هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید

هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید 785846512000

هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید در این مقاله در اختیار شما قرار خواهیم داد. ابتدا باید گفت ایمپلنت دندان یک روش بسیار کاربردی و دائمی برای کاشت دندان به شمار می رود. این روش از نظر ظاهری و عملکردی نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان بهتر می باشد. هرچند در کنار مزایای زیاد، دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. برای اینکه اطلاعات شما در خصوص ایمپلنت دندان کامل باشد، موارد و موضوعات زیر به صورت کامل توضیح داده می شود:

  • کاندیداهای مناسب برای انجام ایمپلنت دندان
  • مراحل نصب ایمپلنت دندان
  • مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت دندان
  • عوارض ایمپلنت دندان
  • مزایای و معایب ایمپلنت دندان
  • هزینه ایمپلنت دندان

حال در قسمت های بعدی به تک تک این موارد پرداخته و توضیحات کاملی را ارئه خواهیم داد.

کاندیداهای مناسب برای ایمپلنت دندان چه افرادی هستند

اولین مورد برای اینکه هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید این موضوع است که آیا فرد می تواند ایمپلنت دندان انجام دهد یا شرایط آن را ندارد. برای ایمپلنت دندان نیز باید قبل از هر اقدامی پارامترهایی را در نظر گرفت و نمی توان گفت این روش برای همه افراد مناسب است. این موارد عبارتند از:

فردی که دندان پوسیده داشته و با هیچ روش درمانی نتیجه نگرفته است. در این صورت با کاشت دندان می توان جای خالی دندان از دست رفته را پوشش داد.

افرادی که دندان های خود را در اثر سانحه یا تصادف از دست داده اند.

افرادی که از سلامت جسمانی کامل برخوردارند. این نکته باید به دقت بررسی شود، زیرا در ایمپلنت دندان فرد تحت جراحی قرار می گیرد و باید از نظر جسمانی وضعیت ایده آلی برای بیهوشی کامل داشته باشد. بنابراین برای بزرگسالان و افرادی که بیماری های زمینه ای دارند، با احتیاط بیشتری باید پیش رفت.

پروسه درمانی ایمپلنت دندان

در این قسمت می خواهیم با مراحل انجام ایمپلنت دندان و یا پروسه درمانی این روش آشنا شویم. این مورد نیز در خصوص اینکه هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید مفید و موثر است. ابتدا باید بگوییم ایمپلنت دندان از سه مرحله اصلی تشکیل شده است. ابتدا پایه در داخل استخوان فک ثابت می شود، سپس اباتمنت و تاج دندان بر روی آن قرار می گیرد. ولی قبل از هر اقدامی بایستی دندانپزشک از وضعیت سلامت دندان ها اطمینان حاصل نماید. میزان تراکم استخوانی فک بالا و پایین سنجیده می شود. زیرا پایه در داخل استخوان فک باید جایگذاری شود و استخوان فک باید به اندازه ای تراکم و انسجام داشته باشد تا پایه را درون خود ثابت نگهدارد. همچنین وضعیت لثه نیز باید به دقت بررسی شود تا دچار بیماری های لثه مانند پریودنتال و … نباشد. این دو عامل در صورتی که به دقت بررسی نشود، می تواند از عوامل شکست ایمپلنت دندان به شمار رود.

هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید 785846512000

نصب پایه

نصب پایه یا فیکسچر اولین مرحله از فرآیند کاشت دندان است. پایه به عنوان ریشه دندان عمل می کند و برای اینکه با بدن سازگاری کامل داشته باشد از تیتانیوم ساخته شده است. برای نصب پایه ابتدا قسمتی از لثه برش داده می شود تا به استخوان فک دسترسی کامل ایجاد شود. این مرحله تحت بیهوشی کامل انجام می شود. سپس استخوان فک بوسیله ابزاری مانند درل دندانپزشکی سوراخ می شود. عمق و ارتفاع این سوراخ بستگی به پایه و پیچی دارد که قرار است در داخل دندان قرار گیرد. سپس پایه در داخل استخوان فک قرار گرفته و بوسیله پیچ مخصوص سفت و ثابت می شود. این مرحله نقش مهمی در موفقیت و شکست ایمپلنت دندان دارد. زیرا هرگونه لق زدن و یا شل بودن پایه ایمپلنت دندان باعث شل شدن اباتمنت و تاج دندان می شود. سپس محل برش بخیه زده می شود و جراحی به اتمام می رسد.

نصب اباتمنت

مرحله بعدی بعد از قرار دادن پایه، نصب اباتمنت است. در صورتی که مراقبت های لازم در مرحله قبل انجام شده باشد، می توان این مرحله را پیش برد. این مرحله بعد از 5 تا 7 ماه انجام می شود. 5 ماه زمان لازم است تا فک پایین با تیتانیوم کاشته شده جوش خورده و سفت شود. 7 ماه زمان لازم است تا فک بالا با تیتانیوم جوش بخورد و علت این فاصله زمانی به علت وجود سینوس ها در فک بالا است. زیرا این ناحیه حساس تر است و باید مدت زمان بیشتری داد تا با استخوان فک جوش بخورد و ثابت شود. در این مرحله اباتمنت که آن هم از تیتانیوم ساخته شده است بر روی پایه قرار می گیرد. اباتمنت نقش واسط بین تاج دندان و پایه است و این دو قطعه را بر روی هم ثابت نگه می دارد.

