از نکات مراقبتی که برای طولانی مدت باید انجام شود، رعایت بهداشت دهان و دندان است. در تمامی جراحی ها و نیز عمل های زیبایی این نکته توصیه می شود. مراقبت از کامپوزیت دندان نیز مانند دندان های طبیعی بوده و باید مانند آن ها رفتار شود. البته تفاوت هایی نیز وجود دارد. در مورد دندان های طبیعی ممکن است این موارد به پوسیدگی دندان یا بدرنگ شدن دندان ها و … منجر شود. در صورتی که در کامپوزیت دندان اگر مراقبت های بهداشتی انجام نشود،  باید این روکش ها تعویض شوند و روکش های جدید جایگزین شوند. این مورد غیر از هزینه های زیاد می تواند باعث پوسیدگی دندان های زیر روکش و احتمال عفونت و آسیب بدون اطلاع بیمار و عوارض جدی تر شود.  نیاز است روزی دو بار مسواک زده و نخ دندان بکشید. استفاده از دهانشویه مناسب نیز ضروری است.

انتخاب خمیر دندان و مسواک مناسب

یکی از مسایلی که در حوزه مراقبت های بهداشتی باید رعایت شود، انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب است. خمیر دندان هایی را باید انتخاب کنید که در ترکیبات آن ها از هیدروژن پراکسید، سدیم کربنات یا جوش شیرین استفاده نشده باشد. این مواد باعث از بین رفتن سطح روکش دندان شده و شفافیت و زیبایی آن ها را از بین می برد. در مورد انتخاب خمیر دندان توجه نمایید نیاز ینیست دارای مواد سفید کننده باشد. زیرا این مواد ممکن است برای کامپوزیت دندان آسیب زننده باشد. همچنین مسواک باید نرم باشد. مسواک های زبر و خشن می توانند روکش کامپوزیت دندان خراش دهند. اینکار باعث از بین رفتن زیبایی و جلوه دندان ها می شود و تاثیر مخربی را به جا می گذارد.

 

رعایت رژیم غذایی مناسب

کامپوزیت دندان مقاومت بالایی در برابر لکه دار شدن و رنگی شدن مقاومت بالایی ندارد. بنابراین نیاز است در رژیم غذایی خود تجدید نظر نمایید. عدم استفاده از نوشیدنی های رنگی مانند قهوه و چای و نیز مشروبات الکلی می تواند کمک زیادی نماید. در غیر این صورت باید سعی شود مصرف این موارد تعدیل و به حداقل ممکن برسد. خوردن مواد غذایی و یا تنقلات چسبناک نیز باعث آسیب به کامپوزیت دندان می شود. چسبیدن به روکش احتمال جداشدن و کنده شدن آن را بالا می برد.

عدم مصرف دخانیات

یکی از مهم ترین مسایلی که باید در ترک آن تلاش کرد، دخانیات می باشد. همانطور که گفتیم کامپوزیت دندان به سرعت رنگ می گیرد. مصرف مداوم دخانیات بخصوص سیگار اثرات مخربی در رنگ و شفافیت روکش کامپوزیت دندان خواهد داشت. تغییر رنگ دندان ها به سمت زرد شدن باعث می شود مجبور به تعویض روکش کامپوزیت شویم و در صورت ادمه این رویه، نصب کامپوزیت دندان به صرفه نمی باشد. مورد دیگر احتمال بالای عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از سوی افراد مصرف کننده می باشد. بنابراین بروز عفونت در مرز بین لثه و روکش باعث پوسیدگی دندان های زیرین خواهد شد. همچنین احتمال ابتلا به بیماری های لثه نیز افزایش می یابد. پس توصیه می شود تا حد امکان مصرف دخانیات را به کمترین حد ممکن برسانید.

