ماندگاری کامپوزیت بیشتر است یا لمینت

ماندگاری کامپوزیت بیشتر است یا لمینت 2131435443

با دانش امروز، به راحتی می توان از طریق روش هایی مانند کامپوزیت یا لمینت، عیوب ظاهری دندان را پوشاند. البته این نکته که ماندگاری کامپوزیت بیشتر است یا لمینت، یکی از مهم ترین مسایل مورد طرح است. معمولا افرادی که از روش های زیبایی استفاده می کنند، می خواند بدانند که آیا این روش ها دائمی است یا موقت؟ در صورت موقت بودن تا چند سال دوام داشته و زیبایی و جذابیت آن ها حفظ خواهد شد. باید پاسخ داد که هر دو این روش ها موقت هستند، ولی ماندگاری لمینت دندان به مراتب بیشتر از کامپوزیت است. علت این موضوع در نحوه نصب این روکش ها بر روی دندان است که در ادامه مطالب به آن اشاره خواهیم کرد. همچنین مقاومت روکش ها را در برابر ضربه و فشار و سایر موارد بررسی خواهیم کرد. پس برای اینکه بتوانید به صورت کامل از این موضوعات اطلاع پیدا نمایید، تا انتهای مقاله را با ما همراه باشید.

ماندگاری کامپوزیت بیشتر است یا لمینت 2131435443

ماندگاری کامپوزیت و لمینت به چه عواملی بستگی دارد

ابتدا باید توضیح دهیم که طول عمر کامپوزیت دندان بین 7 تا 10 سال می باشد. در مقابل طول عمر لمینت دندان دو برابر این زمان و بین 10 تا 20 سال است. ولی علت این امر و دو برابر شدن بازه زمانی را می توان به عوامل زیر نسبت داد:

نحوه نصب لمینت و کامپوزیت

برای نصب لمینت دندان ، دندانپزشک ابتدا بستر لازم برای نصب روکش را آماده می کند. بنابراین نیاز است دندان ها کمی نازک شده و تراش داده شوند. بعد از این کار، قالب دندان ها در نهایت دقت گرفته می شودو برای ساخت روکش نهایی به لابراتوار ارسال می گردد. در صورتی که در کامپوزیت دندان، از روکش های آماده استفاده می شود. در همان جلسه مشاوره، دندانپزشک بدون اینکه نیاز به اقدام خاصی باشد، روکش ها را بر روی ندان نصب می کند. چون در لمینت دندان، روکش به صورت تخصصی تهیه و سپس بر روی دندان های آماده نصب می شود، نتیجه کار طبیعی تر و ماندگار تر است. زیرا روکش کاملا بر روی دندان و فضای خالی قرار می گیرد. در صورتی که کامپوزیت روی دندان های قبلی نصب می شود. ممکن است نتیجه کار حالت طبیعی نیز نداشته باشد. همچنین تنوع رنگی در لمینت بیشتر است.

 مقاومت کامپوزیت و لمینت دندان در برابر فشار و آسیب

یکی از موارد مهمی که در ماندگاری این دو روش بسیار اهمیت دارد، مقاومت آن ها است. هر چه روکش از مواد مرغوب تر و با کیفیت تری ساخته شود، مقاومت بالاتری در برابر آسیب و ضربه خواهد داشت. باید گفت مقاومت لمینت دندان بسیار بیشتر از کامپوزیت است. جنس روکش لمینت به صورت است که در برابر هر گونه فشار و ضربه ای که به دندان وارد می شود، استحکام خود را حفظ نماید. در صورتی که کامپوزیت راحت تر در برابر ضربه، می شکند یا ترک بر می دارد. نکته امیدوار کننده این است که به راحتی می توان کامپوزیت را تعویض نمود. ترمیم و تعویض لمینت دندان سخت تر است. زیرا باید ابتدا روکش از محل جدا شود. مجددا مینای دندان تراشیده ، دندان آماده قالب گیری مجدد شود. چون روکش با چسب یا سیمان مخصوص دندانپزشکی بر روی دندان چسبانده می شود.