نصب تاج دندان

مرحله بعد نصب تاج دندان است. مرحله نهایی کاشت دندان مربوط به قرار دادن تاج بر روی اباتمنت است. این مرحله نیز به دقت و تمرکز زیادی نیاز دارد تا دندان حالت طبیعی خود را بدست آورد. تاج دندان باید از مواد بسیار سختی ساخته شود تا مقاومت لازم را در برابر هر گونه آسیب و فشار داشته باشد. این مرحله بلافاصله بعد از نصب اباتمنت انجام می شود و نیاز به زمان ندارد.

مراقبت های لازم قبل از کاشت دندان

یکی از مهم ترین موارد برای کسب بهترین نتیجه، مراقبت های لازم قبل از کاشت دندان است. این مراقبت ها عبارتند از :

مراجعه به بهترین دندانپزشک که هم بتوان به نتیجه لازم دست یافت و هم عوارض این نوع درمان را کاهش داد. انتخاب دندانپزشک نقش مهمی در موفقیت یا شکست ایمپلنت دندان دارد. بایستی دندانپزشک با درمان های حاشیه ای مانند لیفت سینوس و یا پیوند استخوان آشنایی کامل داشته باشد.

بایستی دندانپزشک در جریان پرونده پزشکی بیمار قرار گیرد. اینکه چه داروهایی مصرف می کنید و یا چه بیمار هایی دارید. همچنین داروهای گیاهی که مصرف می کنید نیز باید به اطلاع دندانپزشک برسانید. زیرا ممکن است داروها تاثیر منفی در روند درمان داشته باشد. مانند داروهای انعقاد خون که باعث رقیق شدن خون و بالابردن احتمال خونریزی در حین درمان شود.

نیاز است دو هفته قبل از درمان از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری نمایید. زیرا این موارد باعث می شود تا بدن با کمبود اکسیژن و یا احتمال کبودی روبرو شوید.

مراقبت های لازم بعد از کاشت دندان

برای اینکه عوارض بعد از درمان را کاهش داد، باید مراقبت های بعد از درمان را جدی بگیرید. این اقدامات عبارتند از:

مراقبت های تغذیه ای

باید برای جلوگیری از خونریزی از غذاهای نرم و سبک در روزهای اول درمان استفاده کنید. برای اینکه در کنار این مراقبت، بدن بیمار نیز دچار ضعف نشود، می توان از غذاها به صورت پوره شده استفاده کرد. بهتر است از مایعات و آب بیشتری استفاده کنید تا سریع تر بهبودی حاصل شود. البته مایعات را نباید با نی مصرف نمود، زیرا مکش ایجاد شده باعث خونریزی دندان می شود.

رعایت موارد بهداشتی

مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه بهترین روش ها در کنترل عفونت و بروز بیماری های لثه ای است. می توانید برای ضدعفونی از محلول آب و نمک نیز استفاده کنید.

هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید 798455341354500054620

لزوم استراحت

باید بعد از جراحی مدتی را به استراحت اختصاص دهید. ورزش و فعالیت های روزمره را کنار بگذارید. زیرا داروهای بیهوشی و یا مسکن باعث خواب آلودگی و عدم تعادل می شود. باید برای شروع فعالیت های روزمره از دندانپزشک کمک گرفته و مشورت بخواهید.

مصرف دارو

برای کاهش عوارضی مانند درد باید از داروهای مسکن استفاده کرد. عفونت نیز باید با استفاده از داروهای آنتی بیوتیک کنترل نمود. این داروها باید به صورت مرتب و سرموقع مصرف شوند تا بهترین نتیجه را کسب نمود.

کنترل تورم و خونریزی

عوارضی مانند تورم و خونریزی را با استفاده از کمپرس یخ می توان کنترل نمود. البته باید در دو روز اول کمپرس را بر روی محل جراحی قرار دهید. بعد از دو روز برای برگشتن گردش خون در محل جراحی از کمپرس گرم استفاده نمایید.

عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی

باید تا دو هفته بعد از درمان از مصرف دخانیات علی الخصوص سیگار و نیز مشروبات الکلی خودداری کرده و یا به حداقل ممکن برسانید. زیرا این موارد باعث افزایش خونریزی و عفونت در محل درمان می شود.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

با اینکه ایمپلنت دندان بهترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته است، ولی آشنایی با مزایا و معایب این روش برای اینکه هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید لازم و ضروری است:

  • ماندگاری و دائمی بودن این روش
  • جلوگیری از رشد باکتری ها در دهان و حفاظت از محل دندان از دست رفته
  • جلوگیری از بروز بیماری های لثه
  • کیفیت مطلوب تر نسبت به دندان های طبیعی

از جمله معایب این روش نیز به هزینه بالای آن و مدت زمان طولانی درمان می توان اشاره کرد.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد هر آنچه درباره ایمپلنت دندان باید بدانید را به صورت تفصیلی توضیح داد. باید گفت این روش یکی از بهترین گزینه ها برای پر کردن جای دندان های خالی است. یکی از مزایای مهم آن دائمی و ماندگار بودن آن است. هرچند باید هزینه و زمان زیادی را برای انجام آن صرف نمود. مراقبت های بعد و قبل از درمان برای کسب بهترین نتیجه و نیز کاهش عوارض ناشی از درمان بسیار مهم می باشد.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)