سن مناسب برای لمینت دندان چند سالگی است

سن مناسب برای لمینت دندان 5416556882

لمینت دندان امروزه مورد استقبال افراد زیادی از جمله نوجوانان و یا افرادی با سن پایین تر شده است. در این مقاله می خواهیم بدانیم سن مناسب برای لمینت دندان چند سالگی است؟ ممکن است این سوال اکثر والدین باشد و نگرانی از این موضوع که آیا این روش برای نوجوانان و سنین زیر 18 سال مناسب است یا خیر. در این روزها که بازار جراحی های زیبایی بسیار داغ شده و همه افراد به دنبال برطرف نمودن عیوب ظاهری با استفاده از متد جدید هستند، لمینت دندان نیز یک روش جذاب و مورد تایید برای بسیاری از افراد می باشد. البته باید گفت که تشخیص اینکه آیا این روش برای فرد مناسب است یا خیر بر عهده دندانپزشک می باشد. زیرا برای این روش باید پارامترهای متفاوتی را مورد بررسی قرار داد که در تخصص یک دندانپزشک ماهر و باتجربه می باشد.

سن مناسب برای لمینت دندان 41453463

مناسب ترین سن برای لمینت دندان

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده زیاد افراد از فضاهای مجازی، تغییرات دادن چهره و ظاهر افراد یک امر رایج و شایع می باشد. لمینت دندان نیز یکی از این روش ها است که تغییرات زیاد و ملموسی در چهره افراد ایجاد می نماید. ولی نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، سن مناسب برای بهره گیری از این روش منحصر به فرد می باشد. زیرا در این روش تغییراتی در دندان ها ایجاد می شود که باید فرد به سن مناسب رسیده باشد. تراشیدن مینای دندان یکی از این مراحل می باشد. در صورتی که فرد به سن لازم نرسیده باشد و استخوان های فرد به تکامل نرسیده باشند، تراشیدن مینای دندان به زیان بیمار خواهد بود. زیرا جلوی رشد دندان ها را خواهد گرفت و می تواند اثر مخربی بر روی دندان های بیمار داشته باشد.

در صورتی که رشد دندان ها هم ادامه یابد، روکش دندان به مرور زمان از دندان جدا می شود و به سمت پایین حرکت می کند. این موضوع می تواند ظاهر دندان ها را تغییر داده و از هدف اصلی که زیبا نمودن طرح لبخند بیمار است، فاصله بسیار زیادی گرفت. همچنین این شکاف ایجاد شده بین روکش و دندان ها می تواند محلی برای تجمع باکتری و میکروب شده و باعث پوسیدگی دندان ها و آسیب جدی به آن ها می شود.  از طرفی این روش ماندگاری بیش از 10 سال خواهد داشت و تعویض یا برداشتن لمینت دندان به دلیل تراش دادن مینای دندان امکان پذیر نخواهد بود. در صورتی که لمینت برداشته شود، حساسیت دندان ها بالا رفته و ظاهر بدشکلی به آن ها می دهد. زیرا لایه ای از مینای دندان وجود ندارد و دندان ها نازک شده و ظاهر بدی خواهند داشت.

سن مناسب برای لمینت دندان 41524668320نیاز به تعویض روکش های لمینت دندان

در پاسخ به این پرسش که سن مناسب برای لمینت دندان چند سالگی است؟ این نکته را نیز باید یادآور شویم که روکش های لمینت دندان بعد از گذشت 10 تا 20 سال باید تعویض گردند. بنابراین در صورتی که سن مناسب برای انجام لمینت دندان را برای آقایان 18 سال و برای خانم ها 16 سال در نظر بگیریم، هر فرد در طول عمر خود به صورت میانگین حداقل باید دو بار روکش لمینت دندان خود را تعویض نماید. البته این رنج سنی برای همه افراد یکسان نمی باشد. ممکن است فردی در سنین بالاتر از این سن اعلام شده، رشد دندانی خود را به پایان برساند. در صورتی که برای فرد دیگر این سن پایین تر نیز باشد. بنابراین تشخیص این نکته بر عهده دندانپزشک می باشد که با بررسی موارد مورد نظر، پایان رشد دندانی فرد را اعلام نماید یا خیر.

همچنین باید یادآور شویم که بازه زمانی 10 تا 20 سال نیز برای همه افراد یکسان نیست. ع.امل مختلفی می تواند این بازه را به 30 سال و یا برعکس کمتر از 10 سال برساند. از جمله عوامل مهم مراقبت هایی است که بعد از نصب لمینت بر روی دندان انجام می شود. در صورتی که این مراقبت ها به صورت صحیح و منظم انجام گیرد، فرد می تواند تا 30 سال نیز از این دندان های لمینت شده لذت ببرد. در غیر این صورت به سرعت مجبور به تعویض لمینت دندان خود خواهد شد که غیر از هزینه درمان، باعث آسیب به مینای دندان می شود. زیرا نیاز است مجددا مینای دندان تراشیده شود و لمینت جدید روی آن نصب گردد.

 برای سنین پایین چه روشی بهتر از لمینت دندان است

ممکن است این سوال پیش آید که در سنین پایین چه روشی را برای بهبود وضع ظاهری دندان ها و تغییرات مورد نظر انتخاب نماییم. همانطور که می دانید لمینت دندان یک پوشش دهنده برای عیوب ظاهری مانند نامنظمی دندان ها، لب پر شدن و شکستن قسمتی از دندان و … می باشد. می توان گفت روش هایی مانند ایمپلنت دندان یا ارتودنسی برای سنین پایین مناسب تر می باشد. تا زمانی که بیمار به انتهای سن رشد خود برسد. در این صورت می توان برای برخی مشکلات مانند رنگ بد دندان ها یا فاصله بین دندانی از لمینت بهره گرفت. هرچند باید گفت این روش ها پیشنهادی بوده و تشخیص اینکه کدام روش برای بیمار بهتر است، در تخصص دندانپزشک می باشد. پس توصیه می شود در صورتی که فرد در سنین پایین تر از سن رشد خود قرار داشته و نیاز به اصلاحاتی در وضعیت دندانی خود دارد، به دندانپزشک مراحعه نمایید تا تشخیص درمان انجام گیرد.

کلام آخر

در پاسخ به این پرسش که سن مناسب برای لمینت دندان چند سالگی است؟ باید پاسخ دهیم با توجه به مطالبی که گفته شد، پایین ترین سن برای انجام این درمان پایان سن رشد بیمار است. باید اجازه داده شود تا دندان ها به صورت کامل در سر جای خود قرار گیرند و رشد و تکامل لازم خود را به اتمام برسانند. سپس با توجه به مشکلات دندان و نواقصی که وجود دارد، تصمیم گرفت که آیا لیمنت دندان می تواند برای بیمار مفید باشد یا خیر. انجام لمینت در سنین پایین این احتمال را دارد که با رشد دندان ها، روکش از دندان جدا شده و غیر از ظاهر بد، محلی برای رشد باکتری ها و پوسیدگی دندان ها شود.


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)