نحوه انجام ایمپلنت دندان چگونه است

نحوه انجام ایمپلنت دندان چگونه است 494944794949

در این مقاله می خواهیم در خصوص نحوه انجام ایمپلنت دندان چگونه است؟ مطالبی را بیان نماییم. سعی می شود تا به افرادی که در شرف انجام این جراحی هستند یا می خواهند اطلاعاتی از نحوه انجام این جراحی داشته باشند، اطلاعات مفیدی را ارائه دهیم. ایمپلنت دندان یکی از روش های دائمی برای جایگزین نمودن دندان هایی است که به دلیل از بین رفته اند. ایمپلنت دندان در سه مرحله مختلف انجام می شود. همانند دندان های طبیعی نیاز است دارای ریشه ای باشد تا دندان را در محل خود ثابت نموده و از جابجایی آن جلوگیری شود. این مرحله تحت بیهوشی انجام می گیرد. مرحله دوم مربوط به نصب ابانمنت روی پایه است تا از تاج دندان حمایت نماید. مرحله نهایی نیز مربوط به نصب تاج دندان است تا ایمپلنت دندان شکل واقعی دندان را به خود بگیرد. این قسمت آسیب پذیر ترین قسمت کاشت دندان است.

نحوه انجام ایمپلنت دندان چگونه است 494944794949

مراجعه به بهترین جراح

یکی از مهم ترین مسایلی که باید در نظر گرفته شود، مراجعه به بهترین جراح می باشد. انتخاب جراح ماهر می تواند در کنار نتیجه مطلوبی که در پی خواهد داشت، از بروز عوارض درمان نیز کاسته شود. ممکن است کاشت دندان تنها به نصب ایمپلنت دندان کفایت نکرده و نیاز باشد که جراحی های دیگری نیز انجام شود. درمان هایی مانند پیوند استخوان یا لیفت سینوس. به همین دلیل است که انتخاب جراح اهمیت پیدا می کند. چون این جراحی ها نیاز به تخصص های ویژه ای دارد و لازم است جراح بتواند از پس این عمل ها نیز بربیاید. در جلسه اول معاینه و مشاوره به صورت کامل و با استفاده از عکس از دندان ها انجام می شود. تا کلیه مشکلات دندان شناسایی و قبل از شروع جراحی و قرار دادن پایه، مرتفع گردد. در این مرحله پزشک تشخیص خواهد داد که وضعیت کلی بیمار چگونه است و تصمیمات لازم گرفته می شود.

نصب پایه ایمپلنت دندان

بعد از اینکه پزشک تشخیص داد که وضعیت لثه و استخوان فک به گونه ای است که می توان پایه را نصب کرد، این مرحله شروع می شود. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شده و ممکن است 1 تا 2 ساعت طول بکشد. در این مرحله پایه ایمپلنت دندان در داخل لثه نصب می شود. برای انجام این کار نیاز است که ابتدا وضعیت لثه نیز بررسی شود. بیماری های عفونی می تواند مانع از موفقیت در انجام این مرحله شود. چون نیاز است لثه اطراف پایه را گرفته و همخوانی لازم ایجاد شود. در صورتی که شرایط آماده بود و بستر لازم برای انجام ایمپلنت دندان آماده شد، جراحی شروع می شود. برای انجام جراحی ایمپلنت دندان، مقداری از لثه برش داده می شود تا دسترسی لازم به ایمپلنت دندان فراهم شود. سپس با استفاده از ابزاری به نام دریل دندانپزشکی، استخوان فک بیمار سوراخ می شود.

عمق این سوراخ به پایه ایمپلنت دندان بستگی دارد. نیاز است این قسمت به اندازه ای سوراخ شود تا کاملا پیچ فیکسچر را در بر بگیرد. زمانی که سوراخ به اندازه کافی ایجاد شد، پیچ پایه در داخل استخوان فک قرار گرفته و ثابت می شود. سپس برش ایجاد شده بخیه زده می شود و جراحی به اتمام می رسد. پایه ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم بوده و به راحتی با استخوان فک جوش می خورد، مگر در مواردی که ممکن است مانع جوش خوردن استخوان و پایه شود. مانند ثابت نبودن پیچ پایه و شل بودن آن که می تواند مانع این عمل شود. این مورد به مهارت و تخصص جراح بستگی دارد و نیاز است که توجه لازم در این خصوص انجام شود. برای این مرحله 5 تا 7 ماه در نظر گرفته می شود. 5 ماه برای فک پایین و 7 ماه برای فک بالا که بافت نرم تری دارد.

نصب ابانمنت بر روی فیکسچر

این مرحله بعد از گذشتن از مرحله اول که نصب پایه بود انجام می گیرد. در صورتی که بعد از گذشت مدت زمان لازم، استخوان فک و پایه بهم جوش خوردند و در این مدت اتفاقی نیفتاد، نصب ابانمنت انجام می شود. جنس ابانمنت نیز ا ز تیتانیوم می باشد. زیرا نیاز است این قسمت در برابر محیط اسیدی دهان مقاوم بوده و نیز زنگ خوردگی نداشته باشد. به همین دلیل این فلز انتخاب می شود. ابانمنت نقش حمایت کننده و پشتیبان تاج و روکش دندان را دارد. به همین دلیل نیاز است به صورت صحیح بر روی پایه قرار گیرد. ابانمنت حلقه واسط بین تاج دندان و پایه است و نقش مهمی در نگهداشتن تاج و روکش دارد.

نحوه انجام ایمپلنت دندان چگونه است 494949494000
نصب روکش

مرحله نهایی ایمپلنت دندان، قرار دادن تاج و روکش دندان است. تاج دندان بر روی ابانمنت نصب می شود. تاج دندان از موادی با استحکام زیاد ساخته می شود. زیرا این قسمت احتمال آسیب زیادی را دارد و به همین دلیل باید از آن به خوبی مراقبت شود. تاج دندان ماندگاری بالایی دارد و در مقابل ترک خوردن و یا شکستن مقاومت خوبی دارد.

پیوند استخوان یا لیفت سینوس

یکی از درمان های جانبی که ممکن است بر روی دندان انجام شود، پیوند استخوان یا لیفت سینوس است. پیوند استخوان برای افرادی انجام می شود که استخوان فک تراکم و ارتفاع کافی برای قرار دادن تاج دندان را نداشته باشد. زمانی که استخوان فک ضعیف باشد، نصب پایه با مشکل برخورد خواهد کرد. بنابراین نیاز است که استخوان فک تقویت شود تا بعد از قرار دادن پایه مجبور به تعویض پایه نگردیم. این استخوان را می توان از منابع مختلفی تهیه و تزریق نمود. منابعی مانند استخوان خود فرد که بهترین حالت ممکن است، استخوان اهدا کننده، حیوانات و در نهایت مواد شیمیایی که نقش استخوان را برای دندان خواهد داشت. تحلیل استخوان می تواند در اثر بیماری های عفونی لثه ایجاد شود. بهتر است به محض از دست دادن دندان، اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمود. در این صورت احتمال موفقیت بسیار بالا خواهد بود. در صورت نیاز به پیوند استخوان، درمان به مدت 4 ماه به تعویق خواهد افتاد.

کلام آخر:

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش ها برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. نحوه انجام ایمپلنت دندان به این صورت است که باید ابتدا پایه در استخوان فک جایگذاری شود. سپس ابانمنت و تاج دندان روی آن قرار گیرد. در صورتی که نیاز به پیوند استخوان یا لیفت سینوس نباشد، می توان به راحتی مراحل را انجام داد. در غیر این صورت نیاز به صرف زمان بیشتری خواهد بود.


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)