کامپوزیت برای دندان کج بهترین پوشش است

کامپوزیت برای دندان کج 798546432131.0

با توجه به روش های مختلف برای پوشش دادن دندان های کج و نامرتب، این سوال پیش می آید که آیا کامپوزیت برای دندان کج بهترین پوشش است؟ روش های مختلفی مانند ارتودنسی و یا لمینت دندان برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد. هر کدام از این روش ها کاربرد، مزایا و معایب خود را دارد. اینکه کدام روش برای دندان مناسب است، مربوط به عمق مشکل می باشد. برای دندان هایی که بسیار کج و نامرتب هستند، بهترین روش این است که ابتدا ارتودنسی انجام شود و سپس برای زیبا تر نمودن طرح لبخند و پر کردن پستی و بلندی های جزیی از لمینت دندان و یا کامپوزیت دندان استفاده شود. اینکه بین این دو روش کدام ترجیح داده می شود را باید بررسی نمود و با توجه به صلاحدید و تشخیص دندانپزشک عمل کرد. در این مقاله به مقایسه این دو روش می پردازیم.

برای پوشش دادن دندان های کج لمینت کنم یا کامپوزیت

کامپوزیت برای دندان کج و نیز لمینت دندان از جمله روش هایی است که می توان برای پوشش دادن دندان های کج و البته در حالت جزیی استفاده کرد. ولی اینکه کدام روش بهتر است بستگی به تمایل بیمار و مشورت با دندانپزشک دارد. در این قسمت سعی داریم تا با مزایا و معایب دو روش آشنا شده و مقایسه های لازم را انجام دهیم در نهایت نتیجه می گیریم که آیا کامپوزیت برای دندان کج بهترین پوشش است یا خیر؟ موارد مقایسه به شرح زیر است:

کدام روش  طبیعی تر است؟

در مورد کامپوزیت برای دندان کج روکش به صورت مستقیم بر روی دندان قرار می گیرد. ولی در مورد لمینت دندان ابتدا مینای دندان تراش داده می شود و فضای کافی برای قرار دادن روکش فراهم می شود. در نتیجه روکش روی دندان های تراشیده شده قرار گرفته و حجم اضافی روی دندان را نخواهد داشت. بنابراین این روش طبیعی تر است. در مورد دندان های کج این موضوع مهم تر است.

ماندگاری کدام روش بیشتر است؟

ماندگاری لمینت دندان به صورت معمول دو برابر کامپوزیت دندان می باشد. البته این مورد همیشه صادق نمی باشد و بستگی به مراقبت های بعد از نصب روکش و نحوه نصب دارد. با انتخاب بهترین دندانپزشک و رعایت نکات بعد از نصب روکش، حتی کامپوزیت دندان و یا لمینت را تا سال ها بر روی دندان های خود حفظ کنید. لمینت دندان نهایتا تا 20 سال و کامپوزیت دندان نهایتا تا 10 سال می تواند مشکلات دندان را پوشش دهد.

استحکام لمینت بیشتر است یا کامپوزیت؟

یکی از موارد مقایسه بین لمینت دندان مربوط به استحکام و مقاومت روکش در برابر ضربات و فشارهایی است که ممکن است وارد شود. باید گفت لمینت دندان بخاطر مواد بکار رفته در آن از استحکام بیشتری برخوردار است. بنابراین مقاومت زیادی در برابر این ضربات از خود نشان داده و به راحتی نمی شکند و یا ترک بر نمی دارد. هرچند استحکام کامپوزیت دندان نیز بالا است، ولی نسبت به روکش لمینت دندان کمتر می باشد.

امکان ترمیم بعد از ایجاد مشکل

یکی از مواردی که برای هر دو روش بسیار اهمیت دارد، امکان ترمیم بعد از هر گونه آسیب است. کامپوزیت برای دندان های کج این مزیت فوق العاده را نسبت به لمینت دندان دارد. به این معنی که در صورت هر گونه لب پریدگی و یا شکستگی جزیی و … به راحتی می توان روکش را ترمیم نمود. ولی برای لمینت دندان وضع این گونه نیست. در صورت هر گونه مشکل لازم است روکش برداشته و روکش جدید جایگزین شود. برای نصب روکش جدید نیز باید مطابق روند قبلی، مینای دندان تراشیده شود که آسیب زیادی به آن وارد می کند. این تعویض غیر از آسیب به دندان ها هزینه زیادی را به همراه خواهد داشت. بنابراین باید مراقبت بیشتری از لمینت دندان انجام دهید.

کامپوزیت برای دندان کج 798546432131.0

میزان مقاومت در برابر لکه پذیری

زیبایی طرح لبخند در اثر دندان های شفاف و یکدست بیشتر دیده می شود. بنابراین باید ببینیم مقاومت کدام یکی در برابر لکه پذیری و تغییر رنگ بیشتر است.  کامپوزیت دندان مقاومت کمتری در برابر تغییر رنگ نسبت به لمینت دندان دارد. بنابراین در اثر خوردن مواد غذایی و یا نوشیدنی های رنگی با سرعت بیشتری نسبت به لمینت دندان رنگ می گیرد. بنابراین نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارد و باید در نوع مصرف مواد و نوشیدنی ها بسیار دقت شود.

