چرا ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزین کردن دندان از دست رفته است

بهترین روش جایگزین کردن دندان 69194894949

روش های مختلفی برای جایگزین نمودن دندان های از دست رفته وجود دارد. ایمپلنت دندان محبوب ترین این روش ها محسوب می شود. ولی اینکه چرا ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزین کردن دندان از دست رفته است را می توان به مزایا و فواید زیاد این روش نسبت داد. در این روش بر خلاف روش های دیگر مانند بریج دندان، ساختار ظبیعی دندان حفظ می شود. به این معنی که دندان ایمپلنت شده دارای ریشه و مینای دندان است. ریشه کاملا در استخوان فک قرار می یگرد و به راحتی از آن جدا نمی شود. به همین دلیل امکان کنده شدن و شکستن دندان ایمپلنت شده وجود ندارد و یا به ندرت پیش می آید. در این مقاله می خواهیم به مزایای این روش نسبت به سایر روش ها اشاره کنیم و دلیل محبوبیت و استقبال بیشتر از آن را بیان کنیم.

 مزایای ایمپلنت دندان

برای اینکه بدانیم چرا ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزین کردن دندان های از دست رفته است نیاز است در خصوص مزایای این روش نسبت به سایر روش ها اطلاعاتی داشته باشیم. نیاز است این روش را با سایر روش ها مقایسه نموده و نقاط قوت آن را بیان نماییم.

بهترین روش جایگزین کردن دندان 64949494944

ماندگاری ایمپلنت دندان

مهم ترین و اصلی ترین مزیت ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش ها مربوط به ماندگاری بالای این روش است. ایمپلنت دندان یک روش دائمی و همیشگی برای جایگزین نمودن دندان های از دست رفته است. با این روش بیمار حداقل تا 25 سال و حداکثر تا پایان عمر از مزایای داشتن دندان بهره مند می شود. همانطور که گفته شد در ساختار ایمپلنت دندان از ساختار دندان طبیعی استفاده شده است . در این روش پایه یا فیکسچر به عنوان ریشه دندان عمل می کند . به این صورت که لثه کنار می رود و استخوان فک سوراخ می شود. پایه در داخل این سوراخ قرار می گیرد و سفت می شود. بنابراین به راحتی از استخوان خارج نمی شود . همین مورد می تواند بقای این روش را تضمین نماید. چون بعد از جراحی چندین ماه نیز به پایه و استخوان فرصت داده می شود تا بهم جوش می خورند.

با این روش  امکان کنده شدن پایه نخواهد بود. جنس پایه از فلزی ساخته شده است که کاملا با سلول های بدن سازگاری دارد و به راحتی با استخوان جوش می خورد. تیتانیوم این ماده است که در محیط اسیدی دهان نیز زنگ نمی زند و مستحکم است. هیچ آسیبی در به آن وارد نمی شود و جنس بسیار قوی دارد. ابانمنت نیز از این فلز ساخته می شود. به همین دلیل قدرت کافی را برای نگهداشتن تاج دندان خواهد داشت. در نهایت هم که تاج دندان از جنس بسیار مستحکمی ساخته می شود تا در اثر ضربات و فشار وارده، سریعا ترک برنداشته یا نشکند. همه این موارد در کنار هم می تواند ساختار مستحکمی به ایمپلنت دندان داده و تا پایان عمر در جای خود ثابت نگهدارد. مانند یک دندان طبیعی بوده و حتی مزایای بیشتری نسبت به آن نیز دارد.

احتمال بالای موفقیت

پاسخ دوم به پرسش چرا ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزین کردن دندان از دست رفته است این است که این روش بالاترین درصد موفقیت را داراست. در این جراحی به جرات می توان گفت 99 درصد موارد منجر به موفقیت شده است. در موارد نادر اتفاق می افتد که این روش با شکست مواجه شود. علت شکست در ایمپلنت دندان می تواند مربوط به بیمار و جراح باشد. در مواردی جراح به درستی پایه را در داخل استخوان فک جایگذاری نمی کند. دلیل آن می تواند عدم مهارت و تخصص جراح باشد. در این حالت پایه دندان به اصطلاح لق می زند و نمی توان ابانمنت و تاج دندان را روی ان نصب کرد. در این حالت احتمال بروز عوارض بالا بوده و جراح ممکن است مجبور شود تا پایه را از داخل استخوان خارج نماید. این خارج کردن نیز می تواند عوارض زیادی به دنبال داشته باشد. بنابراین در انتخاب جراح و ایمپلنتیست خود دقت زیادی به خرج دهید.

دلیل دوم شکست ایمپلنت دندان مربوط به بیمار است . بیمار باید تمامی نکات مراقبتی که پزشک می خواهد را رعایت نماید. مراقبت های بهداشتی از دهان و دندان را به هیچ عنوان نباید فراموش کرد. دندان ایمپلنت شده همان دندان طبیعی است و باید به همان نحو نیز مراقبت شود. عدم مصرف دخانیات برای جلوگیری از عفونت و عدم جوش خوردن پایه به استخوان فک، استفاده مرتب از مسواک، خمیر دندان و دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان، استراحت و جلوگیری از آوردن فشار به دندان ایمپلنت شده، عدم انجام ورزش های سنگین، عدم مصرف غذاهایی که سفت بوده و نیاز به جویدن زیاد دارند، مراقبت های تغذیه ای و … می تواند از جمله این موارد باشد. در صورتی که جراح بهترین باشد ، ولی بیمار مراقبت نکند، احتمال شکست ایمپلنت بالا خواهد بود. ولی برعکس مراقبت های لازم نیز انجام شود، احتمال موفقیت این روش بسیار بالا می باشد.

بهترین روش جایگزین کردن دندان 94949494949

حفظ شکل طبیعی دندان

یکی دیگر از مزایای ایمپلنت دندان را می توان به حفظ شکل طبیعی دندان مربوط دانست. در این روش همانند ریشه دندان که از ماده مستحکمی ساخته شده، پایه نیز همان شرایط را دارد. شکل ظاهری ایمپلنت دندان نیز شبیه شکل دندان طبیعی می باشد. پس زیبایی دندان ها حفظ شده و نتیجه ای که بیمار به دنبال آن است، بدست می آید. در این حالت صحبت کردن، جویدن غذا و تغذیه برای فرد به راحتی قبل انجام می شود. در این روش به دندان های کناری نیز آسیبی وارد نمی شود. بر عکس روش های دیگر نیازی به تراشیدن و یا جابجا نمودن دندان ها نیست. فقط جای خالی دندان پر شده و می تواند در حفظ لثه و جلوگیری از عفونت در آن نقش داشته باشد.

کلام آخر

مواردی که در این مقاله مطرح شد نشان می دهد که ایمپلنت دندان بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته است. بنابراین در پاسخ به این سوال که چرا ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزین کردن دندان از دست رفته است باید گفت که مواردی مانند حفظ شکل ظاهری دندان، احتمال بالای موفقیت و ماندگاری بالای این روش، آن را از روش های دیگر متمایز می نماید.


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)