تعویض کامپوزیت یا لمینت امکان پذیر است

تعویض کامپوزیت

یکی از فاکتورهایی که باید در مورد روش هایی مانند کامپوزیت یا لمینت دندان در نظر گرفت، امکان تعویض یا ترمیم روکش ها است. ولی اینکه آیا تعویض کامپوزیت یا لمینت امکان پذیر است؟ پرسشی است که می خواهیم به آن پاسخ دهیم. این دو روش جزو تکنیک های زیباسازی دندان ها به شمار می روند که ماندگاری بالایی نیز دارند. هرچند نمی توان گفت دائمی هستند ولی طول عمر زیادی دارند. لمینت دندان می تواند از 10 تا 20 سال و در مواردی حتی بیشتر بر روی دندان ها باقی بماند. کامپوزیت دندان نیز ماندگاری بین 7 تا 10 سال دارد. بنابراین با توجه به این مدت زمان، امکان آسیب یا ضربه به روکش ها وجود دارد که باید یا ترمیم یا تعویض شوند. بنابراین می توان گفت این فاکتور، جزو مسایل مهم در نصب این نوع روکش ها می باشد.

علل نیاز به تعویض روکش لمینت یا کامپوزیت دندان

قبل از اینکه به این موضوع که آیا تعویض کامپوزیت یا لمینت امکان پذیر است؟ بپردازیم، می خواهیم به علل نیاز به تعویض یا ترمیم روکش ها پرداخته و تا جایی که می توانیم مانع از نیاز به این اقدام شویم.

فرسودگی روکش کامپوزیت یا لمینت دندان

یکی از مهم ترین پارامترهای انتخاب روکش لمینت یا کامپوزیت دندان، جنس مواد بکار رفته در تولید آن است. بهتر است در زمان انتخاب روکش، از بهترین و مرغوب ترین مواد تشکیل شده باشد. در صورتی که خود روکش و یا چسب های نگهدارنده آن از مواد نامرغوب و بی کیفیتی باشد، احتمال فرسودگی و افتادن روکش بعد از مدتی کوتاه وجود دارد. در این صورت فرد مجبور به تعویض روکش لمینت یا کامپوزیت خواهد شد و مجبور است هزینه و زمان بیشتری را صرف نماید. بخصوص در خصوص لمینت دندان که مراحل پیچیده تری دارد.

 

نصب نادرست لمینت یا کامپوزیت دندان

در کنار مواد مرغوب، انتخاب دندانپزشک نیز در فرآیند نصب روکش اهمیت زیادی دارد. اینکه دندانپزشک به صورت صحیح و اصولی بتواند از دندان ها قالب گیری نموده و در زمان نصب روکش نهایت دقت و ظرافت را به خرج دهد، در ماندگاری آن تاثیر زیادی دارد. بهتر است قبل از هر اقدامی نمونه کارهای دندانپزشک را دیده و از مراجعین در مورد میزان رضایت از دندانپزشک سوال نمایید. نصب نادرست لمینت یا کامپوزیت دندان علاوه بر ظاهر غیر قابل قبول، می تواند باعث بروز بیماری های عفونی مربوطه به لثه و دهان شود. این مورد در مورد کامپوزیت دندان که معمولا به سرعت انجام می شود، اهمیت زیادی پیدا می کند.

داشتن دندان های پوسیده

دندان های پوسیده یکی از عوامل افتادن روکش و عدم ماندگاری آن است. در صورتی که دندان پوسیده باشد، قسمتی از آن تخریب شده و بنابراین روکش بر روی قسمت کوچکی از دندان نصب می شود. چون مراقبتی از دندان نمی شود، ممکن است پوسیدگی زیر روکش مخفی و با کوچکترین عفونی رشد نماید. در این صورت به تدریج روکش از دندان جدا می شود. بنابراین قبل از نصب لمینت یا کامپوزیت دندان از سلامت دندان های خود مطمئن شوید.

