علل لق شدن ایمپلنت دندان

علل لق شدن ایمپلنت دندان 29865465843210

ایمپلنت دندان به گونه ای انجام می شود که کمترین عوارض را به همراه داشته باشد. ولی ممکن است در موارد نادر دچار لق شدن شود. در این مقاله می خواهیم علل لق شدن ایمپلنت دندان را بررسی نماییم. در ضمن راهکارهایی برای جلوگیری از این اتفاق نادر و علائم آن را بیان نماییم. در کل می توان گفت ایمپلنت دندان یکی از بهترین و ایمن ترین راه ها برای جایگزینی دندان هایی است که به هر دلیلی از بین رفته اند. این اتفاق می تواند در انواع متفاوتی رخ دهد و می تواند قسمت های مختلف دندان ایمپلنت شده را در بر بگیرد. بنابراین بهتر است ابتدا با انواع مختلف لق شدن ایمپلنت دندان آشنا شویم و سپس به علل لق شدن ایمپلنت دندان بپردازیم. پس در صورتی که دچار این مشکل شده اید یا می خواهید از بروز آن پیشگیری نمایید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

علل لق شدن ایمپلنت دندان 2154865123023انواع لق شدن ایمپلنت دندان

در این قسمت می خواهیم به انواع متفاوت لق شدن ایمپلنت دندان یا به عبارتی لق شدن در قسمت های مختلف دندان توضیحات مفصلی را ارائه دهیم. ابتدا باید بگوییم ایمپلنت دندان از سه قسمت تشکیل شده است. قسمت پایه یا فیکسچر که به جای ریشه دندان عمل می نماید. تاج دندان که قسمت بیرونی دندان است و مینای دندان به شمار می رود. ابانمنت هم که حلقه واسط بین پایه و تاج است. به صورتی که از تاج حمایت می کند و مانع افتادن آن می شود.

لق شدن پیچ پایه ایمپلنت دندان

برای ثابت کردن پایه ایمپلنت دندان در استخوان فک، از پیچ استفاده می شود. در صورتی که این پیچ در محل خود ثابت نشده باشد، احتمال لق شدن آن وجود دارد. در این صورت نگران نباشید. ایمپلنتیست با محکم کردم پیچ و سفت کردن آن می تواند مشکل را برطرف نماید.

لق شدن پایه ایمپلنت دندان

بعد از اینکه پایه در استخوان فک قرار گرفت، نیاز است که با آن جوش خورده و در محل خود ثابت شود. در موارد نادر می تواند این جوش خوردگی اتفاق نیفتد. ممکن است تراکم استخوان کم بوده باشد یا اینکه مراقبت های لازم از آن انجام نشده باشد. در این صورت نیاز است مجددا پیوند استخوان انجام شده و ایمپلنت دندان نصب شود. تحلیل استخوان جز و موارد نادر است ولی می تواند اتفاق بیفتد. در این حالت تحلیل استخوان می تواند علل متفاوتی داشته باشد. یکی از علل آن درست قرار ندادن پیچ در محل مناسب خود است. این مشکل در اثر خطا یا عدم مهارت دندانپزشک اتفاق می افتد. در این صورت بیمار بعد از طی مدتی در حین صحبت کردن یا غذا خوردن متوجه می شود که ایمپلنت دندان متحرک است و ثابت نمی باشد. اولین قدم مراجعه به ایمپلنتیست و معاینه دندان می باشد.

در صورتی که علت این مشکل نباشد، می تواند عدم مراقبت مناسب از ایمپلنت بعد از جراحی باشد. مراقبت های زیادی بعد از جراحی نیاز است تا فرآیند جوش خوردن پایه ایمپلنت دندان پیش برود. مراقبت های بهداشتی مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان، مراقبت های تغذیه ای مانند عدم مصرف غذاهای سفتی که نیاز به جویدن زیاد دارد، یا موارد غیر معمول مانند شکستن یخ با دندان یا جویدن آبنبات، دندان قروچه کردن و … این عدم مراقبت ها می تواند عوارضی مانند عفونت لثه را به دنبال داشته باشد. عفونت لثه و بیماری های مربوط به لثه جزو مشکلاتی است که باعث تحلیل استخوان می شود. تحلیل استخوان نیز یکی از موارد شکست ایمپلنت دندان به شمار می رود. زیرا استخوان نمی تواند پایه را در خود نگهداشته و کل ایمپلنت دندان نیز بر اساس پایه تشکیل یافته است.

علل لق شدن ایمپلنت دندان 20321032152487451علائم لق شدن ایمپلنت دندان

در صورتی که به هر دلیلی علائم زیر را احساس کردید، سریعا به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. در مواردی اقدام سریع می تواند از بروز عوارض بیشتر جلوگیری نماید و مانع شکست درمان شود. علائمی که نیاز به مراجعه به دندانپزشک می باشد، به شرح ذیل است:

  • تحرک و ناپایداری ایمپلنت دندان و پروتز
  • احساس درد و ناراحتی که با مصرف مداوم و منظم مسکن های تجویزی از بین نرفته و بر شدت آن افزوده می شود. بخصوص در زمان غذاخوردن یا جویدن مواد غذایی این مشکل بیشتر محسوس است.
  • ضایعات و زواید استخوانی را در اطراف ایمپلنت دندان مشاهده نمایید.
  • در اطراف ایمپلنت دندان احساس کنید که خونریزی اتفاق افتاده است و علایم خونریزی را مشاهده نمایید. هر چند مقداری ترشحات خونی در ابتدای جراحی معمول بوده و جای نگرانی ندارد. در صورتی که خونریزی همچنان ادامه داشت و شدت یافت، سریعا به جراح مراجعه کنید.
  • مشاهده تغییر رنگ در ناحیه دندان ایمپلنت شده.

عوارض لق شدن ایمپلنت دندان

در صورتی که هر یک از علایم فوق را مشاهده نمودید، سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. عدم درمان لق شدن ایمپلنت دندان می تواند عوارض جبران ناپذیری مانند شکست درمان را به دنبال داشته باشد. همچنین عفونتی که در ناحیه لثه اتفاق می افتد می تواند در صورت نادیده گرفتن وارد خون بیمار شده و خون را نیز آلوده نماید که این مشکل به جای خود عوارض زیادی را به دنبال دارد. برخی عوارض ایمپلنت دندان می تواند زودگذر باشد و برخی نیز دائمی هستند. عوارضی مانند درد و خونریزی و یا کبودی و تورم در ناحیه دندان ایمپلنت شده با مصرف دارو و انتی بیوتیک و سایر درمان های پزشکی از بین می رود. ولی برخی عوارض با گذشت زمان بهبود نخواهند یافت. در صورتی که درد و خونریزی تداوم داشته باشند، می تواند از علل لق شدن ایمپلنت دندان به شمار آید. این عوارض را سریعا باید به دندانپزشک اطلاع داد تا درمان را شروع نماید و از آسیب های جدی تر پیشگیری شود.

کلام آخر

لق شدن ایمپلنت دندان می تواند علل مختلفی داشته باشد. برخی از این علل لق شدن ایمپلنت دندان می تواند قابل پیشگری و برخی غیر قابل پیشگیری می باشند. علل قابل پیشگیری مانند رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم مصرف دخانیات، مراقبت های تغذیه ای و … به شمار می روند. علل غیر قابل پیشگیری مانند عدم تخصص و مهارت دندانپزشک و ایمپلنتیست که ان هم با مراجعه به بهترین جراح ایمپلنت دندان تا حدود زیادی قابل پیشگیری می شود.


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)