ایمپلنت دندان دیجیتالی چیست؟

ایمپلنت دندان دیجیتالی 45645644658460032588

ایمپلنت دندان دیجیتالی یکی از تکنولوژی های پیشرفته و مدرن مورد استفاده در دندان پزشکی است. اگر پس از کشیدن دندان، جای خالی دندان نه تنها اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد بلکه می تواند بر روی سلامت دندان و دهان شما تاثیر قابل توجهی داشته باشد. معمولا برای بررسی شرایط استخوان فک و قرارگیری رشته های عصبی از ایمپلنت دیجیتالی سه بعدی استفاده می کنند. دندان پزشک با داشتن این اطلاعات معتبر و مفید می تواند عمل کاشت ایمپلنت دندان دیجیتالی را با کمترین شکاف در فک طراحی کند. چون عمل جراحی ایمپلنت دیجیتالی به منظور ایجاد کمترین شکاف ممکن طراحی شده است. در این روش درد به طور قابل توجهی نسبت به جراحی ایمپلنت سنتی کاهش پیدا می کند.ایمپلنت دیجیتالی حین انجام ایمپلنت، راهنمایی کاملا درست و دقیقی با توجه به محل قرارگیری دندان ها را در اختیار پزشک قرار می دهد. این راهنما همچنین به دندان پزشک کمک می کند که تا کوچکترین و دقیق ترین شکاف های ممکن را برای کاشت ایمپلنت دندان ایجاد کند.

ایمپلنت دندان دیجیتالی 132658886523100278

یک کاندیدای مناسب برای کاشت ایمپلنت ددیجیتال باید چه شرایطی داشته باشد؟

فردی که قصد دارد دندان از دست رفته خود را با ایمپلنت دندان دیجیتال پر کند باید شرایط زیر را داشته باشد.

 • سلامت کلی بدن

اگر بیماری زمینه ای دارید باید قبل از هر کاری آن را با پزشک متخصص در میان بگذارید. هر کدام از بیماری های دیابت، بیماری های قلبی، بیماری ها نقص سیستم ایمنی بدن و … بیماری هایی هستند که ممکن است در طول ایمپلنت دندان دیجیتال مشکل آفرین باشند. از این رو برای جل.گیری از بروز مشکل قبل از اینکه پزشک کار خود را آغاز کند آنها مطرح کنید.

 • لثه های سالم

ایمپلنت دندان دیجیتال برای افرادی که بیماری های لثه دارند و لثه آنها دچار عفونت است، خطرناک می باشد. بهتر است اگر سابقه چنین مشکلاتی دارید، آن را با پزشک مطرح کنید.

 • مقدار کافی استخوان برای جوش خوردن ایمپلنت

تنها را موجود برای درمان افرادی که استخوان فکشان بر اساس گذر زمان تحلیل رفته است، ایمپلنت است ولی پیش از آن باید استخوان با روش های خاصی تا اندازه مطلوب بازسازی شود. این مطلب شامل افراد بسیار جوانی که فکشان به اندازه کافی رشد نکرده است نیز می شود. ایمپلنتیست برای جبران تحلیل رفتگی استخوان فک از روش لیفت سینوس و یا تزریق پودر استخوان استفاده می کند.

افراد معتاد و الکلی و خانم های باردار و همچنین افرادی که دندان قروچه مرتب و شدید شبانه دارند نییز جزء افرادی هستند که احتمال شکست ایمپلنت در آنها زیاد است.

مزایای ایمپلنت دیجیتالی

مهم این است که به یاد داشته باشید با ایمپلنت دیجیتالی، هنوز هم از مزایای ایمپلنت های دندانی و کاشت دندان سنتی برخوردار هستید. مزایای ایمپلنت دیجیتالی عبارتند از:

