چگونه ماندگاری رنگ لمینت دندان را افزایش دهیم؟

ماندگاری رنگ لمینت دندان 145520036978520

لمینت دندان یکی از روش های بسیار موثر در پوشش دادن نواقص ظاهری دندان ها می باشد. ماندگاری روکش و نیزماندگاری رنگ لمینت دندان بسیار بالاتر از روش های مشابهی مانند کامپوزیت دندان است. به همین دلیل می توان گفت از مزایای این روش مقاومت روکش در برابر ضربه و فشار و نیز رنگ پذیری می باشد. با این روش می توان مشکلات دندان از جمله بدرنگی، فاصله بین دندان ها، پوسیدگی و نیز لب پر شدن دندان و … را زیر روکش پنهان نمود و در نتیجه خط لبخندی زیبا را برای فرد به همراه آورد. در این روش نسبت به روش های دیگر روکش در برابر تغییر رنگ و زرد شدن مقاومت بسیار بالایی دارد و به سرعت دچار بدرنگی و زرد شدن نمی شود. ولی عواملی هستند که باعث ماندگار شدن رنگ شده و بالعکس عدم رعایت آن ها باعث بدرنگی زودتر از موقع روکش می شود که در این مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

عوامل موثر در ماندگاری رنگ لمینت دندان

همانطور که توضیح دادیم با کنترل و رعایت مواردی می توان ماندگاری رنگ لمینت دندان را طولانی تر نمود. در این مقاله به توضیح این موارد خواهیم پرداخت. باید دقت شود این عوامل همانطور که باعث ماندگاری رنگ می شوند، عدم رعایت آن ها باعث زود تر کدر شدن و بدرنگی روکش می شود. از آنجایی که ترمیم روکش لمینت دندان امکانپذیر نیست، مجبور به تعویض روکش خواهید شد. تعویض روکش لمینت دندان بسیار به سختی انجام می شود و آسیب زیادی به مینای دندان وارد می کند. بنابراین بهتر است این مراقبت ها را جدی بگیرید تا به مرحله تعویض روکش لمینت دندان نرسید. این موارد عبارتند از:

مراقبت های بهداشتی

روکش لمینت دندان نیز مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت های بهداشتی دارد. مراقبت های بهداشتی همان سه ضلع مثلث بهداشت دهان و دندان را تشکیل می دهند. استفاده از نخ دندان، استفاده از دهانشویه و مهم تر از همه مسواک زدن به موقع و منظم این سه ضلع را تشکیل می دهند. در این قسمت به بررسی این سه مورد می پردازیم:

ماندگاری رنگ لمینت دندان 145520036978520

مسواک زدن

مسواک زدن به صورت مرتب و روزانه سه بار و حداقل دو بار باعث ماندگاری رنگ لمینت دندان می  شود. ولی باید توجه داشت مسواک استفاده شده از چه جنسی بوده و چه ویژگی هایی داشته باشد. باید مسواک بسیار نرم باشد، به این صورت که نباید با مسواک زدن سطح روکش آسیب دیده و خراش هایی روی لمینت دندان ایجاد شود. این خراش ها محیط را برای تجمع رنگ و مواد رنگی فراهم نموده و در اثر خوردن مواد غذایی سس دار و نوشیدنی های رنگی به سرعت این فضا توسط این رنگ ها پوشیده می شوند. به مرور زمان روکش لمینت دندان تغییر رنگ داده و زیبایی و شفافیت خود را از دست می دهد. بنابراین نوع مسواک و این که از مرغوب ترین مواد ساخته شده باشد تاثیر زیادی در ماندگاری رنگ لمینت دندان دارد. سعی کنید در انتخاب مسواک ذکر کنید که برای دندان های لمینت شده نیاز دارید تا مورد مناسبی به شما پیشنهاد شود.

مورد دیگر خمیر دندانی است که برای این منظور استفاده می شود. خمیر دندان نباید از مواد سفید کننده ساخته شده باشد. این خمیردندان ها نیز باعث می شود شیارهایی روی دندان بوجود آمده و در نتیجه مواد رنگی وارد این شیارها شود. همانند آنچه در مورد مسواک صحبت کردیم، به مرور زمان این شیارها رنگی شده و باعث از دست رفتن شفافیت و جلای روکش لمینت دندان می شوند. در نتیجه ماندگاری رنگ را به شدت کاهش داده و طول عمر لمینت دندان را به کمترین مقدار تنزل می دهند.

چسب لمینت دندان برای چسباندن روکش

در زمانی که روکش لمینت دندان بر روی دندان ها نصب می شود، از چسب مخصوصی استفاده می شود . این چسب با تاباندن نور و اشعه خاصی سفت شده و باعث ثابت شدن روکش روی دندان ها می شود. در صورتی که مقداری از این چسب یا سیمان بر روی دندان ها باقی بماند، به مرور زمان رنگ گرفته و باعث تیره شدن و عدم ماندگاری رنگ لمینت دندان می شوند. بنابراین بایستی در انتخاب دندانپزشک دقت زیادی را به خرج دهید. دندانپزشکی که با ظرافت و دقت، چسب را از روی دندان ها پاک نکرده و پولیش لازم را انجام ندهد، نمی توان گفت بهترین دندانپزشک در این حوزه می باشد. در هر صورت بعد از ایجاد این مشکل باید مجددا به دندانپزشک مراجعه نمایید تا مواد جدیدی را جایگزین این چسب نموده و مشکل را برطرف نماید.

