علت جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان

علت جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان 2013859

یکی از مشکلاتی که می تواند بعد از ایمپلنت دندان رخ دهد، جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان است. در این مقاله می خواهیم به علل جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان بپردازیم. به طور کلی می توان گفت جوش خوردن پیچ ایمپلنت یکی از مراحل اساسی و بنیادی برای کاشت دندان است. نیاز است پایه به صورت کامل درون استخوان فک جوش بخورد تا بتوان ابانمنت و تاج دندان را بر روی آن قرار داد. در صورتی که پایه به صورت کامل جوش نخورده و لق باشد، می تواند عوارض جبران ناپذیری به دنیال داشته باشد. در بسیاری از مواقع در صورت نادیده گرفتن این مشکل، حتی می تواند به شکست ایمپلنت دندان نیز منجر شود. بنابراین برای جلوگیری از عوارض بیشتر، لازم است بدانیم علت جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان چیست و تا می توانیم از عوارض بعدی و مشکلات دیگر  جلوگیری نماییم.

علت جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان 002223

بررسی علل جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان

به طور کلی می توان گفت مدت زمان لازم برای جوش خوردن پیچ ایمپلنت دندان در بین افراد متفاوت است. این موضوع به تراکم استخوان، وضعیت لثه، مدتی که از زمان از دست رفتن دندان گذشته است و … بستگی دارد. ولی به طور میانگین این مدت زمان برای فک پایینی 3 ماه و برای فک بالایی 5 ماه در نظر گرفته می شود. علت این امر نرمی بافت فک بالایی است. زیرا استخوان فک پایین نسبت به فک بالا تراکم بیشتری داشته و سریع تر می تواند پیچ با استخوان فک جوش بخورد. عواملی که می تواند باعث جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان شود را در این قسمت به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

تحرک ایمپلنت دندان

یکی از علل مهم جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان به ناپایداری ایمپلنت دندان مربوط می شود. زمانی که پیچ به صورت صحیح در محل مناسب خود قرار نگیرد، می تواند باعث ناپایداری و تحرک ایمپلنت دندان شود. در این صورت استخوان فک نمی تواند با پیچ و پایه همسان شده و بافت نرم لثه اطراف پیچ و پایه را نخواهد گرفت. عدم رشد بافت لثه می تواند منجر به کج شدن ایمپلنت دندان شود. ممکن است در اوایل کاشت، این تحرک بوسیله بیمار تشخیص داده نشود. ولی درد و ناراحتی را احساس خواهد کرد. بهتر است در صورتی که درد ادامه پیدا کرد و با مسکن های تجویزی از بین نرفت، به ایمپلنتیست مراجعه نمایید. با معایناتی که انجام می شود، می توان علت این مشکل را پیدا کرد. نادیده گرفتن این عارضه می تواند باعث شکست ایمپلنت دندان شود.

خوردن و جویدن غذا

یکی از مواردی که بعد از قرار دادن پایه ایمپلنت دندان باید رعایت شود، خوردن و آشامیدن بعد از جراحی است. به بیمار توصیه می شود در هفته های اول بعد از جراحی از غذاهای نرم و پوره شده استفاده نماید. همچنین در صورت خوردن مایعات از لیوان استفاده شود و نی ممنوع می باشد. در صورتی که این مراقبت ها به درستی انجام شود، می تواند از جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان جلوگیری شود. خوردن و جویدن غذاهای سفت می تواند یکی از علل آوردن فشار به محل جراحی و به دنبال آن جوش نخوردن پایه ایمپلنت دندان شود. از جویدن و گاز زدن مواد غذایی سفت باید به شدت خودداری شود. نیاز است در خوردن و جویدن غذا نهایت دقت انجام گیرد و به توصیه هایی که جراح می نماید، به درستی عمل شود.

علت جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان 002324

استعمال دخانیات

یکی از پرهیزاتی که داده می شود، عدم استعمال دخانیات قبل و بعد از جراحی است. علت این امر نیکوتین موجود در این مواد است. نیکوتین می تواند یکی از علل پیشگیری کننده از جوش خوردن پایه ایمپلنت دندان به شمار رود. به همین دلیل است که توصیه می شود حداقل سه ماه بعد از کاشت دندان از استعمال دخانیات به ویژه سیگار پرهیز شود. در صورتی که امکان ترک کامل نیز نبود، کنترل و کاهش مصرف می تواند تا حدودی کمک کننده باشد. مورد دیگر در افرادی که سیگاری می باشند، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. در بسیاری از افراد سیگاری عدم رعایت بهداشت و تجمع باکتری و پلاک در اطراف لثه و دندان می تواند از عوامل بروز عفونت و به دنبال آن عدم پیچ خوردن پایه ایمپلنت دندان باشد. عفونت لثه می تواند باعث بروز بیماری های متعدد لثه شود که عامل مخربی در جشو خوردن پایه ایمپلنت دندان به شمار می رود.

بیماران با قند بالای 130

دیابت کنترل نشده می تواند باعث بیماری های مختلف در بدن شود. یکی از آثار مخرب این بیماری در جوش نخوردن پایه ایمپلنت دندان ظهور می کند. داشتن قند ناشتای بالای 130 می تواند یکی از علل تاثیر گذار در این مورد باشد. بیماری هایی مانند میکروواسکولار ، احتمال عفونت و ترمیم تاخیری زخم از عواملی است که در جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان تاثیر زیادی خواهد گذاشت. بنابراین قبل از اقدام برای کاشت ایمپلنت دندان لازم است این بیماری کنترل شود تا از عوارض بعد از آن جلوگیری شود. یکی دیگر از اثرات مخرب دیابت بالا مربوط به جلوگیری از ازدیاد سلول های استخوان ساز و تولید کلاژن است. هر دوی این موارد می تواند منجر به کاهش استخوان شده و اجازه نمی دهد تا پایه ایمپلنت دندان با پیچ پایه جوش بخورد. این مورد می تواند منجر به لق شدن پیچ و در نتیجه بی توجهی ، شکست ایمپلنت دندان گردد.

عفونت ایمپلنت دندان

یکی دیگر از عوامل مهم در جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان، عفونت ایمپلنت دندان است. عفونت عامل مهمی در شکست ایمپلنت دندان به شمار می رود. به همین دلیل است که جراح از بیمار می خواهد داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و نیز استفاده منظم از مسواک، نخ دندان و دهانشویه را به هیچ عنوان ترک ننماید. عفونت می تواند مانع جوش خوردن پیچ ایمپلنت دندان شود. زیرا باعث تحلیل لثه و به دنبال آن بیماری هایی مانند پری ایمپلنتیتیس و … خواهد شد. عفونت لثه باعث تحلیل استخوان شده و به این دلیل نمی توان انتظار داشت که استخوان فک با پیچ ایمپلنت دندان جوش بخورد.

بیماری های خودایمنی

ابتلا به بیماری های خودایمنی یکی دیگر از عواملی است که نقش منفی در جوش خوردن پیچ ایمپلنت دندان دارد. زیرا این بیماری ها باعث بروز عفونت شده و همانطور که گفتیم عفونت یکی از دلایل جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان با استخوان فک می باشد.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله توضیح داده شد عواملی مانند عفونت، ابتلا به بیماری هایی مانند رماتیسم مفصلی، ام اس، دیابت کنترل نشده و استعمال دخانیات از عوامل مهم جوش نخوردن پیچ ایمپلنت دندان می باشند. این عوامل در صورتی که کنترل نشده و مراقبت از ایمپلنت دندان انجام نگردد، می تواند باعث شکست کاشت دندان و عوارض جبران ناپذیر آن گردد.


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)