کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان چه افرادی هستند؟

کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان5465658856658

برای کاشت ایمپلنت دندان نیز مانند سایر روش های درمانی و زیبایی نیاز به داشتن شرایط و فاکتورهای مشخصی می باشد. قصد داریم در این مقاله در مورد اینکه کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان چه افرادی هستند؟ توضیحاتی را ارائه دهیم. ابتدا باید بهتر است کمی در مورد ایمپلنت دندان بیشتر بدانیم و اینکه چگونه جای خالی دندان را پر می کند. باید گفت ایمپلنت دندان یکی از روش های قدیمی برای پر کردن جای خالی دندان هایی است که به هر علت از دهان خارج شده اند. البته امروزه روش مدرن تری به نام ایمپلنت دندان فوری نیز رایج شده است که نیازی به مراحل طولانی مدت انجام این روش نمی باشد. در این تکنیک در یک یا دو جلسه، ایمپلنت دندان نصب می شود و به سرعت جای خالی دندان پر می گردد. حال میخواهیم ابتدا به بررسی شرایط نصب ایمپلنت دندان و سپس نحوه نصب آن بپردازیم.

کاندیدای مناسب برای ایمپلنت دندان چه شرایطی باید داشته باشد

برای کاشت ایمپلنت دندان نیاز است که فرد شرایطی را داشته باشد. در اولین جلسه معاینه، دندانپزشک با بررسی پارامترهایی که مدنظر است تشخیص می دهد که آیا این روش برای بیمار مناسب است یا نیاز است ابتدا درمان های جانبی انجام شود تا شرایط لازم مهیا شود. البته باید اشاره کنیم که کاشت ایمپلنت دندان با احتمال موفقیت و شکست این روش کاملا دو مقوله مجزا می باشد. به این معنی که نمی توان انتظار داشت احتمال موفقیت کاشت ایمپلنت دندان صد در صد باشد. هرچند این احتمال بالا است ولی مواردی نیز وجود دارد که بعد از نصب، این روش درمانی با شکست مواجه شده است. دلایل شکست را می توان در دو صورت پیش بینی نمود، اول اینکه دندانپزشکی که مراجعه شده از تخصص و مهارت کافی برخوردار نبوده است و از طرفی خود بیمار مراقبت های لازم قبل و بعد از جراحی را نادیده گرفته است.

کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان5465658856658
داشتن لثه سالم یکی از شرایط لازم کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان

یکی از فاکتورهای ابتدایی که قبل از نصب ایمپلنت دندان مورد بررسی قرار می گیرد، وضعیت لثه بیمار است. برای نصب ایمپلنت دندان باید ابتدا لثه کمی برش داده شود و سپس پایه در داخل استخوان فک جایگذاری شود. اگر لثه دچار تحلیل شده باشد، به مرور استخوان فک را نیز تحت تاثیر قرار داده و تراکم آن را کاهش می دهد. تحلیل لثه عموما در اثر ایجاد فاصله زمانی بین از دست رفتن دندان و کاشت ایمپلنت دندان اتفاق می افتد. همچنین لثه ممکن است دچار بیماری هایی مانند پریودنتال نیز باشد. یا اینکه لثه بیمار عفونت داشته باشد. در هر حال دندانپزشک بایستی قبل از کاشت، لثه را معاینه و در صورت نیاز به درمان، اقدامات لازم را انجام دهد. در غیر این صورت فرد کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان نبوده و در صورت کاشت ایمپلنت دندان نیز احتمال شکست بسیار بالا می باشد.

تراکم استخوانی کافی یکی دیگر از شرایط کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان

یکی دیگر از موارد بسیار مهم برای اینکه بتوان ایمپلنت دندان را در داخل استخوان فک جایگذاری نمود، تراکم کافی استخوان فک بیمار است. زیرا برای موفقیت در کاشت ایمپلنت دندان باید پایه کاملا در داخل استخوان فک قرار گرفته و جوش بخورد. زمانی که تراکم کافی در این ناحیه وجود ندارد، احتمال لق شدن و شل شدن پایه و در نتیجه جایجایی آن وجود دارد. در این صورت غیر از عوارضی مانند درد و خونریزی باید پایه را به صورت کامل از استخوان خارج نموده و استخوان فک را تقویت نمایند. این اقدامات غیر از زمانی که از بیمار و دندانپزشک می گیرد، هزینه زیادی نیز به دنبال دارد. در نتیجه قبل از هر اقدامی بایستی مشخص شود که استخوان فک تراکم کافی را برای نگهداشتن پایه ایمپلنت دندان دارد یا خیر؟ که در صورت نیاز از درمان های جانبی استفاده می شود.

برای تقویت استخوان فک چه روش درمانی به کار برده می شود

همانطور که گفتیم برای اینکه کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان شناسایی شود، باید تراکم استخوان فک ارزیابی و تعیین گردد. در صورتی که این تراکم به اندازه کافی نباشد از پیوند استخوانی یا تزریق پودر استخوان استفاده می شود. برای تزریق پودر استخوان معمولا استخوان بدست آمده از منابع مختلف را به صورت پودر درآورده و در محل دندان تزریق می کنند. در نتیجه تراکم استخوان به حدی که مورد نیاز است افزایش می یابد. برای پیوند استخوان باید استخوان مورد نیاز از بدن خود فرد یا سایر روش ها تامین شود که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

پیوند استخوان اتوگرافت یکی از روش های مناسب

بهترین منبعی که دندانپزشک ترجیح می دهد استفاده نماید، استخوان بدن خود بیمار است. این استخوان چون از بدن خود بیمار خارج می شود، بنابراین احتمال واکنش منفی در برابر آن بسیار کم بوده و بدن آن را پس نمی زند. سرعت بهبودی و دوره نقاهت نیز با این روش بالاتر از دیگر روش ها است. استخوان و سلول های زنده مغز استخوان بعد از پیوند استخوان به رشد خود ادامه خواهند داد و به همین دلیل احتمال موفقیت بسیار بالا است.