میزان رنگ پذیری

یکی از مواردی که با این روش ها می توان پوشش داد، بدرنگی و زردی دندان ها است. زردی دندان می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند عدم رعایت موارد بهداشتی مانند مسواک زدن مرتب، نخ دندان کشیدن و … ایجاد شده باشد یا به صورت وراثتی دندان های بدرنگ یا زرد داشته باشد. در هر صورت امروزه می توان با کمک این روکش ها، این عارضه را پوشش داد. بعد از نصب کامپوزیت و لمینت باید دقت نمود که این روکش ها نیز باید مانند دندان های طبیعی مراقبت شوند. در غیر این صورت ماندگاری آن ها کم می شود. در صورتی که روکش ها نیز بدرنگ شوند، چاره ای جز برداشتن و نصب مجدد آن ها نخواهد بود. هر چند میزان رنگ پذیری در لمینت دندان خیلی کمتر از کامپوزیت است. کامپوزیت سریعا رنگ می گیرد و ممکن است علت کوتاه بودن طول عمر استفاده آن، بدرنگ شدن آن باشد.

مراقبت های لازم برای افزایش طول عمر لمینت و کامپوزیت دندان

همانطور که توضیح داده شد، در مقایسه اینکه ماندگاری کامپوزیت بیشتر است یا لمینت، باید گفت لمینت ماندگار تر است. ولی نیاز به مراقبت هایی می باشد تا بتوان این ماندگاری را طولانی تر کرد. می توان با مراقبت صحیح حتی تا 30 سال نیز طول عمر لمینت را افزایش داد. مراقبت های لازم به شرح زیر است:

مراقبت های بهداشتی

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می تواند تاثیر زیادی در حفظ سلامت دندان و لثه داشته باشد. از روکش های دندانی نیز باید مانند دندان های طبیعی مراقبت نمود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب می تواند طول عمر و ماندگاری این قبیل روکش ها را افزایش دهد.

مراجعه منظم به دندانپزشک

نیاز است برای بررسی و چکاپ وضعیت روکش لمینت و کامپوزیت هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه نمایید. ممکن است با وجود مسواک زدن، قسمت هایی از دندان ها نیاز به تمیز کردن داشته باشند که فرد امکان دسترسی نداشته باشد.

ماندگاری کامپوزیت بیشتر است یا لمینت 6524864165332مراقبت از ورود ضربه

در صورتی که ورزش های رزمی مانند بوکس و … را انجام می دهید که امکان آسیب و ضربه به دندان وجود دارد، از محافظ دندان استفاده کنید. در صورت داشتن بیماری دندان قروچه نیز استفاده از گارد نایت توصیه می شود. فشار به دندان با انجام کارهایی مانند شل کردن گره، استفاده ابزاری، گازگرفتن اجسام سخت و … می تواند باعث کوتاه شدن عمر روکش شود.

عدم مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی

برای جلوگیری از بدرنگ شدن و حفظ شفافیت و زیبایی روکش ها لازم است از خوردن و نوشیدن مواد غذایی رنگی مانند قهوه، نوشابه، چای، غذاهای رنگی و … تا حد امکان خودداری نمایید. در صورت مصرف بهتر است سریعا مسواک بزنید.

کلام آخر

در نهایت باید گفت در مقایسه اینکه ماندگاری کامپوزیت بیشتر است یا لمینت، لمینت دندان ماندگاری دو برابری نسبت به کامپوزیت دارد. طول عمر لمینت دندان از 10 تا 20 و در صورت مراقبت صحیح تا 30 سال هم می باشد. طول عمر کامپوزیت بین 7 تا 10 سال تخمین زده شده است. در این مقاله راهکارهایی برای افزایش طول عمر روکش ها نیز ارائه شد که امید است با انجام این موارد، ماندگاری آن ها را افزایش دهید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)