وبلاگ

خانه دسته‌بندی نشده مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان 
مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

 

مراقبت های قبل از ایمپلنت دندان

مراقبت های قبل از ایمپلنت دندان :

مراقبت قبل از کاشت ایمپلنت دندان اهمیت  به حدی بالایی دارد که دندانپزشکان آن را عاملی موثر در میزان موفقیت ایمپلنت دندان بیان می کنند.

اقدامات لازم قبل از ایمپلنت دندان :

آزمایش خون یک معاینه بسیار مهم قبل از عمل است .

زیرا اگر بیمار مبتلا به برخی از بیماری های مانند فشار خون یا دیابت باشد ، این بیماری ها می توانند به عوامل خطر زا در عمل کاشت تبدیل شوند.

هر یک از بیماری های ذکر شده ممکن است در عمل کاشت اختلال ایجاد کند و در صورت مشاهده عفونت ، درمان می شود.

بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون ( مانند : وارفارین یا آسپرین ) استفاده می‌کنند بایستی ۳ الی ۵ روز قبل از عمل جراحی تحت نظر پزشک معالج خود دارو را قطع کنند.

از کشیدن سیگار حداقل به مدت پنج روز خودداری فرمایید.

اقداماتی که مراجعه کننده قبل از جراحی ایمپلنت دندان باید انجام دهد :

تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک معالج را دنبال کنید .

بعد از ایمپلنت یک روز استراحت کنید.

برخی از بیماران ممکن است بخواهند به باشگاه بروند یا ورزش کنند اما این ممکن است باعث خونریزی یا ضربان قلب در هنگام ورزش شود.

بیماران همچنین باید آگاه باشند که خم شدن ، بلند کردن یا سایر فعالیت های می تواند منجر به افزایش درد ، تورم و خونریزی شود.

توصیه خوب دیگر این است که سر را روی دو یا سه بالش نگه دارید تا جریان خون بهتری در سر ایجاد شود و همزمان تورم صورت و دهان را کاهش دهید.

داروی مسکن را بلافاصله پس از پزشک معالج مصرف کنید حتی اگر بیمار هیچ نوع دردی را احساس نکند.

به منظور کاهش تورم ، یک قالب یخ را در قسمت مورد نظر صورت نگه دارید.

با قطع خونریزی غذاهای نرم بخورید.

سعی کنید دو روز اول پس از ایمپلنت ، مایعات و غذای نرم مصرف کنید.

این شامل سوپ ، ماست ، پوره سیب زمینی و … است.

به این ترتیب بیمار سریعتر بهبود می یابد و در عین حال انرژی بیشتری خواهد داشت.

روزی چندبار دهان خود را با آب نمک شستشو دهید.

رعایت بهداشت دهان و دندان مناسب یک عامل اساسی در موفقیت جراحی ایمپلنت است.

توصیه های نهایی پزشک معالج برای مراقبت های قبل از ایمپلنت دندان :

 • دوره نقاهت ایمپلنت دندان می تواند برای بسیاری از مراجعه کننده ها دوره ای استرس زا و ناخوشایند باشد.
 • پس بعد از جراحی ایمپلنت برای مدتی کارهای سخت و سنگین انجام ندهید.
 • در بیشتر موارد ، روند بهبود به این نکته بستگی دارد که بیمار از دستورالعمل های بعد از جراحی که توسط پزشک معالج خود انجام می شود ، پیروی کند.
 • همه بیمارانی که قصد جراحی ایمپلنت را دارند باید این واقعیت را در نظر بگیرند که احساس درد کمی بعد از ایمپلنت کردن دندان تا مدت کوتاهی امری طبیعی است.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت دندان اهمیت  به حدی بالابیی دارد که دندانپزشکان آن را عاملی موثر در میزان موفقیت ایمپلنت دندان بیان می کنند.

همان طور که می دانید استفاده از ایمپلنت های دندانی به یکی از پرکاربردترین اعمال دندانپزشکی تبدیل شده است

که از آن به عنوان نوعی کار دندانپزشکی در دو حوزه زیبایی و درمانی برای پر کردن جای خالی دندان ها و دندان از دست رفته استفاده می کنند.

مهم ترین سوالی که درمورد نکات مهم بعد از ایمپلنت دندان برای بیماران پیش می آید این است که روش و مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندان چگونه است؟

ایمپلنت دندان یک راه حل طولانی مدت برای جایگزینی دندان های از دست رفته است.

