مراحل انجام ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد 64894949494

ایمپلنت دندان جزو روش هایی است که در طولانی مدت انجام می شود. می خواهیم بدانیم مراحل انجام ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد. به عبارتی می خواهیم بدانیم برای هر یک از مراحل ایمپلنت دندان چند جلسه نیاز است و فاصله هر کدام از جلسات چه مدتی است. در پاسخ به این سوال نیاز است با هر یک از مراحل ایمپلنت دندان آشنا شویم. سپس بررسی نماییم که فاصله هر یک از جلسات چه مدت می باشد. البته باید خاطر نشان کرد که ممکن است این جلسات بر اثر عواملی مانند تراکم کم استخوان و یا نیاز به لیفت سینوس و یا بیماری های لثه ای طولانی تر شود که در ادامه به بررسی تک تک این مراحل و نیز این درمان های جانبی خواهیم پرداخت. در کل می توان گفت برای ایمپلنت دندان سه مرحله در نظر گرفته می شود که بیشترین فاصله بین مرحله اول و دوم است.

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد 64894949494

مراحل ایمپلنت دندان

همانطور که گفته شد سه مرحله مجزا برای ایمپلنت دندان در نظر گرفته می شود. البته در اولین جلسه معاینه و مشاوره، ایمپلنتیست با بررسی پارامترهای مختلف به بیمار در خصوص مراحل مختلف و فاصله بین آن ها توضیحات لازم را خواهد داد. دراین جلسه پزشک وضعیت سلامت عمومی، وضعیت لثه از لحاظ بیماری های عفونی، وضعیت استخوان های فک از لحاظ تراکم و ارتفاع را ارزیابی می نماید. در صورتی که نیاز باشد که از روش هایی مانند افزودن تراکم استخوان از طریق پیوند استخوان و نیز افزودن ارتفاع استخوان برای قرار دادن پایه و یا برطرف نمودن عفونت های لثه ای استفاده می نماید تا بستر لازم برای کاشت ایمپلنت دندان آماده شود. در صورتی که این مشکلات برطرف شده باشد یا نیازی به استفاده از درمان های جانبی نباشد، می توان در دو جلسه درمانی البته با فاصله چند ماه، ایمپلنت دندان را انجام داد.

مرحله اول

مرحله اول مربوط به نصب پایه یا فیکسچر در داخل استخوان فک می باشد. در این مرحله پایه را که از جنس تیتانیوم است و استحکام زیادی دارد در داخل استخوان فک جایگذاری می نمایند. برای این کار نیاز است ابتدا لثه برش زده شود و سپس استخوان فک به وسیله ابزار مخصوص دندانپزشکی سوراخ شده و فضا برای قرار دادن پایه ایجاد شود. در این مرحله می توان بیمار را بیهوش کرد یا بی حسی موضعی را انجام داد. بعد از قرار دادن پایه و پیچ شدن آن، نیاز است بپکه 3 تا 5 ماه صبر کنید تا پایه ایمپلنت دندان و استخوان فک به هم جوش بخورند. معمولا برای فک پایین که تراکم بالاتری دار، نیاز به زمان کمتری داریم. زیرا تراکم بالای استخوان باعث می شود که سریع تر پایه و استخوان بهم جوش بخورند و با هم آمیخته شوند.

در استخوان فک بالا به علت بافت این قسمت نرم تر است ، زمان بیشتری برای جوش خوردن پایه و استخوان نیاز داریم . باید در این مدت مراقبت های بعد از جراحی کاشت دندان به درستی انجام شود. کمترین بی توجهی و عدم رعایت موارد مربوط می تواند باعث عوارضی گردد که مدت زمان درمان را بالاتر ببرد. عوارضی مانند عفونت که بر اثر مواردی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، استعمال دخانیات و … بروز نموده و درمان را با مشکل روبرو می کند. لازم است در صورت مشاهده عوارضی مانند درد، تورم زیاد که با مصرف دارو از بین نمی رود، پزشک معالج را در جریان قرار دهید. احتمال دارد پایه ایمپلنت دندان به درستی و به صورت ثابت در محل خود قرار نگرفته باشد. جراح با بررسی مشکل، راه حل درمانی لازم را ارائه خواهد داد.

مرحله دوم

در این مرحله که پس از گذشت زمان لازم و جوش خوردن پایه ایمپلنت دندان و استخوان فک انجام می شود، ابانمنت روی پایه قرار می گیرد. ابانمنت نیز از جنس تیتانیوم بوده و به راحتی با سلول های بدن سازگار می شود. این مرحله واسطه بین مرحله اول که پایه و مرحله سوم که نصب تاج دندان است قرار می گیرد. برای انجام این کار نیز لازم است لثه را که دور پایه را احاطه کرده است برش داده می شود و ابانمنت روی پایه قرار می گیرد. قرار دادن ابانمنت برای اینکه تاج دندان را نصب کنیم، لازم و ضروری است. زیرا نقش حامی را برای تاج دندان و روکش آن خواهد داشت.

مرحله سوم

نصب تاج دندان آخرین مرحله است که همزمان با قرار دادن ابانمنت انجام می شود. در این مرحله تاج دندان که از جنس بسیار مقاوم در برابر شکستگی و ترک خوردگی است، بر روی ابانمنت سوار می شود. بعد از قرار دادن تاج دندان، مراقبت های لازم برای جلوگیری از آسیب به تاج دندان باید انجام شود. رعایت بهداشت دهان و دندان از طریق مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان بهترین روش مراقبت است. باید از خوردن اجسام بسیار سخت و استفاده ابزاری از دندان خودداری شود.

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد 9494949494

درمان های اضافی

همانطور که گفته شد در مواقعی که استخوان فک تراکم کافی را ندارد، نیاز است این قسمت را متراکم تر نماییم تا پایه به صورت کامل در داخل استخوان قرار گیرد. ناپایداری پایه دندان منجر به شکست ایمپلنت دندان می شود. می توان از طریق پیوند استخوان این مشکل را برطرف نمود. برای نتیجه این پیوند نیز نیاز است 4 تا 6 ماه صبر کرد تا استخوان لازم برای قرار دادن پایه تامین شود. این زمان بسته به مقداری است که استخوان تحلیل رفته است. اگر این تحلیل کمتر از 3 میلی متر باشد، در همان جلسه نیز می توان ایمپلنت دندان را کاشت و نیازی به صرف زمان اضافی نیست. ولی اگر بیشتر از 5 میلی متر باشد، این مدت زمان را باید در نظر گرفت. بعد از اینکه این مدت سپری شد، برای معاینه نیاز است به جراح مراجعه شود تا نتیجه پیوند را مشخص نماید.

 

کلام آخر:

در پاسخ به این پرسش که مراحل انجام ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟ باید پاسخ داد این زمان بسته به موارد مختلفی دارد. در صورتی که استخوان فک و لثه بیمار سالم باشد، فاصله زمانی مورد نیاز فقط برای جوش خوردن پایه با استخوان فک است. سایر مراحل در یک جلسه درمانی انجام می گیرد. در صورتی که استخوان به تراکم بیشتری نیاز داشته باشد، بسته به میزان نیاز می تواند 4 تا 6 ماه زمان ببرد تا بتوان پایه را درداخل استخوان فک ثابت نمود. مراقبت های لازم در فاصله زمانی هر یک از مراحل، می تواند از افزایش مدت زمان لازم پیشگیری نماید.


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)