طول درمان کدام  یک سریع تر است؟

کامپوزیت برای دندان های کج و لمینت دندان هر دو از روش های کوتاه مدت برای پوشش دادن دندان ها است. ولی طول مدت درمان در مورد کامپوزیت دندان بسیار سریع تر از لمینت دندان می باشد. کامپوزیت دندان در یک جلسه دندانپزشکی انجام می شود و جزو سریع ترین روش های زیبایی در حوزه دهان و دندان است. ولی برای نصب لمینت دندان باید دو بار به دندانپزشک در فاصله دو هفته ای مراجعه نمود.  کامپوزیت دندان نیاز به مراجعات مکرر به دندانپزشکی ندارد و تعداد جلسات به بک جلسه ختم می شود، هرچند بعد از نصب هر دو باید سالی دو بار به دندانپزشک برای بررسی وضعیت دندان ها مراجعه شود.

عدم آسیب به دندان ها در کدام روش بیشتر است

در مورد کامپوزیت دندان نیازی به تهاجمی به دندان ها نمی باشد. در این روش بر خلاف لمینت دندان نیازی به تراشیدن دندان نمی باشد. بنابراین آسیبی به دندان ها وارد نمی شود. حتی در صورت تعویض نیز نیازی نیست تا دندان ها آسیبی ببینند. البته باید خاطر نشان کنیم که کامپوزیت دندان برای بی نظمی های و کجی هایی کاربرد دارد که جزیی باشند. در مورد موارد حاد تر نیاز به استفاده از روش های تهاجمی می باشد.

صرف هزینه کمتر

یکی از مزایای کامپوزیت برای دندان های کج ، هزینه کمتری برای نصب روکش است. در این روش چون نیاز به اقدامات پیشرفته برای نصب روکش نمی باشد، هزینه کمتری نیز باید صرف شود. بنابراین برای افرادی که دندان های کج و نامرتب در آن ها جزیی است، می توانند با کمترین هزینه و صرف زمان کمتر زیبایی طرح لبخند را برای چندین سال داشته باشند.

نحوه نصب روکش کامپوزیت برای دندان های کج

حال می خواهیم نحوه نصب کامپوزیت برای دندان کج را توضیح دهیم. در این روش ابتدا باید رنگ روکش با توجه به آیتم هایی مانند رنگ پوست، رنگ چشم و… و بنا به تمایل فرد انتخاب شود. در مرحله بعد دندانپزشک برای بهتر نمودن زیبایی طرح لبخند لثه ها را هم تراز و در یک ردیف قرار می دهد. این روش با استفاده از ابزار دندانپزشکی انجام می شود. سپس روی دندان ها از هر گونه جرم و پلاک پاک شده و سطح صاف و یکدستی ایجاد می شود. سپس روکش کامپوزیت با استفاده از چسب و یا سیمان روی دندان ها قرار می گرد و با استفاده از تاباندن لیزر و اشعه مخصوص سفت و ثابت می شود. این مراحل همگی در یک جلسه قابل انجام است و نیاز به مراجعات مکرر به دندانپزشک نمی باشد. بنابراین می تواند بهترین پوشش برای دندان های کج، کامپوزیت دندان باشد.

کامپوزیت برای دندان کج 456486646548

معایب کامپوزیت برای دندان های کج

در کنار مزایای زیادی که این روش دارد، معایبی نیز برای این روش قایل می باشند. مزایایی مانند تعداد دفعات مراجعه محدود، هزینه کمتر نسبت به سایر روش ها و امکان ترمیم بعد از هر گونه آسیب و عدم آسیب به دندان ها در اثر نصب  معایبی نیز وجود دارند. معایبی مانند استحکام و مقاومت کمتر در برابر فشار و ضربه، تغییر رنگ سریع تر نسبت به لمینت دندان و ماندگاری کمتر نسبت به لمینت دندان از جمله آن ها می باشد.

هزینه نصب روکش کامپوزیت برای دندان های کج

هزینه کامپوزیت دندان بر اساس آیتم های زیر تعیین می شود:

  • دستمزد دندانپزشک بر اساس حرفه ای بودن و تخصص تعیین می شود. دندانپزشکان معروف و متخصص عموما دستمزد بیشتری دریافت می کنند. ولی نکته ای که مهم است این است که مراجعه به بهترین دندانپزشک باعث می شود فرد عوارض کمتری را تجربه نموده و نیز طرح لبخند زیبا تر شود. زیرا عوارضی مانند پوسیدگی دندان های زیر کامپوزیت، احتمال آسیب به دندان ها، غیر طبیعی بودن طرح لبخند و … در اثر انتخاب اشتباه دندانپزشک بوجود خواهد آمد.
  • کلینیک یا مرکزی که مراجعه می کنید نیز در تعیین هزینه کامپوزیت دندان موثر می باشد. کلینیک های معتبر با بهترین و پیشرفته ترین امکانات عموما از بهترین دندانپزشکان نیز در کادر خود بهره می گیرند. بنابراین هزینه بیشتری را نیز مطالبه می نمایند.
  • جنس روکش کامپوزیت دندان تاثیر زیادی در هزینه این عمل دارد. هر چه جنس باکیفیت تر و مرغوب تر باشد، زیبایی و شفافیت بیشتری داشته و هم اینکه ماندگاری آن نیز بالاتر است.

کلام آخر:

کامپوزیت برای دندان های کج یکی از روش های محبوب برای برطرف کردن این مشکل است . دندان های نامرتب و کج می تواند در اثر عوامل ژنتیکی و بیرونی ایجاد شده و باعث نازیبایی طرح لبخند شود. با کامپوزیت دندان نامرتب می توان در یک جلسه دندانپزشکی و با هزینه کمتری نسبت به سایر روش ها این عارضه را پوشش داد. نکته ای که باید توجه شود این است که کامپوزیت دندان برای کجی های جزیی کاربرد دارد. برای نامرتبی هایی که بسیار گسترده است، لمینت دندان و ارتودنسی روش های بهتری می باشد.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)