پزشک معالج شما آنها را مستقیماً در استخوان فک شما قرار می دهد ، در حقیقت آنها جایگزینی مصنوعی برای ریشه دندان یا دندان های از دست رفته شما می باشند.

با این وجود ، همانطور که در مورد دندان‌های طبیعی وجود دارد تا زمانی که دست به کارهای سخت و شدید و مخربی نزنید :

مانند باز کردن بسته‌ها ، جویدن ناخن ، استخوان یا سایر چیزهای سخت (خودکار یا مداد و غیره) ، خرد کردن آب‌نبات چوبی، شکستن پوست آجیل‌ها و تخمه و بادام شکستن ، هیچ خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

این وسیله های کاشتنی دائمی هستند و برای تمام طول عمر شما کار گذاشته میشوند ، شما هم باید با تمیز کردن روزانه آن ها در کنار سایردندان ها و مراجعه منظم به پزشک معالج آن ها را در بهترین حالت حفظ کنید.

استراحت بعد از ایمپلنت

اولین مرحله کاشت ایمپلنت دندان، نصب پایه یا پست می باشد . برای این منظور نیاز است قسمتی از لثه برش داده شود و پایه در استخوان فک پیچ بخورد. این مرحله تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. بنابراین جراحی با بیهوشی محسوب می شود. پس از قرار دادن پایه پنج تا هفت ماه زمان نیاز داریم تا پایه با استخوان فک ادغام شود. پس از انجام این مرحله بیمار  نیاز به استراحت دارد. چون داروهای بیهوشی وارد بدن بیمار شده و عوارض این داروها می تواند فرد را از انجام کارهای روز مره بازدارد. بنابراین نیاز است در صورت شاغل بودن مرخصی گرفته و در منزل استراحت کنید. در این مرحله چون قسمتی از لثه برش داده شده و بخیه زده شده، از انجام فعالیت های سنگین باید پرهیز نمود. از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین نیز به شدت بپرهیزید. چون فشار روی بخیه ها باعث باز شدن و خونریزی در ناحیه جراحی می شود. بهتر است در زمان استراحت نیز دو عدد بالش در زیر سر خود قرار دهید تا مانع از افزایش فشار و خونریزی گردد.

مایعات خیلی داغ ننوشید

عموما ایمپلنت دندان از فلز ساخته شده است و فلز سریع تر و آسانتر از بافت نرم حرارت را در خود نگه میدارد.

اگر نوشیدنی خیلی داغ بخورید دندان ایمپلنتی تان داغ شده و به مدت نسبتا طولانی داغ می ماند تا حدی که ممکن است یک لایه نازک سلولی در اطراف ایمپلنت دچار سوختگی شود.

اگر به این سلولها آسیب برسد ممکن است ایمپلنت لق شود.

به طور کلی در مورد نوشیدنی داغ این قانون را فراموش نکنید :

هرگز نوشیدنی ای که دستتان را میسوزاند ، نخورید.

بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟

دقت داشته باشید بیست روز اول پس از جراحی لطفا از جویدن غذا بپرهیزید.

اگر کاشت دندان یا ایمپلنت شما در یک مرحله انجام شده است و از قطعه اباتمنت استفاده کرده‌اند باید حداقل 20 روز پس از کاشت دندان غذایی را توسط دندان کاشته شده نجوید.

استفاده از هرگونه نوشیدنی گازدار به مدت حداقل 72 ساعت برای فردی که عمل جراحی ایمپلنت داشته است ممنوع است.

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید  که بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟

نوشیدنی‌هایی که در دوران پس از عمل جراحی ایمپلنت مجاز هستید به شرح زیر است :

 • آب سرد
 • ژله
 • دوغ سرد
 • انواع دسر های نرم
 • پوره سیب
 • ماست
 • میلک شیک
 • آب میوه ( ترجیحا بدون قند )
 • همه نوع بستنی
 • غذاهای میکس شده

ورزش بعد از ایمپلنت

دقت داشته باشید پس از انجام این جراحی به هیچ عنوان شما مجوز انجام ورزش‌های سنگین را ندارید.

به طور مثال شما نباید برای مدت زمان حداقل یک ماه اجسام سنگین وزن را جا به جا کنید.