ایمپلنت دندان دیجیتال زمان کمتری نیاز دارد

یکی از مهم ترین و بهترین مزایای ایمپلنت دیجیتالی انجام آن در مدت زمان کوتاه است. در حالی که عمل جراحی ایمپلنت دندان سنتی برای دو ایمپلنت می تواند 130 دقیقه یا بیشتر طول بکشد، مرحله اول عمل جراحی ایمپلنت دندان دیجیتالی ما را قادر می سازد که با کمک بهترین متخصص ایمپلنت تمام جزئیات را قبل از عمل بررسی کنیم. با ایمپلنت دیجیتال احتمال اینکه دندان موقت خود را در همان روز دریافت کنید زیاد است. به طور کلی بیشتر احتمال دارد که ترمیمتان سریع تر انجام بگیرد، به طور متوسط 7 تا 5 روز، در مقایسه با 123 روز برای روش های سنتی دریافت کنید.

ایمپلنت دندان دیجیتالی 5465783221230352654طول عمر و دقت ایمپلنت دندان دیجیتال بیشتر است

دندان پزشک به عنوان یک بخش از فرآیند برنامه ریزی شده به طراحی روش های مورد نیاز برای کاشت ایمپلنت دندانی می پردازد. ایمپلنت دیجیتالی در مقایسه با سایر روش های برنامه ریزی شده دقت حیرت انگیزی دارد و به طور متوسط انحراف کاشت ایمپلنت دندانی در این سیستم برابر با 0.9 درجه است. بالا بودن دقت در این سیستم به معنای این است که ایمپلنت به خوبی درون فک قرار داده می شود و طول عمر بالاتری هم خواهد داشت.

ویزیت کمتر دندان پزشک

در روش ایمپلنت دندان تعداد مراجعات به مطب پزشک زیاد است. مخصوصا اگر فک شما تحلیل رفته باشد و نیاز به پیوند استخوان یا لیفت سینوس داشته باشید. این درحالی است که در ایمپلنت دندان دیجیتال تعداد مراجعات به کلنیک به نصف کاهش می یابد. در این روش پزشک قبل از شروع کار، از مراحل و نحوه انجام ایمپلنت آگاه است و از این رو تعداد مراجعات کاهش می یابد. این یعنی احترام به وقت بیمار و صرفه جویی در هزینه های ایمپلنت دندان.

زمان بهبود کمتر در ایمپلنت دندان دیجیتال

از آنجا که این روش بدون بخیه و بدون برش انجام می شود، دوران نقاهت نسبتا کوتاهی دارد. هرچند استانه تحمل درد در افراد متفاوت است ااما دردی که در ایمپلنت دندان دیجیتال به بیمار تحمیل می شود کمتر است. چرا که طول حفره ایجاد شده در لثه کوتاهتر می باشد.

جفت شدگی عالی

در روش ایمپلنت دندانی سنتی، ایمپلنت باید توسط متخصص انجام شود و بعد از آن ترمیم های دندانی باید برنامه ریزی شوند تا متناسب با ایمپلنت قرار بگیرند. گاهی پایه نصب شده در ایمپلنت دندان برای تاجی که با دیگر دندان مطابقت دارد، مناسب نیست. اما در ایمپلنت دندان دیجیتال تمام این مشکلات از قبل پیش بینی می شود.

رضایتمندی بیشتر بیماران

اگر برای انجام ایمپلنت دندان نگران هستید باید بدانید که با کمک روش های مدرن بیحسی در ایمپلنت دندان، هیچ دردی احساس نخواهید کرد. با روش ایمپلنت دندان دیجیتالی درد کمتری احساس می شود؛ زیرا نیازی به برش گسترده و باز و بخیه زدن نیست.

معایب ایمپلنت دیجیتال

هر روش و عمل جراحی در کنار مزایای زیادی که دارد، معایب و عوارضی نیز به همراه دارد. برخی از معایب ایمپلنت دیجیتال عبارتند از:

هزینه بالا ایمپلنت دندان

از مهم ترین معایب ایمپلنت دیجیتال از نظر بسیاری از افراد، پر هزینه بودن آن است. اما واقعیتی که باید بدانید این است که هیچ درمانی به اندازه ایمپلنت دندان دیجیتال مقرون به صرفه نیست. زیرا ماندگارتر از سایر گزینه های جایگزین دندان است. بنابراین، با اینکه هزینه اولیه پرداختی شما زیاد به نظر می رسد اما در طولانی مدت نیاز به هزینه کردن و جایگزین کردن ایمپلنت نخواهید داشت.

