مراحل ایمپلنت دندان چقدر زمان نیاز دارد؟

مراحل ایمپلنت دندان چقدر زمان نیاز دارد؟ 2145417845521000

از آنجایی که ایمپلنت دندان یکی از روش های پرهزینه و زمان بر شناخته می شود، برای بسیاری این سؤال پیش می آید که مراحل ایمپلنت دندان چقدر زمان نیاز دارد؟ برای پاسخ به این پرسش بایستی با مراحل انجام ایمپلنت دندان آشنا شده و مدت زمان لازم برای طی هر مرحله و رسیدن به مرحله بعد را توضیح دهیم. باید گفت به صورت کلی ایمپلنت دندان شامل سه مرحله اصلی می باشد که شامل نصب پایه در داخل استخوان فک، قرار دادن اباتمنت و در نهایت سوار کردن تاج و روکش دندان بر روی اباتمنت است. برای هر کدام از این مراحل مدت زمان مشخصی تعیین می شود که بستگی به پارامترهایی نیز دارد. در توضیح هر کدام از مراحل به این پارامترها نیز اشاره می کنیم. ممکن است درمان های جانبی مانند پیوند استخوان و یا لیفت سینوس نیاز باشد که به طول مدت درمان اضافه می شود.

کاشت ایمپلنت دندان شامل چه مراحلی می باشد

گفتیم که کاشت ایمپلنت دندان شامل سه مرحله اصلی می باشد. حال قصد داریم در این قسمت به بیان هر یک از این مراحل پرداخته و نیز مدت زمانی که لازم است هر مرحله به اتمام برسد و تکمیل شود نیز اشاره نماییم:

کاشت پایه ایمپلنت دندان

اولین مرحله از نصب ایمپلنت دندان، قرار دادن پایه در داخل استخوان فک بیمار است. پایه یا فیکسچر به عنوان ریشه دندان عمل می کند و استحکام آن باعث موفقیت در کاشت ایمپلنت دندان می شود. برای انجام این مرحله نیاز است فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد. برای انجام جراحی ابتدا لثه به میزان لازم برش داده می شود تا به استخوان فک دسترسی لازم پیدا شود. سپس استخوان فک با استفاده از دریل دندانپزشکی سوراخ می شود تا پایه در داخل آن قرار گیرد. عمق و پهنای این سوراخ بستگی به پایه و پیچی دارد که پایه را در داخل آن ثابت می کند. بعد از اینکه این مرحله به اتمام رسید، پایه در داخل استخوان فک پیچ و محکم می شود. سپس محل برش بخیه زده شده و جراحی به اتمام می رسد. این مرحله نقش تعیین کننده در موفقیت یا شکست این روش درمانی دارد.

مراحل ایمپلنت دندان چقدر زمان نیاز دارد؟ 2145417845521000

مدت زمان لازم بین مرحله اول و مرحله دوم کاشت ایمپلنت دندان

بعد از نصب پایه رد داخل استخوان فک لازم است مدت 5 تا 7 ماه زمان داشته باشید تا این دو قسمت بهم جوش بخورند. این مدت زمان برای افراد می تواند متغیر باشد و بستگی زیادی به تراکم استخوان فک دارد. برای افرادی که تراکم بالای استخوان دارند و یا سریعاً بعد از اینکه دندان خود را از دست داده اند، مبادرت به کاشت ایمپلنت دندان گرفته اند ممکن است کوتاه تر باشد. 5 ماه زمان برای دندان های فک پایین در نظر گرفته می شود. زیرا استحکام استخوانی در فک پایین بالاتر است و با سرعت بیشتری استخوان فک و پایه به هم جوش می خورند. ولی بافت نرم فک بالا مانع از جوش خوردن سریع این دو قسمت می شوند. بنابراین نیاز به 7 ماه زمان خواهیم داشت.  در این مدت انتظار می رود تا استخوان فک، پایه را در داخل خود پوشش دهد و لثه روی این قسمت را بپوشاند.

قبل از نصب پایه چه درمان هایی ممکن است نیاز باشد

همانطور که توضیح دادیم تراکم استخوانی نقش تعیین کننده در اینکه مراحل ایمپلنت دندان چقدر زمان نیاز دارد؟ بر عهده دارد. به این معنی که هر چه تراکم استخوانی بالاتر باشد، نیازی به انجام درمان های جانبی نخواهد بود. از طرفی بعد از اینکه دندان رد فک بالا از دست می رود، احتمال نفوذ حفره های سینوسی به لابلای دندان ها وجود دارد. حفره های سینوسی پر از هوا بوده و قرار گرفتن آن ها در بین دندان از دست رفته، مانع کاشت ایمپلنت دندان می شود. در نتیجه لازم است جراحی لیفت سینوس انجام گیرد. در این قسمت قصد داریم به این درمان های جانبی پرداخته و نقش آن ها را در تعیین مدت زمان لازم برای کاشت ایمپلنت دندان توضیح دهیم:

برای بالا بردن تراکم استخوانی چه درمان های نیاز می باشد

یکی از درمان های جانبی برای بالابردن تراکم استخوانی و مناسب نمودن بافت استخوان برای نصب پایه ایمپلنت دندان، جراحی پیوند استخوان است. برای انجام این مرحله لازم است مقداری استخوان به بافت غیر متراکم فک اضافه شود. این استخوان را می توان از منابع مختلفی مانند استخوان خود بیمار، استخوان شخص دیگر، استخوان حیوانات و یا از ماده سنتزی شیمیایی تأمین کرد. بهترین نوع آن استفاده از استخوان خود بیمار است، زیرا بدن واکنش منفی و پس زننده نخواهد داشت. سپس به استخوان فک زمان داده می شود تا با این استخوان اضافه شده همپوشانی کرده و بافت متراکم تری برای نصب پایه داشته باشد. این مرحله ممکن است بین هفت تا 10 ماه روند درمان را طولانی تر نماید. بنابراین در پاسخ به این پرسش که مراحل ایمپلنت دندان چقدر زمان نیاز دارد؟ باید این مرحله را نیز مدنظر قرار داد، زیرا به مدت زمان لازم اضافه می شود.

