مراحل انجام ونیر چگونه است؟

مراحل انجام ونیر 78596335421012854978

ونیر کامپوزیت یکی از روش ها برای زیبا کردن خط لبخند در افرادی است که به هر شکلی نقص و عارضه ای در دندان خود دارند. مراحل انجام ونیر کامپوزیت دندان نیز بسیار کوتاه مدت بوده و به همین دلیل است که کامپوزیت دندان یکی از روش های سریع در این حوزه محسوب می شود. برای انجام کامپوزیت ونیر دندان نیاز به یک بار مراجعه به دندانپزشکی بوده تا تمامی مراحل انجام شود. کامپوزیت ونیر در رنگ های مختلف می تواند روی دندان ها قرار گرفته و کاربردهای گسترده ای نیز دارد. از جمله کاربردهای کامپوزیت ونیر می توان به پرکردن فاصله بین دندان ها، پوشش بدرنگی و زرد شدن دندان ها، دندان هایی که شکسته و یا لب پر شده اند و … اشاره کرد. در این مقاله سعی خواهیم کرد مراحل انجام کامپوزیت ونیر دندان را به صورت کامل توضیح داده و مواردی که در هر یک از این مراحل باید رعایت شود را نیز بیان نماییم.

ونیر کامپوزیت دندان در چند مرحله بر روی دندان ها قرار می گیرد

کامپوزیت ونیر یکی از روش های سریع و با هزینه کمتر نسبت به سایر روش ها مانند لمینت دندان می باشد. برای اینکه بیشتر با این روش آشنا شوید، مراحل انجام ونیر کامپوزیت را توضیح خواهیم داد.

انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر دندان

یکی از ابتدایی ترین مراحل، انتخاب رنگ روکش می باشد. امروزه رنگ ها و تن های مختلفی از روکش کامپوزیت ونیر دندان در بازار موجود است. هریک از این رنگ ها بنا به تمایل بیمار و آیتم هایی که در نظر گرفته می شود بر روی دندان ها نصب می شوند. آیتم هایی که برای این موضوع در نظر گرفته می شود باید به صورتی باشد که روکش بیشتر به سمت طبیعی دیده شدن پیش رود. نباید رنگ روکش کامپوزیت ونیر باعث جلب توجه و مصنوعی بودن دندان ها شود. انتخاب رنگ روکش برای اساس موارد زیر تعیین می شود:

رنگ پوست بیمار یکی از عوامل تاثیر گذار در انتخاب رنگ روکش کامپوزیت ونیر

رنگ پوست یکی از عوامل موثر در این زمینه است. افرادی که پوست تیره تری دارند، بیشتر باید در انتخاب رنگ دقت نمایند. زیرا انتخاب رنگ های بسیار روشن و سفید باعث غیر طبیعی دیده شدن دندان ها خواهد شد. در مرود افراد سفید پوست این مشکل کمتر دیده می شود و می توان گفت محدودیتی در انتخاب رنگ روکش ندارند. ولی بهتر است از رنگ های روشن و براق استفاده نمایند تا زیبایی طرح لبخند را چند برابر نمایند.

مراحل انجام ونیر 78596335421012854978

رنگ موی فرد نیز در انتخاب رنگ روکش کامپوزیت ونیر موثر است

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در رنگ روکش، رنگ موی فرد است. عموما افراد با رنگ های تیره، موهای مشکی تری نیز دارند. در مقابل افراد سفید پوست، رنگ موها روشن تر می باشد. افرادی که رنگ موی مشکی دارند، بهتر است از روکش های سفید و براق استفاده نکنند. زیرا باعث مصنوعی دیده شدن طرح لبخند خواهد شد.

رنگ سفیدی چشم نیز می تواند در انتخاب رنگ روکش کامپوزیت ونیر تاثیر داشته باشد

رنگ چشم معمولا در افرادی با پوست روشن، سفید تر است و برعکس. بنابراین هرچه همخوانی رنگ سفید چشم با روکش کامپوزیت ونیر بیشتر باشد، طرح لبخند نیز زیباتر و طبیعی تر است.

تمیز کردن دندان هایی که قرار است روکش کامپوزیت ونیر روی آن ها نصب شود

بعد از انتخاب رنگ، تمیز کردن دندان یکی از مراحل انجام ونیر کامپوزیت می باشد. بهتر است قبل از اینکه روکش کامپوزیت ونیر روی دندان ها قرار گیرد، سطح رویی دندان ها صاف و بدون جرم و برجستگی باشد. برای اینکار بایستی دندانپزشک سطح رویی دندان ها را پولیش کرده و جرم ها و برجستگی ها را تمیز نماید. با این کار مینای دندان به صورت کامل دیده می شود.

آماده کردن لثه ها برای نصب کامپوزیت دندان

یکی از مراحل انجام ونیر شامل آماده کردن و لیفت لثه ها می باشد. برای اینکه لثه ها هم تراز شده و بالاتر و پایین تر نباشد، دندانپزشک این کار را انجام می دهد. لیفت لثه ها باعث زیبا تر و مرتب تر دیده شدن کامپوزیت دندان می شود.

آماده کردن دندان ها یکی دیگر از مراحل انجام ونیر

برای انجام این مرحله نیاز است که سطح رویی دندان ها متخلخل شود. برای اینکار با استفاده از سرنگ های مخصوص  از ماده اسیدی که به صورت ژل است بر روی دندان ریخته می شود. این ماده حاوی 30 تا 40 درصد اسید فسفریک است که برای ایجاد تخلخل بر روی دندان ها استفاده می شود. بعد از چند ثانیه، ژل از  روی دندان ها پاک شده و می توان وارد مرحله بعدی شد.