عدم استفاده ابزاری از روکش کامپوزیت

برای اینکه بدانیم مراقبت بعد از کامپوزیت دندان چگونه است، نیاز است این نکته یادآور شود که در جهت مراقبت از روکش ، به هیچ عنوان از روکش کامپوزیت دندان به عنوان ابزار استفاده نشود. جویدن ناخن، شکستن مواد سخت مانند آجیل و باز کردن در قوطی از جمله کارهایی است که می تواند آسیب جدی به روکش کامپوزیت دندان وارد نماید. ممکن است روکش ترک بخورد و بشکند که نیاز به تعویض و یا ترمیم خواهد داشت. با اینکه ترمیم روکش کامپوزیت به راحتی انجام می شود، ولی صرف هزینه و وقت ممکن است برای بیمار مشکل باشد. بنابراین به هیچ عنوان از دندان ها به عنوان وسیله استفاده نشود.

مراقبت بعد از کامپوزیت دندان چگونه است 45568465213

درمان دندان قروچه

یکی از مسایلی که بهتر است قبل از نصب روکش کامپوزیت دندان بررسی و مرتفع گردد، دندان قروچه است. در این بیماری فرد در اثر قرار گرفتن در محیط استرسی و یا در خواب دندان ها را بهم فشار داده و ساییده می شود. این رفتار می تواند آسیب جدی به روکش وارد نماید. این افراد بهتر است سعی نمایند این مشکل را از طرق مختلف رفع نموده و سپس کامپوزیت نمایند. در غیر این صورت در زمان خواب یا در زمان انجام فعالیت های ورزشی از گایت نارد یا محافظ دندان استفاده نمایند.

مراجعات منظم به دندانپزشکی

عموما دندانپزشک از بیمار می خواهد که هر 6 ماه برای چکاپ وضعیت دندان ها به دندانپزشکی مراجعه نماید. این مدت زمان می تواند کوتاه تر هم باشد. این توصیه را جدی بگیرید و هر زمان لازم بود به دندانپزشک مراجعه نمایید. در این جلسات دندانپزشک قسمت هایی از دندان را که خود فرد قادر به تمیز کردن آن است، تمیز نموده و وضعیت کلی دندان ها را بررسی می نماید. احتمال عفونت لثه و یا خرابی و پوسیدگی دندان های زیر روکش بررسی می شود. بنابراین این مراجعات منظم تاثیر مثبتی در فرایند ماندگاری روکش کامپوزیت دندان خواهد داشت.

جلوگیری از ورزش های سنگین

یکی از مواردی که باید بعد از نصب روکش کامپوزیت دندان رعایت شود، عدم انجام ورزش های سنگین است. افرادی که ورزش های رزمی و یا کشتی و … انجام می دهند، توصیه می شود مراقبت بیشتری را انجام دهند. این گوه ورزش های می تواند آسیب جدی به روکش کامپوزیت دندان وارد نماید. در این صورت یا بهتر است روکش انجام نشود یا در صورت نصب، از محافظ دندان استفاده گردد.

ترمیم روکش کامپوزیت دندان

یکی از مراقبت های لازم مربوط به اقدام سریع برای ترمیم آسیب هایی است که به روکش دندان وارد می شود. در صورتی که به هر دلیل کامپوزیت دچار شکستگی یا لب پر شدن گردید، سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید تا ترمیم لازم انجام شود. ترمیم روکش مانع گسترش مشکل و یا بروز مسایل جدی تر خواهد شد.

کلام آخر

روش هایی مانند کامپوزیت دندان بیشتر جنبه زیبایی دندان ها را هدف قرار می دهد. بنابراین باید مراقبت های زیادی انجام شود تا این روکش ها در عین آسیب ندیدن، جذابیت و شفافیت خود را از دست ندهند. اینکه بدانیم مراقبت های بعد از کامپوزیت چگونه است در رسیدن به این هدف کمک کننده خواهد بود. بسیاری از این مراقبت ها مانند انتخاب روکش و یا انتخاب دندانپزشک متخصص از جمله مراقبت های قبل از نصب روکش و مراقبت هایی مانند رعایت نکات مراقبتی بهداشتی و تغذیه ای و … از جمله مراقبت هایی است که بعد از نصب باید انجام گیرد. این مراقبت ها به ماندگاری و کاهش عوارض کمک شایانی خواهند کرد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)