ایمپلنت خوب است یا بد

ایمپلنت خوب است یا بد 217856

ایمپلنت خوب است یا بد

یکی از روش های رایج و موثر در بازگرداندن دندان هایی که به هردلیلی از دست داده ایم، ایمپلنت دندان است. ولی اینکه آیا ایمپلنت خوب است یا بد؟ موضوع این مقاله می باشد که مورد بررسی قرار می گیرد. ایمپلنت دندان را می توان یک روش دائمی برای کاشت دندان به حساب آورد. ولی این روش نیز مانند سایر روش ها دارای مزایا و معایبی می باشد که نمی توان از آن ها ،چشم پوشی کرد. در این مقاله ابتدا می خواهیم موارد کاربردی ایمپلنت دندان، اینکه ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب یا نامناسب است و سپس در خصوص مزایا و معایب آن بحث کنیم و در نهایت بیمار است که تصمیم می گیرد آیا ایمپلنت  خوب اس یا بد؟

ایمپلنت خوب است یا بد 217856موارد کاربرد ایمپلنت دندان

برای مشکلات زیر ایمپلنت دندان بهترین روش است و می تواند خوب باشد:

  • در صورتی که فاصله بین دندان ها به علت از دست دادن یک دندان زیاد باشد و فاصله بین سایر دندان ها طبیعی باشد.
  • زمانی که یک یا هر دو فک دندان های خود را از دست داده باشند.
  • زمانی که یک دندان یابیشتر از انتهای هر قوس دندانی از دست رفته باشد و فقط یک سمت دندان ها طبیعی و نرمال باشد.
  • نیاز است استخوان فک و لثه ها سالم باشند و هیچ گونه عفونتی در این قسمت وجود نداشته باشد.
  • بهتر است بلافاصله بعد از دست دادن دندان یاکشیدن آن، اقدام به ایمپلنت دندان شود، چون موفقیت جراحی را افزایش می دهد. زیرا تحلیل لثه یا استخوان اتفاق نیفتاده است و محل و بستر مناسب برای قرار دادن پایه مهیا است.

مزایای ایمپلنت دندان

هر روش درمانی مزایا و معایب خود را دارد. در اینگونه موارد برای اینکه تشخیص دهیم که ایمپلنت دندان خوب است یا بد، نیاز است معایب و محاسن این روش را ارزیابی نموده و با مقایسه ان ها و هم تراز کردن آن ها به نتیجه لازم دست پیدا کنیم. در این قسمت مزایای ایمپلنت دندان را بررسی خواهیم کرد.

افزایش قدرت جویدن و بهبود تغذیه

نبود دندان باعث می شود که فرد مجبور شود بدون جویدن غذا یا تعدادو روش ناصحیح جویدن، آن را قورت دهد. این مورد در دراز مدت باعث بروز بیماری های گوارشی در فرد خواهد شد.این افراد هر غذایی را نمی توانند مصرف نمایند، چون قدرت جویدن رد آن ها پایین است. می توان از روش های دیگری مانند بریج دندان نیز برای پوشش دادن دندان از دست رفته بهره گرفت. ولی این روش چون دائمی است و مانند دندان طبیعی می باشد، امکان خوردن و جویدن مواد غذایی را به شدت افزایش می دهد.

افزایش اعتماد به نفس

افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده یا کشیده اند( بخصوص دندان های جلویی) اعتماد به نفس پایینی در مجالس و محافل عمومی خواهند داشت. معمولا این افراد منزوی می شوند و نمی توانند با خیال راحت صحبت کنند یا لبخند بزنند. در مواقعی حتی ادای کلمات نیز سخت می شود و فرد برای اینکه این مشکل به چشم نیاید، معمولا از حضور در اینگونه اماکن خودداری می نماید. با ایمپلنت دندان، اعتماد به نفس از دست رفته بازخواهد گش و نیز تلفظ و مشکلات گفتاری بهبود می یابد.

ایمپلنت خوب است یا بد 212458ایمپلنت دندان بهتر از دندان طبیعی

این روش درمانی، یک روش دائمی و بدون بازگشت در جایگزینی دندان های از دست رفته است. ایمپلنت های دندانی بسیار مقاوم بوده و در صورتی که مراقبت های لازم انجام شود تا پایان عمر با فرد خواهد بود. این دندان ها نیازی به ترمیم یا تعویض نخواهند داشت. فقط نیاز است مراقبت های کلی در این خصوص انجام شود.

باعث حفظ سلامتی دندان و دهان می شود

در این روش هیچ آسیبی به دندان های مجاور یا سایر دندان ها نخواهد رسید. نیاز به تراشیدن یا کشیدن سایر دندان ها نیست و فقط جای خالی دندان پر خواهد شد. مراقبت از این دندان ها نیز مانند دندان های طبیعی است و نیاز به روش های مخصوصی ندارد.

معایب ایمپلنت دندان

همانطور که توضیح داده شد نیاز است بیمار با معایب این روش نیز آشنا شود تا بتواند قضاوت کلی در این رابطه را داشته باشد:

نیاز به انجام جراحی: این روش نیاز به انجام جراحی برای کاشت پایه دندان دارد. هر چند در مواقعی می توان با بی حسی موضعی نیز کار را انجام داد. ولی در بیشتر موارد نیاز است که جراحی روی دندان انجام شود که 45 دقیقه به طول خواهد انجامید.

هزینه بالا

این روش نیاز به صرف هزینه بالا دارد. ولی نکته مهم این است که دیگر نیازی به ترمیم یا تعویض نخواهید داشت. بنابراین هزینه بیشتری نسبت به سایرروش های درمانی ندارد.

طولانی بودن مدت درمان

این روش نیاز به صرف وقت زیادی برای به نتیجه رسیدن دارد. معمولا از ابتدای جراحی تا زمان قرار دادن تاج ممکن است 7 ماه طول بکشد. در مواقعی که نیاز به پیوند استخوان نیز باشد، این مدت زمان افزایش می یابد. ولی عده ای به علت دائمی بودن آن حاضرند این زمان را صرف نمایند.

نیاز به درمان های جانبی

همانطور که گفتیم ممکن است در حین جراحی و شروع درمان، دندانپزشک متوجه شود که استخوان تراکم کافی را برای کاشت پایه ندارد یا استخوان و لثه تحلیل رفته اند. در این صورت نیاز است از روش های درمانی جانبی استفاده نموده و این مشکل را برطرف نماید.

احتمال شکست درمان

ممکن است تحت شرایطی از جمله سیستم بدنی بیمار مانند آلرژی به فلزات و یا عدم مراقبت های لازم بعد از جراحی این روش درمانی با شکست مواجه شود. هرچند این موارد به صورت نادر اتفاق می افتد ولی می توان همان احتمال ناچیز را نیز در نظر گرفت. بنابراین توصیه می شود در صورت انجام این جراحی ، مراقبت ها و نکات بعد و قبل از جراحی را جدی بگیرید.                     

کلام آخر

ایمپلنت دندان دارای مزایا و معایب زیادی می باشد. مهم ترین مزیت آن را می توان طول عمر و ماندگاری بالای این روش دانست. در کنار معایبی مانند صرف هزینه بالا و طول درمان طولانی، می توان گفت دائمی بودن و یک بار برای همیشه انجام دادن ایمپلنت دندان می تواند این معایب را پوشش دهد. چون دیگر نیازی به مراجعه به جراح برای ترمیم یا تعویض آن نخواهید داشت.


مطلب فوق توسط نویسندگان ایمپلنت تهران با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار ایمپلنت تهران نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)