استفاده طولانی مدت از لمینت دندان

ممکن است فردی سال ها از روکش لمینت دندان استفاده نموده باشد. با توجه به اینکه موادی که در گذشته استفاده می شده، کیفیت و مرغوبیت مواد در حال حاضر را ندارد، احتمال بدرنگی آن بسیار زیاد است. مدت زمان طولانی استفاده نمودن و نصب روکش لمینت دندان، احتمال این را دارد که به مرور زمان از شفافیت و جلای روکش کاسته شده و رنگ لمینت دندان مانند گذشته ثابت و ماندگار نباشد. مگر اینکه در این مدت فرد مراقبت های زیادی را از روکش لمینت دندان نموده و ماندگاری رنگ لمینت دندان را حفظ کرده باشد. در غیر اینصورت مجبورید که مجددا روکش را از روی دندان ها برداشته و روکش جدیدی را جایگزین نمایند. در این صورت زیبایی طرح لبخند به چهره فرد بازخواهد گشت.

جنس روکش لمینت دندان

روکش لمینت دندان از مواد مختلفی ساخته می شود. بعد از اینکه قالب گیری از دندان ها انجام و برای تهیه روکش لمینت دندان به لابراتوار ارسال گردید، مواد تشکیل دهنده آن باید تعیین گردد. ممکن است استفاده از بهترین و مرغوب ترین مواد نیاز به پرداخت هزینه بیشتر باشد، ولی این ارزش سرمایه گذاری را دارد. زیرا این روکش سال ها بر روی دندان باقی می ماند، در نتیجه شفافیت و زیبایی آن بسیار اهمیت خواهد داشت. با توجه به ماندگاری بالای روش لمینت دندان که بین 10 تا 20 سال است، ماندگاری رنگ لمینت دندان در این مدت نیز بسیار اهمیت دارد. در غیر اینصورت طرح لبخند فرد زیبایی خود را از دست خواهد داد و مجبور به تعویض روکش خواهد بود که همانطور که توضیح دادیم به مینای دندان آسیب زیادی زده و مقرون به صرفه نمی باشد.

پایین آمدن لثه

با افزایش سن و طولانی شدن مدت استفاده از روکش لمینت دندان، لثه فرد به سمت پایین کشیده می شود. در مورد افرادی که از دندان های طبیعی خود استفاده می کنند، این مورد مشکلی را ایجاد نمی کند. ولی برای افرادی که دندان های خود را لمینت کرده اند، پایین آمدن لثه باید ایجاد فضایی بین دندان و خط لثه می کند. ذرات غذا و باکتری ها در این محل تجمع یافته و به مرور زمان باعث ایجاد جرم و پلاک در بین دندان های لمینت شده می کنند. این میکروب ها به دندان های زیر روکش نیز رسوخ کرده و باعث پوسیدگی آن ها می شوند. این پوسیدگی بدرنگی روکش لمینت دندان را به دنبال دارد. نکته دیگر نمایان شدن چسب زیر روکش می باشد که در اثر خوردن مواد غذایی رنگی به سرعت رنگ گرفته و زیبایی طرح لبخند را تحت تاثیر نامطلوب قرار می دهد.

ماندگاری رنگ لمینت دندان 564321.000

شکستن دندان زیر روکش لمینت دندان

ممکن است به صورت ناخودآگاه یا در اثر ضربه و یا فشار و نیز در اثر سوانح و تصادفات، دندان زیر روکش لمینت دندان آسیب دیده و دچار شکستگی شود. هر گونه آسیب یا شکستگی ممکن است از روی روکش لمینت دندان دیده نشود، ولی تغییر رنگ دندان ممکن است باعث تیره تر دیده شدن روکش در برخی قسمت ها نماید. در این صورت این آسیب ها ممکن است باعث پوسیدگی دندان های زیر روکش شود و این پوسیدگی تاثیر نامطلوبی در ماندگاری رنگ لمینت دندان خواهد داشت.

مراقبت های تغذیه ای

یکی از دلایل عدم ماندگاری رنگ لمینت دندان مصرف مواد غذایی و مایعات رنگی می باشد. هرچند روکش لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دندان در برابر رنگ پذیری و لکه دار شدن مقاوم تر می باشد، ولی مصرف مداوم این مواد می تواند در رنگ گرفتن روکش تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. توصیه می شود تا حد امکان از این مواد غذایی و مایعات رنگی دوری کنید تا بتوانید مدت های طولانی جلا و شفافیت روکش لمینت دندان را تجربه نمایید. در صورت مصرف این مواد بهتر است مسواک زده و دندان های خود را تمیز نمایید. در صورت عدم دسترسی به مسواک نیز باید آب زیادی بنوشید تا اثر رنگ از بین برود. یکی از نوشیدنی های رنگی، مشروبات الکلی می باشد که در صورت مصرف مداوم آن، الکل موجود در آن باعث فرسایش روکش و در نتیجه تغییر رنگ آن می شود.

مصرف دخانیات

از جمله عوامل بسیار مخرب در بدرنگی روکش لمینت دندان، مصرف دخانیات از جمله سیگار می باشد. نیکوتین موجود در این مواد باعث از بین رفتن شفافیت روکش خواهد شد. همچنین عدم رعایت مراقبت های بهداشتی از سوی افرادی که به این مواد اعتیاد دارند، باعث بدرنگی و زرد شدن روکش لمینت دندان و عدم مانگاری رنگ لمینت دندان می شود.

کلام آخر:

ماندگاری رنگ لمینت دندان در مقایسه با روش های مشابه بسیار بالاتر بوده و به سرعت بدرنگ نمی شود. ولی با توجه به طولانی مدت بودن زمان استفاده از روکش لمینت دندان، عدم رعایت مواردی که در بالا عنوان شده به مرور زمان باعث از دست رفتن شفافیت و جلای روکش لمینت دندان شده و مجبور به تعویض روکش خواهید شد.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)