البته قابل ذکر است که ورزش‌های سبک نیز به مدت دو روز ممنوع است.

اگر به دنبال یک راه حل دائمی برای دندان های از دست رفته خود هستید ، ایمپلنت های دندان گزینه بسیار مناسبی برای اکثر بیماران می باشد که می توانید برای مشاوره و صحبت با پزشک معالج به کلینیک مراجعه نمایید و راهنمایی های لازم رو کسب کنید.

 

مراقبت از ایمپلنت بعد از کاشت چگونه انجام می شود

یکی از موارد مهم بعد از ایمپلنت دندان، مراقبت از آن می باشد. ولی اینکه مراقبت از ایمپلنت بعد از کاشت چگونه انجام می شود؟ یا چه مراقبت هایی بعد از ایمپلنت دندان نیاز است را در این مقاله به صورت مفصل توضیح خواهیم داد. در این مقاله به تک تک سوالات در زمینه نوع تغذیه، ورزش و فعالیت های بدنی بعد از ایمپلنت دندان، مراقبت های بهداشتی مراقبت های رفتاری و غذایی و … مطالبی را بیان می نماییم. همچنین توضیح می دهیم بعد از مشاهده عوارض چه اقداماتی را انجام دهید. پس توصیه می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

مراقبت از ایمپلنت بعد از کاشت 9875120مراقبت های غذایی بعد از ایمپلنت دندان

یکی از محدودیت هایی که ایمپلنت دندان ایجاد می کند، در نوع و نحوه تغذیه بعد از جراحی است. بهتر است در روز اول از غذاها آبکی و مایعات فقط استفاده نمایید. یعد از کاشت برای جلوگیری از خونریزی، پانسمانی و گاز استریلی را روی زخم خواهند گذاشت. بعد از حدود یک ساعت می توانید گاز استریل را برداشته و چیزی بخورید. همانطور که گفتیم بهتر است با مایعات یا غذاهای نرم که نیاز به جویدن ندارد شروع کنید. همچنین نیاز است این مواد غذایی به هیچ عنوان داغ نباشد. همچنین توصیه می شود از مایعات بیشتری نسبت به روزهای قبل استفاده کنید. این کار باعث بهبود سریع تر زخم و جراحت خواهد شد. در نوشیدن مایعات و خوردن غذا نیاز است که به صورت آرام و نه به صورت یکباره اینکار را انجام دهید.

همچنین نکته مهم در نوشیدن مایعات است که به هیچ عنوان از نی برای این کار استفاده نکنید. مکش ایجاد شده در هنگام خارج کردن مایعات، باعث اعمال فشار بر روی محل جراحی شده و ممکن است خونریزی نماید. در هفته های بعد می توانید به رژیم غذایی سابق خود برگردید. ولی در این مدت نیز می بایست از غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارد خودداری نمایید. ممکن است بعد از هفته اول به دلیل جراحی و نیز عدم تغذیه مناسب، دچار ضعف بدنی شوید. پس بهتر است از غذاهای له و پوره شده استفاده بیشتری نمایید.

مراقبت های بهداشتی

از همان ابتدای کاشت دندان، نیاز است سه گانه دندان را رعایت نمایید. استفاده از مسواک، دهانشویه و خمیر دندان سه ضلع این مثلث هستند که همواره باید در کنار هم استفاده شوند تا بهداشت دهان و دندان تضمین شود. محلول آب نمک و استفاده از آن در دو روز اول جراحی برای جلوگیری از عفونت دندان ها و محل جراحی باید به تعداد 2 تا 3 بار در روز تکرار شود. دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان را نیز تهیه نمایید تا هر زمان که نیاز بود از آن استفاده کنید. بهتر است بعد از 24 ساعت اول، مسواک زدن را شروع نمایید.

فعالیت های بدنی

فعالیت های بدنی بعد از ایمپلنت دندان با احتیاط بیشتری شروع و ادامه پیدا کند. فعالیت های سبک را می توانید در زمانی که توانایی انجام آن را داشتید، شروع کنید. برای فعالیت های ورزشی یا فعالیت های دیگر نیاز است مدتی صبر کنید. به علت ضعف بدنی و استفاده از داروهای مسکن و خواب آور معمولا امکان ورزش و فعالیت های سنگین وجود نخواهد داشت. همچنین ورزش کردن باعث افزایش ضربان قلب و احتمال خونریزی در ناحیه جراحی می شود.