لیفت سینوس برای بالا بردن سینوس ها

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است سر راه ایمپلنت دندان پیش آید، قرار گرفتن حفره های سینوسی در بین دندان ها می باشد. این حفره ها بسیار مهم بوده و نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت. بنابراین لازم است اقدامات درمانی مورد نیاز برای رفع این مشکل انجام شود. دندانپزشک با لیفت سینوس ها به سمت بالا، فضای لازم را برای نصب پایه ایمپلنت دندان فراهم می نماید. تخصص و مهارت دندانپزشک در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد. زیرا این مرحله بسیار حساس بوده و هر گونه سهل انگاری یا عدم تجربه کافی می تواند منجر به عوارض بسیار شدیدتری شود. برای اینکه برای قرار دادن پایه ایمپلنت دندان آمادگی لازم کسب شود، نیاز به 7 تا 10 ماه زمان می باشد. بنابراین برای اینکه تعیین کنیم مراحل ایمپلنت دندان چقدر زمان نیاز دارد؟ باید از انجام یا عدم انجام این مرحله اطمینان حاصل نماییم.

مراحل ایمپلنت دندان چقدر زمان نیاز دارد؟ 15489935200مرحله قرار دادن اباتمنت بر روی پایه ایمپلنت دندان

در صورتی که پایه با موفقیت با استخوان فک جوش خورد و برای مرحله بعد آماده گردید، لازم است اباتمنت بر روی پایه دندان سوار شود. اباتمنت حلقه واسط بین پایه ایمپلنت دندان و تاج دندان می باشد. بعد از گذشت 5 الی 7 ماه از قرار دادن پایه لازم است به دندانپزشک مراجعه نمایید. اگر مرحله کاشت پایه با موفقیت انجام شده باشد، اباتمنت بر روی پایه سوار می شود. برای این مرحله زمان زیادی نیاز نمی باشد و در همان جلسه دندانپزشکی این کار انجام می گردد. نیازی به بیهوش نمودن بیمار هم نبوده و می توان برای جلوگیری از استرس بیمار و با تمایل خود او، از بی حسی عمومی استفاده کرد. اباتمنت نیز مانند پایه ایمپلنت دندان از تیتانیم ساخته شده است و به راحتی با بافت بدن بیمار همخوانی پیدا می کند. در موارد بسیار کمی، بدن ممکن است پایه یا اباتمنت را پس بزند و واکنش منفی نشان دهد.

قرار دادن تاج ایمپلنت دندان

مرحله نهایی ایمپلنت دندان شامل قرار دادن تاج دندان بر روی اباتمنت است. تاج دندان بیرونی ترین قسمت ایمپلنت دندان به شمار می رود. با قرار دادن تاج دندان، شکل طبیعی دندان ایجاد می شود.این مرحله را می توان در همان جلسه دندانپزشکی که اباتمنت بر روی پایه سوار می شود نیز انجام داد. همچنین می توان بین این دو مرحله فاصله زمانی کوتاهی در نظر گرفت. تاج دندان باید از مواد بسیار سخت که قابلیت شکستن و ضربه خوردن در آن بسیار کم است، انتخاب شود. زیرا بیشترین فشار بر روی این قسمت از ایمپلنت دندان وارد می شود.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان چه تأثیری در مدت زمان لازم دارد

یکی از مهم ترین مسایلی که می تواند مدت زمان لازم برای در بین مراحل ایمپلنت دندان را کاهش دهد، مراقبت هایی است که در بین مراحل مختلف انجام می شود. بخصوص بعد از کاشت پایه در داخل استخوان فک، احتمال بروز عوارضی مانند خونریزی، درد و … وجود دارد. زیرا فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و نیز قسمتی از لثه برش داده و بخیه زده شده است. روی قسمت بخیه زده با پانسمان پوشیده می شود ولی در مدت 5 تا 7 ماه این قسمت بدون پوشش است. مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای، نقش مهمی در این مدت زمان نسبتاً طولانی دارد. عدم ورود فشار به ناحیه جراحی برای جلوگیری از خونریزی و همچنین مراقبت های لازم برای جوش خوردن مناسب استخوان فک و پایه جزو مهم ترین اقدامات است. این مراقبت ها در موفقیت و شکست ایمپلنت دندان نقش بسیار حیاتی و مهمی را ایفا می کنند.

کلام آخر:

مراحل ایمپلنت دندان چقدر زمان نیاز دارد؟ جز سؤالاتی است که در طی مدت کاشت ایمپلنت دندان می توان به آن پاسخ داد. باید گفت در حالت عادی بین مرحله کاشت پایه و اباتمنت ، نیاز به 5 تا 7 ماه زمان داریم. بین مراحل قرار دادن اباتمنت روی پایه و تاج دندان بر روی اباتمنت نیاز به صرف زمان زیادی نمی باشد. ولی مواردی مانند نیاز به درمان های جانبی مانند لیفت سینوس و یا پیوند استخوان در افزایش این مدت زمان نقش مؤثری دارند. همچنین مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت دندان و از همه مهم تر انتخاب دندانپزشک می تواند نقش بسیار زیادی در روند این درمان داشته باشد.

 

 


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)