طول عمر کامپوزیت دندان چه میزان است؟

طول عمر کامپوزیت دندان 21030014115477899

طول عمر کامپوزیت دندان هم مانند هر روش دیگری بسته به میزان رعایت و مراقبت شما است. طول عمر کامپوزیت دندان حدود 7 تا 10 سال است. در طی این مدت ممکن است به پالیش کامپوزیت دندان نیاز داشته باشید. برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان باید به درستی از آنها مراقبت کنید. به طور کلی طول عمر کامپوزیت دندان بالا است ولی به طور قطع نمی توان انتظار داشت که ماندگاری کامپوزیت دائمی باشد. تنها کاری که می توان انجام داد افزایش ماندگاری این روش دندانپزشکی با مراقبت و نگهداری از آنهاست. حتی بهترین نوع کامپوزیت دندان هم نمی تواند طول عمر دائمی داشته باشد. با این حال شما می توانید با مراقبت صحیح و اصولی طول عمر کامپوزیت دندان را بالا ببرید. در کل طول عمر کامپوزیت دندان به عواملی مثل رعایت بهداشت فردی و نوع کامپوزیت و … وابسته است.

طول عمر کامپوزیت دندان 21032245799865241چگونه طول عمر کامپوزیت دندان را افزایش دهیم؟

در زیر برخی از توصیه های پزشکی آورده شده که در افزایش طول عمر کامپوزیت دندان موثر است:

  • مسواک زدن به طور مرتب برای مراقبت از دندان ها.
  • استفاده از نخ دندان و مایع دهان شویه در کنار مسواک زدن، چرا که مسواک به تنهایی قادر به نظافت فواصل بین دندانی نیست.
  • جتناب از خوردن مواد غذایی سفت مانند انواع مغزها، مواد غذایی خیلی ترد، آدامس و از این قبیل مواد خوراکی که دچار ساییدگی و آسیب دیدن کامپوزیت دندان می شود.
  • لزوم مسواک زدن پس از مصرف مواد غذایی رنگی و خوراکی های رنگدار و نیز چای و قهوه، چرا که کامپوزیت دندان خاصیت رنگ پذیری داشته و دچار تغییر رنگ می شود.
  • مراجعه کردن به دندان پزشک در فواصل زمانی مشخص شده.
  • پرهیز از مصرف دخانیات از قبیل سیگار ، قلیان و پیپ، جهت جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان.

تاثیر مهارت دندانپزشک در طول عمر کامپوزیت دندان

از مهم ترین نکاتی که در افزایش طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر دارد، مهارت دندانپزشک است. دندانپزشکان متخصص و ماهر با نحوه کار و ریزه کاری های روکش کامپوزیت آشنا هستند. چنانچه دندانپزشک دارای تجربه بالایی باشد و مهارت کافی در این زمینه داشته باشد، کار را با دقت بسیار بالایی انجام می دهد. به اینصورت طول عمر کامپوزیت دندان افزایش می یابد. استفاده از مواد با کیفیت توسط دنداپزشک بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که موادی با کیفیت بالا در درمان دندان ها استفاده شود مقاومت کامپوزیت افزایش می یابد. با افزایش مقاومت کامپوزیت شکنندگی آن کاهش یافته در نتیجه طول عمر کامپوزیت دندان افزایش پیدا می کند. اگر دندانپزشک از مواد و روش ای غیر اصولی استفاده کند و با دانش اندک مواد کامپوزیت را روی دندان قرار دهد، ممکن است موجب خراب شدن سریع کامپوزیت دندان هایتان شود.