مراقبت از ایمپلنت بعد از کاشت 2134789نحوه استفاده از داروها

غالبا درد و ناراحتی بعد از جراحی به سراغ بیمار خواهد آمد. برای این موضوع پزشک داروهایی مسکنی را تجویز می نماید که نیاز است به صورت مرتب و سرموقع مصرف شود. در اینصورت دردی را تجربه نخواهید کرد. پس بهتر است قبل از اینکه بی حسی از بین برود و درد شروع شود، مقداری غذا یا آبمیوه بنوشید و بعد داروی مسکن خود را دریافت کنید. اینکار مانع از استفراغ یا تهوع بعد از خوردن دارو می شود. مصرف آنتی بیوتیک ها نقش اساسی در جلوگیری از بروز عفونت دارد. نیاز است برای جلوگیری از بیماری های مربوط به لثه و عفونت ناحیه جراحی ، این داروها را به موقع و منظم استفاده نمایید.

سایر مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

در این قسمت نکات کلی را برای پاسخ به این سوال که مراقبت از ایمپلنت بعد از کاشت چگونه انجام می شود؟ را بیان می کنیم.

تورم : یکی از مواردی که در روز اول جراحی با آن روبرو می شوید، ورم صورت بعد از جراحی است. برای کاهش تورم توصیه می شود از کمپرس یخ به مدت 48 ساعت بعد از جراحی استفاده کنید. بعد از دو روز برای گردش خون مجدد در ناحیه جراحی نیاز است از کمپرس گرم استفاده شود. برای کاهش کبودی و خون مردگی این امر الزامی است.

خونریزی: یکی دیگر از موارد، خونریزی می باشد. معمولا در دو تا سه روز اول پس از جراحی  خارج شدن ترشحات خونی طبیعی است. برای کاهش خونریزی نیاز است پانسمان و گاز استریل را به محل جراحی فشار دهید. با اینکار جلوی خونریزی گرفته می شود. در صورتی که خونریزی شدید بود و رفع نشد، نیاز است با مطب جراح تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم انجام شود.

 

عدم مصرف دخانیات: معمولا ایمپلنتیست توصیه خواهد کرد که از دو هفته قبل از جراحی تا دو هفته بعد از جراحی از مصرف دخانیات اجتناب کنید. بعد از جراحی ، استفاده از دخانیات به ویژه سیگار می تواند خطر ابتلا به بیماری های عفونی و احتمال شکست در فرآیند کاشت دندان را به شدت افزایش دهد.

 

مراجعات منظم به پزشک: نیاز است بعد از سه هفته برای چکاپ کلی و بررسی وضعیت پایه های دندان به پزشک مراجعه نمایید. بعد از این ملاقات، ترتیب مراجعات مشخص می شود که برای جلوگیری از عوارض زیاد و بررسی های مداوم، نیاز است این مراجعات به صورت منظم و سر وقت انجام گیرد.

ایمپلنت و مراقبت از آن دائمی می باشد

ایمپلنت روشی دائمی برای دندان های از دست رفته می باشد بنابراین باید به خوبی از آن ها مراقبت شود. بهتر است به صورت مرتب به دندان پزشک مراجعه کنید تا چکاپ شوید و از آسیب های احتمالی جلوگیری شود. سعی کنید به صورت مرتب مسواک بزنید و از خمیر دندان استفاده کنید و هرگز نگذارید تا پلاک بر روی دندان هایتان جمع شود. ایمپلنت روش بسیار مناسبی برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد اما اگر مورد توجه و مراقبت واقع نشود امکان ساییده شدن آن وجود دارد. ایمپلنت ها اصلا در برابر لکه مقاوم نیستند در صورتی که هیچ گاه سوراخ نمی شوند و هیچ حفره ای در آن ها ایجاد نمی شود و مانند سایر دندان های طبیعی دچار فرسایش می شوند.  قبل و بعد از کاشت ایمپلنت باید به سلامت دندان و دهان و لثه ها توجه بسیار زیادی شود.

