یک واحد ایمپلنت چیست

یک واحد ایمپلنت چیست

ایمپلنت دندان به عنوان یکی از روش های پرطرفدار و مطمئن برای پرکردن جای خالی دندان ها به شمار می رود. ولی اینکه منظور از یک واحد ایمپلنت چیست؟ موضوعی است که ممکن است برای بسیاری از افراد مبهم باشد. اینکه آیا به ازای هر دندان یک واحد ایمپلنت نیاز است یا می توان تعداد کمتری ایمپلنت به ازای دندان های بیشتر نصب نمود. در ابتدا بای گفت ایمپلنت دندان جای ریشه دندان را پر کرده و ساختار آن به نحوی است که مانند یک دندان طبیعی دیده می شود. دارای قسمت مینای دندان و تاج دندان مشابه دندان های طبیعی خود فرد است. برای اینکه بهتر بتوانیم در مورد اینکه فرد با توجه به دندان های از دست رفته به چند واحد ایمپلنت نیاز دارد پاسخ دهیم، بهتر است ابتدا با نحوه نصب ایمپلنت دندان آشنا شوید.

ایمپلنت دندان چگونه بر روی جای خالی دندان های از دست رفته نصب می شود

ایمپلنت دندان یکی از روش های طولانی مدت و پرهزینه برای جایگذاری دندان هایی است که در هر صورت از دست رفته اند. استحکام و مقاومت این روش به حدی بالا است که ارزش این سرمایه گذاری را خواهد داشت. برای کاشت ایمپلنت دندان باید مراحل زیر طی شود:

یک واحد ایمپلنت چیست
بررسی وضعیت جای خالی دندان ها برای کاشت ایمپلنت دندان

دندانپزشک برای کاشت ایمپلنت دندان ابتدا وضعیت جای خالی دندان ها از نظر تراکم استخوان و وضعیت سلامت لثه مورد بررسی قرار دهد. ممکن است نیاز به درمان های جانبی مانند پیوند استخوان و یا لیفت سینوس باشد. در این صورت اقدامات ابتدایی انجام می شود.

پیوند استخوان برای افزایش تراکم استخوانی کافی

برای پیوند استخوان باید استخوان مورد نیاز را از بدن خود فرد و یا بانک استخوان و در صورت نبود آن از بدن حیوانات و در نهایت مواد سنتزی و شیمیایی تامین کرد. سپس به استخوان فک مهلت داده می شود تا با این استخوان اضافه شده جوش بخورد و تراکم مورد نظر را بدست آورد. در مواردی که نیاز به چند واحد ایمپلنت دندان می باشد نیز باید به همین روش عمل کرد.

لیفت سینوس برای ایجاد فضای مناسب قرار دادن پایه ایمپلنت دندان

برای لیفت سینوس نیز وضعیت به همین منوال است. از دت دادن یک یا چند دندان نیاز به قرار دادن یک واحد ایمپلنت دندان یا بیشتر می باشد. معمولا جای خالی دندان ها در فک بالا ممکن است توسط حفره های سینوسی پر شود. برای کاشت یک واحد ایمپلنت دندان یا بیشتر، مجبور به بالا بردن این حفره ها و ایجاد فضای خالی داریم. لیفت سینوس بسیار حساس و پیچیده می باشد و دندانپزشک باید مهارت و تخصص کافی را در این زمینه داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای فرد پیش آید.

کاشت پایه در داخل استخوان فک به عنوان ریشه دندان

مرحله بعد از اینکه تراکم استخوانی کافی ایجاد شد، کاشت پایه در داخل استخوان فک است. پایه به عنوان ریشه عمل می کند. قسمتی از لثه باز شده و پایه در داخل استخوان فک جایگذاری می شود. لازم است استخوان به اندازه و عمق پایه سوراخ شود که این کار با دریل دندانپزشکی قابل انجام است. در این مرحله مشخص می شود که به چند واحد ایمپلنت دندان نیاز داریم. برای یک دندان از دست رفته به یک واحد ایمپلنت دندان، برای دو دندان نیز لازم است از دو واحد ایمپلنت دندان استفاده نماییم. ولی برای سه دندان از دست رفته می توان از دو واحد ایمپلنت دندان نیز استفاده نمود. البته این بستگی به قدرت و قطر و طول ایمپلنت دندان دارد. زیرا باید بتواند جای سه دندان خالی را پر کند. تشخیص اینکه به چند واحد ایمپلنت دندان نیاز است بر عهده دندانپزشک بوده که با توجه به موقعیت و تراکم استخوان فک تصمیم گیری می نماید.

یک واحد ایمپلنت
قرار دادن اباتمنت بر روی پایه ایمپلنت دندان

مرحله بعد قرار دادن اباتمنت بر روی پایه کاشته شده است. این مرحله بعد از 5 تا 7 ماه پس از کاشت پایه انجام می شود. اباتمنت به ازای هر پایه و هر واحد ایمپلنت دندان قابل جایگذاری است و بستگی به تعداد پایه های تازه نصب شده دارد. اباتمنت و پایه ایمپلنت دندان هر دو از جنس تیتانیوم می باشند که به راحتی با استخوان فک و بدن بیمار سازگاری پیدا می کند. اباتمنت به عنوان حامی و نگهدارنده تاج دندان و پر کننده فضای خالی بین این دو است.

نصب تاج دندان بر روی اباتمنت

مرحله نهایی ایمپلنت دندان، قرار دادن تاج دندان و روکش بر روی اباتمنت است. جنس روکش می تواند از مواد مختلفی باشد. ولی مقاومت و استحکام آن باید در حد بالایی باشد. به ازای هر پایه که کاشته شده است، یک تاج دندان نیاز است تا فضای خالی دندان از دست رفته پر شود.