نیاز به مهارت جراح

درست مانند هر درمان دیگری لازم است جراح از مهارت کافی برخوردار باشد تا این فرآیند به شکل بی نقص و دقیق انجام شود. در غیر این صورت، شکست ایمپلنت و بروز مشکلات برای آن دور از انتظار نیست.

نحوه کاشت ایمپلنت دندان دیجیتالی

 • نحوه کاشت ایمپلنت دندان دیجیتالی تقریبا با ایمپلنت دندان سنتی مشابه است. مراحل آن نیز مانند ایمپلنت دندان استاندارد، در دو مرحله انجام می شود. جلسه اول حدود 1 ساعت است و جلسه دوم حدودا 30 دقیقه وقت نیاز است.
 • پس از اینکه دندان پزشک عکس های اشعه ایکس را بررسی کرد و نتایج مورد نظر را تشخیص داد، پایه ایمپلنت دیجیتالی بوسیله بی حسی موضعی و بدون نیاز به هر گونه بیهوشی در فک بیمار کاشته خواهد شد.
 • پزشک یک شکاف روی فک ایجاد می کند تا استخوان فک بیرون بیاید. همچنین برای کاشت پایه ایمپلنت لازم است سواخ کوچکی در فک ایجاد کنند تا ایمپلنت در محلی که از قبلا طراحی شده بود به درستی پیچ شود.
 • یکstop-cap برای پوشش دادن ایمپلنت روی آن قرار گرفته و محل بوسیله بخیه بسته می شود.
 • پس از اینکه فرایند بهبود کامل و تمام شد تاج دندان دیجیتالی از طریق جای گاز زدن بیمار ساخته شده، روی ایمپلنت ها سوار می شود. همچنین از یک پیچ کوچک هم برای محکم کردن پروتز دندانی روی اباتمنت استفاده می شود تا ایمپلنت دیجیتالی کاشته شود.

مراقبت های لازم بعد از کاشت ایمپلنت دندان دیجیتالی

 • سعی کنید تا 24 بعد از جراحی استراحت نکنید.
 • روز اول غذای سبک، نرم و سرد میلی نمایید.
 • روز اول دهان را شستشو ندهید.
 • بعد از هر وعده غذا با احتیاط مسواک زده و دهان خود را شستشو دهید.
 • داروهای تجویز شده را طبق دستور استفاده کرده و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید.
 • در صورتی که ایمپلنت دندان متحرک دارید تا یک هفته از آن استفاده نکنید.
 • در صورت تجویز دهانشویه، نخست مسواک زده سپس دهان را با آب و نمک گرم و رقیق قرقره کرده و بعد از بیرون ریختن آن تا 30 ثانیه، از خوردن نوشیدنی یا غذا میل پرهیز کنید.
 • از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • تا یک هفته از فعالیت های سنگین ورزشی بپرهیزید.
 • چنانچه از بخیه های غیر قابل جذب استفاده شده است، 7 تا 10 روز بعد جهت کشیدن بخیه ها به کلینیک مراجعه کنید.
 • تا یک هفته از کشیدن سیگار اجتناب کنید
 • اگر از بیهوشی برای جراحی استفاده شده است به هیچ عنوان رانندگی نکنید.
 • از زمان جراحی ایمپلنت دندان معایناتی برای بیمار در نظر گرفته می شود که باید آنها را رعایت کنید. زمان انجام این معاینات به گونه زیر است: یک هفته پس از جراحی – یک ماه پس از جراحی – 2 ماه بعد از جراحی

کلام آخر

ایمپلنت دندان دیجیتال از روش های دقیق و بسیار پیشرفته ایمپلنت دندان است. به کمک این روش از مشکلات و خطرات ایمپلنت دندان به میزان قابل توجهی کاسته می شود. این روش در بهترین کلینیک های ایمپلنت دندان ایران انجام می شود.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)