انواع مختلف لمینت بر اساس اجزای سازنده آن

انواع مختلف لمینت دندان 610961949

طی چندین سال اخیر زیبایی دندان مورد توجه همه افراد قرار گرفته شده است و همه مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستند . لبخند تاثیر زیادی در چهره افراد دارد ، اما گاهی شاهد آن هستیم که عده ای به خاطر داشتن دندان های بد رنگ ، بد شکل ، فاصله دار و … از لبخند زدن اجتناب می کنند . برخی افراد دندان های نامرتبی دارند ، به همین دلیل دارای اعتماد به نفس کمی هستند . خوشبختانه امروزه ما موفق شده ایم با انجام چندین جراحی زیبایی عیب های ظاهری خود را از بین ببریم که یکی از نمونه های آن جراحی زیبایی دندان میباشد که شامل کامپوزیت دندان ، ارتودنسی ،  لمینت دندان و … است . معجزه ای به نام لمینت دندان باعث شده که همه افراد لبخندی زیبای را تجربه کنند . حال آنچه که باید در مورد انواع مختلف لمینت دندان بدانید را باهم مطالعه میکنیم .

معرفی لمینت دندان

روکش های دندانی که با پوسته های ظریفی از مواد دندان ترکیب شده و برای پوشش دهی جلوی دندان بکارمی رود تا به دندان ظاهری زیبا بدهند ، در عین حال استحکام بسیار بالایی را دارند . . این پوسته ها قابل تغییر هستند به طوری که رنگ ، شکل و اندازه آن ها متناسب با سایر دندان های فرد ساخته میشود و می تواند از دندان های طبیعی در برابر پوسیدگی محافظت کند و ایرادهای آنها را بپوشاند . مواد لمینت هم رنگ هستند و برای اصلاح شکستگی یا لب پریدگی دندان ها ، ترمیم فاصله بین دندان ها یا حتی اصلاح بدرنگی و بد شکلی آنها استفاده میشوند .

روکش یا ونیر دندان

روکش دندان یا همان ونیر دندان معمولاً بعد از آنکه بعد از اینکه دندانپزشک دندان های فرد را معاینه کرد با ظرافت و دقت فراوان ساخته می‌شوند ، این کار به دقت فراوانی نیاز دارد تا روکش ها ظاهری طبیعی داشته باشند و مصنوعی به نظر نرسند ، دندانپزشک برای گذاشتن این روکش های سرامیکی روی دندان باید قسمتی از مینای دندان را بتراشد .

 

انواع مختلف لمینت دندان 610961949

 

انواع مختلف لمینت دندان بر اساس مواد به کار رفته در آن ساختار مختلفی دارند

لمینت سرامیکی (روش غیر مستقیم) :

این لمینت از جنس سرامیک بوده و در حقیقت یک پوسته ظریف و نازک سرامیکی (چینی) است که در لابراتور ساخته میشود ،قطر آن 0.5 میلی متر میباشد که تقریبا دوبرابر ضخامت پوسته تخم مرغ را دارد که رو سطح دندان تراش خورده چسبانده میشود . سرامیک به کار رفته شده در لمینت سرامیکی دونوع است ; سرامیک فشرده و سرامیک توده ای .

سرامیک فشرده :

این جنس از لمینت نسبت به دیگر انواع ساختاری ضخیم تر دارد در عین حال ساخت آن نیز آسان تر است . سرامیک فشرده استحکام و مقاومت بالایی دارد و همین ویژگی باعث میشود نصب آن وقت گیر و سخت باشد به طوری که به دستکاری زیادی نیاز دارد .

سرامیک توده ای :

برای ساخت این نوع روکش دندان ساز با دخالت دست خود روکشی می کند تا رنگ ، شکل و حالت مات دندان طبیعی را بگیرد . روکش های توده ای ظاهری بسیار زیبا دارند و مخصوص دندان های هر فرد ساخته میشوند اما به استحکام و دوام روکش های فشرده نمیرسند .

لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم) :

کامپوزیت سرامیکی غالبا در مطب دندانپزشک ساخته میشوند و دقیقا همرنگ دندان هستند . نصب این نوع لمینت تقریبا به یک الی دو جلسه (بسته به فاصله ی بین دندانی ، بد فرمی و بد شکلی دندان ها) زمان نیاز دارد تا روی دندان فرد چسبانده شود .جنس این نوع لمینت از پلی مر است و نیازی به ساخته شدن در لابراتور و حتی تراشیدن ندارد ، در واقع در مطب دندانپزشکی با استفاده از اشعه به عنوان لایه محافظ روی مینای دندان چسبیده میشود .

لمینت دندان چه مشکلاتی را برطرف می کند

انواع لمینت دندان گزینه ی مناسبی است برای افراد تا به دندان های خود زیبایی چشمگیری هدیه کنند .بیمارانی که دچار شکستگی ، ترک ، فرسودگی دندان یا تغییر رنگ شدند میتوانند از لمینت دندان استفاده کنند .