عادات غلطی که موجب کاهش طول عمر کامپوزیت دندان می شود

رزین کامپوزیت بسیار آسیب پذیر است. برخی از عادات بد می توانند موجب آسیب رسیدن به کامپوزیت دندان شوند. برای مثال افرادی که دائم دندان قروچه می کنند به هیچ وجه گزینه مناسبی برای استفاده از کامپوزیت دندان نیستند. چرا که تکرار این رفتار موجب ترک خوردن، شکستن یا آسیب دیدن کامپوزیت دندان می شود. جویدن ناخن، گاز زدن اشیایی مانند مداد و خودکار و باز کردن درب بطری با دندان و… نیز از جمله رفتارهای غلطی هستند که می توانند با گذشت زمان موجب افتادن کامپوزیت و آسیب دیدن مینای دندان شوند. بهم فشردن دندان ها به هنگام خواب نیز از عوامل آسیب زننده به کامپوزیت دندان است. این عادت های غلط طول عمر کامپوزیت دندان را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد. برای مراقبت از کامپوزیت دندان و افزایش ماندگاری آن، این عادات را ترک کنید.

برای افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید

مصرف بی رویه و بیش از اندازه نوشیدنی های الکلی کامپوزیت ها (که باعث چسبیدن آن به دندان شده ‌است) را از بین می برد. مقادیر زیاد الکل باعث می شود سیم باندینگ اتصال دهنده روکش به دندان نرم شود. این عامل باندینگ را در معرض آسیب، فرسایش و لکه گیری قرار می دهد. البته این اتفاق هیچ گاه موجب کنده شدن کامپوزیت نمی شود ولی آن را برای آسیب دیدگی مستعد می کند. الکل را علاوه بر نوشیدنی ها می توان در خمیر دندان و دهان شویه ها نیز یافت. بنابراین برچسب این موارد را بررسی کنید و مطمئن شوید محصولات تمیز کننده دندان شما فاقد الکل است. الکل موجود در خمیردندان درست به اندازه الکل مشروب برای دندان مضر است. بیماری لثه، پوسیدگی دندان و زخم های دهان از دیگر آثار مصرف الکل است. سوء مصرف الکل دومین عامل خطرناک سرطان دهان است.

طول عمر کامپوزیت دندان 102111457896352تاثیر رژیم غذایی سالم در ماندگاری کامپوزیت دندان

رژیم غذایی سالم شامل مصرف پروتئین های کاملا پخته و سبزیجات است. بعد از انجام کامپوزیت دندان، حساسیت دندان ها شما نسبت به قبل بیشتر می شود. از این رو باید غذاهای نرم تری  مصرف کنید. شاید در گذشته می توانستید یک سیب سبز ترد را با دندانهایتان گاز بزنید اما بعد از کامپوزیت دندان این امکان از شما سلب خواهد شد. باید سیب سبزخود را پوست گرفته و خرد کنید تا فشار کمتری به کامپوزیت وارد شود. این مشکل در مورد غذاهایی همچون ته دیگ و گوشت های نیمه پز نیز صدق می کند. این مواد غذایی شاید بسیار لذیذ باشند اما بعد از کامپوزیت دندان بهتر است با احتیاط استفاده شوند.

شاید جالب باشد بدانید که مغزهایی همچون گردو، پسته و بادام نیز نباید بیش از اندازه مصرف شود. بهتر است با کمترین فشار این مواد غذایی را مصرف کنید.

تاثیر مسواک زدن در ماندگاری کامپوزیت دندان

مسواک زدن اصولی به دندان ها سلامتت آنها تضمین می کند. پیشنهاد می کنیم بعد از کامپوزیت دندان، مسواک مخصوص و نرمی برای دندان های خود انتخاب کنید تا بتوانید سال های زیادی سفیدی دندان هایتان را داشته باشید. البته ترمیم کامپوزیت دندان امکان پذیر است و اگر بعدها از سفیدی و شفافیت کامپوزیت دندان شما کاسته شد، می توانید با مراجعه به دندانپزشک برای ترمیم و پالیش کامپوزیت اقدام کنید. برای پیشگیری از زرد شدن دندان کامپوزیت شده تنها پیشنهاد ما استفاده از مسواک لااقل روی دوبار است.

