بهترین روش برای مراقبت از دندان ایمپلنت شده چیست؟

مراقبت از دندان ایمپلنت شده 6451465468465132

از آنجایی که ایمپلنت دندان یکی از جراحی های تهاجمی برای کاشت دندان می باشد، عدم رعایت مراقبت از دندان ایمپلنت شده می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد. آشنایی با این مراقبت ها تاثیر زیادی در موفقیت این روش و نیز کاهش عوارض بعد از آن خواهد داشت. در این مقاله می خواهیم با تاکید بر مراقبت از ایمپلنت دندان، این نکات را یادآوری نموده و توضیحات کاملی را در مورد هر کدام ارائه دهیم. هرچند رعایت نکاتی قبل از کاشت دندان نیز تاثیر مستقیمی در این مورد خواهد داشت. نکاتی مانند انتخاب بهترین ایمپلنتیست و جراح، عدم مصرف داروهای انعقاد کننده خون، عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی و … از جمله مهم ترین این موارد به شمار می روند. ولی با توجه به اینکه جراحی انجام شده برای کاشت دندان ممکن است دچار عفونت و مواردی از این قبیل شود، نیازمند مراقبت های بیشتری نیز می باشد.

آشنایی با مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت دندان

مراقبت از دندان ایمپلنت شده یکی از ضروریات و الزامات برای موفقیت در این پروسه درمانی است. با توجه به طولانی بودن روند درمان با ایمپلنت دندان و مراحل مختلف آن و نیز هزینه های زیاد این روش، مراقبت از ایمپلنت دندان اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. در این قسمت به مهم ترین این مراقبت ها اشاره خواهیم کرد:

نحوه تغذیه بعد از کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان شامل سه مرحله می باشد که نکات تغذیه ای در هر مرحله با یکدیگر متفاوت است در این قسمت به مراحل مختلف و مراقبت های بعد از آن خواهیم پرداخت.

مراقبت از دندان ایمپلنت شده 6451465468465132

مرحله اول: نصب پایه

برای نصب پایه ایمپلنت دندان نیاز است جراحی تحت بیهوشی عمومی یا در صورت تمایل و صلاحدید دندانپزشک تحت بی حسی موضعی انجام گیرد. در این مرحله لثه برش داده می شود و پایه در داخل استخوان فک جایگذاری می شود. سپس محل برش بخیه زده می شود. با توجه به اینکه محل برش و بخیه بعد از برداشتن پانسمان باز است،  باید مراقبت های زیادی از این ناحیه انجام گیرد. به هیچ عنوان نباید مایعات بسیار گرم و یا بسیار سرد استفاده نمایید. نباید از غذاهایی مصرف کنید که نیاز به جویدن زیاد دارد. ممکن است تکه ای از این مواد غذایی به محل جراحت برخورد کرده و باعث خونریزی و سایر عوارض گردد. غذاها به صورت پوره شده و آبکی باشد. بخصوص در هفته اول بهتر است غذاها آبکی سرو شود. برای جبران کاهش انرژی می توانید غذاهای مقوی را به صورت له شده و پوره مصرف نمایید.

مرحله نصب اباتمنت و تاج دندان

بعد از 5 تا 7 ماه که پایه با استخوان فک جوش می خورد و در این مدت مراقبت از دندان ایمپلنت شده انجام گرفته است، اباتمنت و تاج دندان نصب می شود. در این مرحله بایستی بعد از قرار دادن تاج از خوردن غذاهای سفت و سخت پرهیز نمایید. به هیچ عنوان نباید فشار زیادی به دندان ایمپلنت شده وارد شود. زیرا ممکن است باعث لق شدن تاج و یا سایر قسمت های ایمپلنت دندان شود. سعی کنید در این مدت از مواد غذایی بیشتر به حالت پوره استفاده نمایید تا جویدن زیاد باعث ایجاد فشار و درد در ناحیه ایمپلنت شدن نشود. با این مراقبت ها عوارض بعد از ایمپلنت دندان را به راحتی می توان کنترل نمود و از شکست این درمان جلوگیری کرد.

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی دیگر از موارد مراقبت از دندان ایمپلنت شده، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. بهداشت دهان و دندان همواره تاکید زیادی می شود، زیرا عدم رعایت آن منجر به شکست در ایمپلنت دندان خواهد شد. مسواک زدن مرتب و به موقع، استفاده از نخ دندان و دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان سه مورد مهم در این مراقبت به شمار می روند. نخ دندان باید برای مراقبت از لثه ها و جلوگیری از عفونت آن ها به صورت روزانه انجام گیرد. مسواک زدن باید روزی سه مرتبه انجام شود تا مانع از تجمع باقیمانده مواد غذایی در دندان ایمپلنت شده و نفوذ این باکتری های به لثه و پایه دندان شود. در این صورت عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. بجای دهانشویه می توانید از محلول آب و نمک هم برای ضدعفونی محیط داخلی دهان و از بین بردن میکروب های موجود در آن می توانید استفاده کنید.