تفاوت تعداد ایمپلنت دندان در فک بالا و پایین

فک بالا به دلیل ساختار ضعیف استخوان آن معمولا به تعداد ایمپلنت دندان بیشتری نیاز دارد. به این صورت که شاید بتوان در فک پایین جای خالی سه دندان را با کمک دو واحد ایمپلنت دندان پر کرد، ولی برای فک بالا وضعیت متفاوت است. زیرا ساختار ضعیف استخوان فک، امکان نگهداری از دو پایه به جای سه دندان را ندارد. در مورد فک پایین شرایط به این گونه است که چون ساختار قوی تری دارد، می توان به شرح زیر عمل کرد:

اگر یک یا دو دندان از دست داده باشید

به ازای هر یک یا دو دندان یه یک و دو واحد ایمپلنت دندان نیاز است. در مواردی که حجم استخوان فک و تراکم آن بالا باشد، حتی می توانید به ازای دو دندان از یک ایمپلنت دندان نیز استفاده نمایید.

سه دندان از دست داده باشید

در مورد فک بالا بهتر است از سه واحد ایمپلنت دندان استفاده شود، مگر اینکه دندانپزشک تشخیص دهد می توان با تعداد کمتری نیز این کار را انجام داد. در مورد فک پایین معمولا از دو واحد ایمپلنت دندان کمک گرفته می شود تا شکاف خالی بین دندان ها را پر نماید. زیرا استخوان های فک پایین قدرت کافی را دارند.

زمانی که چهار شکاف خالی بین دندان ها داریم

در مورد شکاف چهار تایی باید به وضعیت و موقعیت قرار گرفتن جای دندان ها توجه شود. اگر دندان ها در قسمت جلوی دهان قرار گرفته باشند، با دو واحد ایمپلنت دندان نیز می توان این فاصله را پوشش داد. ولی برای دندان هایی که در قسمت عقب قرار گرفته اند، نیاز است از سه واحد ایمپلنت دندان استفاده شود. زیرا دندان های عقب دهان وظیفه آسیاب کردن و جویدن مواد غذایی را بر عهده دارند. در نتیجه باید مقاومت و استحکام در این قسمت ها بیشتر باشد. همچنین حجم استخوان در دندان های جلویی کمتر از دندان های عقبی دهان است و در نتیجه بهتر پوشش داده می شوند.

اگر همه دندان ها را از دست داده باشید

ممکن است فرد در اثر تصادف یا سانحه و … کل دندان ها را در فک بالا و پایین از دست داده باشد. در این صورت کاشت ایمپلنت دندان باید با دقت بیشتری انجام شود. مواردی که در این مورد اهمیت دارد عبارتند از :

آیا دندان ها در فک بالا یا پایین قرار گرفته اند
میزان تراکم استخوانی برای فک بالا و پایین تا چه حد است
سیستم عضلانی بیمار برای جویدن مواد غذایی و …در چه حدی می باشد
آیا بیمار تمایل دارد از پروتز ثابت استفاده نمیاد یا پروتز متحرک
دندانپزشک با بررسی آیتم های فوق اقدام به کاشت ایمپلنت دندان خواهد نمود. حال در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.
آیا کل دندان ها در فک بالا از دست رفته اند یا در فک پایین
گفته شد که بافت استخوانی در فک بالا بسیار نرم تر از فک پایین است. همچنین وجود سینوس ها در فک بالا کمی کار را مشکل می کند. اگر کل قوس دندان را در فک بالا از دست داده باشید، لیفت سینوس انجام نمی شود و ایمپلنت ها در اطراف سینوس ها جایگذاری می شوند. در کل برای فک بالا حداقل می توان از چهار واحد ایمپلنت دندان و حداکثر از هشت واحد استفاده کرد. در مورد فک پایین تراکم استخوانی بیشتری وجود دارد. در نتیجه استخوان فک می تواند تعداد کمتری را نیز پوشش دهد.

میزان تراکم استخوانی در فک بالا و پایین

هرچه تراکم استخوانی بیشتر باشد، استحکام ایمپلنت دندان نیز بیشتر می شود. تراکم استخوانی همچنین نیاز به واحد های ایمپلنت را نیز کاهش می دهد.

وضعیت سیستم عضلانی فک

سیستم عضلانی فک برای جویدن مواد غذایی بسیار اهمیت دارد. افرادی که در این مورد مشکل دارند و یا دچار بیماری هایی مانند دندان قروچه هستند، نیاز است که تعداد ایمپلنت دندان بیشتری نصب شود.

کلام آخر:

 

تعداد واحد ایمپلنت دندان بستگی به آیتم های مشخصی دارد. در مورد فک بالا به دلیل بافت نرم تر استخوان فک معمولا تعداد ایمپلنت بیشتری نسبت به فک پایین مورد نیاز است. همچنین تراکم استخوانی فک، تعیین کننده تعداد واحد ایمپلنت دندان مورد نیاز است. افرادی که تراکم استخوانی بالایی دارند، از تعداد واحد ایمپلنت کمتری نیز می توانند برخوردار شوند. همچنین مشکلاتی مانند دندان قروچه، نیاز به ایمپلنت دندان بیشتر را سبب می شود. تشخیص اینکه به ازای از دست دادن هر دندان، چه تعداد ایمپلنت باید کاشته شود در تخصص دندانپزشک می باشد.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)