نکاتی برای مراقبت از ایمپلنت ها

1-  نخ دندان بکشید

بعد از انجام ایمپلنت فقط مسواک زدن کافی نیست و بهتر است از نخ دندان استفاده کنید. اکثر افراد نخ دندان نمی کشند و از زدن نخ دندان هراس دارند. نخ دندان بهترین راه حل برای از بین بردن خورده های غذایی و پیشگیری از رشد باکتری های مضر دهان و دندان می باشد. استفاده از نخ دندان سبب می شود تا از سوراخ شدن و پوسیدگی دندان ها جلوگیری به عمل آید و دندان ها سالم بمانند. بهتر است بیمار از دندان پزشک بخواهد تا بهترین مسواک، خمیر دندان و نخ دندان را به وی معرفی کند تا هیچ مشکلی برای دندان های ایمپلنت شده وی ایجاد نشود.

2- روزی دوبار مسواک بزنید

بعد از انجام ایمپلنت بهتر است حداقل روزی دو بار دندان های خود را به آرامی و با دقت کامل به صورت اصولی مسواک بزنید. مسواک زدن از پوسیدگی دندان ها و رشد باکتری ها جلوگیری می کند، همچنین از بروز بیماری های دهان و دندان جلوگیری می کند. افراد باید توجه داشته باشند که بعد از مصرف هر وعده غذایی مسواک بزنند، در صورتی که غذای شیرین، گاز دار و یا اسیدی میل کردند حتما به وسیله آب دهان خود را شستشو دهند و مسواک بزنند. برای تمیز کردن ایمپلنت ها می توان از مسواک برقی و یا حتی مسواک های معمولی استفاده کرد. اصولا مسواک های برقی بهتر سطوح دندان را تمیز می کنند و وقت کمتری می گیرند.

نکاتی که بعد از انجام ایمپلنت باید رعایت شود

برای این که میزان ایمپلنت بیشتر شود، باید بعد از کاشت ایمپلنت به یک سری نکات اشاره کرد که عبارتند از:

1- تا 8 ساعت بعد از انجام عمل جراحی  بهتر است دهان شسته نشود.

2- تا یک روز بعد از کاشت ایمپلنت از زدن مسواک در اطراف ناحیه ایمپلنت خودداری کنید.

3- آب دهان خود را قورت دهید و هرگز به بیرون تخلیه نکنید، توجه داشته باشید که تف کردن و مکیدن سبب افزایش و تشدید خون ریزی می شود.

4- بعد از ایمپلنت و جراحی ترشح خونابه طبیعی است پس بهتر است نگران نباشید.

5- اگر خونریزی دهان زیاد بود بهتر است که فشار کوچکی بر روی ناحیه جراحی ایجاد کنید و با استفاده از یک گاز استریل به مدت دو ساعت آن را شستشو دهید.

6- بهتر است داروهایی که دندان پزشک تجویز کرده است را طبق دستور دندان پزشک مصرف کنید.

7-  روز سوم بعد از جراحی بهتر است از مسواکی که دندان پزشک توصیه کرده است استفاده کنید.

8- بعد از جراحی از دهان شویه استفاده کنید. بهترین محلول شستشوی دهان محلول کلرهگزیدین است که باید سه روز استفاده شود. بعد از روز اول بهتر است روزی یک مرتبه استفاده کنید.

9- از کشیدن سیگار، استعمال دخانیات و نوشیدن چای و قهوه در سه روز اول جلوگیری کنید. استعمال دخانیات کاشت ایمپلنت را با شکست رو برو می کند.

10- بعد از 24 ساعت بهتر است مایعات خنک مصرف کنید و شایان ذکر است که تورم بعد از جراحی عادی است. حتما دقت داشته باشید که اثر بی حسی از بین رفته باشد تا بتوان مایعات مصرف کرد. جویدن مواد غذایی سبب خونریزی می شود. بهتر است تا 24 ساعت از جویدن جلوگیری کنید.

11-  عد از 72 ساعت تورم به مرور کاهش می یابد. برای کاهش تورم بهتر است از کمپرس یخ استفاده کنید. کمپرس یخ را به مدت 10 دقیقه در محل مورد نظر بگذارید.

 

نگهداری و مراقبت از ايمپلنت 4949419

 

سایر مواد لازم برای مراقبت از ایمپلنت دندن

1- نخ دندان.

2- مسواک بین دندانی.

3- مسواک های کوچک برقی و دستی و نرم.

4- خمیر دندان های از بین برنده پلاک ها، میکروب ها و تار تار ها.

5- دهان شویه های آنتی باکتریال که از ایجاد میکروب و باکتری جلوگیری می شود.

6- قرص هایی که تجمع پلاک را از بین می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *