عوامل موثر در قیمت ایمپلنت دندان کدام اند؟

قیمت ایمپلنت دندان 84768435215423

ایمپلنت دندان یکی از روش های محبوب و پرطرفدار برای جایگزین نمودن جای خالی دندان ها است. این روش در کنار مزایای زیادی که دارد، یک روش پرهزینه می باشد. از عوامل موثر در قیمت ایمپلنت دندان را می توان به روند طولانی مدت این روش و نیز اقداماتی که برای کاشت دندان و یا درمان های جانبی اشاره کرد. زیرا ممکن است فرد آگاهی کاملی از وضعیت جای خالی دندان مانند وضعیت قرار گرفتن لثه ، بیماری هایی که ممکن است لثه را درگیر کرده باشد، وضعیت استخوان و تراکم آن و … نداشته باشد. در این صورت نیاز است درمان های جانبی و هزینه های مربوط به آن را نیز در نظر گرفته و قیمت نهایی ایمپلنت دندان را محاسبه نمود. در این مقاله هدف بررسی مواردی است که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در برآورد هزینه های ایمپلنت دندان موثر می باشند.

ایمپلنت دندان به چه نحوی کاشته می شود

برای اینکه با عوامل موثر در قیمت ایمپلنت دندان آشنا شویم، بهتر است ابتدا بدانیم مراحل کاشت ایمپلنت دندان چگونه است و در کل چه اقداماتی انجام می شود.

بررسی وضعیت دندان ها

مطابق معمول برای انجام هر گونه جراحی در ناحیه دهان و دندان، بایستی بستری که قرار است اقدامی انجام شود مورد ارزیابی قرار گیرد.  وضعیت سلامت لثه، جای خالی دندان و نیز استخوان مورد بررسی قرار می گیرد. در مورد لثه اینکه در مدتی که دندان از بین رفته است، آیا دچار تحلیل لثه و یا بیماری هایی مانند پریودنتال و … شده است و یا در وضعیت سلامت قرار دارد. در مورد وضعیت استخوان فک نیز باید بررسی شود که آیا دچار تحلیل شده است یا خیر و نیز تراکم استخوان برای قرار دادن پایه به چه وضعی می باشد. اینکه بین از دست رفتن دندان و کاشت ایمپلنت دندان فاصله ای ایجاد شود، احتمال تحلیل رفتن لثه و به تبع آن استخوان فک وجود دارد که در این صورت به ناچار باید از روش های جانبی مانند پیوند استخوان و یا تزریق پودر استخوان استفاده شود.

نصب پایه یا فیکسچر به عنوان ریشه دندان ایمپلنت شده

برای ریشه دار نمودن دندان باید پایه را در داخل استخوان فک جایگذاری نمود. زمانی که تراکم استخوانی در حد قابل قبولی باشد، این مرحله قابل انجام است، در غیر اینصورت ممکن است منجر به شکست کاشت دندان شود. برای نصب پایه باید فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد. بنابراین باید از نظر سلامت عمومی در وضعیت قابل قبولی باشد و محدودیتی در بیهوش کردن بیمار نباشد. بهتر است اگر به داروی خاصی آلرژی دارید، نیز اطلاع دهید تا خللی در روند جراحی پیش نیاید. بعد از بیهوش نمودن بیمار، ابتدا روی لثه شکافته می شود تا به استخوان فک بیمار دسترسی پیدا شود. سپس استخوان فک با استفاده از ابزار دندانپزشکی با عمقی متناسب با پیچ و پایه سوراخ می شود و پایه به استخوان فک پیچ می شود. باید مهلت داده شود تا استخوان فک و پایه بهم جوش خورده و پایه جزئی از استخوان شود. این بازه زمانی 5 تا 7 ماه به طول می انجامد.

قیمت ایمپلنت دندان 84768435215423

نصب اباتمنت به عنوان حلقه واسط بین پایه و تاج دندان

مرحله بعد نصب اباتمنت بر روی پایه است. اباتمنت برای حمایت از تاج دندان نیاز است و باید فاصله بین پایه و تاج ایمپلنت دندان را پر نماید. اباتمنت همانند پایه از جنس تیتانیوم ساخته شده است. زیرا تیتانیوم به سرعت با بدن سازگاری پیدا می کند و از طرفی استحکام و مقاومت زیادی در برابر فشار و ضربه دارد.

نصب تاج دندان بر روی اباتمنت

آخرین مرحله نصب تاج دندان است تا دندان کامل تشکیل شود. نهایی ترین قسمت ایمپلنت دندان تاج دندان است. تاج دندان می تواند بنا به تمایل بیمار از فلزات مختلف ساخته شود که انتخاب هر کدام جزو عوامل موثر در قیمت ایمپلنت دندان محسوب می شوند.

چه عواملی تعیین کننده هزینه ایمپلنت دندان می باشند

تا این قسمت سعی کردیم به صورت خلاصه مراحل نصب ایمپلنت دندان را توضیح دهید. حال می خواهیم به بررسی عوامل موثر در قیمت ایمپلنت دندان پرداخته و تاثیر هر کدام را توضیح دهیم:

دستمزدی که جراح برای کاشت ایمپلنت دندان دریافت می کند

حق الزحمه ای که دندانپزشک و ایمپلنتیست دریافت می کند یکی از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت ایمپلنت دندان به شمار می رود. این هزینه بستگی به عوامل زیادی دارد که عبارتند از:

شهرت و معروفیت دندانپزشک که معمولا جراحان معروف مبلغ بالاتری را دریافت می نمایند. حسن شهرت دندانپزشک با توجه به تجربه و تبحر او حاصل شده است. اگر به بهترین و معروف ترین جراح مراجعه نمایید ، دیگر نباید نگران شکست درمان و یا عوارض بعد از جراحی باشید. تخصص و تبحر دندانپزشک در نحوه جراحی و چگونگی مواجهه با مشکلات احتمالی می تواند از شکست این روش جلوگیری نماید. با توجه به اینکه این روش بسیار زمان بر و هزینه بر است، نباید به خاطر پرداخت هزینه کمتر هم زمان زیادی را از دست بدهید و هم سلامتی خود را به مخاطره بیاندازید.