عدم مراقبت صحیح از لمینت یا کامپوزیت دندان

یکی از مهم ترین مراحل نصب لمینت یا کامپوزیت دندان، مراقبت های بعد از نصب است. در صورتی که فرد به درستی این اقدامات را انجام ندهد، منجر به افتادن روکش و عدم ماندگاری آن خواهد شد. عدم استفاده از مواد غذایی چسبناک و سخت و یا عدم استفاده از دندان به عنوان ابزاری برای بازکردن سر قوطی و …می تواند از جمله مراقبت های بعد از نصب روکش لمینت یا کامپوزیت دندان باشد. استعمال دخانیات و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز منجر به بدرنگ شدن و نیز بروز عفونت در بین روکش و دندان شده که نیاز به تعویض روکش را ایجاد می نماید.

نحوه تعویض لمینت یا کامپوزیت دندان

با توجه به مطالب گفته شده در پاسخ به این سوال که آیا تعویض کامپوزیت یا لمینت امکان پذیر است؟ باید پاسخ داد امکان تعویض روکش وجود دارد. در این قسمت نیز می خواهیم در خصوص نحوه تعویض کامپوزیت یا لمینت دندان توضیحات کاملی را ارائه نماییم.

تعویض لمینت دندان

در هر صورت و به هر دلیلی که روکش لمینت دندان دچار آسیب یا ضربه شد که نیاز به تعویض داشت، بهتر است سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید تا از بیشتر شدن آسیب وارده جلوگیری شود. در صورتی که لمینت دندان از دندان جدا شد، بهتر است آن را در ظرفی نگهداشته تا به دندانپزشک تحویل دهید. برای تعویض لمینت دندان ، دندانپزشک مجبور است همان مراحل قبلی که برای نصب روکش اولیه انجام می شود را مجددا انجام دهد. باید مقدار دیگری از مینای دندان را تراش دهد تا فضا برای قرار دادن روکش جدید آماده شود.

سپس از دندان ها قالب تهیه می شود و به لابراتوار ارسال می شود تا لمینت جدید ساخته شود. بعد از دو هفته بیمار به مطب مراجعه نموده و روکش لمینت جدید بر روی دندان ها نصب می شود. از آنجایی که در صورت تعویض، مجددا باید مینای دندان تراشیده شود، می توان گفت به دندان آسیب جدی وارد می شود. پس تا می توانید از لمینت های نصب شده به دقت مراقبت نمایید تا نیاز به تعویض نداشته باشید.

نحوه تعویض کامپوزیت دندان

تعویض کامپوزیت دندان به مراتب آسان تر و راحت تر از لمینت دندان است. زیرا در کامپوزیت به مینای دندان آسیبی وارد نمی شود. روکش های کامپوزیت به صورت مستقیم بر روی دندان قرار داده می شود. بنابراین امکان تعویض یا ترمیم ان ها وجود دارد. برای تعویض کامپوزیت دندان، روکش ها قدیمی از دندان جدا و روکش های جدید بر روی دندان قرار می گیرد. سرعت عمل در این روش بیشتر است و نیازی به اقدام خاصی نیست. حتی در صورت پوسیدن دندان های طبیعی فرد، می توان روکش را از روی دندان برداشته، اقدامات لازمر انجام و مجددا کامپوزیت دندان را روی دندان ها نصب نمود.

کلام آخر

در این مقاله گفته شد که تعویض کامپوزیت یا لمینت امکان پذیر است. همچنین به عللی که باعث می شود تا نیاز به تعویض داشته باشیم مانند عدم رعایت نکات مراقبتی، پوسیدگی دندان طبیعی بیمار، عدم مرغوبیت جنس روکش مورد استفاده و نیز عدم تبحر و تخصص دندانپزشک در نصب صحیح روکش اشاره کردیم. همانطور که گفتیم این روش ها ماندگاری دائمی ندارند و در خصوص لمینت دندان که در آن مینای دندان نیز تراشیده می شود، باید مراقبت ها را جدی گرفته تا نیاز به تعویض لمینت دندان نباشد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)