ایمپلنت چند دندان با هم ممکن است

ایمپلنت چند دندان با هم 21387

یکی از سوالاتی که در خصوص ایمپلنت دندان مطرح می شود این است که آیا ایمپلنت چند دندان با هم ممکن است یا خیر؟ ممکن است فردی در اثر اتفاق یا سانحه ای چند دندان خود را با هم از دست داده ابشد، بنابراین نیاز است چند دندان را با هم جایگزین نماید. از آنجایی که ایمپلنت دندان مطمئن ترین و ماندگار ترین راه برای این کار است، اغلب افراد این روش را انتخاب می نمایند. به طور کلی می توان گفت این امر امکان پذیر است. تعداد ایمپلنت های دندان مورد نیاز بستگی به این دارد که بیمار چند دندان خود را از دست داده است. این دندان ها در کدام قسمت فک قرار دارند. حجم و تراکم استخوانی در ان ناحیه به چه میزان است. بنابراین در جلسه معاینه و مشاوره می توان تعداد  ایمپلنت دندان موردنیاز و اینکه می توان آن ها را به چه نحوی در کنار هم قرار داد، صحبت خواهد شد.

ایمپلنت چند دندان با هم 24796به چه تعداد ایمپلنت نیاز داریم

در این مرحله می خواهیم بدانیم در صورتی که قرار است ایمپلنت چند دندان در کنار هم انجام شود، به چه تعداد ایمپلنت دندان نیاز داریم. در صورتی که در فک بالایی نیاز به ایمپلنت چند دندان داشته باشیم، به علت ضعیف تر بودن بافت و حجم استخوان، بیشتر از قوس پایین نیاز داریم. در صورتی که در فک پایین نیاز به ایمپلنت چند دندان باشد، به علت تراکم بالاتر نیاز به کاشت بالاتر از قوس بالایی نیاز است. به طور کلی می توان گفت اگر سه عدد دندان از دست رفته باشد، معمولا با دو ایمپلنت دندان می توان پوشش لازم را انجام دارد. برای چهار دندان در قسمت جلوی دهان نیز با همین تعداد یعنی دو عدد ایمپلنت دندان نیاز است. ولی در صور تی که این چهار دندان در قسمت های پشت دهان قرار دارند، نیاز به پشتیبانی با سه عدد ایمپلنت دندان خواهد بود. بنابراین می توان گفت تعداد ایمپلنت دندان مورد نیاز بر اساس محل قرار گرفتن دندان ها و نیز تعداد از دست رفته دارد. تراکم استخوانی و حجم استخوان نیز ملاک عمل دندانپزشک خواهد بود.

تفاوت فک بالا و فک پایین در کاشت چند دندان در کنار هم

همانطور که توضیح داده شد، فک بالا دارای استخوان به مراتب نرم تری می باشد. به همین دلیل از استحکام کمتری نیز برخوردار است. در این صورت برای قرار دادن پایه در استخوان فک نیاز است مدت زمان بیشتری برای جوش خوردن پایه و استخوان در نظر گرفته شود. یکی دیگر از مشکلات فک بالایی مربوط به سینوس ها می باشد. در این قسمت سینوس ها قرار گرفته اند که فضایی خالی و پر از هوا در استخوان ایجاد می کنند. بنابراین زمانی که بیمار چند دندان خود را در این قسمت از دست می دهد، فضای سینوسی گشترده تر شده و کاشت ایمپلنت دندان را با مشکل مواجه می نماید. بنابراین در مواقعی نیاز به لیفت سینوس هم پیدا خواهیم کرد. نیاز است فضایی را برای قرار دادن پایه ایجاد کنیم.