کلینیکی که برای درمان مراجعه می شود

یکی دیگر از آیتم های موثر در تعیین قیمت ایمپلنت دندان مربوط به کلینیک یا مرکزی است که برای درمان مراجعه می شود. هر چه کلینیک از تجهیزات و امکانات بیشتری برخوردار باشد و امکانات مدرن تر و پیشرفته تر باشد، هزینه بیشتری نیز دریافت خواهد کرد. در این مراکز از کادر پزشکی و پرستاری مجرب و حرفه ای استفاده می شود تا رضایت بیماران فراهم شود. محیط ضدعفونی شده، منظم و با دقت از جمله مزایای مراجعه به این نوع کلینیک ها می باشد. در مقابل این خدمات، هزینه بیشتری نیز دریافت خواهد شد. بنابراین اگر محیطی که در آن جراحی می شوید، نحوه برخورد و … برایتان مهم است، پیشنهاد می شود به این گونه مراکز مراجعه نمایید.

هزینه اتاق عمل، داروها و … که در حین جراحی مورد نیاز است

چون ایمپلنت دندان به صورت جراحی انجام می شود، در نتیجه نیاز است هزینه اتاق عمل و کادر پزشکی و پرستاری مستقر در این مکان نیز در نظر گرفته شود. داروهایی که در این زمان مورد استفاده قرار می گیرد نیز جزو آیتم های موثر بر قیمت ایمپلنت دندان می باشد.

درمان های جانبی که برای جلوگیری از شکست ایمپلنت دندان نیاز است

در اولین مراجعه به دندانپزشک پارامترهایی مانند تراکم استخوانی و وضعیت قرار گرفتن سینوس ها مورد بررسی قرار می گیرد. در بسیاری از مواقع ممکن است تراکم استخوانی در حدی نباشد که بتوان پایه را در داخل استخوان فک پیچ نمود و نیاز به درمان های جانبی می باشد. این درمان ها شامل تزریق پودر استخوان و پیوند استخوانی می باشد که هر کدام نیاز به هزینه مجزایی دارد. یا سینوس ها در حفرات بین دندان ها قرار گرفته اند و اگر جای مناسبی نباشند، مجبور به بالاکشیدن سینوس ها یا به اصطلاح لیفت سینوسی خواهیم بود که آن هم هزینه مجزایی را نیاز دارد. در نهایت درمان های جانبی نیز جزو آیتم های تاثیر گذار در برآورد قیمت ایمپلنت دندان به شمار می روند.

قیمت ایمپلنت دندان 46453456345678

نوع موادی که در ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می گیرد

نوع جنس موادی که در اجزای ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می گیرد، نقش زیادی در برآورد قیمت ایمپلنت دندان دارد. اگر جنس مواد با کیفیت و مرغوب باشد، باید هزینه بیشتری نیز پرداخت شود. موضوعی که مهم است این است که ایمپلنت دندان دائمی بوده و تا پایان عمر با فرد همراه است. بنابراین بهتر است از بهترین و با کیفیت ترین مواد استفاده شود تا استحکام و ماندگاری آن حفظ شود.

هزینه آزمایشاتی که قبل از جراحی ایمپلنت دندان انجام می شود

برای اینکه ایمپلنتیست در جریان وضعیت سلامتی فرد قرار گیرد، نیاز است آزمایشاتی قبل از جراحی انجام گیرد. زیرا این جراحی تحت بیهوشی کامل انجام خواهد گرفت و وضعیت سلامت کامل بیمار باید مورد بررسی قرار گیرد. هزینه این آزمایشات و داروهایی مانند مسکن ها و آنتی بیوتیک که تجویز می شود و … در این هزینه نقش خواهد داشت.

تعداد دندان هایی که نیاز است ایمپلنت شوند

یکی دیگر از موارد مهم در تعیین قسمت ایمپلنت دندان  مربوط به تعداد دندان هایی است که باید ایمپلنت شوند. هر چه تعداد دندان ها بیشتر باشد، هزینه نیز چند برابر می شود. در کل ایمپلنت دندان یکی از روش های گران قیمت برای جایگذاری دندان های از دست رفته است. اگر بتوانید تعداد دندان ها را کمتر کرده و از روش های دیگری کمک بگیرید، در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.

سایر هزینه های جانبی که در روند درمان موثر هستند

هزینه هایی مانند عکسبرداری از استخوان فک، هزینه های مراقبت و نگهداری از دندان های ایمپلنت شده مانند مسواک مخصوص ایمپلنت دندان، دهانشویه مخصوص این درمان، نوع تغذیه و … را می توان جزو هزینه های جانبی به حساب آورد.

کلام آخر

ایمپلنت دندان یکی از روش های هزینه بر و زمان بر برای پرکردن جای خالی دندان هایی است که به هر صورت از دست رفته اند. آیتم هایی مانند دستمزد جراح، کلینیک، درمان های جانبی و … می توانند در قیمت ایمپلنت دندان تاثیر بسزایی داشته باشند. با توجه به ماندگاری این روش و عوارضی که در اثر انتخاب ناصحیح به دنبال دارد، توصیه می شود در هر یک از موارد بالا بهترین و باکیفیت ترین ها را انتخاب نمایید، هرچند که مجبور به پرداخت هزینه بیشتر شوید.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)