از جمله مواردی که نیاز به استفاده از لمینت دندان دارند عبارت اند از :

 • دندان هایی که تراش خورده یا شکسته شده اند
 • دندان هایی که شکاف بین آنها وجود دارد (برای بستن فضای بین دندان ها)
 • پر کننده های بزرگ زرین
 • درمان کانال ریشه
 • لکه های حاصل از تتراسایکلین یا سایر داروها
 • افزایش ارتفاع طول تاج ها

مواردی که نمیتوان در آنها از لمینت دندان استفاده کرد

 • عادت غلط سایش و فشردن دندان ها
 • بهم ریختگی شدید دندانی
 • عدم ضخامت کافی در مینای دندان ها
 • دندان های متمایل به سمت لب

مزایای لمینت سرامیکی دندان

 • نصب لمینت ها در زمان کم
 • بدون نیاز به بی حسی
 • مقاوت بسیار بالا
 • عدم رنگ پذیری
 • زیبایی چشم گیر و طبیعی

معایب لمینت سرامیکی دندان

 • عدم کاربرد برای دندان هایی که پوسیدگی بسیار وسیع دارند
 • هزینه نسبتا گران نسبت به درمان های مشابه
 • عدم تغییر رنگ و شکل بعد از چسباندن آن بر روی دندان
 • زمان نسبتا زیاد برای انجام فرآیند ساخت

انواع مختلف لمینت دندان 660496498409

مراقب های لازم پس از لمینت دندان

مصرف کمتر نوشیدنی های مضر :

برای داشتن لمینت های سالم و زیبا بهتر است مصرف خوردن نوشیدنی های مضر را به حداقل برسانید ، نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه ، یا نوشیدن زیاد قهوه
روی لمینت دندان اثر می گذارد و باعث تغییر رنگ آن میشود . اما در صورتیکه پس از هربار مصرف این گونه نوشیدنی ها دندان های خود را مسواک بزنید طول عمر لمینت شما افزایش پیدا خواهد کرد.

رعایت بهداشت رهانی :

استفاده مرتب از مسواک برای پاک سازی دندان ، و استفاده از نخ دندان برای ازبین بردن باقی مانده مواد خوراکی از لابه لای دندان ها ، استفاده از دهانشویه

مصرف صحیح برخی موادغذایی و خوراکی :

در اغلب موارد به افرادی که عمل زیبا سازی دندان انجام میدهند توصیه میشود از موادی مانند سیب زمینی ، نان و … که شامل نشاسته هستند به طور متعادل استفاده کنند زیرا نشاسته اثر تخریبی بر روی دندان میگذارد . البته اگر به طور معمول و متعادل مصرف شوند مصرف آنها هیچ اشکالی ندارد .

عوارض لمینت دندان چیست ؟

به طور کلی لمینت دندان عوارض خاصی ندارد اما به چند نمونه از مشکلات که ممکن است برای فرد بوجود بیاید اشاره میکنیم :

 • حساسیت موقت نسبت به سرما و یا گرما
 • شکستگی لمینت در صورت عدم رعایت نکات لازم برای توسط فرد
 • جدا شدن لمینت دندان درصورت عدم مهارت دندانپزشک

انتخاب بهترین دندانپزشک

یافتن بهترین مرکز دانپزشکی مهم ترین دغدغه افرادی است که تصمیم به زیبا سازی دندان های خود دارند . دندان به عنوان تاثیرگذارترین عضو در زیبایی صورت و طرح لبخند ، تاثیر بسیاری در زیبایی چهره فرد دارد . پس شما باید قبل از انجام چنین اقداماتی به دنبال بهترین دندانپزشک بگردید ، تبحر و زبردستی دندانپزشک بسیار قابل توجه است چرا که در صورت ایجاد کوچکترین ایراد ممکن است فرد با دندان های خود به مشکل بر بخورد .

سوالاتی که ممکن است درمورد لمینت سرامیکی دندان پیش بیاید

در چه صورتی ممکن است لمینت از دندان جدا شود ؟

اگر لمینت دندان توسط دندانپزشک مجرب و با مهارت بالا نصب شود هرگز لمینت سرامیکی از دندان جدا نمی شود ،اما اگر اینکار توسط پزشک کم تجربه و با مهارت کم نصب شود احتمال اینکه لمنیت از دندان جدا شود وجود دارد .

برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است به چند نکته توجه کنید :

بعد از انجام لمینت دندان از گاز زدن و یا جویدن میوه ها و غذاهای سفت همچون ته دیگ خودداری کنید ، از تغییرات سرما و یا گرما در محیط دهان خود جلوگیری کنید (سریعا بعد از نوشیدن چای گرم از خوردن میوه سرد و یا نوشیدن آب سرد خودداری فرمایید ) .

لمینت دندان به چه علت تغییر رنگ میدهد ؟

تغییر رنگ لمینت دندان به مواد رنگی که فرد مصرف میکند بستگی دارد مثل مصرف چای زیاد ، قهوه ، کشیدن قلیان و یا مصرف سیگار و …. که میتوان با مصرف کم این مواد از این تغییر رنگ پیشگیری کرد . چنین تغییر رنگی در لمینت سرامیکی کمتر از کامپوزیت دندان می باشد که بستگی به مرغوبیت مواد به کاررفته در آنها دارد ، هرچه مواد مرغوب تر باشند تاثیر پذیری در تغییر رنگ کمتر دیده میشود .

نتیجه گیری

می توان گفت یکی از بهترین گزینه ها برای زیبا سازی دندان استفاده از انواع مختلف لمینت دندان است ، با اینکار برای خود لبخندی زیبا را به ارمغان می آورید . هرگونه عمل زیبایی و یا جراحی دهان و دندان نیاز به چکاپ مرتب پزشک معالج و رسیدگی خیلی بالا توسط خود فرد دارد . با توجه به پیشرفت بشر در زمینه پزشکی دیگر نیازی به نگرانی درمورد زیبایی چهره و دندان نیست  ، بلکه با مراجعه به پزشک ماهر و زبردست می توانید دارای لبخندی زیبا باشید .


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)