فعالیت های بعد از کاشت دندان

یکی دیگر از موارد مراقبت از دندان ایمپلنت شده، انجام فعالیت های روزمره و سایر فعالیت های ورزشی بعد از آن است. بعد از مرحله اول که جراحی می باشد تا یک هفته استراحت کامل داشته باشید. جراحی انجام شده تهاجمی بوده و تحت بیهوشی انجام شده، بنابراین اثر داروهای بیهوشی در بدن وجود دارد که می تواند باعث عدم تعادل و آسیب به محل جراحی شود. بعد از این مدت می توانید فعالیت های سبک ورزشی را شروع کنید. ولی برای انجام فعالیت های سنگین تر باید مدتی صبوری کنید تا محل جراحی التیام یافته و پایه با استخوان فک جوش بخورد. همچنین انجام فعالیت های ورزشی باعث افزایش گردش خون و در نتیجه احتمال افزایش خونریزی در ناحیه جراحی می شود. به همین دلیل باید تا زمان بهبودی کامل از انجام این فعالیت ها دوری کرده و به بعد از آن واگذار نمایید.

مصرف دارو

داروها نقش مهمی در کنترل و کم کردن عوارضی مانند درد و عفونت بعد از جراحی ایمپلنت دندان دارد. جراح برای کاهش حس درد از مسکن هایی استفاده می کند که بهتر است به موقع مصرف شود تا اثر التهابی را از بین برده و درد را تسکین دهد. عموما این درد بعد از برطرف شدن بی حسی به سراغ فرد می آید. بهتر است سریعا بعد از برداشتن پانسمان و استفاده از کمی آبمیوه این داروها را مصرف نمایید. در مورد عفونت که باید مراقبت بیشتری به  عمل آید. زیرا عفونت در صورت نادیده گرفتن ممکن است وارد محیط دندان و دهان شده و از آن طریق وارد جریان خون بیمار شود. این مورد می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به همراه آورد. توصیه می شود داروهای آنتی بیوتیک تجویزی را سرموقع و به صورت منظم مصرف نمایید تا این عارضه نیز برطرف شود.

مراقبت از دندان ایمپلنت شده 654564564

تورم و خونریزی

یکی دیگر از راه های مراقبت از دندان ایمپلنت شده، کنترل تورم و خونریزی بعد از جراحی می باشد. برای کاهش تورم بایستی در 48 ساعت اول بعد از اتمام جراحی از کیسه آب یخ استفاده نموده و به آرامی بر روی قسمت بیرونی دهان و روی گونه قرار دهید. نباید یخ به صورت مستقیم بر روی ناحیه جراحی قرار داده شود. بعد از دو روز از کمپرس گرم استفاده کنید. زیرا سرما باعث می شود گردش خون در این محل متوقف شود و تورم را کاهش دهد. برای بازگرداندن گردش خون باید از کیسه آبگرم استفاده نموده و آن را بر روی گونه خود قرار دهید. برای کاهش احتمال خونریزی نیز باید پانسمان و گاز استریل را به ناحیه ای که جراحی شده فشار دهید. با این کار جلوی خونریزی گرفته می شود و مانع خارج شدن ترشحات خونی می شوید.

عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی

یکی از راه های مراقبت از دندان ایمپلنت شده، عدم استفاده از دخانیات بخصوص سیگار می باشد. توصیه می شود از دو هفته قبل از جراحی تا دو هفته بعد از آن باید مصرف دخانیات به حداقل ممکن رسیده و ترک شود. زیرا این کار احتمال عفونت در قسمت جراحی را به علت عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی بالا خواهد برد. الکل نیز جزو مواردی است که باعث افزایش التهاب و تورم در ناحیه جراحی شده و باید مانند دخانیات از دو هفته قبل از جراحی و دو هفته بعد از آن متوقف و کنترل شود.

مراجعات منظم به دندانپزشک

یکی از اقداماتی که بعد از ایمپلنت دندان باید انجام شود، مراجعات منظم و به موقع به دندانپزشک می باشد. در این جلسات دندانپزشک وضعیت دندان ها را بررسی و نیز محل کاشت پایه و احتمال عفونت و … را بررسی می کند. در این جلسات وضعیت لثه نیز بررسی می شود تا دچار بیماری های مربوط به لثه نشود. وضعیت جوش خوردن پایه و استخوان فک نیز باید مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت وجود مشکلاتی سریعا اقدامات لازم انجام شود. درمان هرچه سریع تر انجام شود، مانع شکست این روش شده و موفقیت آن را تضمین می نماید. بعد از کاشت ایمپلنت دندان نیز باید تعداد مراجعات منظم و سر وقت باشد تا نتیجه کاشت مورد بررسی قرار گیرد.

کلام آخر:

مراقبت از دندان ایمپلنت شده نقش مهمی در موفقیت و یا شکست این روش دارد. مراقبت ها از قبل از کاشت پایه باید شروع شود تا عوارض بعد از جراحی کمتر به سراغ فرد بیاید. در حین جراحی و بعد از آن نیز باید اقداماتی انجام گیرد. از جمله این اقدامات که در این مقاله اشاره شد و در تمامی روش های جراحی مانند ارتودنسی و … مهم است و نقشی تعیین کننده دارد عبارتند از : رعایت مواد بهداشتی مانند مسواک، نخ دندان و دهانشویه، مراقبت های تغذیه ای، عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی و … ولی مهم ترین نکته انتخاب بهترین جراح و ایمپلنتیست می باشد که حرفه ای و متخصص بودن جراح می تواند غیر از موفقیت این روش، از بروز عوارض زیاد بعد از جراحی جلوگیری نماید.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)