آیا کامپوزیت دندان دائمی است؟

همانطور که در بالا هم اشاره شد، طول عمر کامپوزیت دندان دائمی نیست. پایداری آن در برخی موارد کمتر است. در حالی که بعضی موارد می تواند نقش مهمی در افزایش طول عمر کامپوزیت دندان داشته باشد. گفتیم که یکی از اصلی ترین عوامل مهارت دندانپزشک است. مورد دوم که نقش مهمی در افزایش طول عمر کامپوزیت دارد، مربوط به مراقبت های فردی است. شما باید مراقبت از دندان هایتان را با توجه به توصیه هایی که گفته شد درست انجام دهید. در این صورت پایداری کامپوزیت ها می تواند بیشتر از مقداری که شما انتظار داشتید، باشد. مورد سوم دندانی است که کامپوزیت روی آن قرار دارد. هرچه دندان بیشتر تحت فشار باشد، امکان زود شکستن کامپوزیت بیشتر است. همچنین میزان فشاری که روی کامپوزیت هنگام جویدن، گاز گرفتن یا انجام حرکات رزمی قرار می دهید در طول عمر و دوام آن موثر است.

واکنش های آلرژیک بعد از کاشت کامپوزیت دندان باعث کاهش طول عمر می شود

ممکن است بعضی از شما پس از کاشت کامپوزیت دندان با واکنش های آلرژیک نسبت به رزین کامپوزیت، ابزارهای مورد استفاده یا چسب کامپوزیت مواجه شده باشید. قرمز شدن لثه، احساس سوزش یا تورم لثه از نشانه های این واکنش آلرژیک است. گاهی اوقات عفونت لثه یا پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت دندان پنهان می ماند به همین خاطر است که چکاپ های منظم توسط دندانپزشک، بسیار توصیه می شود. معمولا دندانپزشک بلا فاصله پس از تشخیص واکنش های آلرژیک درمان ونیر را متوقف می کند. واکنش آلژیک پس از پاک سازی رزین روی دندان ها برطرف خواهد شد. خوشبختانه بدلیل قابل برگشت بودن فرآیند نصب کامپوزیت، بیمار مشکل چندانی نخواهد داشت و مجددا می تواند از دندان های طبیعی خود استفاده کند و در صورت تمایل از روش های دیگر درمانی مانند لمینت سرامیکی، ارتودنسی، تاج دندان و … بهره مند شود.

اگر مراقب کامپوزیت دندان های خود نباشید چه اتفاقی می افتد؟

اصول مراقبت از کامپوزیت دندان را برای شما بازگو کردیم. مطمئنا اگر این نکات و توصیه ها را مو به مو رعایت کنید می توانید سالیان سال از کامپوزیت دندان خود استفاده کرده و لذت ببرید. عدم توجه به نکات مراقبتی علاوه بر اینکه موجب اتلاف هزینه و زمان شما می شود، می تواند عوارض جبران ناپذیری را نیز به دنبال داشته باشد. برای مثال عدم توجه به رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است بروز مشکلاتی از قبیل عفونت لثه یا پوسیدگی دندان ها را به دنبال داشته باشد. چنانچه بی توجهی ها ادامه پیدا کند به سرعت دندان زیر کامپوزیت کاملا خراب شده و نیاز به عصب کشی یا کشیدن خواهد داشت. طبیعتا برای انجام این کار ممکن است کامپوزیت دندان خود را از دست بدهید. بنابراین توصیه می شود مراقبت از کامپوزیت دندان را جدی بگیرید.

کلام آخر

در صورتی که تمایل دارید کامپوزیت دندان شما عمر مفید طولانی مدتی داشته باشد باید بعد از کامپوزیت مراقبت های گفته شده را رعایت کنید. این مراقبت ها باعث می شود مدتها دندان های کامپوزیت شده زیبا و سفید رنگی داشته باشید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)