قرار دادن روکش کامپوزیت ونیر بر روی دندان ها

در مرحله بعدی، ماده کامپوزیت ونیر دندان که حالت پلاستیک مایع دارد، با استفاده از برس های کوچک بر روی دندان قرار می گیرد. ایجاد تخلخل بر روی دندان ها برای این مرحله لازم و ضروری است. زیرا این مواد کاملا بین این سوراخ های کوچک رفته و سطح صاف و یکدستی را ایجاد می نمایند. در اولین مرحله، مواد به صورت لایه نازکی روی دندان قرار می گیرند. قرار دادن مواد کامپوزیت ونیر باید به صورت لایه لایه و به تدریج انجام شود. اینکه به یک باره کلیه مواد روی دندان قرار داده شود، زیبایی کار از بین خواهد رفت. در این روش با هر بار قرار دادن مواد روی دندان، نقص ها و اشکالات برطرف می شود و سطح صافی از روکش بر روی دندان ها قرار گیرد. در هر مرحله قرار دادن مواد بر روی دندان ها، باید سطح را صاف نمود و قسمت هایی که نیاز به مواد اضافه تر دارد را مشخص و در مرحله بعد مواد بیشتری را در آن قسمت قرار داد.

مرحله نهایی برای ثابت کردن مواد ونیر بر روی دندان ها

در مرحله آخر از مراحل انجام ونیر کامپوزیت دندان، باید این لایه های اضافه شده خشک و در محل خود ثابت شوند. برای این منظور از اشعه و لیزر مخصوصی استفاده می شود و بر روی  تابانده خواهد شد. مهم ترین نکته در این مرحله، مدت زمانی است که لایه های ونیر کامپوزیت سفت می شوند که بین 10 تا 40 ثانیه است. عموما بسته به مشکلی که برای آن مراجعه شده است، تعداد لایه ها و مدت زمان تابش اشعه تفاوت دارد. برای مشکلات بزرگ تر مانند نامرتبی دندان ها و یا دندان های بسیار زرد و بدرنگ، نیاز است از لایه های بیشتری استفاده و دقت بیشتری نیز اعمال شود. البته وقتی تعداد لایه ها بسیار زیادی باشد، نور به لایه های پایین تر نخواهد رسید و به همین دلیل است که از روش لایه گذاری تدریجی در نصب ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود.

نحوه مراقبت های لازم بعد از نصب روکش ونیر کامپوزیت

برای اینکه بتوان از کامپوزیت دندان بهترین استفاده را نمود، باید مراقبت های بعد از نصب روکش را جدی بگیرید. این مراقبت ها عبارتند از:

نکات بهداشتی از جمله مراقبت های مهم بعد از نصب کامپوزیت ونیر

حفظ بهداشت دهان و دندان یکی از موانع مهم در برابر پوسیدگی و تغییر رنگ دندان ها شود. نیاز است حداقل دو مرتبه مسواک زده و یک بار نیز نخ دندان بکشید. استفاده از دهانشویه ها اگر باعث آسیب به رنگ و شفافیت آن ها نشود، نیز ضروری است.

مراحل انجام ونیر 789764563153

تغذیه مناسب بعد از نصب کامپوزیت ونیر

با توجه به اینکه کامپوزیت مقاومت زیادی در برابر رنگ و فشار ندارد، بنابراین ممکن است در صورت زیاده روی  در مصرف نوشیدنی ها و یا مواد غذایی رنگی  و سس دار به سرعت تغییر رنگ داده و جلا و زیبایی خود را از دست بدهد. در خصوص مواد غذایی چسبناک و سفت نیز باید دقت شود.

عدم استفاده ابزاری از کامپوزیت ونیر دندان برای جلوگیری از آسیب

جنس کامپوزیت ونیر دندان بسیار ظریف و نازک است. جویدن ناخن، مغز مداد، شکستن یخ و آجیل و … از جمله مواردی است که باعث ترک خوردن روکش خواهد شد.

مراجعه منظم به دندانپزشک یکی از موارد مهم بعد از نصب کامپوزیت ونیر

با توجه به ماندگاری طولانی مدت کامپوزیت ونیر بدون مراجعه به دندانپزشک نمی توان از روکش ها مراقبت نمود. بهتر است هر 6 ماه برای چکاپ وضعیت دندان ها و نیز تمیز نمودن محل هایی که دسترسی بیمار وجود ندارد، به دندانپزشک مراجعه شود.

نوشیدن آب بعد از مصرف هر وعده غذایی برای جلوگیری از تغییر رنگ روکش کامپوزیت ونیر

یکی از راه های جلوگیری از لکه دار شدن کامپوزیت ونیر، نوشیدن آب بعد از هر وعده غذایی و یا زمانی است که به مسواک دسترسی ندارید.  آب می تواند اسید دهان که باعث ساییدگی و از دست رفتن شفافیت روکش ها می شودکنترل نماید.

کلام آخر:

یکی از روش های زیبا سازی طرح لبخند و پوشش دادن معایب و نواقص دندان ها، استفاده از کامپوزیت ونیر می باشد. مراحل انجام کامپوزیت ونیر در این مقاله به صورت کامل توضیح داده شد. یکی از موارد مهم که باید تاکید شود، انتخاب دندانپزشک برای انجام این روش است. دقت و مهارت دندانپزشک در لایه گذاری مواد کامپوزیت ونیر برای افزایش مقاومت و طبیعی تر نشان دادن روکش بسیار الزامی است. غیر از این مورد، مراقبت ای بعد از نصب روکش کامپوزیت ونیر است که نقش مهمی در طول عمر و ماندگاری روکش و زیبایی و شفافیت آن دارد.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)