مراقبت های لازم بعد از کاشت ایمپلنت

مراقبت های لازم بعد از کاشت ایمپلنت 54421302154848652

مراقبت های لازم بعد از کاشت دندان یکی از موارد مهم و ضروریات موفقیت در کاشت دندان محسوب می شود. در این مقاله می خواهیم مراقبت هایی که بعد از کاشت دندان نیاز است انجام شود را به صورت مفصل توضیح دهیم. پس توصیه می کنیم در صورتی که ایمپلنت دندان انجام داده اید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با اهم این مراقبت ها آشنا شوید. می توان گفت مهم ترین مراقبت هایی که باید انجام شود در خصوص رعایت بهداشت دهان و دندان، مراقبت های تغذیه ای برای جلوگیری از آسیب به دندان جراحی شده، نحوه انجام فعالیت های بدنی و روزمره  و … می باشد. می توان گفت با این توصیه هایی که خواهد شد و انتخاب بهترین کلینیک ایمپلنت دندان و بهترین ایمپلنتیست در تهران می توان بموفقیت کاشت دندان را تضمین کرد. زیرا مراقبت نمودن بیمار بعد از جراحی و مهارت جراح در کنار هم می تواند موفقیت ابمپلنت دندان را به دنبال داشته باشد.

مراقبت های لازم بعد از کاشت ایمپلنت 625652622112آشنایی با مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

همانطور که توضیح داده شد، در این قسمت می خواهیم با مهم ترین مراقبت هایی که بعد از کاشت دندان نیاز است رعایت شود، آشنا شویم:

نوع تغذیه

یکی از مراقبت هایی که باید انجام شود در نوع تغذیه است. بعد از ایمپلنت دندان و قرار دادن پایه در استخوان فک، برای جلوگیری از خونریزی، پانسمان و باندی روی زخم قرار داده می شود. می توانید بعد از گذشت یک ساعت از جراحی باند را برداشته و غذا خوردن را شروع کنید. ابتدا بهتر است از غذاهای آبکی و مایعات بیشتر استفاده شود. در روزهای اول باید همین روند را انجام دهید. برای جلوگیری از ضعیف شدن بدن، بهتر است از غذاهای پوره شده و له شده که نیاز به جویدن ندارد استفاده گردد. خوردن مایعات و آب در این روزها می تواند در تسریع روند بهبودی کمک نماید. پس سعی کنید نسبت به روزهای قبل از مایعات بیشتری استفاده نمایید، البته نباید این مایعات داغ باشد. زیرا روی زخم می تواند تاثیر منفی بگذارد.

برای نوشیدن مایعات باید از لیوان استفاده نمایید. به هیچ عنوان نی گزینه خوبی نمی باشد. فشاری که در مکیدن مایعات ایجاد می شود، باعث اعمال فشار به محل جراحی می شود. فضار باعث خونریزی و درد در ناحیه عمل می شود. غذاهای سفت و جامد نیز از ممنوعات رژیم غذایی در این مرحله است. جویدن مواد غذایی به محل جراحی شده آسیب زیادی وارد می کند. پس بهتر است غذاها را در هفته های بعد نیز بیشتر به صورت پوره شده مصرف کنید.  این روند را باید تا زمانی که جراح اجازه می دهد ادامه دهید. در هفته های بعد تر می توانید رژیم غذایی معمول خود را دنبال کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی دیگر از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی و کاشت دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان است. مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان می تواند در کنترل عفونت و سایر مشکلات دهان و دندان کمک بسیاری نماید. بهتر است از دهانشویه ای که پزشک تجویز می نماید استفاده گردد. می توانید در کنار این مراقبت ها از محلول آب و نمک نیز استفاده کنید. هر روز دو تا 3 بار دهان خود را شستشو دهید. اینکار می تواند در بهبود محل جراحی کمک زیادی نموده و نیز مانع از سایر عوارض مانند عفونت گردد. بهتر است زمان استفاده از مسواک یا دهانشویه و تعداد دفعات آن را سوال نمایید.

مراقبت های لازم بعد از کاشت ایمپلنت 6845165468232بازگشت به فعالیت های روزمره

بعد از جراحی لازم است مدتی را به صورت کامل استراحت نمایید. در این مدت به دلیل جراحی و نیز عدم امکان استفاده از مواد غذایی و محدودیت هایی که وجود دارد، بدن دچار ضعف شدید خواهد شد. بنابراین نیاز است مدتی را به استراحت کردن بپردازید. داروهای بیهوشی و مخدری که برای کاهش درد استفاده می شود، می تواند باعث خواب آلودگی و عدم تعادل بیمار گردد. بنابراین بهتر است سریعا به فعالیت های روزمره خود بازنگردید. زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید. فعالیت های بدنی خود را نیز به هفته های بعد موکول نمایید. می توانید فعالیت های سبک را شروع کرده و بعد از گذشت چند هفته سایر فعالیت های ورزشی خود را از سر بگیرید. ورزش کردن و فعالیت های سخت بدنی می تواند باعث افزایش گردش خون و بالارفات احتمال خونریزی در محل جراحی گردد.

مصرف دارو

درد بعد از کاشت دندان یکی از عوارض رایج این درمان است. به همین دلیل نیاز است از مسکن هایی که جراح تجویز نموده است، استفاده نمایید. عفونت نیز از عوارض بعد از ایمپلنت دندان است که با مصرف آنتی بیوتیک می توان آن را کنترل نمود. بنابراین باید هر دوی این داروها را به موقع و سروقت مصرف نمایید. برای اینکه درد بعد از بی حسی به سراغ بیمار نیاید، می توانید به محض برداشتن پانسمان و خوردن آبمیوه، مسکن خود را مصرف نمایید. داروهای آنتی بیوتیک برای نتیجه دادن باید سر وقت و منظم مصرف شوند. در غیر اینصورت تاثیری در بهبود نخواهند داشت

کنترل تورم و خونریزی:

از جمله دیگر عوارض بعد از جراحی می توان به تورم و خونریزی بعد از جراحی اشاره کرد. برای کاهش این عوارض باید به بهترین ایمپلنتیست در تهران مراجعه شود. این انتخاب می تواند در جلوگیری ازبروز بسیاری از عوارض به بیمار کمک شایانی نماید. برای کاهش تورم می توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید . البته این کمپرس برای دو روز باید مورد استفاده قرار گیرد. بعد از دو روز برای بهبود گردش خون بهتر است از کمپرس گرم استفاده نمایید. این کار باعث از بین رفتن کبودی خواهد شد. برای جلوگیری از خونریزی باید پانسمان و گاز استریل را به محل جراحی فشار دهید. معمولا ترشحات خونی در دو سه روز اول برطرف می گردد.

عدم استعمال دخانیات

یکی دیگر از مراقبت های مهم ، عدم استعمال دخانیات است. توصیه می شود از دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف دخانیات خودداری نمایید. این کار باعث افزایش احتمال عفونت و نیز پس زدن پایه ایمپلنت خواهد شد.

کلام آخر

مراقبت های لازم بعد از کاشت ایمپلنت می تواند باعث موفقیت در کاشت دندان شود. مراقبت هایی مانند عدم مصرف مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن دارد، مصرف مایعات و غذاهای آبکی در روزهای اول بعد از جراحی، عدم استعمال دخانیات و مراقبت های بهداشتی و … از جمله مهم ترین این مراقبت ها محسوب می شود. در کنار این مراقبت ها، انتخاب بهترین ایمپلنتیست در تهران و بهترین کلینیک ایمپلنت دندان بهترین راه حل برای موفقیت در این جراحی است.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)