در صورتی که بیمار نیاز به یک قوس کامل از ایمپلنت دندان دارد، باید لیفت سینوس انجام نشده و پایه ها را در اطراف سینوس ها قرار دهیم. در اینصورت فقط می توان 4 کاشت را در این ناحیه انجام داد. معمولا تعداد کشات ها رد فک بالا بین 4 تا 8 عدد می باشد. زیرا در این ناحیه استخوان نرم تر است و برای نگهداشتن ایمپلنت ها در کنار هم به تعدا بیشتری کاشت نیاز داریم. در فک پایین این مشکل وجود ندارد. استخوان فک به اندازه کافی متراکم بوده و استحکام دارد. بنابراین با تعداد کمتری از ایمپلنت دندان می توان مشکل را حل کرد و ناحیه را پوشش داد.

فقط مشکلی که در این ناحیه وجود دارد، مربوط به دو عصب بزرگ است که باید احتیاط زیادی در این خصوص انجام شود. در فک پایین قرار دادن ایمپلنت ها در قسمت جلوی دندان ها مشکلی را بوجود نمی آورد، ولی در قسمت دندان های پشتی به دلیل وجود این دو عصب باید احتیاط شود.

میزان تراکم استخوانی

میزان تراکم استخوانی نقش مهمی در پایداری و ماندگاری ایمپلنت دندان دارد. استخوان نقش مهمی در کاشت ایمپلنت دندان دارد. زیرا باید پایه را در خود جای داده و اساس و ریشه دندان را شکل دهد. هر گونه آسیب یا عدم پایداری در ریشه می تواند باعث از هم پاشیدن دندان و شکست ایمپلنت دندان شود. در صورتی که تراکم استخوانی بالا باشد، نیاز به کاشت ایمپلنت دندان کمتری خواهد بود. زیرا چند ایمپلنت در کنار هم می تواند ناحیه مورد نظر را پوشش دهد. ولی وقتی تراکم استخوان پایین باشد، باید کاشت های بیشتری انجام دهیم و به همین دلیل هزینه های بیمار افزایش پیداخواهد کرد.

ایمپلنت چند دندان با هم 245963عادات رفتاری

یکی دیگر از مسایلی که نیاز است در قرار دادن چند ایمپلنت دندان در کنار هم مورد بررسی قرار گیرد، عادات رفتاری مانند دندان قروچه است. دندان قروچه یکی از مشکلاتی است که باعث می شود نیاز به کاشت ایمپلنت بیشتری داشته باشیم.  زیرا دندان ها به حمایت بیشتری نیاز دارند و باید تعداد بیشتری در کنار هم قرار گیرد. باید اینگونه مشکلات قبل از کاشت ایمپلنت دندان درمان شود. زیرا باعث می شود که روند درمان با شکست مواجه شود.

دندان های ثابت یا متحرک

اینکه بیمار بخواهد دندان های ثابت یا متحرکی داشته باشد، در کاشت ایمپلنت دندان موثر است. افرادی که ایمپلنت دندان ثابت می خواهند به حداقل 4 و حداکثر 8 ایمپلنت دندان نیاز خواهند داشت. در صورتی که دندان های متحرک به دو عدد کاشت دندان نیاز دارند. دندان های متحرک از این نظر که به راحتی قابل تمیز کردن هستند و رعایت بهداشت در ان ها راحت تر است، ترجیح داده می شود.

کلام آخر

در پاسخ به این پرسش که آیا ایمپلنت چند دندان با هم ممکن است؟ باید پاسخ داد این امکان وجود دارد. تعداد ایمپلنت های مورد نیاز بستگی به مواردی دارد که در  این مقاله توضیح داده شد. مواردی مانند تراکم استخوانی، اینکه ایمپلنت های دندانی در فک بالا قرار گیرد یا در فک پایین؟ بیمار مشکلات رفتاری دارد یا خیر و اینکه دندان های متحرک مورد نیاز است یا دندان های ثابت در این مورد دخیل هستند. بنابراین می توان چند ایمپلنت دندان انجام داد و برای سایر دندان های مورد نیاز از روش بریج دندان بهره برد.


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)