پیوند استخوان آلوگرافت

کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان 56553525546
استخوان مورد نیاز در این روش از بدن یک فرد دیگر تامین می شود. در این مورد چون بدن فرد امکان برداشت استخوان ندارد ، می توانید از بانک استخوان کمک بگیرید و استخوان مورد نیاز را تامین کنید. ممکن است بدن بیمار این استخوان را پس بزند و جراحی موفقیت آمیز نباشد.

پیوند استخوان زنو گرافت

در این روش از بدن انسان ها برای پیوند استخوانی استفاده نمی شود و جای خود را به استخوان حیواناتی مانند گاو و … می دهد. با توجه به شباهت بافت استخوانی این حیوانات، احتمال موفق بودن جراحی وجود دارد.

پیوند استخوان آلو پلاست

آلوپلاست به معنی استفاده از مواد سنتزی برای تشکیل بافت های استخوانی می باشد. در این روش بجای استخوان موجودات زنده، از مواد سنتزی استفاده می شود که یکی از مزایای آن، احتمال پایین عفونت در این روش است.

شرایط سنی کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان

یکی از مواردی که باید در زمینه کاشت ایمپلنت دندان مورد توجه قرار گیرد، شرایط سنی بیمار است. زیرا کاشت ایمپلنت دندان در سنین کودکی و در سنین پایین تر نتیجه لازم را نخواهد داشت. در این سنین هنوز استخوان فک رشد لازم و کافی خود را نداشته و در نتیجه ممکن است همزمانی رشد استخوان با پایه نصب شده داخل آن باعث ایجاد عوارض و مشکلاتی برای فرد شود. بهتر است برای اینکه کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان باشید، اجازه دهید تا استخوان فک به اندازه کافی رشد کرده و متوقف شود، سپس اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایید.

بیماران خاص کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان به شمار نمی روند

افرادی که به به بیماری های خاص دچار هستند، توصیه می شود از نصب ایمپلنت دندان خودداری نمایند. بیماری هایی مانند بیماری های خودایمنی و از این قبیل با شکست این روش مواجه خواهند شد. همچنین افرادی که تحت درمان های خاصی مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی و … هستند، نیز نباید اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایند. به همین دلیل است که توصیه می شود در جلسه مشاوره و معاینه با جراح در مورد پرونده پزشکی خود اطلاعات کافی را در اختیار دندانپزشک قرار دهید. داروهایی که مصرف کرده اید و یا در حال حاضر مصرف می کنید، بیماری هایی که در گیر بوده اید یا درگیر هستید و … در روند درمان و احتمال موفقیت و شکست ایمپلنت دندان تاثیر بسیار زیادی دارد. حتی توصیه می شود داروهای گیاهی که مصرف می کنید نیز به اطلاع جراح برسانید. زیرا برخی داروها خاصیت رقیق کنندگی خون را دارند و میزان خونریزی و سایر عوارض را بعد از جراحی افزایش می دهند.

افرادی که به مصرف الکل و دخانیات اعتیاد دارند

افرادی که مشروبات الکلی و یا دخانیات مانند سیگار مصرف می کنند، کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان به شمار نمی روند. زیرا این افراد در معرض بیماری های لثه قرار دارند و احتمال شکست ایمپلنت دندان در این افراد بالا می باشد. معمولا افراد سیگاری و مصرف کننده مواد مخدر در خصوص رعایت موارد بهداشتی و مراقبتی ضعیف عمل می کنند. در نتیجه نمی توان امیدوار بود که مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای این افراد به درستی اجرا شود. در نتیجه احتمال شکست این روش در این افراد بسیار بالاتر می باشد. از طرفی مصرف سیگار باعث می شود روند اکسیژن رسانی به درستی انجام نشود و در حین جراحی مشکلاتی برای بیمار پیش آید. مصرف مشروبات الکلی باعث افزایش تورم و کبودی بعد از جراحی خواهد شد و عوارض بعد از درمان را افزایش می دهد.

کلام آخر:

برای اینکه فرد کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان به شمار رود و بتوان این روش را با موفقیت انجام داد، باید موارد مهمی مانند تراکم استخوانی و سلامت لثه در فرد مورد بررسی قرار گیرد. در برخی موارد کمبود تراکم استخوانی را می توان با پیوند استخوان جبران کرد. از طرفی اگر لثه دچار التهاب، عفونت و سایر بیماری های لثه باشد، ابتدا درمان های لازم انجام خواهد گرفت. مهارت و تخصص دندانپزشک در زمینه کاشت ایمپلنت دندان نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در موفقیت و شکست این روش دارد. در کنار این مساله، مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت دندان نیز یکی از عوامل تاثیر گذار به شمار می رود.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)